• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

„Bosman” – łebski pies, 20 lat na wachcie

09.02.2021 10:47 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski „Bosman” – łebski pies, 20 lat na wachcie
„Bosman” – łebski pies, 20 lat na wachcie  - GospodarkaMorska.pl

Od 20 lat w łebskiej marinie „rządzi” i dogląda porządku Bosman. Jest panem sytuacji od chwili, gdy pierwsze kroki postawił na nabrzeżu miejscowego portu. Znalazł się w Łebie przez przypadek. Ale Marinę wybrał jako dom z pełną świadomością.

Wyłowiony przed 20 laty z kanału portowego przez burmistrza miasta Andrzeja Strzechmińskiego, szczeniak przekazany został pod opiekę portowym bosmanom. Marina stała się dla niego bezpieczną przystanią z wiktem i opierunkiem. Dbali o niego bosmani i przypływający w wielu zakątków Bałtycku żeglarze. A rocznie w Łebie cumuje około tysiąca jednostek z Polski i krajów bałtyckich. Bosman szybko przyjął rolę stróża porządku w łebskim porcie oraz zadomowił się w „bosmance”, siedzibie bosmanów. Bosmana znają dobrze nie tylko mieszkańcy ale również stali bywalcy mariny. „Żeglarze z całego świata po wpłynięciu do mariny pytają głównie o niego: „A gdzie jest Bosman? Bosman uczestniczy bowiem we wszystkich imprezach, regatach, ogniskach. Jest najbardziej rozpoznawalnym psem na Bałtyku” – mówi prezes Mariny Julia Tomicka.  

Bosman ma wśród gości mariny swoje sympatie i antypatie. „Przytulanka” żeglarzy, umie pokazać swoje humory i antypatie.  „Obcy” musi liczyć się z nieprzyjaznym „pieskim” zachowaniem. Bosman bowiem lubi żeglarzy, a nie  przepada za motocyklistami, którzy odwiedzają łebską Marinę ze względu na atrakcyjne warunki hotelowe. Bosman również nie zawsze umie „dogadać się” z obcokrajowcami. Nawet na przyjazna, ale nie zrozumiałe słowa w obcym języku, potrafi pokazać zębiska.  Również uczestnicy zlotów motocyklowych muszą pogodzić się, że ten typ gości nie kojarzy się Bosmanowi z żeglarstwem i mariną.

„Na jednej ze służb, kiedy Bosman uznał, że motocykliści zachowują się zbyt głośno, pogryzł jednego z nich, a widząc niesprzyjający stosunek sił wybrał strategiczny odwrót i uciekł do „bosmanki”. W tym czasie przypłynął do portu jacht z załogą, która dobrze znała Bosmana i jak większość żeglarzy odwiedzających Łebę lubiła go, karmiła i rozpieszczała. Między żeglarzami a motocyklistami wywiązała się nie lada awantura.  Interweniowała policja. A prowokator całego zdarzenia siedział za krzesłem w bosmanacie i obserwował całe wydarzenie.  Bosman w nagrodę za dzielną obronę mariny, został przez żeglarzy obdarowany kiełbasą” - opowiada prezes Tomicka.  Na szczęście, dla Bosmana, nie każdy z 3 tys. żeglarzy odwiedzających w sezonie żeglarskim Łebę dokarmia maskotkę Mariny.


Bosmani portowi nauczyli go przeganiać z mariny mewy. Na  hasło ”ptaszek, ptaszek”, Bosman ruszał biegiem na pomosty. Bosman towarzyszy każdej zmianie służby, wyczekując kwadrans wcześniej na nowego zmiennika, którego wita już w połowie drogi do bosmanatu, warując  koło slipu. On jeden jest na służbie całą dobę. „Bosman ma za sobą barwne i szczęśliwe życie w porcie, wszyscy go kochają, rozpieszczają jest naszą „Portową Gwiazdą” – podkreśla prezes Tomicka.   

Obecnie stan zdrowia Bosmana jest stabilny, nie mniej jednak traci wzrok i słuch... Ale od niedawna ma „swoją” łódkę. Jednej z nowych łódek nadano nazwę „Pies Bosman”.  Zostanie zwodowana w kwietniu. Łódka będzie wypożyczana do wędkowania po jeziorze. Jest wyposażona w nowy silnik elektryczny, koło ratunkowe, kapoki, wiosła. Na łódkę będzie można zabrać czworonoga, bez względu na jego wielkość. Łódka jest bowiem wyposażona w kapoki dla psów w trzech rozmiarach. Zaplanowano, że pierwszym pasażerem będzie Bosman.

Marek Grzybowski na podstawie relacji Mariny Julii Tomickiej,  prezeski Portu Łeba. 

Gospodarka Morska
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.