• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.

10.04.2024, 09:22
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.

17.03.2024, 21:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Oto Awdijiwka. Takich nowych dronów Ukraina będzie używać przeciwko rosyjskim okrętom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała nowy model swojej broni do działań na morzu. To także pierwszy dron nawodny, który został wyprodukowany dzięki znacznemu wsparciu wolontariuszy. Został nazwany na cześć ukraińskiego miasta, o które przez wiele tygodni ukraińska armia toczyła krwawe boje z Rosjanami.

06.03.2024, 15:49
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.

29.02.2024, 13:41
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.

19.02.2024, 21:00
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.

16.02.2024, 22:01
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Eversource Energy, kluczowy gracz w sektorze dostaw energii w Nowej Anglii, poinformował o zaawansowanych negocjacjach dotyczących sprzedaży swoich udziałów w projektach amerykańskich elektrowni morskich.

10.01.2024, 15:59
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.

04.01.2024, 20:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Thyssenkrupp i Duisport otwierają spółkę joint venture. Będzie ona zarządzać portem w Duisburgu

Oczekuje się, że rozpoczęcie działalności spółki nastąpi w drugim kwartale roku budżetowego 2023/24, pod warunkiem uzyskania zgody organów kontroli fuzji. Duisport przejmie 49% udziałów w Thyssenkrupp Steel Logistics GmbH. Thyssenkrupp Steel Europe AG pozostanie w posiadaniu 51 procent firmy. Połączenie kompetencji logistycznych wzdłuż Renu ma optymalizować dostawy dla regionu. Partnerzy chcą zwiększyć wydajność i możliwości adaptacji logistyki oraz udostępnić w przyszłości korzystanie z nowych rozwiązań klientom.

31.12.2023, 16:18
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.

28.12.2023, 13:50
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.