• <

Wynik wyszukiwania - "wizualizacja" - Wiadomości

LOTOS Petrobaltic zamawia statek CTV

LOTOS Petrobaltic SA, spółka z Grupy ORLEN, podpisała kontrakt na budowę statku Crew Transfer Vessel (CTV) StratCat 27. Umowa została zawarta ze Strategic Marine, stocznią z Singapuru, która specjalizuje się w budowie statków dla przemysłu offshore. Odbiór jednostki planowany jest latem bieżącego roku, z dostawą do Europy na początku września 2024.
21.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
18.01.2024

Wybrano inżyniera projektu morskiej części terminala instalacyjnego Orlenu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił wyniki przetargu na inżyniera projektu morskiej części terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Wybrano ofertę firmy Sweco Polska sp. z o.o., która zaproponowała cenę 2,199 mln złotych.
21.12.2023

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

PGE Baltica rozpoczyna rozbiórkę starych budynków w porcie w Ustce

W związku z przygotowaniami do budowy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych PGE Baltica rozpocznie w grudniu 2023 roku prace rozbiórkowe na zajmowanym terenie po byłej przetwórni ryb.
06.12.2023

Przyjdź na konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie!

Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które pozwolą wpłynąć na kształt i treść przyszłej wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian będzie można przekazać osobiście 7 grudnia 2023 r. podczas otwartego spotkania w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec lub już teraz za pomocą adresu e-mail: konsultacje@nmm.pl.
02.12.2023

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

Władysławowo: Tak będzie wyglądała baza serwisowa dla farmy wiatrowej Ocean Winds

Podczas środowego spotkania organizowanego w ramach Dnia Dostawcy (Suppliers Day) przez Ocean Winds (OW) - jednego z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej, zgromadzonym uczestnikom została przedstawiona wizualizacja zlokalizowanej we Władysławowie bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej.
17.09.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

Mimo rozbudowy portu we Fromborku turyści z Mierzei mogą dotrzeć przez Zalew do miasta Kopernika

Mimo trwającej modernizacji Portu Rybackiego we Fromborku, turyści mogą dotrzeć z Mierzei Wiślanej przez Zalew do miasta Mikołaja Kopernika. Rejsy po Zalewie odbywają się też do Tolkmicka. Armatorzy wskazują, że droga wodna jest szybszą wobec drogi lądowej z Mierzei wzdłuż Zalewu.
10.06.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

Grupa Meyer prezentuje innowacyjne statki oraz projekt wycieczkowca przyszłości

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
04.04.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Ulstein Poland. Projektowanie statków z myślą o przyszłości

Bardzo dużo mówi się obecnie o potrzebie budowy polskiej floty offshore. Zawsze przy okazji wspomina się, że polskie stocznie są gotowe do tego typu realizacji, ale praca nad statkiem zaczyna się od biur projektowych. Funkcjonujące w Gdyni biuro Ulstein ma już bogate doświadczenie w tego typu jednostkach, ale nie tylko. W ciągu dziesięciu lat istnienia firma wypracowała sobie pokaźne portfolio i mocną pozycję na rynku. O dotychczasowych doświadczeniach i rozwijającym się rynku rozmawiamy z Danielem Joskowskim, General Managerem U
15.03.2023

PKN Orlen otrzymał zgody na prace przy terminalu w Świnoujściu

Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych prezes koncernu Daniel Obajtek.
12.01.2023

Dyrektor generalny Baltic Hub: Terminal po rozbudowie przeładuje nawet do 4,5 mln TEU

– Chcemy być jednym z największych hubów kontenerowych w Europie i wydarzy się to już w ciągu kilku lat. Biorąc pod uwagę nasze znakomite położenie i zdolności operacyjne, chcemy być czołowym graczem w regionie, zarówno od strony lądu, jak i morza – mówi Charles Baker, dyrektor zarządzający Baltic Hub (DCT Gdańsk) w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.
15.12.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
25.11.2022

PGNiG stał się Zespołem Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A.

PGNiG został przekształcony w Zespół Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. - poinformował PAP w środę PKN Orlen. Spółki byłej grupy PGNiG zmienią nazwy na np. PGNiG Obrót Grupa Orlen czy PSG Grupa Orlen, Exalo Drilling Grupa Orlen - dodał koncern.
23.11.2022

Wyścig paliw. Więcej zamówień na statki napędzane metanolem niż LNG

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV podało, że pośród zamówień na nowe dwupaliwowe statki złożonych w październiku, więcej dotyczy jednostek zasilanych metanolem niż LNG.
14.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili znane już szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Port Szczecin-Świnoujście otwiera się na offshore wind [ROZMOWA]

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla obsługi morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. Dzięki temu unikalnemu w skali kraju projektowi, ZMPSiŚ SA staje się liderem na rynku portowym w kooperacji z branżą związaną z odnawialnymi źródłami energii. O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Krzyszt
25.10.2022

Program Miecznik. Babcock podpisał kolejne kontrakty na realizację budowy fregat Miecznik

Babcock, międzynarodowa firma działająca w branży obronnej, pozyskała dwa kolejne kontrakty związane z polskim programem budowy fregat MIECZNIK. Kontrakt na Class Design oraz umowa ramowa na transfer wiedzy i umiejętności (TOKAT - Transfer of Knowledge and Skills) odpowiednio wspierają dalszy rozwój programu oraz zwiększenie zdolności przemysłowych do budowy okrętów w Polsce w celu dostarczenia MIECZNIKA zgodnie z harmonogramem. Oba kontrakty podkreślają silne stosunki gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.
07.09.2022

Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.
07.08.2022

Babcock: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

Program fregaty Miecznik to ważny punkt współpracy przemysłowej, a doświadczenia zdobyte przy jednym projekcie można wykorzystać przy budowie innych okrętów – zapewniają przedstawiciele brytyjskiej grupy Babcock.
28.06.2022

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.
08.05.2022

Miecznik zgodnie z planem wkracza w drugi etap

Budowa trzech fregat - największy kontrakt Marynarki Wojennej Miecznik – jest coraz bliżej realizacji. W piątek 8 kwietnia odbyło się spotkanie dotyczące programu pozyskania nowych okrętów nawodnych klasy fregata dla Marynarki Wojennej.
11.04.2022

Program Miecznik jednym z tematów rozmów prezydenta Dudy i premiera Johnsona w Londynie

Pomoc dla Ukrainy oraz współpraca wojskowa będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
07.04.2022

Brytyjczycy partnerami w programie fregaty Miecznik. Pierwszy okręt w 2028?

Brytyjczycy będą partnerami Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) przy budowie trzech fregat Miecznik - poinformowało w piątek MON.
07.03.2022

W Morskim Centrum Nauki w Szczecinie... wyszorujesz pokład [WIDEO]

Morskie Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie rośnie w oczach i już wkrótce ma się stać wizytówką miasta. Budynek mieści się przy ulicy Tadeusza Wendy 10. Ta supernowoczesna spektakularna konstrukcja ma 14 metrów wysokości i ponad 120 metrów długości. Jednym z ciekawszych zakamarków w obiekcie będzie stanowisko symulujące niełatwą pracę szeregowych marynarzy lub żeglarzy: szorowanie pokładu.
21.02.2022

Port rybacki we Fromborku zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJA]

W piątek, 10 grudnia br. Urząd Morski w Gdyni podpisze umowę na przebudowę portu rybackiego we Fromborku. Przetarg na realizację inwestycji wygrała Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. Wartość umowy to 17 mln zł., a czas na jej wykonanie wyniesie 20 miesięcy. Modernizacja portu w całości finansowana jest z budżetu państwa, ze środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni.
09.12.2021

NED-Project prezentuje animację statku NP20000X ULAM [WIDEO]

Firma NED-Project z Gdańska pochwaliła się zajawką nadchodzącej animacji ULAM NP20000X, statku do instalacji turbin wiatrowych. Projekt jednostki pod koniec września zatwierdziło towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS).
17.10.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

AI w porcie i na statku. Cyfryzacja portów bronią w walce z zatorami

Szereg wydarzeń, na czele z globalną pandemią koronawirusa, zatorami w chińskich portach czy też marcową blokadą Kanału Sueskiego uwydatniły znaczenie globalnego transportu morskiego. To właśnie transport morski jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw, zaś jednym z narzędzi walki z zatorami portowymi jest cyfryzacja portów.
03.10.2021

Szczecin. Morskie Muzeum Nauki bogatsze o ponad 40 obiektów

Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się pośród ponad 40 eksponatów, jakie wzbogacą ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Zostaną am wypożyczone ze szczecińskiego Muzeum Narodowego.
18.08.2021

Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy

Dzisiaj (11 czerwca) odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora Finferries, o numerze budowy P317.
11.06.2021

Seatech - odpowiedź na zapotrzebowanie na Tramwaj wodny

Oferta w obszarze transportu drogą wodną w Gdańsku jest mocno ograniczona. Dlatego istniejące kanały mogą stanowić doskonałą alternatywę dla połączeń lądowych w tym obszarze.
07.06.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35 osobowej załogi.
19.04.2021

Urząd Morski w Gdyni wdraża precyzyjne pozycjonowanie na Zalewie Wiślanym

W styczniu 2021 roku nastąpił odbiór techniczny zadania pn. „Ustanowienie systemu pozycjonowania RTK akwenu Zalewu Wiślanego”. Celem, trwającej od maja ubiegłego roku, pracy było stworzenie i uruchomienie systemu dokładnego pozycjonowania na potrzeby pomiarów hydrograficznych i pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym. Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prace były realizowane przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni.
07.03.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

Most nad Regalicą coraz bliżej. Wody Polskie i PKP PLK podpisały porozumienie

22 grudnia 2020 r. podpisano drugie porozumienie między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi SA dotyczące prac budowlanych przy zwiększeniu prześwitu mostu kolejowego nad rzeką Regalicą w 737,7 km. Inwestycja warta 301 mln zł będzie prowadzona w woj. zachodniopomorskim.
22.12.2020

Gunvor inwestuje w niskoemisyjne technologie

Firma Gunvor Group zajmująca się handlem, transportem, składowaniem towarów oraz optymalizacją w branży paliwowej zainwestowała w Artemis Technologies , które opracuje niskoemisyjne rozwiązania w transporcie morskim.
21.12.2020

Powstanie podwodne muzeum dla wraku statku Amsterdam [foto]

Zaprezentowano plany muzeum, które powstanie wokół XVIII wraku statku. Zachowanie pozostałości 40-metrowego wraku statku, stało się inspiracją do zaprojektowania specjalnego, innowacyjnego muzeum. To niesamowity i bezprecedensowy projekt, który zostanie poprzedzony innym równie ciekawym.
17.12.2020

Umowa z wykonawcą wystawy Morskiego Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową ma powstać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą wystawy stałej podpisano w czwartek.
10.12.2020

Port w Gdyni otwarty dla przewoźników promowych

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił postępowanie na wybór przewoźników promowych korzystających z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia w latach od 2021 do 2025. Wnioski można składać do 15 grudnia.
08.12.2020

Nowy miejski magazyn w Gdyni

W bezpośrednim sąsiedztwie gdyńskiego portu, tuż przy centrum miasta, powstaje nowy magazyn 7R City Flex przeznaczony dla firm poszukujących mniejszych powierzchni magazynowych, usytuowanych w granicach miasta. Ponad 14 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej zostanie oddane w pierwszej połowie 2021 roku.
07.12.2020

Terminal kontenerowy w Świnoujściu: siła lokalizacji

To idealne miejsce na tego typu biznes. Świnoujście to bliskość Cieśnin Duńskich, zaplecze południowo-zachodniej Polski, korytarz Bałtyk-Adriatyk. Słowacja, Czechy, Austria mogą transportować ładunki przez Polskę, nawet Węgry i państwa znad morza Adriatyckiego - podkreśla Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście. Zarząd portów ogłosił postępowanie mające wyłonić wykonawcę i operatora terminala głębokowodnego w Świnoujściu. Oferty można składać do 28 stycznia 2021 r.
03.12.2020

Oceanarium w Gdańsku z inną datą i na nowych warunkach

Oceanarium Nautilus ma szansę powstać, ale później i na nowych warunkach - uzgodniła Arena Gdańsk z inwestorem kompleksu koncernem firm PFI Future SA. Strony rozwiązały dotychczasową umowę o współpracy. Arena Gdańsk zachowała prawa do projektu wraz z pozwoleniem na budowę, a także licencje. To pozwoli na realizację całego przedsięwzięcia w przyszłości.
27.11.2020

Tajemniczy taniec opadających na dno morza cząstek

Plankton, mikroplastiki czy okruchy mineralne, które często mają płaski kształt, opadając w morzach czy oceanach napotykają na zmiany gęstości warstw wody. A wtedy wykonują nieoczywisty taniec, za którego sprawą opadają wolniej niż się dotąd przyjmowało - pokazuje badaczka z IGF PAN.
26.11.2020

Woda pitna prosto z oceanu? Niezwykły projekt polskiej badaczki [foto, wideo]

„Icemill – pure water for global sustainability” to koncepcja ogromnej instalacji, która pozyskiwałaby wodę pitną z oceanów, bazując na metodzie odsalania przez zamrażanie. Projekt Katarzyny Przybyły, doktorantki Politechniki Wrocławskiej, opiera się na zjawisku krystalizacji cząsteczek wody – temperatura zamarzania czystej wody jest bowiem wyższa niż roztworu wody morskiej.
13.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

Postępy reanimowanego programu Ratownik: Polska złożyła ofertę na budowę okrętu

3 listopada, w odpowiedzi na pytania zadanie przez Zespół Badań i Analiz Militarnych Inspektorat, Uzbrojenia MON poinformował o postępach programu zamówienia i budowy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego projektu 570-II, który kryje się pod kryptonimem Ratownik.
09.11.2020

O archeologii podwodnej i rybołówstwie - nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W budynku w kształcie wydmy znajdą się m.in. wraki statków, aranżacje słowiańskich łodzi czy eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - powstaje w Łebie. Zwiedzimy go latem 2024 roku.
21.10.2020

Drugie życie dawnej Remizy - rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development ogłasza rozpoczęcie prac renowacyjnych w dawnej remizie. Jest to druga - po oddanym do użytku na początku września budynku Dyrekcji - rewitalizacja zabytkowego budynku na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.
05.10.2020

Pływać jak morświn

Leszek Naziemiec podjął próbę przepłynięcia w monopłetwie dystans 18 km z Gdyni na Hel techniką morświna. Próbę pokrzyżowały jednak problemy techniczne towarzyszącej mu łodzi.
27.08.2020

Wody Polskie: powstanie nowoczesna baza dla lodołamaczy

W ubiegłym tygodniu podpisano notarialną umowę między Gminą Miasto Szczecin, a Wodami Polskimi w sprawie przekazania działki w Podjuchach, na której powstanie nowoczesna baza dla lodołamaczy. Wspomniany teren sąsiaduje z obecnym Nadzorem Wodnym w Podjuchach i będzie komplementarną częścią tego miejsca. – Nowoczesna baza dla lodołamaczy to realizacja kolejnego etapu inwestycji przeciwpowodziowych w naszym regionie. Lodołamacze nareszcie będą stacjonować. Ze względu na spływ pokrywy lodowej większość akcji lodołamania zaczyna się
23.07.2020

Podpisanie umowy na budowę wrót sztormowych na rzece Tudze

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę na budowę wrót sztormowych na rzece Tudze.
08.07.2020

Horała: port w Gdyni i CPK to przedsięwzięcia komplementarne

Port w Gdyni i Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcia komplementarne - mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Zaznaczył, że program inwestycyjny CPK , to narzędzie do przyciągania miliardów dolarów do Polski.
06.07.2020

Morawiecki: potrzebujemy dużych inwestycji przy wyjściu z kryzysu

Polska potrzebuje dużych inwestycji podczas wychodzenia z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa - powiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia premier Mateusz Morawiecki.
06.07.2020

Batymetria EMODnet oferuje teraz najwyższą na świecie jakość informacji o dnie morskim

Nowa usługa World Base Layer Service (EBWBL) firmy EMODnet zapewnia szybki i łatwy dostęp do ogólnoświatowych informacji batymetrycznych, umożliwiając użytkownikom wiedzy morskiej, w tym przemysłowi, naukowcom, menedżerom wybrzeży, studentom i ogółowi społeczeństwa, dostęp do wglądu w cechy dna morskiego o wysokiej rozdzielczości na własnych komputerach.
01.07.2020

Tak będą wyglądały nowe promy P&O Ferries na trasie Dover-Calais

Pasażerów oraz przedsiębiorców korzystających regularnie z połączenia Dover-Calais czekają już wkrótce wielkie zmiany. Wszystko za sprawą nowych jednostek, które będą się pojawiać na tej trasie za sprawą działających na niej aramtorów. Jednym z operatorów, który wprowadzi na tę linię nowe statki, będzie P&O Ferries. Przewoźnik pochwalił się wizualizacjami promu, który w najbliższych latach zostanie udostępniony na tej popularnej linii.
30.01.2020

Tak będą wyglądały nowe promy DFDS do obsługi połączeń na Bałtyku

Firma DFDS będzie w najbliższych latach dynamicznie rozbudowywać swoją flotę. Nowe statki pojawią się m.in. na Morzu Bałtyckim. Przewoźnik zaprezentował właśnie wizualizacje nowych jednostek, które w ciągu najbliższych lat trafią do eksploatacji w tym rejonie.
31.12.2019

Seabourn zakończył testy lodowego kadłuba nowego statku ekspedycyjnego

Armator Seabourn, nalężący do Carnival Corporation, zakończył kolejny etap w budowie wycieczkowca ekspedycyjnego Seabourn Venture. Były nim testy modelu innowacyjnego kadłuba klasy lodowej.
24.11.2019

Badania wędrówek ptaków w pasie nadmorskim Gdańska (wizualizacja)

Pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym ptaków o znaczeniu kontynentalnym. W nocy, w pasie nadmorskim, może przelatywać blisko 350 tys. ptaków i stad ptaków z min. 240 gatunków – poinformował w środę PAP prezes Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego Michał Przybylski.
21.08.2019

Eckerö Line: Nowa technologia dokowania i manewrowania

Eckerö Line inwestuje w nowe technologie. Przewoźnik zainstaluje na pokładzie swojego promu ro-pax Finlandia system rozpoznawania zagrożenia ABB Ability™ Marine Pilot Vision. Na czym polega jego innowacyjność?
23.05.2019

Eliminacje do Ekstraklasy Żeglarskiej w Sopocie

Już w ten weekend powrócą emocje towarzyszące rozgrywkom Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze regaty sezonu 2019 odbędą się w Sopocie i będą kwalifikacjami do Ekstraklasy. Najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. Organizatorzy zapraszają na molo w Sopocie lub przed ekrany komputerów, gdzie będzie można oglądać regaty na żywo. Na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej prowadzona będzie relacja z wyścigów, z komentarzem, wywiadami oraz analizam
17.05.2019

Szkolenie z podstaw FEKO

Firma DES ART zaprasza do udziału w otwartym szkoleniu z podstaw FEKO. Kurs dedykowany jest wszystkim, którzy rozpoczynają lub chcieliby rozpocząć przygodę w zakresie analiz EMC i projektowania anten.
04.04.2019

Eaton poszerza ofertę rozwiązań automatyki dla zastosowań w przemyśle morskim

Ultra-kompaktowy modułowy system XN300 We/Wy firmy Eaton posiada obecnie certyfikat DNV-GL i w związku z tym, został on zatwierdzony do stosowania na pokładach statków w przemyśle morskim. Tym samym firma Eaton poszerza swoją kompleksową ofertę automatyki dla sektora stoczniowego.
14.12.2018

ECS będzie miało sąsiada. Wmurowanie kamienia pod pierwszy biurowiec Młodego Miasta

Na skrzyżowaniu ulic Nowomiejskiej i Jaracza, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, powstaje biurowiec Eternum. W środę, 5 grudnia 2018 r., wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Budynek ma być gotowy w sierpniu 2019 r.
06.12.2018

Pierwsza na świecie pływająca farma mleczna ruszy w tym roku w porcie w Rotterdamie (wizualizacja)

Pierwsza farma mleczna zostanie uruchomiona pod koniec tego roku w porcie w Rotterdamie - podał w piątek serwis BBC. Ma spowodować samowystarczalność zaopatrzenia w produkty tego miasta.
17.08.2018

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. W I półroczu 2018 r. przeładowano ponad 25 mln t towarów (foto, wideo)

Kolejny rekord w Porcie Gdańsk. W I półroczu 2018 r. przeładowano tam ponad 25 mln t towarów. To o ponad 25% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Gdański port osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu wśród portów bałtyckich – niemal +35%.
30.07.2018

Znamy listę startową 1. rundy Ekstraklasy Żeglarskiej

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days w dniach 14-15 lipca. Znamy już 12 zespołów, które wezmą udział w regatach reprezentując 10 klubów z całej Polski.
13.07.2018

Kładka na Wyspę Spichrzów w budowie – kiedy będzie gotowa do użytku? (wizualizacja)

Budowlane dźwigi od miesięcy widać na Wyspie Spichrzów, a od kilku dni - barki z dźwigiem także na Motławie. Rozpoczęła się bowiem budowa kolejnego gdańskiego mostu. Będzie to nietypowy w naszym mieście obiekt, bo... obrotowy. Powinien być gotowy na początku przyszłego roku.
24.05.2018

Wizyta Ministra Rybołóstwa Islandii w stoczni CRIST

Wczoraj, Minister Rybołówstwa i Akwakultury Republiki Islandii - Kristian Tor Juliusson odwiedził stocznię CRIST. Minister oglądał budowany w stoczni hybrydowy prom pasażersko-samochodowy NB 70.
28.02.2018

Port Zewnętrzny – klucz do sukcesu Portu Gdynia (wizualizacja)

Dzisiaj przed Portem Gdynia stoi wielkie wyzwanie. Brak wolnych terenów dla dalszego rozwoju podstawowej jego działalności stał się olbrzymim problemem, dlatego Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA zdecydował o realizacji zadania na miarę dokonań inżyniera Tadeusza Wendy, budowniczego gdyńskiego portu w latach dwudziestych XX wieku. Na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie, ma powstać głębokowodny Port Zewnętrzny wychodzący ponad obecny falochron ochronny. Koncepcja budowy Portu Zewnętrznego została u
19.02.2018

Brudziński: Rozpoczynamy prace studyjne nad Obwodnicą Zachodnią Szczecina (wizualizacja)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa rozpocząć prace studyjne nad Obwodnicą Zachodnią Szczecina, w tym nad najważniejszym jej odcinkiem Police-Święta – zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
19.12.2017

Wizualizacja 3D pokazała cały wrak niszczyciela ORP Kujawiak

Dzięki wizualizacji 3D można już zobaczyć jak po 75 latach od zatonięcia wygląda w całości wrak niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak". To pierwsza taka wizualizacja wraku polskiego okrętu zatopionego podczas II wojny światowej – mówi PAP wiceprezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe Piotr Wytykowski.
18.09.2017

Pierwsza wizualizacja nowego promu dla firmy Jadrolinija

Już wiadomo, jak będzie wyglądał nowy prom dla popularnego chorwackiego przewoźnika, firmy Jadrolinija. Zgodnie z planem, nowy statek miałby dołączyć do floty przewoźnika w 2020 r.
17.08.2017

Seminarium nt. Cruise Industry – w ramach projektu TENTacle

23 czerwca 2017 odbyło się seminarium nt. Cruise Industry w Polsce w ramach projektu TENTacle w celu realizacji zadania; „Mapa drogowa dla węzła miejskiego Gdańsk-Gdynia w zakresie zarządzania rozwojem transportu wodnego: żeglugi wycieczkowej i pasażerskiej”
26.06.2017

Za dwa tygodnie ruszają Dni Elektroniki Morskiej. Jeszcze można się rejestrować

MARELDAYS to konferencja popularyzująca tematy elektroniki morskiej wśród specjalistów z branży oraz wśród studentów zainteresowanych tematyką. Udział w konferencji jest bezpłatny.
25.04.2017

Już za miesiąc ruszają Dni Elektroniki Morskiej. Zarejestruj swój udział w MARELDAYS 2017

MARELDAYS to konferencja popularyzująca tematy elektroniki morskiej wśród specjalistów z branży oraz wśród studentów zainteresowanych tematyką. Udział w konferencji jest bezpłatny.
05.04.2017

Najbardziej luksusowe wycieczkowce tego roku. Są imponujące (wideo)

Podróż życia w pięciogwiazdkowych warunkach? Za sprawą luksusowych wycieczkowców to marzenie może się spełnić. Zajrzeliśmy na pokład 5 najbardziej ekskluzywnych pływających hoteli zbudowanych w tym roku.
11.10.2016

Otwarcie nowego magazynu w Porcie Gdynia (wideo)

W poniedziałek, 4 maja nastąpiło uroczyste oddanie do użytku nowo wybudowanego magazynu (tzw. „Magazyn Nr 27”) przy Nabrzeżu Śląskim Portu Gdynia. Obiekt magazynowy o pojemności 60 tys. ton, stanowi zasadniczą część bazy paszowo–zbożowej na terenie Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o.
04.05.2015

Unitest zrealizuje belgijski kontrakt rządowy

Tworzone przez gdyńską firmę symulatory siłowni okrętowych wykorzystywane są już w ponad 60 krajach świata. Bazują na najnowszych rozwiązaniach technologicznych i znajdują zastosowanie zarówno w procesie dydaktycznym studentów, jak i podczas szkoleń doskonalących umiejętności kadry morskiej. Belgijski kontrakt związany z programem nabywania nowych kwalifikacji zawodowych przez osoby bezrobotne i zagrożone utratą pracy jest jednak największy w historii istnienia firmy.
28.04.2015

Rolls-Royce i futurystyczna wizja nawigacji rodem ze Star Treka

Nawigacja w branży shippingowej i offshore może nie być aż tak emocjonująca, jak sterowanie F/A-18 Super Hornet, jednak wizualizacja przedstawiona przez Rolls-Royce wywiera równie niezapomniane wrażenie.
16.12.2014

Waterfront - poszerzanie Waszyngtona i wielka modernizacja. Wywiad z Pawłem Matwiejko-Demusiakiem, wiceprezesem Zarządu Stoczni Remontowej Nauta

Stocznia Remontowa Nauta zmierza do sprzedaży nadmorskiego terenu o powierzchni około 8,5 ha w samym centrum Gdyni. Nieruchomość przy ulicy Waszyngtona, do tej pory ściśle związana z przemysłem stoczniowym, ma zostać przeznaczona pod funkcje mieszkaniowe, usługowe, hotelowe i zwiększyć atrakcyjność turystyczną miasta.
04.04.2014

Pogłębiarka gotowa do pracy

Mrzeżyno. Pogłębiarka „Kazimierz I” zacumowała przy pachnącym świeżością nadbrzeżu mrzeżyńskiego portu. Maszyna będzie pogłębiać ujście Regi i tor wodny. Wszystko w związku z trwającą przebudową zachodniej części portu.
11.03.2014

Nowa Marina w Gdyni

Gdyński zespół architektoniczny Studio KWADRAT pod kierunkiem Jacka Droszcza uzyskał I nagrodę w ogłoszonym przez Polski Związek Żeglarski konkursie na projekt koncepcyjny Nowej Mariny w Gdyni. Werdykt Jury pod kierunkiem inż. arch Andrzeja Bulandy został ogłoszony 28 stycznia 2014 roku.
30.01.2014

Unitest-„nie ma obecnie szkoły morskiej nie korzystającej z symulatorów”

Od kilku lat rozwój symulatorów nawigacyjnych i siłowni okrętowych jest odzwierciedleniem rozwoju technik żeglugowych. Symulatory są obecnie nie tylko podstawową pomocą dydaktyczną stosowaną w większości szkół morskich w kraju ale również odpowiedzią na wymogi rekrutacyjne armatorów. Działająca w 60 krajach firma Unitest należy do światowej czołówki producentów tych urządzeń. W imieniu przedsiębiorstwa wypowie się dr inż. Leonard Tomczak, właściciel firmy.
11.07.2013

StabPRS-Rem Lift 25000 – program komputerowy opracowany w PRS

Polski Rejestr Statków S.A. opracował nowy, specjalistyczny program komputerowy pod nazwą „StabPRS-Rem Lift 25000”, użyteczny przy eksploatacji barki półzanurzalnej Rem Lift 25000, przeznaczonej do dokowania obiektów pływających i ich transportu jako ładunku pokładowego w żegludze po wodach osłoniętych.
09.05.2013

Rozstrzygnięto konkurs na zabudowę mola rybackiego w Gdyni

Przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości, spółki będącej właścicielem niezwykle atrakcyjnych gruntów w centrum Gdyni, składają coraz bardziej konkretne deklaracje dotyczące zabudowy mola Rybackiego, vis-á-vis skweru Kościuszki. Będzie to spektakularna i jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Trójmieście.
26.02.2013

Przyosiedlowa przystań żeglarska: Nowy trend?

Mennica Polska chce wybudować w Warszawie na Żeraniu osiedle wraz z mariną. - Chcemy, żeby to osiedle było otwarte. Przystań miałaby służyć każdemu, nie tylko mieszkańcom osiedla – mówi nam Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy spółki.
31.07.2012

Kruszenie zdalnie sterowane

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie testuje nowoczesny elektroniczny system zarządzania akcją lodołamania.
17.01.2012

Automatyczne tworzenie map topografii dna

System Simrad CM60 z oprogramowaniem Olex jest nowym rodzajem plotera map elektronicznych, któryautomatycznie odtwarza topografię dna przy pomocy echosondy oraz odbiornika GPS podczas normalnychpołowów lub innych prac prowadzonych na akwenach wodnych.
20.04.2011

Szkolenie operatorów systemów dynamicznego pozycjonowania w SDK AM w Gdyni

Studium Doskonalenia Kadr Akademii Morskiej w Gdyni Sp. z o.o. od 2008 roku prowadzi szkolenia operatorów systemów dynamicznego pozycjonowania. Szkolenia prowadzone w ośrodku akredytowane są przez The Nautical Institute i spełniają standardy międzynarodowe zdefiniowane przez IMCA (International Marine Contractor Association) w zakresie wymogów co do kwalifikacji i szkoleń personelu obsługującego statki wyposażone w systemy dynamicznego pozycjonowania. Szkolenia te spełniają również wchodzące w najbliższym czasie zalecenia STCW w
12.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.