• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Powstanie podwodne muzeum dla wraku statku Amsterdam [foto]

17.12.2020 10:50 Źródło: Bluelife
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Powstanie podwodne muzeum dla wraku statku Amsterdam [foto]

Partnerzy portalu

Powstanie podwodne muzeum dla wraku statku Amsterdam [foto] - GospodarkaMorska.pl
Wizualizacja muzeum; fot. ZJA

Zaprezentowano plany muzeum, które powstanie wokół XVIII wraku statku. Zachowanie pozostałości 40-metrowego wraku statku, stało się inspiracją do zaprojektowania specjalnego, innowacyjnego muzeum. To niesamowity i bezprecedensowy projekt, który zostanie poprzedzony innym równie ciekawym.

Wrak spoczywający dotychczas w dnie u wybrzeży Hastings zostanie podniesiony i odtransportowany do portu w Amsterdamie. Na miejscu zostanie zbudowane wokół niego podwodne muzeum, które pozwoli na zabezpieczenie szczątków, i umożliwi odwiedzającym obserwowanie badań archeologicznych.

Statek handlowy Amsterdam wchodził w skład Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

W styczniu 1749 roku uległ uszkodzeniu na kanale La Manche, u brzegów Hastings. Kapitan wraz z 330-osobową załogą bezpieczne dotarli do brzegu, i zeszli na ląd, natomiast statku nie udało się uratować.

Wraz z ładunkiem pochłonięty przez kilka metrów piasku, spoczywa tam o dziś. Niski przypływ wody w 1969 roku, uwidocznił wrak zapomnianego dotąd statku. Ze względu na swoje położenie jest trudno dostępny. Od ponad czterdziestu lat trwają próby dokładnego zbadania jego zawartości.

Postępująca pod wpływem prądów morskich erozja, przyczyniła się do przyśpieszenia decyzji dotyczących sprowadzenia statku, z powrotem do jego portu macierzystego.

W pierwszej fazie projektu 40-metrowy wrak zostanie wydobyty za pomocą doku ratunkowego z ruchomego dna morskiego. Następnie przy zachowaniu dotychczasowych warunków w których przebywał, czyli w piasku i wodzie z miejsca podniesienia, zostanie przetransportowany w specjalnym basenie ochronnym. Po zadokowaniu w porcie macierzystym wrak stanie się centralnym punktem, wokół którego powstanie podwodne muzeum.

Obudowanie Amsterdamu pozwoli na stworzenie nie tylko podwodnego muzeum dla zwiedzających. Ma to być również miejsce, gdzie archeolodzy będą mogli na bieżąco prowadzić prace badawcze. Ściany wyłożone szkłem pozwolą zwiedzającym na podziwianie nie tylko wraku z każdej strony, lecz także na obserwowanie  pracujących pod wodą archeologów. Muzeum ma stać się zarówno placówką wystawienniczą, jak i badawczą.

Projekt powstał na zlecenie fundacji VOC Ship Amsterdam pod kierownictwem archeologa Amsterdamu Jerzego Gawrońskiego, przy współpracy ZJA, firmy inżynieryjnej Mammoet i VEKA Shipyards.

Otwarcie muzeum planowane jest na 2025 rok.

Gospodarka Morska
fot. ZJA
Gospodarka Morska
fot. ZJA
Gospodarka Morska
fot. ZJA
Gospodarka Morska
fot. ZJA
Gospodarka Morska
Obecnie kadłub wraku jest zakopany w piasku u wybrzeży Hastings
Gospodarka Morska
rafika przedstawiająca stocznię VOC w Oostenburgu w Amsterdamie. z 1750 roku. Na pierwszym planie dwie pochylnie. źródło/ wiki, Archiwa miejskie w Amsterdamie

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.