• <

ECS będzie miało sąsiada. Wmurowanie kamienia pod pierwszy biurowiec Młodego Miasta

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ECS będzie miało sąsiada. Wmurowanie kamienia pod pierwszy biurowiec Młodego Miasta
ECS będzie miało sąsiada. Wmurowanie kamienia pod pierwszy biurowiec Młodego Miasta - GospodarkaMorska.pl

ew

06.12.2018 Źródło: własne/gdansk.pl

Na skrzyżowaniu ulic Nowomiejskiej i Jaracza, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, powstaje biurowiec Eternum. W środę, 5 grudnia 2018 r., wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Budynek ma być gotowy w sierpniu 2019 r.

Realizacja biurowca Eternum, który powstaje na działce między Europejskim Centrum Solidarności a Hotelem Gryf, jest już w toku. Uroczystość wmurowania kamienia odbyła się przy prawie gotowej pierwszej kondygnacji naziemnej.

- Parę ładnych lat temu rozpętała się interesująca dyskusja, ale chyba o charakterze nieco histerycznym, na temat ochrony dziedzictwa na terenach postoczniowych - powiedział podczas uroczystości Wiesław Bielawski, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. - Jesteśmy w momencie, w którym mam nadzieję, dokonuje się przełamanie stereotypów myślenia o tym dziedzictwie i rozpoczyna się nowa era rozwoju tych terenów. Jest to naturalny proces, który moim zdaniem będzie trwał jeszcze parę ładnych lat. Mam nadzieję, że takie jaskółki, jak budynek Eternum, przyspieszą ten proces.

Eternum będzie budynkiem z ośmioma kondygnacjami naziemnymi, w tym parterową przeznaczoną na działalność usługową, i jedną podziemną (hala garażowa). Jego wysokość wyniesie 30 metrów, a powierzchnia całkowita to blisko 7 tys. mkw.

W porównaniu z budynkami o tym samym przeznaczeniu, które powstają równolegle w Gdańsku, będzie więc obiektem kameralnym, butikowym - przykładowo: każde piętro ostatniego biurowca Alchemii, czyli wznoszonego obecnie NEONu, ma ponad 3 tys. mkw. powierzchni biurowej.  

Inwestorem jest spółka Eternum należąca do RWS Investment Group z Gdańska, który realizował dotąd głównie lokalne parki handlowe w Trójmieście i w mniejszych miastach na Pomorzu.

- W miejscu, w którym powstaje nasza inwestycja obowiązują miejscowe plany zagospodarowania, byliśmy więc w uprzywilejowanej sytuacji względem innych inwestorów na Młodym Mieście [gdzie trwa procedura wpisu do rejestru zabytków - od red.], choć w zeszłym roku musieliśmy zmierzyć się z długim, merytorycznym procesem uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Gdańsku - zaznacza Wojciech Sypniewski, współwłaściciel RWS Investment Group. - To były uzgodnienia konkretnie dla tej działki. Sąsiedni teren również należy do nas i planujemy rozpoczęcie kolejnej budowy w przyszłym roku.

- Po uzgodnieniach z konserwatorem musieliśmy zmienić technologię fundamentowania i zrobić dokładne badania archeologiczne, co opóźniło początek budowy o pół roku - dodaje Robert Wysłocki, drugi współwłaściciel RWS.

Biurowiec Eternum zaprojektowała warszawska pracownia APA Architekci. Główni projektanci to Michał Sadowski, Wojciech Dudek i Szymon Wojciechowski.

- Naszym zadaniem było przede wszystkim wytworzenie początku pierzei, narożnika ulicy. Ten budynek będzie domykał przyszły kwartał zabudowy i podpowiadać ma, w jaki sposób dalej będzie można go dalej kształtować - mówi Michał Sadowski. - Z założenia, Eternum nie będzie konkurować z gmachem Europejskiego Centrum Solidarności. Nie będzie stanowił zbyt mocnego akcentu, ale jednocześnie będzie miał bardzo ciekawą bryłę, nie znudzi się i za 20 lat będzie wyglądał równie dobrze jak po oddaniu. Wbrew pozorom będzie to dość duży budynek, ważny dla domknięcia placu przed ECS.

Fasada Eternum będzie w całości przeszklona, biura mają być płytkie, a przez to dobrze doświetlone. Z racji kameralności budynku właściciel stawia na większą liczbę mniejszych najemców (na każdym piętrze można zaaranżować przestrzeń dla maksymalnie czterech firm), a nie na jednego operatora.

- Geometria biurowca jest wyrafinowana i “nawiąże dialog” z geometrią budynku ECS - zapewnia Szymon Wojciechowski. - W fasadzie są delikatne nawiązania do “sąsiada”, ale to trzeba po prostu zobaczyć, kiedy obiekt będzie już gotowy, na wizualizacjach tego nie widać.

Realizatorem prac budowlanych jest Korporacja Budowlana Doraco.

- Działania rozpoczęliśmy od badań archeologicznych na początku 2018 r. - opowiada Waldemar Polewko, kierownik budowy z KB Doraco. - W trakcie tych prac natrafiliśmy na fundamenty budynku, który miał powstać na tej działce w latach 90. [rozpoczęto wówczas budowę dodatkowego skrzydła Szpitala Stoczniowego - od red.].

- Sąsiedni teren również należy do nas i planujemy rozpoczęcie kolejnej budowy w przyszłym roku - dodaje Wojciech Sypniewski, współwłaściciel RWS Investment Group. - Ponieważ działka objęta jest tym samym planem zagospodarowania co Eternum, zakładamy że po kolejnych uzgodnieniach z konserwatorem, uda się zrealizować nasze zamierzenia.

Przeznaczenie planowanego budynku nie jest jeszcze rozstrzygnięte. Inwestor rozważa postawienie tu hotelu, biurowca lub budynku usługowego. Firma w najbliższym czasie planuje budowę czterogwiazdkowego, dużego hotelu (160 lub więcej pokoi) przy ul. Sienna Grobla - vis a vis Brabanku, po drugiej stronie Motławy.

RWS nie jest jedynym inwestorem, który planuje budowy na terenie Młodego Miasta. Kolejnym z nich jest chociażby Cavatina, któryzamierza stworzć cztery 8-kondygnacyjne biurowce kompleksu Palio wzdłuż ul. Jana z Kolna czy Echo Investment. Drugi inwestor otrzymał 4 miesiące temy pozwolenie na budowę dwóch 30-metrowych budynków na tyłach ECS-u. Prace realizacyjne jeszcze się nie rozpoczęły. 

 

Źródło:
własne/gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.