• <

Wynik wyszukiwania - "statki towarowe" - Wiadomości

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Potrzeba matką wynalazku. Ataki Huti na Morzu Czerwonym jako narzędzie na dobry biznes

Po miesiącach spokoju, sytuacja na światowych szlakach morskich za sprawą ataków jemeńskich Huti na Morzu Czerwonym drastycznie się zmieniła. Można zasadnie zastanawiać się, czy obecna sytuacja nie jest wywołana oczekiwaniami biznesu.
02.03.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Cztery największe firmy kontenerowe zawieszają transport przez Morze Czerwone

Cztery z największych przedsiębiorstw żeglugi kontenerowej na świecie ogłosiły w ciągu zaledwie dwóch dni zaprzestanie i zawieszenie wszystkich operacji żeglugowych przez Morze Czerwone w następstwie ataków grupy Huti na cywilne statki towarowe przepływające przez ten rejon.
17.12.2023

Pentagon: Ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki są destabilizujące, wymagają międzynarodowej reakcji

Ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty są destabilizujące i wymagają międzynarodowej reakcji, stanowią też one "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - ostrzegł we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.
13.12.2023

Nokian Tyres angażuje się w ochronę Morza Bałtyckiego i zwalczanie zanieczyszczeń

Producent opon przekazuje przekazuje Bałtyckiej Grupie Działania (Baltic Sea Action Group, BSAG) z Finlandii zobowiązanie dotyczące współpracy w ramach Ship Waste Action.
28.09.2023

Premier Wielkiej Brytanii: 24 sierpnia Rosja zaatakowała statek handlowy na Morzu Czarnym

24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym; atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
11.09.2023

Statki komercyjne przewożące ukraińskie zboże ze wsparciem brytyjskiego RAF-u

Wielka Brytania podejmuje wysiłki na rzecz wsparcia żeglugi handlowej na Morzu Czarnym, przewożącej zboże z Ukrainy i powstrzymującej rosyjskie ataki na statki towarowe. To odpowiedź na nocne rosyjskie ataki na ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym i Dunaju, kontynuowane pomimo ciągłych wezwań do wznowienia porozumienia zbożowego.
11.09.2023

Izraelski statek jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

Izraelski statek handlowy Ams1 stał się w poniedziałek pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego, wprowadzonej po tym, gdy Rosja wycofała się w połowie lipca z umowy, umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów, pisze we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".
01.08.2023

Ukraina. Trzy statki przełamały rosyjską blokadę i zmierzają do portów na Dunaju

Trzy statki zmierzają do portów na Dunaju, przełamawszy rosyjską blokadę - twierdzą komentatorzy z mediów społecznościowych, a ich obserwacje zdaje się potwierdzać portal śledzący ruchy statków vesselfinder.com.
31.07.2023

Chorwacja chce pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża

Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż - oznajmił w poniedziałek przebywający w Kijowie Frano Matuszić, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera.
31.07.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

CEVA Logistics wynajmie cztery hybrydowe statki dalekomorskie do przewozu samochodów

CEVA Logistics podpisuje 10-letnią umowę leasingową ze spółką macierzystą, CMA CGM, na hybrydowe statki dalekomorskie napędzane LNG firmy Eastern Pacific Shipping. Posiadanie floty tych jednostek umożliwi CEVA przetransportowanie około 140 000 pojazdów rocznie, zwłaszcza między Chinami i Europą.
23.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Zderzenie statków towarowych u wybrzeży greckiej wyspy

Dwa statki towarowe zderzyły się w piątek U wybrzeży greckiej wyspy Chios niedaleko granicy z Turcją, doszło do zderzenia między dwoma statkami towarowymi. Na ratunek załogom obu jednostek wysłano morskie i powietrzne jednostki poszukiwawczo-ratownicze.
05.06.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Wstrzymano budowę tunelu dla statków w Norwegii

Rząd norweski zawiesił budowę pierwszego na świecie tunelu dla statków w Stad w Norwegii. Powodem okazuje się brak funduszy. Zaktualizowana analiza kosztów wykazała, że inwestycja będzie kosztować 5,652 miliarda koron zamiast pierwotnie szacowanych 3,45 miliarda koron przy ramach finansowych wzrastających z 4 mld do 7,1 mld koron.
16.05.2023

Stena Line zwiększa możliwości przewozowe na Morzu Irlandzkim

Dwa całkowicie nowe statki z napędem hybrydowym, zaprojektowane do zasilania metanolem i zwiększające o 80% pojemność na trasie Belfast-Heysham, będą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów na pojemność i zrównoważoną wydajność. Budowa statków NewMax rozpocznie się już wkrótce, a ich wypłynięcie na Morze Irlandzkie nastąpi w 2025 roku.
10.05.2023

Przekręty na morskich szlakach. Rosji (nie tylko) halsowanie między sankcjami

Rosja omijała sankcje, stosując proste chwyty z przeładunkiem towarów na morzu lub w porcie, lub wykorzystując zmiany bandery lub armatora. A pomagają jej armatorzy wielu państw, pływający pod wygodnymi banderami. A także wiele państw, które nie włączyły się w ogóle w proces ograniczenia handlu z Rosją. Wiele państw i firm wykorzystało ten moment do robienia na wojnie biznesu.
05.03.2023

Incydent z rosyjskim statkiem szpiegowskim na Morzu Północnym, to „wierzchołek góry lodowej”

Niedawne zdarzenie z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego, to tylko „wierzchołek góry lodowej” - twierdzą belgijscy eksperci, cytowani w piątek przez dziennik „De Tijd”. Wskazują oni, że każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach oraz dziwnych pojemnikach przy wiatrakach.
24.02.2023

Japoński statek towarowy zatonął po kolizji z inną jednostką [WIDEO]

Dwa japońskie statki towarowe zderzyły się podczas podróży przez Cieśninę Kurushima w nocy 2 lutego. Jeden ze statków wywrócił się, a następnie zatonął. Trzy osoby z załogi statku zostały odnalezione, natomiast trwają poszukiwania kapitana i pierwszego oficera statku, którzy zostali uznani za zaginionych. Ich los pozostaje wciąż nieznany.
06.02.2023

Napęd atomowy na morzu? Niezbędny gatunek paliwa produkuje tylko Rosja

Rządy na całym świecie dążą do dekarbonizacji gałęzi przemysłu intensywnie korzystających z paliw kopalnych. Dotyczy to także żeglugi komercyjnej. W obliczu określonych celów w zakresie ograniczenia emisji, branża rozważa pełen zakres alternatywnych rozwiązań, a nawet powraca do zimnowojennej wizji statków handlowych o napędzie atomowym. Główny problem stanowi jedna kwestia, o której niewiele się mówi. Otóż odpowiedni rodzaj paliwa, potrzebnego w większości nowych projektów reaktorów, jest sprzedawany jedynie przez rosyjski rząd.
26.12.2022

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?
14.12.2022

Rosja eksportuje zboże ukradzione Ukrainie

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina, lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".
01.12.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
14.11.2022

Prezydent Turcji zapewnia, że inicjatywa zbożowa zostanie wznowiona w środę

- Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.
02.11.2022

Słynny bokser aresztowany za przemyt 22 ton kokainy na pokładach statków MSC

W nowym zwrocie w toczącej się od dłuższego czasu sprawie przemytu narkotyków z udziałem kontenerowców należących do Mediterranean Shipping Company (MSC), amerykańskie władze federalne poinformowały o postawieniu w stan oskarżenia i aresztowaniu jednego z głównych sprawców stojących za tym procederem.
01.11.2022

Koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy: statki towarowe nie mogą być celem działań wojennych

Cywilne statki towarowe nigdy nie mogą być celem działań wojennych, ani być porywane - oświadczył w poniedziałek Amir Abdulla, koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy, po tym, gdy Rosja w sobotę wycofała się z umowy, dotyczącej bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
31.10.2022

Niemcy. Po 14 latach budowy rusza nowa podnośnia statków w Niederfinow

Kosztuje około 500 milionów euro i ma ogromne rozmiary - nowa podnośnia statków w Niederfinow zaczyna działać po około 14 latach budowy. Oficjalna inauguracja ma się odbyć 4 października - pisze dziennik "Berliner Kurier". Nowa podnośnia jest niezbędna do utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a portem w Szczecinie.
19.09.2022

USA. Media: Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej demonstracją uniezależnienia od Rosji

Media w USA odnotowały sobotnie otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej, notując symboliczną datę inauguracji i jej cel, jakim jest uniezależnienie się od Rosji. O wydarzeniu napisał m.in. "Washington Post".
18.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

Szwecja chce unowocześnić flotę lodołamaczy

Szwecja zamierza unowocześnić flotę lodołamaczy i zapewnić całoroczną żeglugę na wodach Morza Bałtyckiego, umożliwiając transport ładunków do portów w regionie Norrland, czyli najbardziej wysuniętej na północ części kraju. W tym celu planuje zakup dwóch nowych jednostek – lodołamaczy – o wartości 340 mln dolarów.
29.06.2022

Jest bezpiecznie ale zagrożenia dla załóg i statków się utrzymują

Żegluga przez długi czas była coraz bardziej bezpieczna. I nawet blokada Kanału Sueskiego nie zachwiała ogólnego pozytywnego trendu zmian. - Inwazja Rosji na Ukrainę, rosnąca liczba problemów związanych z coraz większymi statkami, wymianą załóg, wyzwania wynikające z przeciążenia portów wynikające z boomu w transporcie morskim oraz kierowanie się ambitnymi celami w zakresie dekarbonizacji oznacza, że nie ma miejsce na samozadowolenie – alarmują analitycy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) w najnowszym raporcie Safety &
19.06.2022

"Guardian": Rosja sprowadza statkami uzbrojenie z Iraku

Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "The Guardian".
12.04.2022

Maersk stawia na statki napędzane metanolem

Gigant żeglugi światowej – Maersk - stawia na bardziej ekologiczne paliwo stosowanej w transporcie towarowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być metanol.
12.03.2022

Damen planuje rozwój. Dołącz do globalnego zespołu [WIDEO]

Ciągły rozwój, nowatorskie projekty i ponad 150 pracowników. Damen Engineering Gdańsk (DEGd), to jedna z czterech spółek grupy Damen w Polsce. Stawia na wyspecjalizowanych a jednocześnie wielozadaniowych pracowników, otwartych i potrafiących pracować w międzynarodowych zespołach.
08.12.2021

Statki towarowe starają się unikać dużych portów

Zatłoczenie w wielu głównych portach świata spowodowało, że firmy zajmujące się przeładunkiem szukały najszybszego sposobu na przetransportowanie towarów przez zatkane arterie światowego handlu.
09.11.2021

Wuprohyd stworzył model 3D przebudowy falochronów dla Portu w Kłajpedzie [ZDJĘCIA]

Model 3D został wykonany na potrzeby falochronów wejściowych do Portu w Kłajpedzie. Dzięki pracy projektantów z Wuprohyd w Gdyni możliwe było zaprogramowanie sprzętu budowlanego.
12.08.2021

Port Kołobrzeg. Podsumowanie przeładunków w II kwartale 2021

Od kwietnia do czerwca przeładowano blisko 55 tysięcy ton ładunków. W tym okresie zdecydowanie najwięcej przeładowano kłód drewnianych - prawie 22 tys. ton oraz pelletu i kruszywa - łącznie ponad 20 tys. ton.
10.08.2021

Transport morski bezpieczny, choć ma swoje problemy

Z raportu opublikowanego przez giganta ubezpieczeniowego Allianz wynika, że żegluga jest wciąż bezpieczna – w 2020 roku odnotowano rekordowo mało zaginięć dużych jednostek.
05.08.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Port Kołobrzeg - podsumowanie przeładunków w II kwartale 2021

W miesiącach kwiecień - czerwiec w kołobrzeskim porcie przeładowano blisko 55 tysięcy ton ładunków.
20.07.2021

Flota grecka liderem na świecie i w UE

Grecy zarządzają flotą ponad 5600 statków o nośności 427 mln t. Jej wartość to ponad 100 mld dol. Średni wiek statku to około 9,17 lat. Średnia nośność prawie 76 tys. t. Nawiązanie współpracy polskich zarządców statków z operatorami tak dużej floty może być szansą dla rozwinięcia aktywności polskich absolwentów uczelni morskich i ekonomicznych.
19.03.2021

Największe kontenerowce świata - przegląd

Kontenerowce są podstawowymi podmiotami komercyjnego intermodalnego transportu towarowego. Na dzień dzisiejszy prawie 90% ładunków niemasowych na całym świecie jest transportowanych na tego typu statkach. Warto im się bliżej przyjrzeć. Przedstawiamy listę 10 największych funkcjonujących kontenerowców w 2020 roku, na podstawie ich pojemności mierzonej w TEU.
11.01.2021

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Gwałtownie rośnie złomowanie wycieczkowców w tureckich stoczniach

Biznes kwitnie w morskich dokach w zachodniej Turcji, gdzie pięć potężnych statków wycieczkowych jest demontowanych w celu sprzedaży na złom po pandemii COVID-19, która prawie całkowicie zniszczyła branżę.
05.10.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

PAIH: jest szansa na odbudowę eksportu polskich produktów i usług do Chin

Zmniejszenie zagrożenia epidemicznego w Chinach jest szansą na odbudowę eksportu polskich produktów spożywczych i kosmetycznych - oceniła dla PAP Małgorzata Zawisza z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Według niej na ten rynek mogą też z powodzeniem wejść firmy oferujące sprzęt do gier video.
01.06.2020

58 pracowników FPSO pracującego u wybrzeży Ghany z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

Pięćdziesięciu ośmiu pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 w zakładzie produkcyjnym ropy naftowej prowadzonym przez Tullow Oil u wybrzeży Atlantyku w Ghanie.
31.05.2020

Czołowy amerykański port zdobył pożyczkę o wartości pół miliarda dolarów (wideo)

Port w Long Beach uzyskał od rządu USA pożyczkę w wysokości 500 milionów dolarów na sfinansowanie ogromnego projektu infrastrukturalnego mającego na celu umożliwienie wejścia większych statków do portu.
10.05.2020

Tallink z gigantycznym spadkiem pasażerów w kwietniu

Estoński armator Tallink zanotował 96-procentowy spadek przewozu pasażerów i pojazdów w ujęciu rok do roku. Powodem jest kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
05.05.2020

Unia Europejska wstrzymała fuzję koreańskich gigantów

Unijne organy regulacyjne antymonopolowe wstrzymały dochodzenie w sprawie wartej 1,8 mld dolarów fuzji koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries z Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w oczekiwaniu na dostarczenie informacji.
02.04.2020

Przychody przemysłu okrętowego na najwyższym poziomie [analiza MGMiŻŚ]

Przychody przemysłu okrętowego w Polsce są na bardzo wysokim poziomie, a odczyty roku 2018 osiągnęły historyczne maksimum i są blisko trzykrotnie wyższe niż w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
31.03.2020

Nigeria wprowadziła ograniczenia w swoich portach w ramach walki z pandemią koronawirusa

Prezydent Muhammadu Buhari powiedział, że Nigeria pozwoli zacumować w swoich portach tylko tym statkom towarowym, które przebywały na morzu przez ponad dwa tygodnie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
29.03.2020

MGMiŻŚ: Jednostki obsługiwane w stoczniach podlegają takim samym procedurom jak statki towarowe w portach

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że statki przychodzące na remonty do polskich stoczni podlegają takiej samej procedurze jest statki towarowe. Agent awizuje statek na wejście do portu, znany jest stan załogi, wiadomo w jakich portach jej członkowie byli wcześniej i kiedy. Po zacumowaniu na burtę wchodzą funkcjonariusze Straży Granicznej i Straży Pożarnej w celu sprawdzenia stanu zdrowia załogi min. wykonania pomiaru temperatury. Wszelkie dalsze procedury np. zakaz zejścia że statku w porci
15.03.2020

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.
18.02.2020

Komisja Europejska obawia się fuzji koreańskich gigantów stoczniowych

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wszczęła szczegółowe postępowanie ws. oceny planowanego przejęcia wytwórcy statków Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) przez inną grupę stoczniową, Hyundai Heavy Industries Holdings (HHIH).
17.12.2019

Kontenerowce-wodoloty? Już niedługo może stać się to faktem (wideo)

Boundary Layer Technologies chce budować małe, szybkie wodolotowe statki towarowe, aby konkurować z samolotami w transporcie ładunków o dużej wartości.
19.08.2019

74. sesja MEPC – podsumowanie

74. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 13-17 maja.
12.06.2019

Damen z pierwszym kontraktem na budowę wycieczkowca

Holenderska grupa stoczniowa Damen Shipyards oficjalnie weszła na rynek wycieczkowy po podpisaniu umowy norweskim SeaDream Yacht Club na 155-metrowy luksusowy wycieczkowiec.
20.03.2019

Najważniejsze postanowienia z 100. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (wideo)

100. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której udział wzięła również delegacja polska, odbyła się w Londynie w dniach 3-7 grudnia br.
28.12.2018

IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne w woj. pomorskim i woj. warmińsko-mazurskim

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia obejmują Żuławy i Zalew Wiślany.
29.10.2018

94 duże statki stracone w 2017 roku. Piątek najniebezpieczniejszym dniem na morzu

Ogółem w zeszłym roku z powodu kolizji i awarii armatorzy utracili 94 duże statki, o 4 proc. mniej niż rok temu – wynika z raportu ubezpieczyciela Allianz. Raport wskazuje, że straty dużych jednostek spadły o ponad jedną trzecią (38%) w ciągu ostatniej dekady.
18.07.2018

Żaglowce Chorenia na 88. rocznicę

W piątek 13 lipca 2018 roku, dokładnie w 88. rocznicę podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Pomorza", otwarto wystawę poświęconą działalności i dorobkowi zawodowemu najbardziej znanego w Polsce i w świecie projektanta żaglowców Zygmunta Chorenia, pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia".
18.07.2018

Statki w polskich portach zasilane z lądu – bezpiecznie i ekologicznie

W polskich portach mogą wkrótce pojawić się przyjazne dla środowiska systemy do zasilania statków energią elektryczną z lądu. To zbawienne rozwiązanie dla portów, które muszą dostosować się do wymogów międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza MARPOL VI. Innowacyjne systemy, które powstają w firmie igus sprawdzają się już w Norwegii.
20.02.2018

Ponad 1 mld złotych na inwestycje w Porcie Gdynia do 2020 r. (foto, wideo)

Do 2020 r. Port Gdynia wyda na inwestycje ponad miliard złotych, z czego około 345 mln jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy w poniedziałek podczas konferencji wynikowej Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Podkreślił, że celem planowanych przedsięwzięć jest wzmocnienie pozycji portu. A ten wkrótce zmieni się nie do poznania.
19.02.2018

Zaginął tankowiec w Zatoce Gwinejskiej

W Zatoce Gwinejskiej zaginął tankowiec z załogą składającą się z 22 obywateli Indii - poinformowało w niedzielę indyjskie MSZ. Jednostka przewoziła 13,5 tys. ton benzyny. Kontakt z załogą statku utracono w piątek.
04.02.2018

Ani tak dobrze, ani tak źle

SEA Europe, organizacja zrzeszająca większość europejskich stoczni oraz producentów wyposażenia okrętowego, wydała niedawno druk pod tytułem „Głos cywilnych i wojskowych przemysłów morskich w Europie”. Ten wspólny, cywilno-zbrojeniowy „głos” jest skierowany – najprawdopodobniej – do polityków, bo inne gremia wolą, gdy informacje z obu tych branż nie mieszają się ze sobą, tak jak nie mieszają się ich rynki.
30.10.2017

Statki wycieczkowe Żeglugi Gdańskiej wcześnie rozpoczęły sezon

„Elżbieta” i „Danuta” jako pierwsze po zimowej przerwie przecierają turystyczny szlak na Motławie. Statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej pojawiły się w tym roku na trasie wycieczkowej z centrum Gdańska na Westerplatte wyjątkowo wcześnie.
18.03.2017

Globalny sektor promowy wkracza w wiek innowacji

Jeśli wierzyć słowom Oskara Levandera, wiceprezesa ds. innowacji, inżynierii i technologii morskiej z firmy Rolls-Royce, największą zmianą dla sektora promowego będą inteligentne statki.
15.04.2016

Remonty bliźniaczych statków w MSR Gryfii

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia trwają obecnie remonty dwóch par bliźniaczych statków. Podwójne remonty zlecili MSR Gryfii Dong Energy – duński potentat rynku energetycznego oraz Royal Wagenborg – holenderski armator, który od dłuższego czasu współpracuje ze stocznią.
30.11.2015

Zwodowano kontenerowiec zasilany LNG (WIDEO)

W sobotę odbyło się wodowanie drugiego na świecie kontenerowca zasilanego LNG. Do ceremonii doszło w sobotę w stoczni NASSCO w San Diego. Jednostka dostała nazwę The Perla del Caribe (Perła Karaibów) i będzie pływać dla armatora TOTE.
31.08.2015

Nowoczesne statki towarowe wytracają prędkość

Właściciele największych statków towarowych na świecie od kilku lat stosują technologię tzw. „slow steamingu”: redukują prędkość, co powoduje zmniejeszenie zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla. Czas podróży między USA i Chinami lub Australią i Europą jest obecnie porównywalny do rejsów wielkich XIX-wiecznych żaglowców, które osiągały średnią prędkość od 14 (25 km/godz.) do 17 węzłów (31 km/godz.).
11.08.2015

Powstał nowy port w Iławie wart 15,5 mln zł

W piątek w Iławie świętowano otwarcie nowego portu śródlądowego, który w ciągu ostatniego roku powstał na południowym krańcu Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce.
10.07.2015

Remontowa Holding rozwija się dzięki modernizacjom i zamówieniom na statki pasażersko-samochodowe

Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem wielkości przemysłu stoczniowego. Cały czas ma on dobre perspektywy – pomimo spadku zapotrzebowania na statki i platformy wiertnicze szanse na rozwój cały czas są m.in. w segmencie statków pasażerskich i remontów. Korzysta na tym lider rynku – Remontowa Holding.
19.06.2015

Prywatne polskie stocznie są w świetnej kondycji. Mają pełny portfel zamówień i osiągają co najmniej 10-proc. wzrosty

Polski przemysł stoczniowy dynamicznie się rozwija. Prywatne firmy są w świetnej kondycji, mają pełny portfel zamówień i z powodzeniem konkurują z gigantami z krajów skandynawskich. Branża wstępnie szacuje, że tegoroczny wzrost może sięgnąć nawet 10 proc.
02.06.2015

Położenie stępki pod nowoczesny prom pasażersko-samochodowy w Remontowa Shipbuilding

1 czerwca 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A., odbyło się położenie stępki drugiego z serii trzech, nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez kanadyjskiego armatora BC Ferries – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.
01.06.2015

Firma ABB, światowy lider w dziedzinie energetyki i automatyki, zaprojektowała turbosprężarki zainstalowane na największych kontenerowcach

Pierwszą z jednostek, na której zainstalowano turbosprężarki ABB, jast CSCL Globe chińskiego armatora China Shipping Container Lines (CSCL) o pojemności 19 100 TEU, który ukończył swój dziewiczy rejs w lutym 2015 roku. Kolejnym jest należący do Mediterranean Shipping Company MSC Oscar o pojemności 19 224 TEU. Te dwa statki zapoczątkują serie jednostek wyposażonych w silniki z zaprojektowanymi przez ABB turbosprężarkami, które trafią na rynek w najbliższych miesiącach.
27.04.2015

Nowe wytyczne w sprawie usuwania wraków statków

Międzynarodowa Konwencja z Nairobi w sprawie usuwania wraków (Nairobi International Convention on the Removal of Wrecks) wchodzi w życie w dniu 14 kwietnia 2015 r. (konwencja została przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską - IMO w dniu 18 maja 2007 r.).
22.02.2015

Remontowa Shipbuilding zbuduje statek do pracy w arktycznych warunkach

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska zbuduje specjalistyczny statek do obsługi platform wiertniczych w trudnych warunkach arktycznych. Statek zamówił armator z Kanady. Jednostka będzie eksploatowana przez jedną z największych spółek paliwowych ExxonMobil.
12.05.2014

Co budują polskie stocznie?

Stocznie w Trójmieście budują specjalistyczne, nowoczesne statki do obsługi platform wiertniczych na morzu, promy i okręty; rocznie może to być kilkadziesiąt jednostek. Stocznie w Szczecinie budują niewielkie jednostki rybackie i katamarany.
16.03.2014

Trzy statki towarowe na skałach w Korei Południowej.

Trzy statki towarowe pływające pod banderą Chin, Korei i Panamy osiadły na skałach u wybrzeży miasta Ulsan w Korei Południowej w wyniku silnego poniedziałkowego wiatru.
25.11.2013

Kolejne wodowanie statku typu PSV w Remontowa Shipbuilding - relacja GospodarkaMorska.TV

W piątek, 22 listopada 2013 zwodowany został wielozadaniowy statek typu PSV (Platform Supply Vessel) przeznaczony do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego. Jest to już siódmy z aktualnie realizowanej serii statków budowanych dla jednego z wiodących operatorów floty offshore na świecie. Wodowany statek podobnie jak poprzednie jednostki tej serii, przeznaczony jest do zabezpieczania właściwego funkcjonowania platform wiertniczych i wydobywczych.
25.11.2013

Projektant statku: Odrzucam podejrzenia, że od strony technicznej nastąpiło niedopatrzenie

W naszej stoczni przywiązywaliśmy wielką wagę do tego, aby spełnić standarty bezpieczeństwa. Dlatego odrzucam wszelkie podejrzenia, że od strony technicznej nastąpiło jakieś niedopatrzenie - powiedział "Faktom" TVN inż. Wojciech Żychski, projektant statku Baltic Ace, który zatonął w środę wieczorem na Morzu Północnym.
06.12.2012

Stocznie: Kadłuby w Azji, off shore w Europie

Polska Żegluga Morska zbliża się obecnie do końca realizacji programu odnowy floty na lata 2005-2015, w ramach którego armator zamówił w stoczniach w Chinach i Japonii 38 masowców. Dlaczego stocznie azjatyckie? Krzysztof Gogol z PŻM wyjaśnia, co opłaca się budować w Azji, a co lepiej zlecić stoczniom w Europie.
10.09.2012

Stocznie już były

Na nowo wybuchł spór na temat pierwszego upadku Stoczni Szczecińskiej. Podobno sąd będzie rozstrzygał, kto ma w nim więcej racji. Jednak żaden sędzia nie powie, że odgrzana debata jest ułomna, bo brakuje w niej kontekstów. Dyskutantom i publiczności wydaje się, iż o losie pojedynczej firmy na światowym rynku decyduje tylko wola menadżerów albo polityków – no, ewentualnie jeszcze bankowców.
05.08.2011

Kto wyprowadzi Gdynię w morze?

Z kpt.ż.w. inż. Zbigniewem Wyganowskim, głównym inspektorem Inspektoratu Bezpieczeństwa Żeglugi w Urzędzie Morskim w Gdyni oraz starszym mechanikiem, inż. Adamem Stróżykiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich, rozmawia Maciej Borkowski.
19.07.2011

Walczymy do końca

Rozmowa z Krzysztofem Piotrowskim, prezesem Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA w upadłości
27.06.2011

Morska ofensywa transportowa

Autostrady morskie i unijne dotacje mają pomóc zwiększyć obroty polskich portów. To również szansa na pieniądze na inwestycje w infrastrukturę
09.08.2010

Raport: Chiny chcą otworzyć szlak przez Morze Arktyczne

Chiny podejmują intensywne działania, aby już w 2013 roku otworzyć szlak morski przez Morze Arktyczne, skracając w ten sposób statkom towarowym drogę do Europy i Ameryki Północnej - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek w Sztokholmie.
02.03.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.