• <
KONGSBERG_2023

Damen planuje rozwój. Dołącz do globalnego zespołu [WIDEO]

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen planuje rozwój. Dołącz do globalnego zespołu [WIDEO]

Partnerzy portalu

Damen planuje rozwój. Dołącz do globalnego zespołu [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Damen

Ciągły rozwój, nowatorskie projekty i ponad 150 pracowników. Damen Engineering Gdańsk (DEGd), to jedna z czterech spółek grupy Damen w Polsce. Stawia na wyspecjalizowanych a jednocześnie wielozadaniowych pracowników - otwartych i potrafiących pracować w międzynarodowych zespołach.

W całym kraju w czterech spółkach współpracujących w ramach grupy Damen pracuje ponad 600 osób.

– Gdańskie biuro może się poszczycić pięknym hubem inżynierskim. Zatrudniamy ponad 150 inżynierów – mówi Andrzej Kłudka, Lead Naval Architect. – Czekamy na osoby kreatywne i otwarte na klientów, które są w stanie spełnić oczekiwania globalnego biznesu.

– Gdy zaczynałem pracę w Damen Engineering Gdańsk było nas 15 osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem – wspomina Miłosz Musiałowski, który w firmie pracuje od ośmiu lat, obecnie na stanowisku Project Managera (Project Manager Engineering). 

Od tego czasu wiele się zmieniło, liczba pracowników zwiększyła się dziesięciokrotnie, co więcej biuro nadal się rozrasta.

Szanse na awans, inspirujące projekty

– Ta praca dała mi możliwość rozwoju i awansu. Moją początkową pozycją w firmie było stanowisko Senior Engineera. Po około roku zostałem Lead Engineerem, następnie przez około cztery lata na kilku projektach odpowiedzialny byłem za dział kadłubowy, w którego w skład wchodzą grupy projektowe specjalizujące się w stateczności, konstrukcji, wytrzymałości, outfittingu oraz interioru – opowiada Miłosz Musiałowski.

Jako Project Manager w obszarze engineeringu pan Miłosz odpowiada między innymi za dostawy dokumentacji klasowej oraz roboczej z trzech głównych działów: kadłubowego, mechanicznego oraz elektrycznego.

– Odpowiadam za budżet, proces planowanie , ustalam priorytety dla zadań inżynierskich – wylicza i dodaje, że wspólnie z Project Managerami z Holandii inżynierowie starają się, aby zakres pracy był odpowiednio powiązany z przygotowaną dokumentacją od dostawców i podwykonawców.

– Jeśli chodzi o nasz wewnętrzny zespół w Damen Engineering Gdańsk, pracuję bezpośrednio z moim Core Teamem, czyli z Lead Inżynierami z poszczególnych działów. Natomiast Leadowie pracują ze swoimi zespołami inżynierskimi – tłumaczy.

Jak wygląda codzienna praca w zespole DEGd?

– Aby nasza praca była wykonana na czas oraz w odpowiedniej jakości, stawiamy na działania drużynowe w ramach zespołów dyscyplinowych koordynowanych przez Lead Engineerów. Tak jest zbudowana struktura organizacyjna na każdym projekcie i jest dopasowywana do potrzeb każdego z projektów indywidualnie, by sprostać wyzwaniom w jak najbardziej efektywny sposób – tłumaczy. 

– Jako firma jesteśmy w stanie zapewnić pełen pakiet prac inżynierskich związanych ze zintegrowaniem wszystkich urządzeń na jednostce ,  począwszy od definicji wymagań funkcjonalnych przez dokumentację dla klasyfikatora, a razem z naszymi kolegami z Ukrainy także dokumentację roboczą dostarczaną do stoczni.

Nad czym zespół Damena pracuje obecnie?

– Osobiście prowadzę w tej chwili projekt statku, który jest przystosowywany do udziału w misjach  humanitarnych, dzięki specjalistycznemu wyposażeniu i będzie operował bezpiecznie w najtrudniejszych warunkach – zdradza. – W naszym biurze toczą się także projekty jednostek na rynek połowów ryb, mega jachtu, gazowca czy ro-ro. Portfolio naszych projektów nieustannie się powiększa – zaznacza. 

Jak dodaje, Damen Engineering Gdańsk obecnie rekrutuje osoby do Core Teamów, które chciałyby pracować na takich stanowiskach jak Lead Engineer lub Project Manager Engineering .

Jakie wyzwania stoją przed współczesnymi inżynierami?

Prezes DEG podkreśla, że sprawne identyfikowanie ryzyka i metodyczne podejście do mitygowania zagrożeń i szans  związanych  z rozwijaniem prototypowej jednostki   to dziś bardzo pożądana umiejętność i wręcz wymagana.

– Zarządzanie budową i projektowaniem musi być tak przeprowadzone, że nie zostanie zignorowany żaden szczegół, który może mieć wpływ na projekt statku. Uczymy się nowego stylu pracy, tego wyzwania, które przed nami stoi. Dyskutujemy o nim otwarcie. W Damen Engineering Gdańsk mamy w sobie wiele pokory, ale i odwagi do wprowadzania zmian – mówi GospodarceMorskiej.pl Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.

– Inżynierowie dzisiaj muszą umiejętnie słuchać, pracować zespołowo i szlifować tzw. kompetencje miękkie. A wśród nich są otwartość w nawiązywaniu kontaktów, współpracy z innymi, gotowość na przestawienie się na nowe narzędzia projektowe czy obliczeniowe. Trzeba odważyć się sięgnąć po technologię, zainteresować się nią. Warto wiedzieć, że inni robią coś inaczej – podsumowała pani prezes.

O Damen

Firma jest częścią międzynarodowej grupy stoczniowej Damen, której główna siedziba mieści się w holenderskim mieście Gorinchem i jako specjalistyczne centrum kompetencyjne świadczy usługi na jej potrzeby. Polska firma odpowiada za opracowywanie projektów prototypowych statków budowanych w największych stoczniach Damen.

Damen Shipyards Group prowadzi 36 stoczni remontowych, wiele przedsiębiorstw powiązanych, jak i liczne stocznie partnerskie, które mogą lokalnie budować statki Damen. Firma zatrudnia ponad 12 000 osób na całym świecie. Posiada szeroką gamę produktów, w tym holowniki, łodzie robocze, okręty marynarki wojennej i patrolowe, jednostki szybkobieżne, statki towarowe, pogłębiarki, statki dla przemysłu offshore, promy.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.