• <

Wynik wyszukiwania - "sejmik" - Wiadomości

Pomorskie. Polityczny apel w sprawie terminali agro

Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska apeluje do marszałka województwa pomorskiego o zajęcie stanowiska w sprawie terminali agro w portach w Gdańsku i Gdyni.
21.05.2024

Alan Aleksandrowicz wybrany na Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Portu Gdańsk

Alan Aleksandrowicz, były wiceprezydent Gdańska, a ostatnio prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego dołącza do drużyny Portu Gdańsk. Został wiceprezesem zarządu ds. finansowych. Stanowisko obejmie z dniem 20 maja 2024 r.
27.04.2024

Stoczniowcy wyróżnieni przez marszałka za wkład w rozwój województwa pomorskiego

22 marca w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Gospodarcza z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego, podczas której wyróżniono postaci szczególnie zasłużone dla rozwoju gospodarczego regionu. Wśród uhonorowanych przez marszałka znaleźli się przedstawiciele przemysłu stoczniowego – Jerzy Czuczman i Ireneusz Ćwirko.
27.03.2024

Nowy zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego wybrany

W Gdyni odbył się 23 marca Zwyczajny Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uczestnicy spotkania podsumowali ubiegły rok i kończącą się kadencję prac związku. Wybrano również władze XXI kadencji, która ma urzędować w latach 2024-2028.
25.03.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Morze ich inspiruje. Wręczono certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Trzydziestu sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości.
06.02.2024

Przemysław Koperski powołany na stanowisko wiceministra infrastruktury

Prezes Rady Ministrów, z dniem 4 stycznia 2024 r., powołał Przemysława Koperskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
10.01.2024

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Dariusz Klimczak kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Dariusz Klimczak jest kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
12.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Nowy rząd powoła Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku?

Prof. Marek Gzik, poseł-elekt z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a obecnie przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, ogłosił, że powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Jego siedziba ma mieścić się na Śląsku.
23.10.2023

Rybne specjały i inne atrakcje w Wolinie celem promocji polskiego rybołówstwa

Degustacja ryb, pokazy kulinarne, zabawy i konkursy towarzyszyły kolejnej edycji "Wolin z rybą na talerzu". Wydarzenie w Łobzie odbyło się na tydzień przed Festiwalem Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin.
02.08.2023

Rząd proponuje 100 mln zł na dokapitalizowanie portu w Elblągu. Władze sprzeciwiają się pomysłowi, by portem zarządzało państwo

W sobotę odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju i dokapitalizowania portu w Elblągu. Rząd proponuje, by to państwo zarządzało portem. Przeciwnego zdania są jednak władze miasta.
06.06.2023

Sejmik województwa przyjął stanowisko ws. portu w Elblągu

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek głosami koalicji KO-PSL stanowisko, w którym domaga się dokończenia inwestycji polegającej na połączeniu portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim.
31.05.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Radni PiS Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego chcą, by Elbląg przyjął propozycję rządową dokapitalizowania portu

Radni klubu PiS Sejmiku Woj. Warmińsko-Mazurskiego chcą, by Elbląg przyjął rządową propozycję dokapitalizowania portu morskiego w tym mieście. Prezentując w czwartek projekt stanowiska w tej sprawie, podkreślali potrzebę dofinansowania rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury portowej.
18.05.2023

Andrzej Kensbok i Błażej Spychalski wiceprezesami Gaz-Systemu

NWZA Gaz-Systemu powołało od 1 stycznia 2023 r. Andrzeja Kensboka oraz Błażeja Spychalskiego na wiceprezesów spółki. Z dniem 31 grudnia 2022 r. odwołano też ze składu zarządu Marcina Kapkowskiego oraz Krzysztofa Jackowskiego - poinformował Gaz -System w piątek.
30.12.2022

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.
18.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Województwo pomorskie wypowiada umowy z Obwodem Kaliningradzkim

Podczas dzisiejszej XL sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia o współpracy między Województwem Pomorskim i Administracją Obwodu Kaliningradzkiego a także porozumienia o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego.
28.02.2022

Tomasz Chamera ponownie na czele Polskiego Związku Żeglarskiego

Tomasz Chamera został w niedzielę ponownie wybrany prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Podczas Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego w Warszawie był jedynym kandydatem i otrzymał głosy 91 z 92 delegatów. Wybrano także 15-osobowy zarząd krajowej federacji.
19.09.2021

Opole. Wody Polskie: niepokoi spadek zainteresowania samorządów transportem wodnym

Niepokoi spadek zainteresowania tematyką transportu wodnego ze strony samorządu - ocenił w czwartek w Opolu prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.
24.06.2021

Broń chemiczna i wraki na dnie Bałtyku. Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje

Na XXXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 31 maja 2021 r. radni przyjęli jednogłośnie apel do władz Unii Europejskiej oraz polskiego rządu w sprawie zagrożenia dla wód Morza Bałtyckiego, jakim jest zatopiona broń chemiczna z czasów II wojny światowej. Chcą aby rozwiązaniem problemu pilnie zajęli się politycy, naukowcy i UE.
31.05.2021

Pomorscy Radni przyjęli Strategię do 2030 - chcemy być liderem w produkcji zielonej energii

Radni województwa pomorskiego jednogłośnie podjęli w poniedziałek uchwałę o strategii rozwoju regionu do 2030 r. Dokument opisuje potrzeby i kierunki pożądanych na Pomorzu zmian. Wśród najważniejszych wyzwań wskazano m.in. zmiany klimatyczne i rozwój technologiczny.
12.04.2021

Wisła – barka jest teraz rozładowywana w porcie w Gdańsku

- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (8 kwietnia) konferencji prasowej na nabrzeżu wiślanym w Chełmnie, na którym rozładowywano właśnie załadowaną w Gdańsku barkę z komponentami do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który kończy
09.04.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Nie żyje Aleksander Doba. Zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro

Zmarł znany podróżnik, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. O śmierci poinformowała na Facebooku rodzina.
23.02.2021

Umowa z wykonawcą wystawy Morskiego Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową ma powstać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą wystawy stałej podpisano w czwartek.
10.12.2020

Decyzje LII Sprawozdawczego Sejmiku Polskiego Związku Żeglarskiego

LII Sprawozdawczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego odbył się w formie wideokonferencji. W obradach, którym przewodniczyło prezydium Sejmiku w składzie: Leopold Naskręt (przewodniczący), Jerzy Durejko i Maksymilian Paśko, uczestniczyło 71 delegatów.
10.11.2020

Wybrano nowy Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego

W niedzielę 13 września 2020 roku wybrano władze Pomorskiego Związku Żeglarskiego na kadencję 2020-2024. Bogusław Witkowski ponownie został wybrany prezesem.
13.09.2020

Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.
12.08.2020

Łączył w sobie konsekwencję biznesmena z dużą wrażliwością - wspomnienie Piotra Soyki

Odszedł przedsiębiorca, człowiek z wizją, mający duży wpływ na rozwój regionu - tak piszą o Piotrze Soyce media, którego nagła śmierć zasmuciła wiele osób. W środę, 12 sierpnia, o godz. 14.15 na Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się jego pogrzeb. Wcześniej, bo o godz. 11.00, w Katedrze Oliwskiej w intencji Piotra Soyki odprawiona zostanie msza św.
11.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Rozmowa z prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego

O relacjach z PZŻ, niechwaleniu się sukcesami, konkretach w działaniu i nie tylko morskim charakterze pomorskiego żeglarstwa, w rozmowie z Piotrem Kulą, opowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
01.08.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

PKN Orlen: wspólnie z GL możemy dołączyć do czołowych koncernów w Europie

PKN Orlen wspólnie z Grupą Lotos mają szansę dołączyć do grona najbardziej liczących się koncernów paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył płocki koncern komentując poniedziałkowe, krytyczne stanowisko sejmiku pomorskiego ws. konsolidacji obu firm.
27.07.2020

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Wszyscy powinniśmy bronić Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12 radnych, radny Piotr Zwara wstrzymał swój głos.
27.07.2020

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

Samorząd województwa dolnośląskiego chce przekazać 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody w rzece Barycz. Na początku lipca wykryto skarżenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.
10.07.2020

Powstała ekspertyza w sprawie militarnego wykorzystania przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Podczas czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wrócił temat przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Stało się tak za sprawą projektu apelu, nad którego przyjęciem dyskutowali radni. Jednym z elementów przywołanych w dyskusji, stała się ekspertyza dotycząca znaczenia przekopu w kontekście militarnego bezpieczeństwa państwa. Dokument został opracowany przez zespół ekspertów Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
22.06.2020

Działacze PiS apelują do samorządowców o współpracę z rządem przy przekopie Mierzei Wiślanej

Poseł PiS Kacper Płażyński oraz radny Jerzy Barzowski zaapelowali do samorządowców o współpracę z rządem przy przekopie Mierzei Wiślanej. Proponują, aby radni sejmiku pomorskiego przyjęli apel, w którym poprą realizację tej inwestycji.
04.06.2020

Decyzje podjęte podczas posiedzenia Zarządu PZŻ - zmiany w konkurencjach sportowych

27 posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego bieżącej kadencji jak zwykle w ostatnim czasie odbyło się w formie telekonferencji.
27.05.2020

Z Goleniowa do Lwowa! Opłaciła się wytrwałość przedsiębiorców

Przez wiele miesięcy walczyli o utworzenie połączenia lotniczego pomiędzy Portem Lotniczym w Goleniowie a Ukrainą. Jako pierwszy na potrzeby lokalnego rynku pracy odpowiedział Wizz Air. „Wierzyliśmy w tej projekt i się udało, choć kiedy zaczynaliśmy walkę o to połączenie, rynek pracy był zupełnie inny” – mówi Maciej Twardowski, przedstawiciel zachodniopomorskich przedsiębiorców.
04.05.2020

Zbigniew Stosio we wspomnieniach

Zbigniew Stosio, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, odszedł na wieczną wachtę. Dusza towarzystwa, człowiek oddany żeglarstwu i żeglarskiej społeczności – tak wspominają go przyjaciele, koledzy żeglarze, współpracownicy.
20.04.2020

Prezes PZŻ: dyskutujemy nad zasadami kwalifikacji na igrzyska

Polski Związek Żeglarski, pomimo przełożenia na przyszły rok igrzysk, nie zmienił zasad kwalifikacji do Tokio. „Dyskutujemy na ten temat. Chcemy też poznać kalendarz startów, a wszystkie regaty zostały przecież odwołane” – powiedział PAP prezes PZŻ Tomasz Chamera.
06.04.2020

Sejmik Wyborczy Pomorskiego Związku Żeglarskiego odroczony

Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego przyjął uchwałę odraczającą termin Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego. Powołał również pełnomocnika Związku do czasu wyboru nowych władz.
12.03.2020

Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych

W miniony weekend w Toruniu odbył się trzeci Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych. To doroczne spotkanie służy obustronnej wymianie informacji między władzami PZŻ a przedstawicielami struktur lokalnych i organizacyjnych.
05.03.2020

Zachodniopomorskie ma nowe władze Związku Żeglarskiego

Sejmik Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego wybrał nowego Prezesa i pozostałych władz Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Prezesem został Marcin Raubo z YKP Szczecin, wygrywając w głosowaniu z 2 innymi kandydatami. Dotychczasowy Prezes po 27 latach nie kandydował ponownie.
03.03.2020

Czy województwo pomorskie wejdzie w skład Stowarzyszenia Regionów Morskich UE?

Stowarzyszenie Regionów Morskich (CPMR - Conference of Peripherial Maritime Regions) to think thank i moderator merytoryczny polityki morskiej w Unii Europejskiej. Reprezentuje 150 regionów z 21 krajów w całej Europie. Jedynym województwem wchodzącym w skład tego stowarzyszenia jest województwo Podlaskie. Jakie korzyści z tytułu członkowska może mieć Pomorze, jedno z trzech województw przymorskich z najbardziej rozwiniętym sektorem morskim?
21.02.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

Dziś rozpoczęły się gdańskie obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski

Już w niedzielę 9 lutego w Gdańsku rozpoczną się obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski. Publikujemy dokładny program.
09.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Przedsiębiorcy i samorząd łączą siły. Połączenie z Ukrainą jeszcze w tym roku?

Zarząd Portu Lotniczego w Goleniowie musi podjąć zdecydowane działania, by jak najszybciej przekonać przewoźników, że połączenie lotnicze pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Ukrainą jest nie tylko potrzebne, ale i uzasadnione ekonomicznie – taki wniosek płynie z debaty przedsiębiorców z radnymi Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
30.01.2020

Przedsiębiorcy walczą o rozwój portu lotniczego. „To nasza ostania szansa”

Czy narodowy przewoźnik, jakim jest LOT, jest zainteresowany wsparciem Pomorza Zachodniego i przedsiębiorców? To jedyny region w kraju, który nie ma połączenia lotniczego z Ukrainą. Lokalny rynek pracy może mieć poważne problemy, od 1 marca wchodzą w życie przepisy otwierające niemiecki rynek pracy dla pracowników z państw trzecich. Z Polski może wyjechać nawet pół miliona Ukraińców.
20.01.2020

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.
15.12.2019

Rail Baltica: po opiniach instytucji nt. nowych wariantów, będą konsultacje z mieszkańcami

Dopiero po uzyskaniu opinii różnych instytucji nt. rozważanych nowych wariantów przebiegu trasy kolejowej Rail Baltica w rejonie Białegostoku i na północy regionu, warianty te będą przedstawione do konsultacji społecznych mieszkańcom województwa podlaskiego - zapowiada PKP PLK SA.
28.10.2019

Projekt Nowa Marina Gdynia na posiedzeniu zarządu PZŻ

W miniony czwartek w Gdyni obradował Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Najważniejszą sprawą omawianą podczas posiedzenia Zarządu był model współpracy w zakresie projektu Nowa Marina Gdynia. Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego przedstawił najnowsze informacje dotyczące planowanej inwestycji.
08.10.2019

W Szczecinie wmurowano kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.
07.10.2019

Gróbarczyk o kandydatach PiS w Zachodniopomorskiem: To ludzie niezwykle utytułowani

To ludzie niezwykle utytułowani – powiedział w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, prezentując kandydatów PiS do Sejmu i Senatu z zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.
19.08.2019

Pomorskie: Do końca roku ma powstać projekt Strategii rozwoju województwa do 2030 r.

Do końca tego roku ma powstać projekt Strategii rozwoju województwa pomorskiego do 2030 r. - poinformował w poniedziałek dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Radomir Matczak.
22.07.2019

Marek Opowicz nowym prezesem Stoczni Szczecińskiej

Marek Opowicz został powołany przez radę nadzorczą na stanowisko prezesa zarządu Stoczni Szczecińskiej - poinformowała we wtorek spółka. Członkiem zarządu będzie Bogusław Adamski.
09.07.2019

Warmińsko-mazurskie: Powiat mrągowski za szybką budową drogi S16

Rada powiatu w Mrągowie zaapelowała o przyspieszenie prac związanych z budową drogi ekspresowej S16. To kolejny samorząd z Warmii i Mazur, który przyjął uchwałę w sprawie trasy uznawanej za "kręgosłup komunikacyjny" tego regionu.
19.06.2019

O współpracy między Gdynią a Szlezwikiem-Holsztynem

Wymiana dobrych praktyk, zarówno gospodarczych, jak i na polu kultury między Gdynią a Kilonią to główne tematy spotkania Klausa Schlie, przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanną Zielińską.
07.06.2019

Abp Głódź pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlił się o dobre korzystanie z wolności

Arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlił się o "mądre i roztropne wykorzystywanie wolności" przez Polaków i "kochanie naszych współbraci".
04.06.2019

Złotowski: W Parlamencie Europejskim chciałbym promować idę portu multimodalnego koło Bydgoszczy

Jeżeli zostałbym wybrany ponownie posłem do Parlamentu Europejskiego to moim celem byłaby dalsza promocja idei portu multimodalnego na Wisłą w okolicach Bydgoszczy - powiedział w czwartek w Bydgoszczy europoseł PiS Kosma Złotowski.
17.05.2019

Nie udało się znaleźć prezesa i wiceprezesa Zarządu Stoczni Szczecińskiej

Jak czytamy na stronie Stoczni Szczecińskiej: "Rada Nadzorcza Spółki na posiedzeniu w dniu 29 kwietnia 2019 roku podjęła uchwały w sprawie zakończenia postępowań kwalifikacyjnych w drodze konkursu wszczętych uchwałami Rady z dnia 11 kwietnia 2019 r bez wyłonienia Prezesa i Wiceprezesa Zarządu Stoczni Szczecińskiej Sp. z o.o.". Tym samym , obowiązki prezesa dalej będzie pełniła Małgorzata Jacyna-Witt.
30.04.2019

Katowice: Odbyła się konferencja poświęcona kulturowemu dziedzictwu Odry (foto)

Odra – przez wieki miejsce pracy i życia mieszkających przy niej ludzi - wymaga nowego odczytania, nauczenia się na nowo kultury bycia z tą rzeką – ocenili uczestnicy konferencji pt. „ODRAzu widać kulturę” w Regionalnym Instytucie Kultury (RIK) w Katowicach.
18.04.2019

Geblewicz rozmawiał o trudnej sytuacji w stoczni Gryfia

Partnera do rozmów nie ma – tymi słowami Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się do radnych Sejmiku Województwa i przedstawicieli związków zawodowych działających w stoczni Gryfia w Szczecinie i Świnoujściu. Trudną sytuacją przedsiębiorstwa zajęła się Sejmikowa Komisja ds. Gospodarki Morskiej. Niestety, rozmowy prowadzono bez prezesa stoczni oraz jej właściciela, którzy nie skorzystali z zaproszenia radnych województwa.
18.04.2019

Zarząd Stoczni Szczecińskiej: Udostępniliśmy dokumenty posłom

Posłom PO udostępniono pomieszczenia na terenie Stoczni Szczecińskiej i okazano dokumenty, o które wnosili - poinformowała w poniedziałek pełniącą obowiązki prezesa zarządu tego zakładu Małgorzata Jacyna-Witt.
15.04.2019

Alan Aleksandrowicz nowym zastępcą prezydenta Gdańska

Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w poniedziałek przedstawiła nowego zastępcę. Został nim Alan Aleksandrowicz, który od wielu lat związany jest z gdańskim samorządem. Aktualnie jest prezesem Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Obowiązki zastępcy prezydenta pełnić będzie od 6 maja.
15.04.2019

Szczecin: Odwołano zarząd Stoczni Szczecińskiej

Dotychczasowy zarząd Stoczni Szczecińskiej został odwołany - poinformowały w piątek służby prasowe spółki. Pełniącą obowiązki prezesa zarządu została Małgorzata Jacyna-Witt.
12.04.2019

Radni województwa pomorskiego zajmą się gospodarką morską

Podczas VII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, 25 marca 2019 r. radni zdecydowali, że zostanie powołana doraźna komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Skład komisji poznamy za miesiąc, na kolejnej sesji.
26.03.2019

Była prezes PSSE w zarządzie LOTOS Oil

Była prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zarządzie LOTOS Oil. Aleksandra Jankowska pełni funkcję wiceprezesa zarządu ds. handlu i komunikacji.
22.02.2019

Śląskie: Będzie aktualizacja planu zagospodarowania województwa, m.in. o modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej

O przystąpieniu do zmiany „Planu Zagospodarowania Przestrzennego Woj. Śląskiego 2020+” zdecydowali w poniedziałek radni woj. śląskiego. Kontekstem są m.in. utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i realizacja Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
04.02.2019

Marszałek Mieczysław Struk wzywa do merytorycznej dyskusji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej

Podczas IV sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego marszałek podsumował fakty dotyczące planowanego przez rząd przekopu Mierzei Wiślanej. Jednocześnie prosił radnych o merytoryczną rozmowę. – Apeluję do nas wszystkich o namysł i refleksję – mówił Mieczysław Struk. – Sposób i łatwość formułowania bezpodstawnych, ale bardzo krzywdzących zarzutów, jest wyrazem pogardy względem podejmowanych przez Zarząd Województwa Pomorskiego działań – powiedział marszałek.
28.01.2019

Morawiecki o Via Carpatia i Via Baltica: Przez rozwój infrastruktury drogowej kupujemy sobie bilet do rozwoju gospodarczego

Żeby dobrze rządzić, trzeba być kompetentnym i uczciwym, rządzić w sposób przemyślany; dokonujemy przyspieszenia gospodarczego, socjalnego i społecznego - mówił lider PiS Jarosław Kaczyński na konferencji samorządowej. Premier Mateusz Morawiecki deklarował, że rząd chce skutecznie współpracować z samorządami.
26.01.2019

RDOŚ w Olsztynie: W postępowaniu dotyczącym przekopu Mierzei napłynęły dwie opinie z RDOŚ w Gdańsku

W postępowaniu w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie otrzymała dwie opinie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. W pierwszej opinii wskazano na braki w dokumentacji, druga wydana była już z uwzględnieniem dodatkowych informacji.
13.11.2018

Zakończyły się konsultacje uzupełniające w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie zakończyła konsultacje społeczne dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej . W uzupełniających konsultacjach uwagi do aneksu raportu oddziaływania inwestycji na środowisko przekazało 8 podmiotów.
06.11.2018

Brudziński: Musimy uszczelniać granice europejskie

Musimy uszczelniać granice europejskie, musimy współpracować, ale bez oddawania kompetencji państw narodowych - powiedział w piątek w Polskim Radiu Szczecin szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Dodał, że temat przymusowej relokacji uchodźców został "definitywnie zamknięty".
19.10.2018

Geograf: Rzek nie można traktować tylko przez pryzmat finansów czy krajobrazu

Rzek nie można traktować przez pryzmat finansów czy sum elementów krajobrazu, to też m.in. przestrzenie symboliczne – mówiła we wtorek w Katowicach geograf dr hab. Urszula Myga-Piątek z Uniwersytetu Śląskiego. Apelowała o takie myślenie przy zagospodarowywaniu rzek.
16.10.2018

Kaczyński: Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną (foto, wideo)

Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – powiedział we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Oświadczył, że kiedy budowa już się rozpocznie, „będzie można powiedzieć, że klamka zapadła, że ten kanał powstanie”. Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
16.10.2018

Szczecin: Ponad 200 eksponatów w koncepcji wystawy Morskiego Centrum Nauki

Symulator sztormu, nawigacji czy "polski batyskaf" to zaledwie kilka spośród ponad 200 eksponatów, które mają się znaleźć w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Koncepcję wystawy przedstawiono w poniedziałek.
15.10.2018

Pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć przez kanał żeglugowy przez Mierzeję w 2022 r.

Pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. We wtorek odbędzie się symboliczne wbicie łopaty pod budowę kanału żeglugowego.
15.10.2018

Jerzy Wilk: kanał żeglugowy szansą na rozwój Elbląga i gmin nad Zalewem

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to szansa na rozwój Elbląga i gmin położonych nad Zalewem Wiślanym - przekonywał w niedzielę poseł PiS Jerzy Wilk. Dodał, że dzięki inwestycji możliwa będzie także swobodna żegluga po Zalewie.
14.10.2018

We wtorek symboliczne wbicie łopaty pod budowę przez Mierzeję Wiślaną

We wtorek symboliczne wbicie łopaty pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie symbolicznie wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską - powiedział PAP w piątek poseł PiS Jerzy Wilk.
13.10.2018

Kaczyński: Dubaju tu nie zbudujemy, ale czy nie dałoby się na Podkarpaciu zbudować polskiej Bawarii

Naszym wielkim celem jest doprowadzenie do tego, by Polska stała się krajem pod względem rozwoju ekonomicznego i poziomu życia równym państwom Zachodu, ale zachowała też swą tożsamość, wartości, wiarę, czyli swą wolność - mówił w Jasionce k. Rzeszowa lider PiS Jarosław Kaczyński.
07.10.2018

Podlaskie/ Kaczyński: Rail i Via Baltica, Via Carpatia wśród pomysłów wyborczych dla regionu

PiS jest alternatywą dla obecnie rządzących w województwie podlaskim - zapewniał w piątek prezes tej partii Jarosław Kaczyński na samorządowej konwencji wyborczej w Białymstoku. Podkreślał, że argumentem za tym jest to, co PiS zrobiło w ciągu trzech lat swoich rządów.
06.10.2018

Ruszyły wstępne prace w miejscu planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego w Nowym Świecie. To element prac przygotowawczych związanych z inwestycją, dzięki której skróci się droga wodna z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską.
05.10.2018

Olsztyn: W piątek rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

W piątek rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej, dzięki któremu ma powstać nowa droga wodna między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Wszelkie uwagi można kierować do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
04.10.2018

Gróbarczyk: Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie stwarza zagrożenia środowiskowego

Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie stwarza zagrożenia środowiskowego - zapewniał w środę w TVP Info minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
03.10.2018

Kaczyński: wbicie łopaty pod przekop Mierzei Wiślanej jeszcze w trakcie kampanii wyborczej

Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że inwestycja jest ważna ekonomicznie, ale jest także demonstracją polskiej suwerenności.
24.09.2018

Zmiany w zarządzie MSR Gryfia. Marek Różalski odwołany ze stanowiska prezesa

Zmiany w zarządzie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Dotychczasowy prezes Marek Różalski w piątek został odwołany ze stanowiska. Do czasu wyłonienia nowego prezesa przez organy spółki, funkcję tę będzie pełnił Robert Kowalski, wcześniej wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej MSR Gryfia.
22.09.2018

Gróbarczyk: Podjęliśmy decyzję o przebudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim

Podjęliśmy decyzję o przebudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. W założeniach jest pogłębienie kanału, budowa śluzy, systemu spiętrzającego oraz zabezpieczenia antypowodziowego – powiedział w sobotę w Mielnie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
22.09.2018

Adamczyk: Inwestycje w infrastrukturę kolejową PKP za 100 mld zł

Realizowana przez PKP modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym remont ok. 200 dworców i przebudowa szlaków, pochłonie w najbliższych latach 100 mld zł – zapowiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
21.09.2018

Woj. śląskie chce z woj. opolskim rozwijać turystykę opartą o Odrę

Nowe oferty turystyczne oparte o wykorzystanie Odry i jej okolic chce rozwijać woj. śląskie – we współpracy z woj. opolskim. W poniedziałek radni woj. śląskiego przyjęli deklarację, mającą dać podstawę, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel już pierwsze pieniądze.
17.09.2018

Rolnicy i samorządowcy apelują, ale „z Warszawy nie widać Żuław”

Rząd nadal nie zabezpieczył środków na utrzymanie urządzeń przeciwpowodziowych dla województwa pomorskiego. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie Żuław. Sejmik Województwa Pomorskiego już w marcu 2018 roku apelował o to do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka. Odpowiedź Pana Ministra udzielona na apel była ogólnikowa i nie spowodowała realnych działań w postaci zabezpieczenia środków finansowych na utrzymanie urządzeń wodnych (co najmniej na poziomie kosztów z ub
14.09.2018

Warmińsko-mazurskie: Przekop Mierzei, drogi i połączenia kolejowe w programie PiS

Budowa dróg, odtworzenie połączeń kolejowych wokół Wielkich Jezior Mazurskich, realizacja programu Mieszkanie Plus, inwestycje przeciwpowodziowe na Żuławach i przekop Mierzei Wiślanej - to kluczowe zapowiedzi warmińsko-mazurskiego PiS w kampanii samorządowej.
27.08.2018

Podlaskie: Via Carpatia, Via Baltica, sortownia Poczty Polskiej w programie PiS dla regionu

Drogi S19 Via Carpatia i S61 Via Baltica, powstanie sortowni Poczty Polskiej w Choroszczy, ponad tysiąc mieszkań w regionie w programie Mieszkanie Plus, modernizacje kilkunastu dworców kolejowych znalazły się wśród głównych propozycji PiS na wybory samorządowe w Podlaskiem.
24.08.2018

Dolnośląskie: Budowa nowych stopni wodnych na Odrze w programie PiS dla regionu

Przebudowa autostrady A4 na zachód od Wrocławia, budowa drogi S8 z Wrocławia do Kłodzka, modernizacja dworców kolejowych oraz budowa nowych stopni wodnych na Odrze - to niektóre z propozycji programowych PiS dla Dolnego Śląska w nadchodzących wyborcach samorządowych.
22.08.2018

Budowa drogi Via Carpatia oraz inwestycje kolejowe w programie PiS dla Podkarpacia

Budowa szlaku Via Carpatia, modernizacja linii kolejowych w regionie, budowa zbiornika Kąty-Myscowa oraz Program dla Bieszczadów – to najważniejsze propozycje Prawa i Sprawiedliwości dla Podkarpacia w jesiennych wyborach samorządowych.
22.08.2018

MGMiŻŚ: budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ruszy w ostatnim kwartale roku

W ostatnim kwartale 2018 r. po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko i po okresie lęgowym ptaków rozpocznie się budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną - poinformowało PAP w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
20.08.2018

Uwaga mali i średni przedsiębiorcy branży stoczniowej

Uwaga mali i średni przedsiębiorcy branży stoczniowej. W najbliższy czwartek i piątek odbędą się spotkania informacyjne dotyczące pozyskiwania funduszy europejskich pt. „Wsparcie Województwa Zachodniopomorskiego dla branży stoczniowej”. Spotkania skierowane są także do średnich i małych firm z branży stoczniowej.
07.08.2018

Urząd Morski musi uzupełnić informacje w dokumentacji dot. przekopu Mierzei Wiślanej

Do 30 września Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje w dokumentacji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Wyjaśnienia mają dotyczyć m.in. budowy samego obiektu oraz wpływu inwestycji na obszaru chronione - podała RDOŚ w Olsztynie.
03.08.2018

Zarząd Województwa Pomorskiego ponownie zabiera głos w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Aż 20 uwag ogólnych i 44 uwagi szczegółowe zawiera przyjęte dziś stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat”. Dokument został już przesłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Otrzymają go także Urząd Morski w Gdyni i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz ministerstwa: Inwestycji i Rozwoju oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.07.2018

Minister Gróbarczyk: kanał przez Mierzeję ma kolosalne znaczenie dla Polski Wschodniej

Budowa nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma kolosalne znaczenie dla Polski Wschodniej, w szczególności dla Warmii i Mazur - powiedział w sobotę w Ostródzie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
07.07.2018

Senat nie zaproponował poprawek do noweli specustawy ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Senat w piatek nie wniósł poprawek do nowelizacji specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej, dostosowując ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według noweli to Wody Polskie, a nie marszałkowie województw odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodnoprawnych.
29.06.2018

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Konsultacje społeczne w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej są niezwykle ważne. Chcemy poznać opinie mieszkańców i rozwiać ich wątpliwości w sprawie tego przedsięwzięcia- powiedział PAP w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
13.06.2018

13 czerwca zaczynają się konsultacje społeczne w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

13 czerwca zaczynają się konsultacje społeczne w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej, który ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Do 12 lipca będzie można zgłaszać opinie i wnioski do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
08.06.2018

Sejm za zmianami w specustawie dot. przekopu Mierzei Wiślanej

To Wody Polskie, a nie jak dotychczas marszałkowie województw, odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodno-prawnych - zakłada znowelizowana w środę przez Sejm specustawa dot. przekopu Mierzei Wiślanej.
07.06.2018

Sejmowa komisja za zmianami w specustawie dot. przekopu Mierzei Wiślanej

To Wody Polskie, a nie jak dotychczas marszałkowie województw, odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodno-prawnych - zakłada projekt noweli specustawy dot. przekopu Mierzei Wiślanej, który pozytywnie zaopiniowała we wtorek sejmowa komisja.
05.06.2018

Śląskie: Rok Odry, by lepiej wykorzystać jej potencjał

Odra może być rzeką znacznie szerzej wykorzystywaną do celów transportowych i turystycznych - przekonuje samorząd woj. śląskiego w trwającym Roku Odry. Podczas czwartkowego rejsu Kanałem Gliwickim przedstawiono już podjęte oraz planowane działania w tym celu.
24.05.2018

Otwarcie Suntago Wodnego Świata pod Mszczonowem w 2019 roku (wideo)

Otwarcie Suntago Wodnego Świata we Wręczy pod Mszczonowem zaplanowano na 2019 rok - poinformowało biuro prasowe Park of Poland. Rozpoczęto już prace przy drodze łączącej park z obwodnicą Żyrardowa.
12.05.2018

Trzaskowski: Powinniśmy wykorzystać potencjał mostów, które już są w Warszawie

Naszym obecnym celem powinno być przede wszystkim wykorzystanie potencjału tych mostów, które już dziś istnieją w Warszawie - ocenił kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak dodał, Warszawa powinna zainwestować w usprawnienie transportu publicznego.
07.05.2018

Jaki zapowiada budowę nowych mostów dla Warszawy

Jeżeli wygramy wybory, Warszawa będzie miała nowe przeprawy mostowe: potrzebna jest co najmniej jedna przeprawa na północy i dwie na południu - zapowiedział w poniedziałek kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki.
07.05.2018

Prezes PZŻ Tomasz Chamera podsumowuje kolejny miesiąc bieżącego roku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych.
04.05.2018

Samorząd województwa śląskiego ogłosił konkurs na plakat naukowy na temat Odry

Kierowany do uczniów konkurs na tzw. plakat naukowy, przedstawiający zagadnienia związane z Odrą – jako jedną z głównych rzek woj. śląskiego – prowadzą samorząd tego regionu oraz Biblioteka Śląska. Chcą w ten sposób promować potencjał Odry.
28.04.2018

Warmińsko-mazurskie: Sejmik poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W ocenie radnych, jest to inwestycja istotna dla rozwoju całego subregionu elbląskiego.
24.04.2018

Sejmik województwa mazowieckiego za przyspieszeniem budowy trasy S10

Sejmik Województwa Mazowieckiego jest za przyspieszeniem prac nad realizacją budowy drogi S10 na terenie województwa mazowieckiego, zlokalizowanej jak najbliżej Płocka.
24.04.2018

Tchórzewski: Gdańsk nie może stracić na fuzji Lotosu i Orlenu

Połączenie Orlenu i Lotosu nie może być przeprowadzone tak, żeby Gdańsk na tym stracił – zapewnił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Poinformował, że rafineria w Gdańsku może być wydzielona jako osobna spółka. Przyznał, że nie wie, co może stać się z pozostałymi spółkami Grupy.
17.04.2018

Szczecin: Przetarg na inżyniera kontraktu budowy Morskiego Centrum Nauki

Ogłoszono przetarg na inżyniera kontraktu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Firmy mogą składać oferty do 6 kwietnia - poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie. Centrum ma powstać do 2021 roku.
26.03.2018

Góry Łosiowe – powołujemy nowy park krajobrazowy

Samorząd województwa przygotowuje się do utworzenia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Będzie to dziesiąty park krajobrazowy w województwie kujawsko-pomorskim.
23.03.2018

Czy Żuławom grozi powódź?

Sejmik Województwa Pomorskiego podczas marcowej sesji zaapelował do Marka Gróbarczyka, ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Radni apelują o natychmiastowe przystąpienie do właściwego zabezpieczenia finansowego i kadrowego jednostek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
22.03.2018

Pomorski Sejmik apeluje o niekonsolidowanie rynku paliw płynnych

Sejmik woj. pomorskiego apeluje o wstrzymanie prac zmierzających do konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce. Przejęcie kontroli nad Lotosem przez Orlen będzie miało poważne negatywne znaczenie dla gospodarki Pomorza – argumentuje PO. Zdaniem PiS to polityczna hucpa i histeria.
21.03.2018

Szczecin: Zgoda na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki w Szczecinie - poinformowały w środę służby prasowe wojewody. Placówka akcentująca morską tradycję miasta ma powstać do 2021 r.
07.03.2018

PSL-UED: decyzja ws. przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen - błędnym posunięciem

Podpisanie listu intencyjnego ws. przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos to błędne posunięcie strategiczne, godzące w interesy obu spółek - uważają przedstawiciele klubu PSL-UED, którzy przygotowali projekt uchwały Sejmu wyrażającej sprzeciw w tej sprawie.
07.03.2018

Władze Gdańska zapowiadają list protestacyjny do premiera ws. fuzji Orlenu i Lotosu

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapowiedział, że wraz z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem skierują list protestacyjny do premiera ws. zapowiedzianego połączenia Orlenu i Lotosu.
27.02.2018

Grupa Lotos o fuzji z Orlenem: spółka nie komentuje sprawy

Grupa Lotos nie komentuje informacji o podpisaniu przez PKN Orlen i Skarb Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli kapitałowej nad Lotosem.
27.02.2018

Strzelczyk o fuzji Lotosu i Orlenu: najpierw strategia energetyczna państwa

Rząd ma przedstawić strategię energetyczną do końca roku i właśnie pod to trzeba będzie podejmować decyzje - mówił w Radiu Gdańsk prezes Lotos Petrobaltic, radny PiS Grzegorz Strzelczyk, pytany o ewentualną fuzję Lotosu i Orlenu. Do września 2019 r. trzeba będzie podjąć jakąś decyzję - dodał.
13.02.2018

Powstaje wystawa w MCN. Spotkanie z naukowcami

Spotkania z dyrektorami instytucji kultury, naukowcami, nauczycielami, popularyzatorami nauki mają pomóc w odpowiedzi na pytanie: co i jak pokazać w Morskim Centrum Nauki, które stanie na Łasztowni. W czwartek marszałek województwa Olgierd Geblewicz, władze instytucji oraz twórcy koncepcji artystycznej rozmawiali z przedstawicielami zachodniopomorskich uczelni. Swoje pomysły może zgłosić każdy.
12.02.2018

Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki

Do 2021 roku na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma powstać Morskie Centrum Nauki. Ma to być multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, akcentująca tradycję morską Szczecina. Trwa opracowywanie koncepcji wystaw.
02.02.2018

Jaka przyszłość PZŻ i OZŻ?

W środowisku żeglarskim trwa dyskusja na temat wizji przyszłości Polskiego Związku Żeglarskiego, jego roli, a także zadań dla lokalnych ośrodków żeglarskich. Okres bezpośrednio poprzedzający przygotowania do nowego sezonu, to czas gdy można się skupić się na zadaniach i celach statutowych, wymianie doświadczeń i poszukiwaniu dobrych rozwiązań. Szczególnie istotna jest rola Okręgowych Związków Żeglarskich. Ich potrzeby mają nadawać kierunek działaniom PZŻ, który musi być odzwierciedleniem rzeczywistych oczekiwań lokalnego środowis
29.01.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

Nagrody dla najlepszych studentów z Pomorza

Najlepsi studenci z województwa pomorskiego odebrali wyróżnienie podczas uroczystej gali 24 stycznia 2018 roku. Z ramienia Akademii Morskiej w Gdyni w gali uczestniczył Prorektor ds. Kształcenia - dr hab. inż. Mirosław Czechowski prof. nadzw. AMG. Nagrodzeni żacy kształcą się m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Morskiej w Gdyni, ale także na uniwersytetach w Toruniu czy w Olsztynie.
25.01.2018

Zalewska o zaangażowaniu spółek SP w promocję szkolnictwa branżowego

Żeby promocja szkolnictwa zawodowego, w tym szkolnictwa branżowego, udała się, musi się w nią zaangażować większość spółek Skarbu Państwa - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o przygotowanie przez spółki spotów reklamowych.
22.01.2018

Wizyta Radnych Sejmiku w SPP – Stoczni Szczecińskiej (foto)

W siedzibie SPP – Stoczni Szczecińskiej we wtorek odbyło się spotkanie Radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego – Komisji ds.Rozwoju Gospodarki Morskiej pod przewodnictwem Jerzego Falińskiego z Zarządem SPP, który reprezentował prezes Andrzej Strzeboński.
30.11.2017

Śląskie: 2018 r. w regionie – Rokiem Odry

Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował w poniedziałek, że 2018 r. będzie w tym regionie obchodzony m.in. jako „Rok Odry — Rzeki Pozytywnej Energii”.
20.11.2017

Naimski: Nie przewidujemy konsolidacji w sektorze energetycznym

Jeśli chodzi o sektor energetyczny nie przewidujemy w najbliższym czasie konsolidacji, ale nic nie jest wykluczone – powiedział w Gdańsku minister Piotr Naimski. Zaznaczył, że o wszelkich konsolidacyjnych planach czy projektach nie decydują lokalni politycy.
16.11.2017

Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje do rządu o wstrzymanie prac nad połączeniem Lotosu z Orlenem

Radni województwa pomorskiego przyjęli uchwałę wzywającą rząd do jednoznacznego określenia zamierzeń w sprawie planowanego połączenia spółek paliwowych.
30.10.2017

Fundacja Gdańska funduje stypendia i prowadzi edukację morską uczniów

20 stypendiów na studia podyplomowe Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim ufunduje Fundacja Gdańska. W ostatnim czasie fundacja sfinansowała nagrobek dla współtwórcy Pomnika Poległych Stoczniowców, a od kilku lat realizuje Program Edukacji Morskiej dla dzieci i młodzieży.
25.08.2017

Gróbarczyk: Jesienią pierwszy węgiel popłynie z Gliwic Odrą do Opola i Wrocławia

Do końca tego roku, kosztem ok. 50 mln zł, przywrócona zostanie żeglowność Kanału Gliwickiego. Jesienią pierwsze barki z węglem popłyną Odrą z Górnego Śląska do Opola i Wrocławia – zadeklarował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.07.2017

Śląskie: Sejmik za rozwojem Odrzańskiej Drogi Wodnej

Stanowisko popierające działania władz centralnych zmierzające do przywrócenia funkcji Odrzańskiej Drogi Wodnej przyjął w poniedziałek jednogłośnie Sejmik Woj. Śląskiego. Radni uznali m.in. za celową budowę kanału Koźle-Ostrawa, a także budowę Kanału Śląskiego.
22.05.2017

Tomasz Chamera prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego

Tomasz Chamera głosami 56 delegatów został wybrany na prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Zastąpił na tym stanowisku Wiesława Kaczmarka, za którym opowiedziało się 36 osób biorących w niedzielę udział w Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczym w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
22.04.2017

Debata w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej

W siedzibie Sejmiku Województwa Lubuskiego odbyła się debata w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej (ODW).
17.02.2017

Jest plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego

Kierunki rozwoju przestrzennego określa przyjęty przez radnych Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030. Jego częścią jest Plan zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia–Sopot 2030.
01.01.2017

Sejmik województwa apeluje o budowę drogi ekspresowej S6, Słupsk – Trójmiasto

Brak drogi ekspresowej S6, łączącej subregion słupski z Trójmiastem, jest najpoważniejszą barierą rozwojową Pomorza Środkowego – głosi, jednogłośnie przyjęta w poniedziałek, uchwała Sejmiku Województwa Pomorskiego ws. realizacji trasy.
28.11.2016

Śląski sejmik apeluje do rządu o wycofanie się z nowelizacji Prawa wodnego

Śląski sejmik zaapelował w poniedziałek do rządu o wycofanie się z nowelizacji Prawa wodnego. Proponowane zmiany będą skutkowały 20-procentowym wzrostem cen wody, co negatywnie wpłynie na wiele dziedzin życia mieszkańców i gospodarkę – uważają radni sejmiku.
17.10.2016

Mój cel to systematyczne zwiększanie obrotów - rozmowa z Piotrem Karczewskim, nowym prezesem Port Gdańsk Eksploatacja S.A.

Piotr Karczewski został powołany na stanowisko prezesa przez Radę Nadzorczą Portu Gdańskiego Eksploatacja 28 czerwca 2016 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, ukończył też studia podyplomowe (jakie) na Uniwersytecie Gdańskim i na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował w Polskiej Żegludze Morskiej, a następnie w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. W 2007 roku pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego. Obecnie pełni funkcję Radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego.
22.09.2016

Mariusz Kamiński skontroluje firmy, również te z branży morskiej

Szef służb specjalnych, Mariusz Kamiński, poprosił o wgląd w umowy zawierane przez spółki skarbu państwa i państwowe przedsiębiorstwa. Na liście 66 firm objętych kontrolą są też firmy z branży morskiej.
18.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.