• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sejmik województwa mazowieckiego za przyspieszeniem budowy trasy S10

pc

24.04.2018 17:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejmik województwa mazowieckiego za przyspieszeniem budowy trasy S10

Partnerzy portalu

Sejmik województwa mazowieckiego za przyspieszeniem budowy trasy S10 - GospodarkaMorska.pl

Sejmik Województwa Mazowieckiego jest za przyspieszeniem prac nad realizacją budowy drogi S10 na terenie województwa mazowieckiego, zlokalizowanej jak najbliżej Płocka.

W uzasadnieniu napisano, że Płock jest strategicznym ośrodkiem gospodarczym, liderem w Europie Środkowej i Wschodniej w branży rafineryjnej i petrochemicznej, na jego terenie zlokalizowana jest bowiem petrochemia należąca do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

W uzasadnieniu napisano też, że Płock jest jednocześnie "białą plamą" na mapie połączeń komunikacyjnych kraju, gdyż jest oddalony od głównych korytarzy transportowych i nie posiada z nimi dogodnych połączeń.

"Pożądane jest zapewnienie dostępności do głównych korytarzy transportowych i powiązań zewnętrznych, przede wszystkim z Warszawą i północno-zachodnią częścią Polski" - napisano w stanowisku sejmiku.

"Budowa trasy S10 w sąsiedztwie Płocka uwolni centrum miasta od przewozu towarów niebezpiecznych i zwiększy przepustowość układu komunikacyjnego. Wobec braku przesądzeń odnośnie budowy linii kolejowej Modlin-Płock, sprawa budowy S10 staje się priorytetowa i obligatoryjna" - dodano.

W stanowisku sejmiku przypomniano, że w kontrakcie terytorialnym dla województwa mazowieckiego, będącym umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Województwem Mazowieckim, budowę trasy S10 uwzględniono jako przedsięwzięcie warunkowe, uzależnione od dostępności środków finansowych i wpisania do Programu Budowy Dróg Krajowych.

Droga ekspresowa S10 docelowo połączy Warszawę ze Szczecinem i utworzy oś transportu drogowego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Droga ta będzie również alternatywą dla autostrady A2 dla ruchu międzynarodowego.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.