• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Fundacja Gdańska funduje stypendia i prowadzi edukację morską uczniów

pc

25.08.2017 01:03 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Fundacja Gdańska funduje stypendia i prowadzi edukację morską uczniów
Fundacja Gdańska funduje stypendia i prowadzi edukację morską uczniów - GospodarkaMorska.pl

20 stypendiów na studia podyplomowe Gedanistyka na Uniwersytecie Gdańskim ufunduje Fundacja Gdańska. W ostatnim czasie fundacja sfinansowała nagrobek dla współtwórcy Pomnika Poległych Stoczniowców, a od kilku lat realizuje Program Edukacji Morskiej dla dzieci i młodzieży.

Program stypendialny na studia podyplomowe to najnowsza inicjatywa Fundacji Gdańskiej. Podczas dwóch semestrów Gedanistyki uczestnicy studiów zgłębiać będą dzieje i kulturę Gdańska od średniowiecza po współczesność. Program stypendialny FG zakłada wyłonienie 20 osób, które otrzymają wsparcie finansowe umożliwiające bezpłatny udział w studiach. Nabór kandydatów zakończy się 20 września. Pierwszeństwo w otrzymaniu stypendium naukowego mają osoby zaangażowane w działania promujące Gdańsk np. nauczyciele, przewodnicy, autorzy i blogerzy.

W tym roku dzięki współpracy Fundacji Gdańskiej z Regionem Gdańskim NSZZ „Solidarność” sfinansowano budowę nagrobka, zmarłego w 2015 r . rzeźbiarza Roberta Peplińskiego, współautora Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Z apelem o postawienie pomnika na grobie, na który zabrakło pieniędzy z zasiłku pogrzebowego, zwróciła się do władz Gdańska siostra artysty Hildegarda Nodzikowska. Pomnik na grobie Peplińskiego na cmentarzu w Tczewie został odsłonięty w kwietniu.

Dzięki zbiórce społecznej zorganizowanej przez Fundację Gdańską wraz ze Stowarzyszeniem Waga udało się odrestaurować, niszczejący od 1945 r. zabytkowy zegar zdobiący wieżę schroniska im. Pawła Beneke na gdańskiej Biskupiej Górce, leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Miasta. Z datków zebrano w ciągu trzech miesięcy ponad 72 tys. zł. Odnowiony czasomierz uruchomiono w połowie lipca.

Fundacja Gdańska ufundowała też ostatnio tablicę dla 77 Pułku Żołnierzy Armii Krajowej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

W ramach Oficyny Gdańskiej fundacja wydaje też książki na temat Gdańska, a także prowadzi Gedanopedię tj. internetową encyklopedię o mieście.

Wśród inicjatyw kulturalnych organizowanych przez Fundację są też m.in. Tydzień, Miesiąc i Rok Heweliusza, Koncert Noworoczny „Gwiazdy na Gdańskim Niebie” oraz cykl koncertowy „Raduj się Gdańsku!”.

Fundacja Gdańska angażuje się też w sprawy o charakterze społecznym. Przykładem tego jest przeprowadzona w lipcu tego roku zbiórka pieniędzy na rzecz 34-letniej Svietlany z Mołdawii, która padła w Gdyni ofiarą gwałtu. Uciekając przed oprawcami kobieta wyskoczyła z okna mieszkania na 4 piętrze i odniosła bardzo poważne obrażenia. Na konto Fundacji Gdańskiej napłynęło ponad 253 tys. zł, które zostały przeznaczone na leczenie i inną pomoc dla Mołdawianki. Podziękowanie dla wszystkich darczyńców w liście do prezydenta Gdańska przekazał wicepremier Mołdawii oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej, Andrei Galbur.

W maju Fundacja Gdańska otworzyła na Dolnym Mieście, jednej z zaniedbanych dzielnic miasta, Inkubator Sąsiedzkiej Energii. W siedzibie ISE, zrewitalizowanym dwupiętrowym budynku z XIX w., odbywają m.in. warsztaty, a także udzielane są porady prawne i psychologiczne. Pod koniec lipca przy ISE uruchomiono też bezpłatny pilotaż teleopieki dla 50 mieszkańców.

Jednym ze sztandarowych przedsięwzięć FG jest realizowany od 2010 r. Program Edukacji Morskiej, adresowany do uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów. Podstawą projektu jest jednodniowy rejs na pokładach kliku niewielkich jachtów, które płyną Motławą i Kanałem Portowym aż do miejsca, gdzie zaczyna się Zatoka Gdańska. W trakcie wodnej podróży uczniowie oprócz, historii mijanych zabytkowych obiektów, poznają również metody stawiania żagli, sterowania, wykorzystywania wiatru itp.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek, Fundacja Gdańska jak wiele innych podobnych fundacji i stowarzyszeń bierze udział w konkursach grantowych ogłaszanych przez miasto, bądź też może pozyskać zlecenia na obsługę lub organizacje rożnych projektów, o ile zaproponuje najkorzystniejsze warunki. Podkreśliła, że miasto nie wspiera fundacji żadnymi darowiznami.

Wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej Paweł Buczyński podał PAP, że w 2016 r. przychody fundacji wyniosły ogółem ponad 4,9 mln zł, za co zrealizowano łącznie 43 przedsięwzięcia, z czego 15 (dwa w ramach dotacji, pozostałe 13 zgodnie z trybem zamówienia publicznego) wykonano na zlecenie gdańskiego magistratu. Łącznie fundacja z UM w Gdańsku zrealizowały w ub. roku projekty na kwotę ok. 1,7 mln zł (w tym 850 tys. zł – Baltic Sail i Program Edukacji Morskiej). Resztę przychodów, oprócz kwot z uzyskanych z miasta stanowiły m.in. przychody z działalności gospodarczej agencji, ze sprzedaży towarów (gadżety i książki) oraz darowizny od osób indywidualnych.

Buczyński dodał, że jeszcze w tym roku fundacja planuje zrealizować ok. 10 projektów społeczno-kulturalnych.

Fundacja Gdańska została założona w 1998 r. Jej zadaniem jest organizacja różnego rodzaju wydarzeń, które mają promować miasto i kreować wizerunek miasta. Jej prezesem jest obecnie prawnik Jacek Bendykowski (szef klubu PO w sejmiku pomorskim od 2006 r. - PAP), zasiadający we władzach tej instytucji od 2004 r. W ostatnich latach prezesem FG był też m.in. mistrz olimpijski w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.