• <

Tchórzewski: Gdańsk nie może stracić na fuzji Lotosu i Orlenu

pc

17.04.2018 04:07 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Tchórzewski: Gdańsk nie może stracić na fuzji Lotosu i Orlenu

Partnerzy portalu

Tchórzewski: Gdańsk nie może stracić na fuzji Lotosu i Orlenu - GospodarkaMorska.pl

Połączenie Orlenu i Lotosu nie może być przeprowadzone tak, żeby Gdańsk na tym stracił – zapewnił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Poinformował, że rafineria w Gdańsku może być wydzielona jako osobna spółka. Przyznał, że nie wie, co może stać się z pozostałymi spółkami Grupy.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały 27 lutego list intencyjny ws. przejęcia przez płocki koncern kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Grupy Lotos. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek szacował wtedy, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia Lotosu potrwa około roku. Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy mieliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

Sejmik woj. pomorskiego oraz Rada Miasta Gdańska zaapelowały do rządu o wstrzymanie prac zmierzających do konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce. Regionalne władze obawiają się, że „przejęcie kontroli nad Lotosem przez Orlen będzie miało poważne negatywne znaczenie dla gospodarki Pomorza”.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w poniedziałek w Gdańsku zapewnił dziennikarzy i pomorską radną PiS, Annę Gwiazdę, że „połączenie Orlenu i Lotosu nie może stać się tak, żeby Gdańsk na tym stracił”. „W tej chwili nie ma nic przesądzonego” – dodał.

Szef resortu ocenił, że „Gdańsk (…) nie traci z tytułu udziału w podatku od obywateli, czyli PIT, bo to jest przywiązane do miejsca zamieszkania”. Zaznaczył, że źródłem 85 proc. CIT, z tytułu obecności Lotosu w Gdańsku, „jest rafineria”. Dlatego – jak mówił Tchórzewski - „jeśli będzie fuzja, to rafineria będzie wydzielona jako osobne, niezależne przedsiębiorstwo i będzie miała siedzibę w Gdańsku”. Dopytywany o to, co z pozostałymi spółkami Lotosu, minister energii przyznał: „Naprawdę nie odpowiem”.

„List intencyjny jest po to, żeby spółki giełdowe mogły rozpocząć rozmowy, żeby temat – zgodnie z prawem – stał się możliwy do dyskusji i to jest podstawowa rzecz" - wskazał. Pytany o to, jak „to będzie zrobione” odpowiedział „tak, żeby było jak najlepiej, żeby firma (która powstanie po fuzji – PAP) mogła być rzeczywiście europejskim championem”. „A może być” – podkreślił.

Tłumacząc potrzebę łączenia spółek, powiedział, że „wiadomo, że ważną kwestią jest kwestia synergii, która coraz bardziej powoduje łączenia różnych firm (…) w UE kończy się okres konkurencyjności wewnątrz poszczególnych państw, a coraz bardziej widać konkurencyjność między państwami i dlatego są potrzebne silne podmioty” – tłumaczył.

Minister energii uczestniczył w poniedziałek w Gdańsku w Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym. Krzysztof Tchórzewski odebrał Statuetkę „Bursztyn Polskiej Energetyki 2018” dla Ministerstwa Energii, jak uzasadniono, „za skuteczne wdrożenie mechanizmu rynku mocy w Polsce”.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.