• <
PZT_980x120_gif_2020

Przedsiębiorcy i samorząd łączą siły. Połączenie z Ukrainą jeszcze w tym roku?

Strona główna Porty, logistyka Przedsiębiorcy i samorząd łączą siły. Połączenie z Ukrainą jeszcze w tym roku?
Przedsiębiorcy i samorząd łączą siły. Połączenie z Ukrainą jeszcze w tym roku? - GospodarkaMorska.pl

ew/Rafał Remont

30.01.2020 Źródło: własne

Zarząd Portu Lotniczego w Goleniowie musi podjąć zdecydowane działania, by jak najszybciej przekonać przewoźników, że połączenie lotnicze pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Ukrainą jest nie tylko potrzebne, ale i uzasadnione ekonomicznie – taki wniosek płynie z debaty przedsiębiorców z radnymi Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

To było merytoryczne spotkanie. Za sprawą inicjatywy goleniowskiego producenta jachtów, spółki Technologie Tworzyw Sztucznych, doszło do debaty w sprawie konieczności utworzenia połączenia lotniczego pomiędzy Portem Lotniczym w Goleniowie a jednym z lotnisk na Ukrainie. Według przedstawicieli przedsiębiorców, obecnie jesteśmy jedynym regionem w kraju, który nie ma w ofercie komunikacyjnej bezpośredniego lotu na Ukrainę. Już niedługo może się to zemścić, kiedy 1 marca europejski rynek pracy otworzy się na pracowników ze wschodu, nasz region może opuścić znaczna ilość Ukraińców.

- Odczują to nie tylko firmy produkcyjne, ale również branża handlowa i usługowa – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych. – Jesteśmy gotowi pomóc zarządowi województwa w przygotowaniu materiałów, które pokażą, że takie połączenie ma uzasadnienie ekonomiczne – dodaje.

Wysłali ankiety, wróciło niewiele

Podstawą do prowadzenia skutecznych negocjacji z przewoźnikami jest wskazanie, że utworzenie połączenia z Kijowem, Lwowem lub Charkowem ma uzasadnienie ekonomiczne. Póki co, wysłano ankiety do przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego, które mają dać informacje o średnim wynagrodzeniu pracowników z Ukrainy i o ich ewentualnym korzystaniu z oferty przewoźnika.

- Nie można przyszłości tego projektu ograniczać do wysłania ankiet, trudno nawet ocenić, czy trafiły one do właściwych osób, które rzeczywiście mogą dać wartościowe informacje – komentuje Maciej Twardowski.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki, Maciej Twardowski zadeklarował, że TTS może wesprzeć Samorząd Województwa w kontaktach z przedsiębiorcami, by usprawnić badanie rynku. Podobnego zdania jest Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej, będącej partnerem w lobbowaniu na rzecz utworzenia połączenia lotniczego z Ukrainą.

- Obecnie rynek pracy w województwie zachodniopomorskim jest bardzo wydrenowany i bez posiłkowania się pracownikami z zagranicy, w tym z Ukrainy, nasi przedsiębiorcy nie będą w stanie się rozwijać – tłumaczy. – Ten trend jest widoczny w całej Polsce, chcemy być regionem konkurencyjnym i musimy walczyć o uruchomienie połączenia lotniczego z Ukrainą. Nie możemy zostawać w tyle, w obliczu tego, że większość dużych miast w Polsce ma takie połączenia – dodaje.

Uważa, że inicjatywa uruchomienia połączenia lotniczego to działanie, które ma sprawić, że osoby z Ukrainy będą częściej wybierać Szczecin jako miejsce pracy, ale celem jest także zapobieganie odpływu pracowników do innych miast:

- Chcemy, żeby obywatele Ukrainy nadal przyjeżdżali do naszego miasta, ten rynek ma jeszcze potencjał personalny – komentuje Piotr Wolny. – Docierają do nas sygnały, że jesteśmy źle skomunikowani. Podróż do Szczecina pociągiem czy samochodem trwa bardzo długo, inne regiony oferują lepszą komunikację i to jest poważne zagrożenie dla naszego rozwoju gospodarczego – dodaje.

Samorządowcy wierzą, że niebawem uda się dojść do porozumienia, jeśli nie z narodowym przewoźnikiem jakim jest LOT, to może z WizzAir lub RyanAir. Radni ze zrozumieniem przyjęli argumenty zaproszonych na posiedzenie Komisji Gospodarki przedstawicieli przedsiębiorców, część z tych radnych także posiada swoje firmy i zna potrzeby pracowników z Ukrainy.

- Głos przedsiębiorców jest dla nas ważny, to oni budują siłę Pomorza Zachodniego – mówi Artur Nycz, Przewodniczący Komisji Gospodarki w Sejmiku Województwa. – Dyskusja o konieczności usprawnienia komunikacji lotniczej pomiędzy naszym regionem a Ukrainą jest potrzebna. Sytuacja na rynku pracy wymaga od nas wszystkich, by zrobić wszystko, co można i by to połączenie lotnicze zaistniało. Cieszymy się, że udało się nawiązać współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a zarządem Portu Lotniczego. Mamy nadzieję, że przyniesie to efekty – dodaje.

Rafał Remont

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.