• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Warmińsko-mazurskie: Przekop Mierzei, drogi i połączenia kolejowe w programie PiS

pc

27.08.2018 17:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Warmińsko-mazurskie: Przekop Mierzei, drogi i połączenia kolejowe w programie PiS

Partnerzy portalu

Warmińsko-mazurskie: Przekop Mierzei, drogi i połączenia kolejowe w programie PiS - GospodarkaMorska.pl

Budowa dróg, odtworzenie połączeń kolejowych wokół Wielkich Jezior Mazurskich, realizacja programu Mieszkanie Plus, inwestycje przeciwpowodziowe na Żuławach i przekop Mierzei Wiślanej - to kluczowe zapowiedzi warmińsko-mazurskiego PiS w kampanii samorządowej.

Pięć głównych punktów programu PiS dla regionu działacze warmińsko-mazurskich struktur tej partii przedstawili w poniedziałek podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię samorządową. Zaprezentowali też niektórych kandydatów w wyborach do sejmiku.

W programie PiS dla regionu znalazła się budowa dróg ekspresowych S16 (od Borek Wielkich do Ełku) i Via Baltica oraz dokończenie obwodnic Olsztyna i Nowego Miasta Lubawskiego, modernizacja dróg krajowych nr 51 i 65 oraz dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Zapowiedziano również odtworzenie Pętli Mazurskiej, czyli trasy kolejowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz modernizację i przebudowę dworców na Warmii i Mazurach, m.in. w Nidzicy, Olsztynku, Braniewie, Suszu i Olsztynie oraz dążenie do uruchomienia Szybkich Kolei Miejskich wokół trzech największych miast regionu.

Kolejny punkt programu mówi o realizacji programu Mieszkanie Plus m.in. w Nidzicy, Elblągu, Iławie i Kętrzynie, czyli miastach które przekazały już grunty do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jest też obietnica naprawy infrastruktury przeciwpowodziowej w rejonie Żuław Elbląskich. Ostatnim z głównych punktów programowych PiS dla regionu jest przekop Mierzei Wiślanej o wartości 880 mln zł oraz wykorzystanie potencjału stworzonego przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Jak mówił szef PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit, są to kierunkowe zadania, które mają być zrealizowane w regionie w nowej kadencji samorządu. Dodał, że kolejne wątki programowe będą pojawiać się w trakcie kampanii wyborczej.

Uczestniczący w konferencji wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który jest równocześnie członkiem zarządu okręgowego PiS, podkreślił, że wybory samorządowe są niezwykle ważne z punktu rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego regionu. "Dobra współpraca samorządu z administracją rządową daje pozytywny efekt synergii. Pozwala szybciej, lepiej i pełniej się rozwijać" - przekonywał.

Zdaniem posła Wojciecha Kossakowskiego, który jest koordynatorem PiS w wyborach w okręgu olsztyńskim, regionalnemu samorządowi potrzebna jest "dobra zmiana".

"Nasz urząd marszałkowski, sejmik woj. warmińsko-mazurskiego nie radzi sobie z wydatkowaniem środków unijnych. Jesteśmy jednym z ostatnich województw, jeżeli chodzi o wydatkowanie i kontraktowanie pieniędzy, które są naprawdę dla naszego województwa bardzo ważne" - stwierdził.

W obecnym warmińsko-mazurskim sejmiku większość mandatów ma koalicja PSL (14 radnych) i PO (9 radnych). Sześciu radnych ma opozycyjne PiS, a jednego SLD.

Wśród kandydatów PiS do nowego sejmiku, którzy zaprezentowali się na poniedziałkowej konferencji byli: doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Małgorzata Suświłło, doradca wojewody Marcin Domian, wojewódzki komendant OHP i olsztyński radny miejski Dariusz Rudnik oraz obecni radni sejmiku Bożenna Ulewicz i Patryk Kozłowski.

Jak zapowiedział Szmit, prezentacja pełnych list z oficjalną kolejnością kandydatów w poszczególnych okręgach ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.