• <
urząd_morski_gdynia_2021

O współpracy między Gdynią a Szlezwikiem-Holsztynem

Jan Ziarnicki/gdynia.pl

07.06.2019 04:35 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska O współpracy między Gdynią a Szlezwikiem-Holsztynem
O współpracy między Gdynią a Szlezwikiem-Holsztynem - GospodarkaMorska.pl

Wymiana dobrych praktyk, zarówno gospodarczych, jak i na polu kultury między Gdynią a Kilonią to główne tematy spotkania Klausa Schlie, przewodniczącego Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joanną Zielińską.

Przedstawiciele niemieckiego landu Szlezwik-Holsztyn 4 czerwca przyjechali do Polski z kilkudniową wizytą roboczą. Delegaci odwiedzają regiony partnerskie w Polsce, czyli województwo pomorskie i zachodniopomorskie. W planie nie mogło zabraknąć także wizyty w Gdyni, która od 1985 roku jest miastem partnerskim Kilonii - stolicy landu Szlezwik-Holsztyn. Podczas spotkania, 5 czerwca w Urzędzie Miasta Gdyni omawiano możliwości dalszego rozwoju współpracy między stronami.

– Witam Państwa serdecznie. Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj porozmawiać m.in. o naszych doświadczeniach ze współpracy z naszym partnerem samorządowym – Kilonią – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Dobra współpraca z Kilonią pokazała, jak wiele wzajemnie możemy skorzystać z wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mamy tak znakomitego partnera w Niemczech – dodał.

– Muszę powiedzieć, że w Gdyni czujemy się bardzo dobrze. Gdy wyszliśmy z autobusu, poczuliśmy świeżą morską bryzę, co od razu skojarzyło się nam z Kilonią – mówił Klaus Schlie, przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu. – Szczególnie dobre więzi łączą nas z województwem pomorskim i zachodniopomorskim, ponieważ już od 20 lat funkcjonuje partnerstwo między nami. Chcielibyśmy jednak poszerzyć ramy naszej współpracy na bardziej bezpośrednie kontakty właśnie między miastami – podkreślił przewodniczący.

W spotkaniu wzięli udział także: Wolfgang Baashc(SPD), przewodniczący Komisji ds. Europejskich, Peter Lehnert (CDU), wiceprzewodniczący Komisji ds.Europejskich, Hartmut Hamerich, rzecznik ds. europejskich Grupy Parlamentarnej CDU, Regina Poersch, rzeczniczka ds. europejskich Grupy Parlamentarnej SPD, Stephen Holowaty rzecznik ds. europejskich Grupy Parlamentarnej FDP, Volker Schnurrbusch, rzecznik ds. europejskich Grupy Parlamentarnej AfD, Jette Waldinger-Thiering, rzecznik ds. europejskich Grupy Parlamentarnej SSW oraz Mareike Watolla z Zarządu Parlamentu Kraju Związkowego Szlezwika-Holsztynu.

W kolejnych dniach wizyty delegacja spotka się m.in. z władzami Koszalina, z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej w Koszalinie oraz odbędzie spotkania w Sejmiku i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Pod względem formalnym współpraca między miastami opiera się na „Porozumieniu ramowym" podpisanym w 1985 roku, a następnie zastąpionym zmodyfikowaną wersją, która została podpisana w Gdyni w 1997 roku. Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie gospodarki komunalnej, służby zdrowia i opieki społecznej, budownictwa komunalnego, przemysłu stoczniowego, kultury, sportu i turystyki. Z kolei land Szlezwik-Holsztyn utrzymuje współpracę partnerską z województwem pomorskim od 1999 roku.

Kilonia to nowoczesne miasto, które jest jednym z większych ośrodków biznesu w Niemczech. Działa w nim wiele firm komputerowych oraz firm z branży multimedialnej. Mieści się tam Schleswig-Holstein Multimedia Campus - pierwszy tego typu ośrodek w Niemczech, a także Kai-City-Kiel - nowoczesna dzielnica zbudowana na dawnych terenach stoczniowych, na terenie której znajdują się między innymi ważne firmy zajmujące się e-biznesem. Kilonia jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym, a także miejscem tranzytu towarów i pasażerów. 

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.