• <

Wynik wyszukiwania - "polski fundusz rozwoju" - Wiadomości

Baltic Hub powiększa Polskę. Kamień węgielny wmurowany, pierwsze statki w przyszłym roku

Wczoraj, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminala T3 w Baltic Hubie większość zaproszonych gości po raz pierwszy miała okazję postawić stopę na zupełnie nowym terytorium kraju, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie istniało.
06.06.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

PFR: Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu

Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju ponownie ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu - poinformował PFR w piątek. Poprzedniego konkursu na stanowisko prezesa nie rozstrzygnięto, bo nie zgłosił się żaden chętny.
15.03.2024

PFR: 500 mln zł na terminal instalacyjny w Gdańsku, finansowanie z dwóch źródeł

Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 500 mln zł w budowę terminala instalacyjnego dla obsługi morskich farm wiatrowych w gdańskim Baltic Hubie. Część środków pochodzić będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
07.03.2024

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Polski Fundusz Rozwoju o wizji wzrostu gospodarki morskiej podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo to miejsce, gdzie przedstawiciele gospodarki morskiej spotykają się, wymieniają doświadczenia i omawiają przyszłość sektora. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia rozmawialiśmy z Bartłomiejem Pawlakiem, wiceprezesem zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju o zaangażowaniu spółki we wspieranie branży.
07.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

PGZ Stocznia Wojenna partnerem programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania

Gdyńska stocznia wspiera bezpłatny program który Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures tworzą we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową. W pierwszej edycji programu wiążą się z założeniami „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim”.
19.09.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Prezentacja raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej”

Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki serdecznie zapraszają na prezentację raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce”, która odbędzie się 11 maja o godz. 9.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 55 wejście od ul. Browarnej.
09.05.2023

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

EBOiR pożyczy 100 mln euro na budowę trzeciego terminalu kontenerowego w DCT Gdańsk

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli pożyczki w kwocie 100 mln euro na budowę trzeciego terminalu kontenerowego w DCT Gdańsk - poinformował w środę bank. Dzięki rozbudowie o nowy terminal całkowita przepustowość portu w Gdańsku ma zwiększyć się o prawie 50 proc. do 2025 r.
13.10.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

Polski Fundusz Rozwoju udzielił operatorowi przesyłowemu gazu Gaz-Systemowi 1 mld zł finansowania na projekty inwestycyjne związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją dostaw gazu.
07.09.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Tematami wiodącymi największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni.
15.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Debata o offshore na EKG w Katowicach. Prezes PGE Baltica: „Chcemy wzmocnić polski local content”

O tym, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest projektem cywilizacyjnym oraz kluczowym dla krajowej energetyki i gospodarki, przekonywali uczestnicy sesji „Offshore” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużą część dyskusji poświęcono edukacji i pozyskiwaniu kadr, łańcuchom dostaw, włączeniu polskich firm w proces inwestycyjny oraz wykorzystaniu polskich portów.
27.04.2022

Witkowski: rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej - 7 mld zł na inwestycje

Mijający rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej, na inwestycje, które są już realizowane, przeznaczono 7 mld zł, a przeładunki były na poziomie ok. 110 mln ton - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
30.12.2021

Adamczyk: do końca dekady polskie porty będą liderami na Bałtyku

Dzięki inwestycjom drogowym i kolejowym oraz rozbudowie infrastruktury przeładunkowej polskie porty do 2030 r. przejmą prymat na Bałtyku, dystansując Hamburg i Rostock – taką wizję przedstawił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas debaty o strategii transportowej Polski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (20-22 września 2021 r.).
21.09.2021

Wsparcie państwa pomoże napędzić boom inwestycyjny. Wśród priorytetów takie obszary jak OZE, wodór i przemysł stoczniowy

– Dla Grupy PFR priorytetem będzie teraz już nie tylko ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy. Chcemy aktywnie włączyć się we wsparcie inwestycji w obszarach infrastruktury oraz transformacji energetycznej i cyfrowej – zapowiedział Paweł Borys, przewodniczący Rady Grupy PFR. Do boomu inwestycyjnego polskich firm szykują się wszystkie spółki z grupy. Agencja Rozwoju Przemysłu wśród swoich priorytetowych obszarów wymienia m.in. odtworzenie przemysłu stoczniowego w związku z planowanym rozwojem offshore. Zapowiada także prace nad
09.09.2021

Borys: chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie

Chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie, ma to olbrzymie znaczenie dla całej polskiej gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - mówił w poniedziałek w Porcie Gdańsk szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
26.07.2021

Charles Baker nowym dyrektorem generalnym DCT Gdańsk

DCT Gdańsk z przyjemnością informuje, że Charles Baker został powołany na nowego dyrektora generalnego terminalu. To pod jego kierownictwem, największy terminal kontenerowy w Polsce osiągnie kolejne etapy wzrostu i ekspansji. Charles Baker przejął obowiązki dyrektora generalnego z dniem 9 lipca 2021 roku.
16.07.2021

Kontrakt PESA Bydgoszcz i PCC Intermodal podpisany

PCC Intermodal SA – lider transport intermodalnego w Polsce oraz PESA Bydgoszcz SA – największy Polski producent pojazdów szynowych, zawarły kontrakt na dostawę 3 nowych lokomotyw.
07.07.2021

Kongres 590: PFR i BOŚ wesprą budowę morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

PFR i BOŚ wesprą łańcuchy dostaw na potrzeby budowy farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. W czwartek podczas Kongresu 590 przedstawiciele obu instytucji zapowiedzieli dostarczenie rozwiązań finansowych różnego typu, przede wszystkim dla łańcucha dostaw.
06.05.2021

Wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla firm przekroczyło 1 mld zł

Wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla firm przekroczyło 1 mld zł - poinformował w czwartek na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju.
21.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

PGE i PGNIG chcą kupić polskie aktywa CEZ

PGE i PGNiG złożyły niewiążącą ofertę nabycia polskich aktywów Grupy CEZ - podały w piątek spółki. Chodzi m. in. o elektrociepłownie CEZ w Skawinie i Chorzowie.
11.12.2020

Druga fala pandemii dotyka branże z ok. 10 proc. udziałem w PKB i zatrudnieniu

Druga fala pandemii wpływa na ok. 40 branż bezpośrednio dotkniętych pandemią; mają one ok. 5 proc. udział w zatrudnieniu i podobny wkład do PKB - powiedział w czwartek prezes PFR Paweł Borys. Jak dodał, uwzględniając branże pośrednio dotknięte restrykcjami to ok. 10 proc. PKB i zatrudnia.
26.11.2020

Marczuk: w tym tygodniu chcemy wysłać do KE wniosek o zatwierdzenie Tarczy Finansowej 2.0

W tym tygodniu chcemy wysłać do Komisji Europejskiej wniosek o zatwierdzenie nowej Tarczy Finansowej MSP 2.0, a także wnioski o zmiany w uruchomionych już programach pomocowych dla firm - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
23.11.2020

Mamy szansę do końca 2021 r. osiągnąć poziom gospodarki jak przed epidemią

Mamy szansę, by do końca przyszłego roku osiągnąć poziom gospodarki taki, jaki był przed koronawirusem - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
17.11.2020

PGE, PGNiG i PFR interesują się aktywami ciepłowniczymi Fortuma

PGE i PGNiG poinformowały we wtorek o złożeniu wstępnej, niewiążącej oferty nabycia - wraz z funduszem zarządzanym przez PFR udziałów w aktywach ciepłowniczych i chłodniczych firmy Fortum. Chodzi o aktywa w Polsce i krajach bałtyckich.
27.10.2020

V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”

Wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii to cele V Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 12-13 października br. Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza. Współorganizatorami są: Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz S
08.10.2020

Michalewski: kryzys może stwarzać nowe możliwości rozwoju polskich firm

„Istnieje możliwość połączenia basenu Morza Czarnego z portami Bałtyku, dzięki któremu transport z tamtego rejonu do Gdańska trwałby zaledwie 4-5 dni” – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas panelu poświęconego logistyce na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
04.09.2020

Blisko 2/3 polskich firm tnie koszty działalności, 7 proc. planuje redukcję zatrudnienia

Blisko 2/3 polskich firm tnie koszty działalności, ale tylko 7 proc. planuje redukcję zatrudnienia - wynika z IX fali badania kondycji firm i nastrojów pracowników przeprowadzonego pod koniec sierpnia 2020 r. przez Polski Fundusz Rozwoju i Polski Instytut Ekonomiczny.
01.09.2020

Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk - Czy istnieje szansa na rozwiązanie problemu?

Od ponad dwóch lat branża TSL – operatorzy intermodalni, przewoźnicy kolejowi, jak również importerzy i eksporterzy korzystający z usług transportu intermodalnego – mierzą się z problemem dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów wynikających z opłaty manipulacyjnej DCT Gdańsk (udziałowcami DCT są: Polski Fundusz Rozwoju, PSA International oraz IFM Investors). Jak zadeklarowali przedstawiciele spółki – są otwarci na konstruktywną współpracę wszystkich stron w celu rozwoju polskiego biznesu intermodalnego w przyszłości.
10.08.2020

Poprawia się kondycja finansowa małych i średnich przedsiębiorstw. Powrót koniunktury możliwy jednak najwcześniej w połowie 2021 roku

Pakiety pomocowe dla firm i odmrożenie gospodarki sprawiły, że stopniowo poprawia się sytuacja mikro-, małych i średnich firm. Podobnie jak ich nastroje. Wskaźnik Barometru EFL po raz pierwszy od III kwartału 2019 roku przekroczył 50 pkt, co wskazuje na korzystną ocenę warunków do rozwoju sektora MŚP. Mimo to przedsiębiorcy mniej optymistycznie niż w maju patrzą na perspektywy powrotu do stanu sprzed pandemii. – Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej, jednak gospodarka najwcześniej w połowie 2021 roku powróci do poziomu ak
31.07.2020

PFR: blisko 58,5 mld zł wypłaconych firmom z Tarczy Finansowej

Wedle stanu na 21 lipca 2020 r. za pośrednictwem banków wypłacono 58 mld 487 mln 692 681 zł subwencji. Z programu skorzystało dotychczas 328 tysięcy 077 firm - podał Polski Fundusz Rozwoju na swojej stronie internetowej we wtorek.
21.07.2020

Sprzeciw branży wobec dyskryminacji transportu kolejowego – ruszyła akcja „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”

Pod patronatem Polskiej Izby Spedycji i Logistyki uruchomiona została inicjatywa „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”, która gromadzi najważniejszych przedstawicieli branży intermodalnej oraz spedycyjnej działających w Polsce. Jej celem jest doprecyzowanie charakteru tzw. „opłaty manipulacyjnej za obsługę kolejową” oraz odstąpienie przez DCT Gdańsk od pobierania jej w obecnej formie.
20.07.2020

25 mld zł dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR

Tarcza Finansowa PFR to łącznie 100 mld zł wsparcia dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Z tej puli aż 25 mld zł przeznaczono na wsparcie dużych firm, które mogą pozyskać środki poprzez indywidualnie dopasowane narzędzia finansowania.
16.07.2020

Prezes GPW: Powrót do wzrostów na giełdzie może świadczyć o wierze inwestorów w miarę szybkie odbicie gospodarek

Dzięki spowodowanej pandemią dużej zmienności na giełdach wzrosły obroty. Skorzystała również warszawska GPW, która zaczęła rok rekordowym kwartałem. Gorzej wyglądały notowania głównego indeksu, zwłaszcza w pierwszym kwartale roku, bo drugi był już korzystny dla wszystkich. Wciąż jednak pozostaje pytanie o przyszłość i stosunek inwestorów do ryzyka, a ten zależeć będzie od tempa, w jakim gospodarki powrócą na tory rozwoju.
13.07.2020

Badanie BGK: ponad 80 proc. MŚP korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej

Coraz więcej firm z sektora MŚP działa na taką samą lub większą skalę, jak przed pandemią - wynika z badania BGK. Jak dodano, 81,9 proc. firm z sektora MŚP korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej.
08.07.2020

PFR: do firm w ramach Tarczy Finansowej trafiło ponad 56 mld zł

Z Tarczy Finansowej do ponad 312 tys. przedsiębiorców trafiło 56,3 mld zł subwencji - poinformował we wtorek na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju (PFR).
07.07.2020

KE zatwierdziła finalny element tarczy finansowej

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek polski program pomocy o wartości 7,5 mld zł na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemia Covid-19.
12.06.2020

Ponad 76 mld zł trafiło do polskich firm i pracowników

Ponad 76 mld zł trafiło do polskich firm i pracowników, aby zabezpieczyć i ochronić miejsca pracy; to środki z różnych instrumentów – tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej oraz tarczy pomocowej – powiedziała w poniedziałek w Jaworzynie Śl. szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
08.06.2020

Analitycy: najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich firm

Podczas odmrażania gospodarki najbardziej poprawiła się sytuacja finansowa mikro i średnich firm - czytamy w opublikowanym w czwartek najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
04.06.2020

Ministerstwo Rozwoju: nowe prawo powinno pobudzić zainteresowanie zamówieniami publicznymi

1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowe Prawo zamówień publicznych, które reguluje zasady funkcjonowania rynku zamówień publicznych w naszym kraju. „Zawiera ono cały szereg rozwiązań, które sprawią, że rynek ten będzie mógł dać impuls dla gospodarki i stanie się dobrym narzędziem do rozwoju dla przedsiębiorców” – powiedział ekspert Ministerstwa Rozwoju Przemysław Grosfeld na trzecim webinarium Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.
01.06.2020

Prezydent, premier i minister Gróbarczyk odwiedzili teren budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną (foto)

Prezydent wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem złożyli wizytę na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje. Nie chcemy ich przerywać, ograniczać, zmniejszać, rezygnować z nich, bo to właśnie wielkie inwestycje są siłą napędową gospodarki - powiedział w sobotę w Skowronkach (woj. pomorskie) prezydent Andrzej Duda.
30.05.2020

KE zatwierdziła polski program pożyczek dla dużych firm o wartości 2,2 mld euro

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek warty 2,2 miliarda euro (10 mld zł) polski program pożyczek dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa.
26.05.2020

Bujak: stawką decyzji Komisji Europejskiej są setki tysięcy, a nawet miliony miejsc pracy w Polsce

Musimy czekać na decyzję Komisji Europejskiej już 6 tygodni. A stawką tej decyzji są setki tysięcy, a nawet miliony miejsc pracy w Polsce, które dzięki środkom z Tarczy Finansowej PFR można by ocalić - powiedział PAP Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
25.05.2020

MR: we wtorek rusza cykl wideokonferencji „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

We wtorek odbędzie się pierwsze z 20 zaplanowanych webinariów z cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu" - poinformował w poniedziałek resort rozwoju. Pierwsza wideokonferencja poświęcona będzie wsparciu branży turystycznej w dobie koronawirusa.
25.05.2020

Rada Przedsiębiorczości apeluje do KE o akceptację polskiej Tarczy Finansowej

Rada Przedsiębiorczości apeluje o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan, która wchodzi w skład rady.
25.05.2020

Rzecznik MŚP: Gospodarce potrzebne jest całkowite otwarcie już od 1 lipca. Budżet dłużej nie wytrzyma finansowania tarczy dla przedsiębiorców

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu
22.05.2020

MR: ruszają wideokonferencje dla biznesu nt. tarczy antykryzysowej

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się cykl wideokonferencji edukacyjnych skierowanych dla biznesu na temat instrumentów i rozwiązań znajdujących się w tarczy antykryzysowej - poinformował we wtorek resort rozwoju.
19.05.2020

Premier: tydzień zaczynamy od garści najważniejszych wiadomości i danych z polskiej gospodarki

Tydzień zaczynamy od garści najważniejszych wiadomości i danych płynących z polskiej gospodarki chronionej antykryzysową i finansową tarczą PFR - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki nawiązując do filmu zamieszczonego przez KPRM.
18.05.2020

Czy zagraniczny przedsiębiorca może skorzystać z rozwiązań polskiej Tarczy Antykryzysowej?

Epidemia wirusa SARS-CoV-2, potocznie określanego koronawirusem, drastycznie wpłynęła nie tylko na życie prywatne milionów ludzi na całym świecie, ale również ma ogromne znaczenie dla gospodarki - tej międzynarodowej, jak i gospodarki każdego państwa dotkniętego epidemią. Już teraz szereg przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia działalności gospodarczej i wielkości zakładu, odczuwa skutki wprowadzonych przez władze ograniczeń i zakazów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
15.05.2020

Morawiecki: w ramach Tarczy Finansowej, zarządzanej przez PFR, do firm trafiło ponad 15 mld zł

W ramach Tarczy Finansowej, zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju, do firm trafiło 15,2 mld zł - przekazał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
11.05.2020

Morawiecki: w ramach tarczy PFR do 50 tys. firm popłynęło już 10 mld zł w formie subwencji

10 miliardów złotych w niecały tydzień od uruchomienia Tarczy Finansowej PFR popłynęło w formie subwencji do 50 tysięcy firm, zatrudniających ponad 500 tysięcy pracowników - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
07.05.2020

PFR: 7,85 mld zł trafiło na konta firm w ramach tarczy finansowej

Na konta ponad 37 tys. firm w tamach tarczy finansowej PFR trafiło łącznie 7,85 mld zł - poinformował we wtorek na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju. Dodał, że przedsiębiorstwa te zatrudniają ok. 374 tys. osób.
06.05.2020

PFR: ok. 5,6 mld zł trafiło na konta firm w ramach tarczy finansowej

Na konta prawie 27 tys. firm w tamach tarczy finansowej PFR trafiło blisko 5,6 mld zł - poinformował we wtorek na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju. Dodano, że przedsiębiorstwa te zatrudniają ok. 268 tys. osób.
05.05.2020

Borys: w poniedziałek na rachunki firm trafi 2,1 mld zł z Tarczy Finansowej PFR

Po dwóch dniach od uruchomienia, już 9,2 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało pozytywne decyzje o przyznaniu subwencji z Tarczy Finansowej PFR na kwotę 2,1 mld zł, która będzie na ich rachunkach w poniedziałek - poinformował w piątek Paweł Borys, prezes PFR.
02.05.2020

Duda: mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli wrócić na drogę normalnego rozwoju

Mam nadzieję, że okres tych kilku miesięcy przejdziemy i będziemy mogli wrócić na drogę normalnego rozwoju. Na tej drodze polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na moje prezydenckie wsparcie - zapewnił w czasie piątkowej konwencji wyborczej prezydent Andrzej Duda.
01.05.2020

Premier: PFR wypłacił przedsiębiorcom pierwsze subwencje w ramach Tarczy finansowej

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił dziś przedsiębiorcom pierwsze subwencje w ramach Tarczy finansowej; po pierwszym dniu ponad 355 mln zł trafiło do 1006 firm - poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
01.05.2020

Premier: wieczorem rusza przyjmowanie wniosków o subwencje dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej

Tak jak obiecaliśmy, w środę wieczorem rusza przyjmowanie wniosków o subwencje dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju - napisał w środę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
29.04.2020

W ciągu kilku dni banki zaczną przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie z Tarczy Finansowej

W ciągu kilku dni 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych, zacznie przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR - poinformował we wtorek Polski Fundusz Rozwoju. Program o wartości 100 mld zł skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw.
28.04.2020

Borys: rusza emisja obligacji PFR w ramach Tarczy Finansowej

W poniedziałek rusza emisja obligacji Polskiego Funduszu Rozwoju w Tarczy Finansowej - poinformował na Twitterze prezes PFR Paweł Borys. Jak wyjaśnił, w poniedziałkowej emisji 4-letnich obligacji grupa PFR chce uzyskać 15 mld zł.
27.04.2020

Rzeczpospolita: Biznes ruszył po tarczę

Według badania Business Centre Club, które w połowie kwietnia objęło 600 firm, ponad 70 proc. firm zamierza skorzystać z rządowego pakietu pomocy w walce z kryzysem wywołanym pandemią – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
20.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Webinar „Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej”

14 kwietnia przy współpracy Kancelarii Zbroja Adwokaci oraz portalu GospodarkaMorska.pl odbył się branżowy Webinar pt. "Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej". Zapraszamy do relacji wideo z całego wydarzenia.
15.04.2020

Tarcza antykryzysowa 2.0 faktycznym wsparciem?

Dnia 9 kwietnia 2020 roku Sejm RP przyjął rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mający w zamyśle stanowić uzupełnienie ustawy z dnia 31 marca 2020 roku, zwanej potocznie: „Tarczą antykryzysową”. Akt ten ma rozszerzać przyznane przedsiębiorcom uprawnienia, które mają pozwolić na przetrwanie na rynku mimo postępującego kryzysu gospodarczego. Projekt ustawy obecnie będzie przedmiotem obrad Senatu.
10.04.2020

Polskie Towarzystwo Gospodarcze: założenia tarczy finansowej bardzo dobre

Tarczę finansową oceniam bardzo pozytywnie, bo zakłada ona szybką pomoc dla firm różnej wielkości - ocenił Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Wskazał, że pomoc w uzyskaniu finansowania przydałaby się też na nowe projekty biznesowe wz. z koronawirusem.
09.04.2020

Borys: 100 mld zł na ochronę miejsc pracy i firm w ramach tarczy antykryzysowej

Uruchamiamy nowy program o wartości 100 mld zł na ochronę miejsc pracy i firm - poinformował w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że przedsiębiorstwa, które z niego skorzystają, otrzymają środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł.
08.04.2020

Komisja finansów przeciw większości senackich poprawek do specustawy z tarczy antykryzysowej

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek większość z 81 senackich poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa, w tym wykreślenie zmian dot. kodeksu wyborczego, czy Rady Dialogu Społecznego.
31.03.2020

Sejm uchwalił specustawę o wsparciu dla firm w związku z epidemią

Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.
28.03.2020

Gwarancja pomocy de minimis zwiększona do 80 proc.

Gwarancja pomocy de minimis dla przedsiębiorstw będzie zwiększona z 60 do 80 proc., zwiększy się też maksymalna kwota pomocy z 200 tys. do 800 tys. euro. - powiedziała w piątek w sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
27.03.2020

Arak: pakiet antykryzysowy będzie skuteczny, jeżeli opanujemy pandemię

Pakiet antykryzysowy będzie skuteczny, jeżeli w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni opanujemy pandemię - powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Jeśli to się nie uda, pojawią się nowe środki - dodał.
25.03.2020

BGK: Polska powinna zwiększyć eksport do Afryki

Powinniśmy dążyć do zwiększania eksportu polskich towarów do Afryki - wskazał główny ekonomista Bank Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski. Budowanie przez polskie firmy rozpoznawalności na tamtejszym rynku może przełożyć się na wzrost wymiany handlowej - ocenił.
18.02.2020

Inauguracja bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk [wideo]

Na terenie terminala kontenerowego DCT Gdańsk odbyła się w czwartek uroczysta inauguracja stałego bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk. Pierwszy pociąg przyjechał po godzinie 11.00.
21.11.2019

Ostatni termin na zawarcie umowy o PKK

Najpóźniej do wtorku, 12 listopada, pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 pracowników mają czas na zawarcie umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) z wybraną instytucją finansową. Zatrudnieni, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK.
10.11.2019

Port Gdańsk w Singapurze zapowiada inwestycję na międzynarodową skalę

Port Gdańsk przewodniczy polskiej delegacji podczas wizyty wysokiego szczebla z okazji 50-tej rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską, a Singapurem. Celem wizyty jest budowanie dwustronnych relacji handlowych między krajami i omówienie ogromnej inwestycji w Porcie Centralnym opartej na partnerstwie publiczno-prywatnym o wartości 3,1 mld dolarów.
29.10.2019

PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

PKN Orlen oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Współdziałanie ma dotyczyć prac logistyczno-organizacyjnych oraz zakłada dzielenie się doświadczeniami i wymianą know-how. Do podpisania listu doszło podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
12.09.2019

Co dalej z promem PŻB Nova Star?

Polska Żegluga Bałtycka szuka nowych rozwiązań na zwiększenie wyników finansowych. Okazuje się, że na prom, który miał być zwodowany w tym roku, trzeba będzie poczekać dłużej. PŻB znalazł jednak szybszy sposób na rozbudowę floty.
21.08.2019

Prezydent podpisał ustawę o systemie instytucji rozwoju

Sześć państwowych instytucji, określanych jako instytucje rozwoju, będą współpracować w ramach tworzonej ustawą Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o systemie instytucji rozwoju.
31.07.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

II edycja Forum Wizja Rozwoju już w najbliższy poniedziałek

Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w kilkunastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie, które po sukcesie ubiegłorocznej odsłony znalazło miejsce w kalendarzu najważniejszych polskich spotkań gospodarczych, odbędzie się w dniach 24-25 czerwca br. W tym roku w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
19.06.2019

Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł

Celem grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest zainwestowanie 24 mld zł do 2021 r. w ramach 15 strategii inwestycyjnych - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że skumulowany zysk netto PFR za lata 2016-2018 wyniósł 403 mln zł, a średni zwrot na kapitale własnym 7 proc.
13.06.2019

Polski transport rozwija tempo (wideo)

Liczba towarów przewożonych przez polskie firmy transportowe wzrosła o około 18%. Wiąże się to głównie z eksportem na Zachód. W porównaniu do wyników innych państw Unii Europejskiej jest to znacząca zmiana.
12.06.2019

Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.
10.06.2019

BGK: W Lublanie ogłoszono założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza

Uzupełnienie funduszy unijnych w realizacji inwestycji drogowych, kolejowych, energetycznych i cyfrowych w regionie Trójmorza - to cel Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, którego założenie oficjalnie ogłosili w czwartek w Lublanie prezesi BGK i rumuńskiego EximBanku.
07.06.2019

PŻM złożyła wniosek do UOKiK w sprawie Funduszu Rozwoju Spółek

Polska Żegluga Morska złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad Funduszem Rozwoju Spółek – poinformował UOKiK. Wniosek wpłynął 25 kwietnia. Sprawa jest w toku.
09.05.2019

Druga tura konferencji dla przedsiębiorców nt. probiznesowych zmian w prawie

Rusza druga tura konferencji dla przedsiębiorców na temat probiznesowych zmian w prawie, takich jak np. Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP czy Mały ZUS - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
07.05.2019

Paweł Brzezicki pokieruje Funduszem Rozwoju Spółek

Fundusz Rozwoju Spółek ma nowego prezesa. Jak podała spółka w komunikacie, został nim Paweł Brzezicki. Funkcje tę zacznie pełnić od 1 maja tego roku. Głównym zadaniem Funduszu Rozwoju Spółek jest wspieranie przedsiębiorstw, głównie z obszaru gospodarki morskiej, w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a także w realizacji procesów restrukturyzacji.
17.04.2019

Gaz w górę – ropa w dół? BGK analizuje rynek

Popyt na ropę i gaz ziemny w skali światowej będzie rósł i osiągnie szczyt zużycia w okolicy 2030 r. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że w dłuższej perspektywie rola ropy będzie jednak malała, wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na gaz.
04.04.2019

Morawiecki o zakupie DCT Gdańsk: dzięki tej inwestycji będziemy wzmacniać pozycję Polski w światowym handlu

Dzięki tej inwestycji będziemy wzmacniać pozycję Polski w światowym handlu i uzyskamy większe możliwości eksportowe dla naszych firm - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił dla PAP przejęcie największego polskiego terminalu kontenerowego przez PFR i dwie firmy zagraniczne.
19.03.2019

Rok 2018 rekordowy dla DCT Gdańsk. Przeładowano ponad 1,9 mln TEU

Rok 2018 rekordowy dla DCT Gdańsk. W terminalu kontenerowym przeładowano 1 932 452 TEU. Oznacza to 20% wzrost w porównaniu do 2017 r., kiedy zanotowano wynik prawie 1,6 mln TEU.
23.02.2019

Premier: Rząd stara się, by polskie „skarby narodowe” wracały do polskiego państwa

Rząd PiS stara się, by nasze "skarby narodowe" z różnych branż wracały do polskiego państwa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W tym kontekście wymienił LOT i Stocznię Gdańsk, a także Polskie Koleje Linowe. Kapitał ma narodowość - podkreślał szef rządu.
10.10.2018

Emilewicz: Mamy ramy prawne i instytucjonalne, by przyspieszyć transfer nowych rozwiązań

Polska musi przyspieszyć skuteczny transfer nowoczesnych rozwiązań ze świata nauki do przemysłu i codziennego życia – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że rząd tworzy dobre ramy prawne i instytucjonalne, by tak się stało.
26.09.2018

Polski Fundusz Rozwoju zainwestował w nową linię produkcyjną dla Ferrum

Dzięki wsparciu kapitałowemu PFR spółka Ferrum zrestrukturyzowała się i uruchomiła jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji rur niezbędnych do budowy wielkich rurociągów. Ma już potencjalnych kontrahentów.
27.06.2018

Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii

Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws. budowy e-Vana - bezemisyjnego auta dostawczego.
26.06.2018

Morawiecki: terminal DCT Gdańsk staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku

Terminal DCT Gdańsk, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Forum "Wizja Rozwoju" w Gdyni.
25.06.2018

Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się w Polsce

Geniusz polskiej technologii, który kiedyś musiał emigrować za granicę, dziś może rozwijać się w Polsce - powiedział podczas kongresu Impact 2018 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
13.06.2018

PFR może być zainteresowany finansowaniem projektów offshore

Polski Fundusz Rozwoju chce finansować inwestycje energetyczne, analizuje obecnie kilka projektów. Byłby zainteresowany finansowaniem projektów morskich farm wiatrowych, może zaangażować się w budowę elektrowni jądrowej - poinformował PAP Biznes Janusz Ogłaza, dyrektor inwestycyjny PFR.
16.05.2018

Premier: Państwo ma wspierać przedsiębiorców w ich ekspansji

Państwo to nie jest drzemiący nocny stróż, państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej - mówił we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
16.05.2018

Kwieciński: Priorytetem jest dokończenie zmian w otoczeniu biznesu

Myślimy o wprowadzeniu zasady, polegającej na tym, że jeśli wprowadzany jest nowy obowiązek czy nowy akt, to z systemu prawnego znika podobny. Priorytetem jest dokończenie zmian w otoczeniu biznesu - powiedział w sobotę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
28.01.2018

CIR: Premier przejął nadzór nad spółkami podlegającymi pod MR i MIB

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przejęła nadzór właścicielski nad spółkami podlegającymi pod rozwiązane ministerstwa: rozwoju oraz infrastruktury i budownictwa - poinformowało PAP Biznes Centrum Informacyjne Rządu.
22.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

Haładyj: Projekt dot. systemu instytucji rozwoju w pierwszym półroczu 2018 r. pod obrady rządu

Pogłębienie współpracy pomiędzy instytucjami rozwoju oraz możliwość współdziałania pod marką Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju, który ma trafić pod obrady rządu w pierwszym półroczu 2018 r. - powiedział PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.
27.12.2017

Młodzi przedsiębiorcy: Polska goni Finlandię we wspieraniu startupów

Mamy jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o wspieranie startupów, ale w Finlandii przekonaliśmy się, że idziemy w dobrym kierunku; Polska goni Finlandię - powiedzieli PAP w Helsinkach młodzi polscy przedsiębiorcy, którzy towarzyszą prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
25.10.2017

Polskie start-upy rosną w siłę i wychodzą na zagraniczne rynki

Polskie start-upy rozwijają się głównie z własnych środków, ale chcą też przyciągać zagranicznych inwestorów. Coraz łatwiej jest im też pozyskać wsparcie z budżetu państwa czy funduszy unijnych. W Warszawie zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja Wolves Summit poświęcona start-upom – jedno z największych wydarzeń networkingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które jest okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, przyciągnęło do stolicy ok. 1,2 tys. wilków biznesu i 200 start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschod
12.10.2017

280 mln zł na inwestycje w DCT Gdańsk. Morawiecki: To niezwykle ważny projekt dla gospodarki (foto, wideo)

To jeden z wielkich projektów, który ma pomóc polskim, mniejszym i średnim firmom, uczestniczyć w tym wielkim rozwoju globalnej gospodarki. Tutaj jest jedno z serc globalnej gospodarki – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w terminalu kontenerowym w Gdańsku. Zorganizowano ją w sobotę z okazji 10-lecia DCT. Na konferencji prasowej zarząd terminalu poinformował także o najbliższych planach inwestycyjnych. W ciągu trzech lat pochłoną one 280 mln zł.
07.10.2017

Borys o Centralnym Porcie Lotniczym: Nie wiadomo, czy będzie w Baranowie

Nie wiadomo, czy Centralny Port Lotniczy zostanie wybudowany w Baranowie - powiedział we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. To priorytetowy projekt, warto, żeby decyzja lokalizacyjna zapadła szybko. Na pewno będzie to centralna Polska - dodał.
19.09.2017

Borys: „Dobry pomysł” podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki

Nabór do projektu "Dobry pomysł" potrwa do początku 2018 roku. Do połowy kolejnego roku chcemy wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów i przejdą do etapu wdrożenia - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. Chodzi o podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki.
08.09.2017

Reforma systemu emerytalnego – co o niej wiadomo?

W połowie 2016 roku rząd zapowiedział przeprowadzenie reformy polskiego systemu emerytalnego. Dotychczasowy II filar, czyli otwarte fundusze emerytalne ma docelowo zostać zastąpiony przez pracownicze plany kapitałowe (PPK). Będzie to forma dodatkowego, w teorii dobrowolnego, kapitałowego oszczędzania na przyszłą emeryturę.
18.08.2017

Prezes PFR: będziemy finansować stocznie i PŻB

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiedział, że PFR będzie długoterminowym partnerem finansowym stoczni i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W piątek w szczecińskiej stoczni Gryfia odbyła się uroczystość położenia stępki pod nowy prom dla PŻB.
23.06.2017

Wyszkowski: Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze również dla polskich firm

Za Celami Zrównoważonego Rozwoju idą pieniądze i to nie małe, którymi nasze firmy powinny się zainteresować – powiedział PAP dyrektor generalny Global Compact Network Polska Kamil Wyszkowski. Wyliczył, że same przetargi ONZ to rocznie prawie 18 mld dolarów.
06.06.2017

Bochenek: Rząd o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Rząd zapoznał się we wtorek z informacją nt. realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą przedstawił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
30.05.2017

Puls Biznesu: Centralny Terminal Intermodalny i Centralny Port Lotniczy pochłoną 35 mld zł

CPK to nie tylko przewozy pasażerskie, ale również hub transportowy o wymiarze regionalnym. Wkrótce rząd powoła pełnomocnika do tego projektu –pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
05.04.2017

Znane są parametry nowego promu dla PŻB

Wiadomo już więcej o nowym promie dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, która zostanie zbudowany w szczecińskiej MSR Gryfia. Będzie to prom samochodowo-pasażerski ro-pax przeznaczony na trasę między Świnoujściem a szwedzkim portem Ystad.
15.03.2017

Kołobrzeg: Kontrakt na budowę promu pasażersko-towarowego podpisany

Stocznia Szczecińska, należąca do grupy kapitałowej Mars, wybuduje prom pasażersko-towarowy, który ma kursować na linii Świnoujście-Ystad. Kontrakt w tej sprawie podpisali w środę w Kołobrzegu przedstawiciele władz Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz stoczni.
08.03.2017

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana na stronach MR

Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ukazała się w środę na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Jej efektem ma być wzrost zamożności Polaków i zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.
22.02.2017

PFR prowadzi rozmowy nt. przyszłej strategii Stoczni Gdańskiej

Polski Fundusz Rozwoju prowadzi rozmowy na temat strategii rozwoju Stoczni Gdańskiej – poinformował w czwartek PAP prezes PFR Paweł Borys.
02.02.2017

Ludmiła Buimister prezesem Stoczni Gdańsk

Rada Nadzorcza Stoczni Gdańsk odwołała z funkcji prezesa stoczni Jarosława Łasińskiego i powołała na to stanowisko Ludmiłę Buimister - poinformował w czwartek PAP wiceprzewodniczący stoczniowej "S" Karol Guzikiewicz.
02.02.2017

MGMiŻŚ: Mamy największą grupę stoczniową na Bałtyku

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. została dokapitalizowana przez działającą w ramach Grupy PFR Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która objęła akcje nowej emisji PGZ S.A. o wartości 101,5 mln zł. Pozyskane środki finansowe, zgodnie z zawartą 20 stycznia br. umową, PGZ S.A. przeznaczy na zakup 100 procent udziałów Szczecińskiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o. Inwestycja to ważny krok w kierunku utworzenia największej w Polsce i jednej z największych w Europie grupy stoczniowej. Transakcje wpisują się w zapowiedzi polskiego rządu d
24.01.2017

Gróbarczyk: Stocznię Szczecińską przejął fundusz Mars za 100 mln zł

Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało Stocznię Szczecińską za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars – poinformował w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
23.01.2017

Ministrowie będą zarządzać 432 spółkami Skarbu Państwa. 11 znajdzie się w zarządzie resortu gospodarki morskiej

432 spółki Skarbu Państwa znalazły się na liście podmiotów, którymi będą zarządzać ministrowie - przewiduje rozporządzenie rządu, które we wtorek weszło w życie. Spółki energetyczne i KGHM trafią pod skrzydła resortu energii, GPW, LOT i Grupa Azoty w zarząd ministra rozwoju i finansów.
03.01.2017

Morawiecki w Szczecinie: odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego jest możliwa

W kraju możliwa jest odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego - powiedział w środę w Szczecinie wicepremier i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego, branża ta może stać się jednym z kół zamachowych całej polskiej gospodarki.
13.07.2016

Prezes PŻB Piotr Redmerski: potrzebujemy nowych promów

Potrzebujemy nowych promów, bo część obecnie użytkowanych w ciągu 5-10 lat będzie musiała być złomowana, a bez nowego pływającego taboru możemy stracić rynek - powiedział PAP prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - Polferries Piotr Redmerski.
14.06.2016

Kongres Morski w Szczecinie – dzień drugi. „Polska gospodarka morska wraca na polskie wybrzeże”

Prezentacja polityki związanej z polską gospodarką morską i żeglugą śródlądową były głównym elementem wystąpień Premier Beaty Szydło i Ministra Marka Gróbarczyka podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie. Następnie publiczne podpisano list intencyjny w sprawie budowy polskiego promu, pod którym podpisali się przedstawiciele rządu oraz przedsiębiorstw odpowiedzialnych za realizację tego przedsięwzięcia.
09.06.2016

Kongres Morski: Polskie stocznie wybudują promy dla PŻB

Polskie stocznie mają wybudować dwa promy pasażersko-samochodowe dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, pierwszy prom ma być gotowy w 2019 r. - wynika z listu intencyjnego podpisanego w czwartek w Szczecinie podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.
09.06.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.