• <

Wynik wyszukiwania - "orsted" - Wiadomości

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany i udzielam pozwolenia na budowę dla Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 został oficjalnie zatwierdzony przez Wojewodę Pomorskiego.
30.11.2023

PGE ocenia, że rentowność projektu offshore jest na satysfakcjonującym poziomie

PGE ocenia, że rentowność projektu morskiej energetyki wiatrowej jest na satysfakcjonującym poziomie pomimo wzrostu cen materiałów - poinformowali przedstawiciele grupy.
22.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
05.11.2023

Ørsted: zyski z lokacji morskich wzrosły dwukrotnie

Raport okresowy ujmujący dziewięć miesięcy 2023 roku pokazuje, że duński gigant energetyczny Ørsted zanotował dodatni zysk operacyjny i ujemny zysk netto. Co jednak znamienne, pomimo rezygnacji z rozwoju dwóch amerykańskich projektów offshore, zyski spółki pochodzące z lokacji morskich podwoiły się.
01.11.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

PGE z pozwoleniem Ministerstwa Infrastruktury na budowę morskich farm wiatrowych na kolejnych pięciu obszarach. W grze 3,9 GW mocy

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

Jak poinformowano wczoraj, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dostarczą one fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to m.in. 77 monopali, które powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).
04.07.2023

Orsted Offshore Polska na PSEW 2023: branża morskiej energetyki wiatrowej potrzebuje usprawnienia łańcucha dostaw i skrócenia czasu przygotowania projektów

„Polska energetyka wiatrowa na morzu mierzy się z podobnymi problemami, jak ten sektor w Europie. Chodzi głównie o zabezpieczenie podzespołów do naszych projektów i pozyskanie kapitału niezbędnego do realizacji inwestycji. Chcielibyśmy również mieć pewność, że infrastruktura portowa będzie gotowa na czas” – przekonywała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

Ørsted ogłosił, że wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej. Ujawnił porozumienie z wiodącym irlandzkim przedsiębiorstwem energetycznym ESB w celu rozwoju do 5 GW mocy wiatru morskiego i uzupełniających projektów odnawialnych źródeł wodoru.
12.06.2023

Pierwszy hybrydowy CTV Ørsted

EMS Maritime Offshore (EMO) oficjalnie określił Windea One mianem pierwszego hybrydowego statku do transferu załogi (CTV), który zostanie wdrożony na farmach wiatrowych Ørsted w rejonie Niemiec.
05.06.2023

Płynący z Polski statek z rosyjskim kapitanem uderzył w morski wiatrak? Trwa dochodzenie

Do niemieckiego portu Emden zawinął drobnicowiec Petra L. Ku zaskoczeniu niemieckich służb okazało się, że na prawej burcie statku jest duża wyrwa. Jednocześnie operator jednej z farm wiatrowych na Morzu Północnym zgłosił uszkodzenie turbiny. Choć nic nie jest jeszcze jasne, niemieckie służby podejrzewają, że Petra L. mógł uderzyć w morski wiatrak.
27.04.2023

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Ørsted i PGE spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
20.04.2023

Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK

Prezes UOKiK zgodził się na utworzenie przez duńskiego Orsteda i ZE PAK pięciu spółek, mających budować morskie farmy wiatrowe - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
25.01.2023

Ørsted ze zgodą na budowę systemu magazynowania dla MFW Hornsea 3

BESS w Norfolk ma mieć moc około 200 MW i być zlokalizowany z już zaplanowaną infrastrukturą.
19.01.2023

Ørsted przejmuje udziały kapitałowe PSEG w Ocean Wind 1

Ørsted podpisał umowę nabycia 25% udziałów Public Service Enterprise Group (PSEG) w projekcie morskiej energii wiatrowej Ocean Wind 1 o mocy 1100 MW, zlokalizowanym ok. 24 km od wybrzeży południowej części stanu New Jersey w USA. Przejęcie zapewnia Ørsted 100% udziałów w Ocean Wind 1.
19.01.2023

Prezes URE zatwierdził poziom wsparcia dla MFW Baltica

PGE otrzymała decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ("Prezes URE") w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica ("MFW Baltica") - Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW. Projekt realizowany jest wspólnie z Ørsted.
13.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Power-to-X coraz bliżej. Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.
16.11.2022

Nawiązanie globalnej współpracy partnerskiej pomiędzy WWF i Ørsted

Współdziałanie obu firm ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, zwiększających różnorodność biologiczną oceanów. Pomoże to osiągnąć osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną. [VIDEO]
31.10.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i Ørsted Polska podpisały list intencyjny

Uniwersytet Morski w Gdyni i firma Ørsted podpisały List Intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczyli: Joanna Wis-Bielewicz - Dyrektor ds. Rozwoju Rynku Ørsted Polska, prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk – Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UMG i Andrzej Popadiuk – Dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.
24.10.2022

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla projektów Baltica 2 i 3

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla części morskiej projektów morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3, realizowanych wspólnie z Orsted - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Lociński.
18.10.2022

Ørsted sprzedaje 50 procent największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted zakończył proces zbycia 50 proc. swojego projektu Hornsea Two o mocy 1,3 GW, największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej.
01.10.2022

Pracownicy farmy wiatrowej Ørsted będą strajkować z powodu niskich płac

Brytyjskie media donoszą, że pracownicy zatrudnieni przy projekcie morskiej farmy wiatrowej w Walney będą strajkować we wrześniu. Powodem są niskie płace. Inwestycja należy do duńskiego potentata wiatrowego Ørsted.
16.09.2022

Ørsted i SDMS: pierwszy fundament Made-in-Taiwan wyszedł z portu

Ørsted i Sing Da Marine Structure (SDMS) załadowały w porcie Kaohsiung pierwszą partię fundamentów w całości wyprodukowanych na Tajwanie.
15.08.2022

Keppel kupuje udziały w niemieckiej MFW Borkum Riffgrund 2

Keppel Corporation Limited i Keppel Infrastructure Fund Management wspólnie inwestują 305 milionów euro w celu nabycia 50,01 procent udziałów w spółce celowej, która posiada 50 procent udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 2 na niemieckim Morzu Północnym.
13.08.2022

Ørsted chce 100% zeroemisyjności od swoich dostawców

Ørsted wyznaczył jasne oczekiwanie wobec wszystkich dostawców, aby do 2025 roku korzystali w 100 proc. z odnawialnej energii elektrycznej. Tym samym deweloper staje się pierwszą firmą energetyczną na świecie, która to uczyniła. Zobowiązanie to opiera się na doświadczeniach z istniejącego programu dekarbonizacji łańcucha dostaw, po raz pierwszy ustanowionego w 2020 roku, i pierwszy w branży wspiera inicjatywę – science based targets – cel na 2040 rok dotyczący zerowej emisji netto.
11.08.2022

ZE PAK zakupi od Ørsted Wind Power 5 spółek projektowych

ZE PAK oraz Ørsted Polska wystąpiły wspólnie o pięć pozwoleń lokalizacyjnych w ramach drugiej fazy rozszerzenia morskich farma wiatrowych na polskim Bałtyku. Porozumienie o partnerstwie firmy zawarły w marcu tego roku. Teraz spółki zawarły umowę ramową oraz aneks do umowy wspólników.
09.08.2022

Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler

Cadeler, kluczowy dostawca usług w branży morskiej energetyki wiatrowej, podpisał umowę z duńskim Ørstedem na realizację projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Nie tak dawno spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim.
05.08.2022

Agata Staniewska-Bolesta na czele offshore Ørsted Polska

Agata Staniewska-Bolesta została dyrektorką zarządzającą Offshore w Ørsted Polska. Stanowisko objęła 1 sierpnia, po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nowe obowiązki połączy z dotychczasową funkcją członka zarządu Ørsted Polska OF Services - polskiej spółki zajmującej się rozwojem polskiego rynku, należącej do duńskiego Ørsted, globalnego lidera w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i najbardziej zrównoważonej firmy energetycznej na świecie.
03.08.2022

Ørsted zakontraktował realizację największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał firmie Ørsted kontrakt różnicowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Projekt został przyznany po cenie wykonania indeksowanej inflacją w wysokości 37,35 GBP za MWh w cenach z 2012 roku.
07.07.2022

Od 1 czerwca Dania bez gazu z Rosji

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował we wtorek, że jest gotowy na zakup gazu na rynku europejskim po zapowiedzianym przez rosyjski Gazprom wstrzymaniu od 1 czerwca dostaw tego surowca do Danii.
31.05.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
19.05.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Inwestorzy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku spotkają się w piątek

W piątek 22 kwietnia inwestorzy największej w polskiej części Bałtyku morskiej farmy wiatrowej spotykają się z dostawcami. PGE i Orsted zapraszają na debatę onlinę pt. Baltica 2+3 by PGE & Orsted.
20.04.2022

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie. ZE PAK i Orsted planują wspólne wnioski na budowę morskich farm wiatrowych w Polsce.
13.04.2022

Ørsted, AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances współpracują przy budowie największej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2

Ørsted podpisał umowę zbycia 50 proc. udziałów morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1,3 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii, na rzecz konsorcjum składającego się z AXA IM Alts oraz Crédit Agricole Assurances.
30.03.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
22.03.2022

Ørsted tworzy centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych

W warszawskim biurze Ørsted powstaje inżynieryjne centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych.
17.03.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych. Ten rok może przynieść rewizję ambicji klimatycznych państw

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

PGE i Ørsted chcą budować jedną z największych na świecie farm wiatrowych w Polsce

PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje on bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.
25.02.2022

Ørsted przyśpiesza rozwój Green Fuels for Denmark i dekarbonizację lotnictwa

Ørsted wraz z partnerami chcą przyspieszyć realizację projektu wodorowego Power-to-X ,,Green Fuels for Denmark" o dwa lata. Nowy plan zakłada uruchomienie elektrolizera o mocy 100 MW, a także rozpoczęcie zrównoważonego wychwytywania dwutlenku węgla (CO2) w 2025 roku.
09.02.2022

Prezes PGE: uwolnienie środków własnych na offshore jednym z celów nowej emisji akcji

Głównym celem emisji nowej serii akcji PGE jest przyspieszenie transformacji firm i uwolnienie środków własnych na morską energetykę wiatrową - poinformował w środę PAP prezes spółki Wojciech Dąbrowski. We wtorek zarząd PGE zdecydował o emisji akcji, która ma przynieść ok. 3.2 mld zł.
19.01.2022

Ørsted rozgląda się za statkami na polską farmę wiatrową

Branżowe media donoszą, że firma Ørsted, która wspólnie z PGE buduje farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 na polskim morzu, rozpoczęła poszukiwania jednostek do ich obsługi.
18.01.2022

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
02.12.2021

Chemiczny gigant BASF kupi energię z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Chemiczny gigant BASF oraz duński deweloper OZE Ørsted zawarli 25-letnią umowę na zakup energii elektrycznej po stałej cenie (CPPA). W świetle umowy BASF zakontraktował 186 MW mocy w planowanej przez Ørsted morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 na niemieckiej części Morza Północnego.
14.11.2021

Armator Jumbo Shipping zakończył transport dużych elementów morskiej farmy Horsnea Two

Armator Jumbo Shipping zakończył transport i przeładunek elementów fundamentów morskich turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea Two, której operatorem jest duński Ørsted.
09.11.2021

Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Ørsted, duński potentat wiatrowy, informuje w komunikacie, że podpisał umowę z Glennmont Partners, która zakłada nabycie 50 proc. udziałów w należącej do Ørsted morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Wartość transakcji sięga 9 mld DDK.
21.10.2021

Bladt Industries dostarczy monopale XXL dla farm budowanych przez Ørsted

Jeden z czołowych producentów fundamentów Bladt Industries zawarł kontrakt na dostawę monopali XXL (fundamentów) dla dwóch morskich farm wiatrowych Ørsted zlokalizowanych w Niemczech. Nowy zakład produkcyjny Bladt w Odense w Danii będzie w pełni wykorzystywany już od momentu jego uruchomienia, które zaplanowano na 2022 rok.
08.09.2021

Ørsted kończy budowę ogromnej farmy wiatrowej na lądzie o mocy 367 MW

Duński potentat energetyczny Ørsted finalizuje budowę farmy wiatrowej Western Trail Wind o mocy 367 MW, zlokalizowanej na terenie hrabstw Wilbarger i Baylor w Teksasie. Jest to jak dotąd największy projekt wiatrowy na lądzie realizowany przez Duńczyków, który zwiększa ich portfel aktywów OZE do ponad 2,8 GW.
09.08.2021

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum do badań geotechnicznych dna morskiego

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5GW.
13.07.2021

Jaki będzie polski wkład w morską farmę wiatrową OW Offshore?

Na 20-25 proc. oszacowała spółka OW Offshore polski udział w budowie na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. To ostatni z podmiotów, które dostały od Prezesa URE 25-letnie kontrakty różnicowe w ramach wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2021

Ørsted przystępuje do naprawy kabli podmorskich. Wyśle w tym celu nurków

Agencja Bloomberg donosi, że duński potentat wiatrowy Ørsted opracowuje obecnie plan naprawy uszkodzonych kabli, którymi przesyłana jest energia z morskich farm wiatrowych. Niedawno okazało się, że niektóre z nich są uszkodzone, a naprawa może być bardzo kosztowna.
15.06.2021

Ørsted i Enefit łączą siły. W planie budowa farmy wiatrowej na wodach Zatoki Ryskiej

Duński gigant wiatrowy Ørsted nawiązał współpracę z koncernem energetycznym Enefit, będącym jednym z liderów w segmencie energetyki wiatrowej działających w krajach bałtyckich. Dwa podmioty liczą na współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Firmy będą także wspólnie zaangażowane w rozwój pierwszej morskiej farmy na wodach Zatoki Ryskiej.
27.04.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

PGE: będziemy się spotykać z potencjalnymi polskimi podwykonawcami morskich farm wiatrowych

Umowa z Orstedem pozwoli PGE rozwinąć nowe kompetencje w dziedzinie morskich farm wiatrowych, których w Polsce jeszcze nie ma - mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak dodaje, współpraca przyniesie korzyści i PGE, i całej polskiej gospodarce.
24.02.2021

Orsted i „zielony” wodór z wiatraków na morzu

Orsted, partner PGE w projektach morskich farm wiatrowych, angażuje się na dużą skalę w instalacje do produkcji „zielonego” wodoru. W wizji duńskiego koncernu, w zeroemisyjnej gospodarce to co nie da się zelektryfikować, będzie napędzane „zielonym” wodorem.
21.02.2021

Drugi projekt offshore PGE z umową o przyłączenie do sieci

Druga z projektowanych trzech morskich farm wiatrowych PGE ma już umowę o przyłączeniu do sieci przesyłowej energii elektrycznej - wynika z najnowszego wykazu podmiotów ubiegających się o przyłączenie, opublikowanego przez PSE.
04.01.2021

PGE szuka pozabilansowego źródła finansowania offshore

PGE, wraz z przyszłym partnerem w projekcie morskiej energetyki wiatrowej - duńskim Oerstedem szuka już finansowania - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak zaznaczył, spółka ocenia, że powinno to być pozabilansowe źródło finansowania.
30.09.2020

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie. 
03.10.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
24.06.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.