• <

Keppel kupuje udziały w niemieckiej MFW Borkum Riffgrund 2

zk

13.08.2022 11:52
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Keppel kupuje udziały w niemieckiej MFW Borkum Riffgrund 2

Partnerzy portalu

 Keppel kupuje udziały w niemieckiej MFW  Borkum Riffgrund 2 - GospodarkaMorska.pl

Keppel Corporation Limited i Keppel Infrastructure Fund Management wspólnie inwestują 305 milionów euro w celu nabycia 50,01 procent udziałów w spółce celowej, która posiada 50 procent udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 2 na niemieckim Morzu Północnym.

Spółka jest obecnie w całości własnością Gulf International Holding, spółki zależnej Gulf Energy Development Public Company Limited, jednego z największych prywatnych producentów energii w Tajlandii.

Po przejęciu Gulf zachowa 49,99 proc. udziałów w spółce.

Ørsted posiada pozostałe 50 procent udziałów w Borkum Riffgrund 2 i jest operatorem farmy wiatrowej.

W pełni operacyjny od 2019 roku Borkum Riffgrund 2 ma moc około 465 MW i znajduje się 59 kilometrów od wybrzeża Dolnej Saksonii na Morzu Północnym.

Region ten znajduje się obok Morza Wattowego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stąd jest mało prawdopodobne, aby farmy wiatrowe były budowane nad Morzem Wattowym, łagodząc potencjalne zmniejszenie dostępności wiatru dla farmy wiatrowej, powiedział Keppel.

- Ta transakcja jest zgodna z Wizją 2030 firmy Keppel, w której zakładamy, że odnawialne źródła energii, czysta energia i rozwiązania dekarbonizacyjne odgrywają coraz bardziej integralną rolę, ponieważ czynimy zrównoważony rozwój naszym biznesem. Pokazuje również, w jaki sposób możemy wykorzystać ekosystem Grupy i sieci biznesowe, aby znaleźć i uchwycić możliwości zwiększenia skali w naszych obszarach zainteresowania i wzrostu dochodów - powiedział Loh Chin Hua, dyrektor generalny Keppel Corporation.

Borkum Riffgrund 2 działa w ramach niemieckiego mechanizmu premii rynkowej EEG 2014, który posiada Feed-in-Tariff i gwarantowaną cenę do 2038 roku. Projekt posiada również 20-letnią umowę na zakup energii oraz 20-letnią umowę na eksploatację i utrzymanie (OMA), do 2038 roku, z Ørsted.

- Ta transakcja oznacza pierwszą inwestycję KIT w sektorze offshore i naszą drugą inwestycję na europejskim rynku energii odnawialnej, dodatkowo wzmacniając naszą strategię rozwoju segmentu Energy Transition i prawie trzykrotnie zwiększając portfel energii odnawialnej KIT do ponad 700 MW- powiedział Jopy Chiang, prezes Keppel Infrastructure Fund Management.

- Wspierany przez korzystne czynniki zewnętrzne, takie jak bezpieczeństwo energetyczne, elektryfikacja i wyższe prognozowane zapotrzebowanie na zieloną energię w przyszłości, inwestycja ta podkreśla globalne przyspieszenie w kierunku dekarbonizacji i zerowej emisji netto. Trust będzie nadal czynił postępy, aby uchwycić więcej możliwości w sektorze energii odnawialnej, wspierając nasz cel ESG - dodał prezes Chiang.

Oczekuje się, że transakcja zostanie zakończona w czwartym kwartale 2022 roku. Keppel Infrastructure Fund Management zamierza sfinansować inwestycję za pomocą optymalnej kombinacji wewnętrznych źródeł finansowania. Keppel Corporation, poprzez swoją spółkę zależną będącą w całości własnością, KRI, również sfinansuje swój udział w inwestycji poprzez wniesienie kapitału do spółki joint venture.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.