• <
mewo_2022

Ørsted i Enefit łączą siły. W planie budowa farmy wiatrowej na wodach Zatoki Ryskiej

ac

27.04.2021 12:55 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ørsted i Enefit łączą siły. W planie budowa farmy wiatrowej na wodach Zatoki Ryskiej

Partnerzy portalu

Ørsted i Enefit łączą siły. W planie budowa farmy wiatrowej na wodach Zatoki Ryskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. Ørsted

Duński gigant wiatrowy Ørsted nawiązał współpracę z koncernem energetycznym Enefit, będącym jednym z liderów w segmencie energetyki wiatrowej działających w krajach bałtyckich. Dwa podmioty liczą na współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Firmy będą także wspólnie zaangażowane w rozwój pierwszej morskiej farmy na wodach Zatoki Ryskiej.

W ramach porozumienia (ang. Memorandum of understanding, MOU) sygnowanego 26 kwietnia 2021 r. przez Ørsted i Enefit ustalono, że firmy powołają celową spółkę joint venture, której celem będzie rozwój morskich farm wiatrowych na wodach krajów bałtyckich do 2030 r., w szczególności w Zatoce Ryskiej po stronie estońskiej. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2020 r. władze Łotwy i Estonii sygnowały porozumienie dotyczące wspólnej budowy morskiej farmy wiatrowej. Ambicją Ørsted i Enefit jest właśnie osiągnięcie tego celu przed 2030 r.

Ørsted złożył już stosowne wnioski o pozwolenia niezbędne do budowy farmna wodach łotewskich. Deweloper chcę postawić natransgraniczne rozwiązanie hybrydowe, które połączy morską farmę wiatrową zarówno z Łotwą, jak i Estonią oraz umożliwi wykorzystanie morskich kabli przesyłowych wiatrowych do utworzenia połączeń międzysystemowych. 

HandoSutter, prezes Enefit poinformował, że firmaod ponad 10 lat przygotowuje plany dotyczące  morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej. Zaznajomiono się z lokalnymi warunkami środowiskowymi oraz wietrznymi. W planie jest budowa farmy wiatrowej Liivi (1200 MW) oraz Hiiumaa (700-100 MW). Enefit liczy w szczególności na duże zaangażowanie bałtyckich firm w celu budowania jak największego localcontentu. 

Plany budowy nowych farm wiatrowych wpisują się w założenia strategii UE w zakresie morskiej energii odnawialnej, która zakłada zwiększenie europejskich mocy wytwórczych w morskich farmach wiatrowych z obecnych 12 GW do co najmniej 60 GW do 2030 r. i do 300 GW do 2050 r. Morze Bałtyckie może wnieść znaczący wkład w osiągnięcie tego celu z potencjałem powyżej 90 GW. 


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.