• <

Wynik wyszukiwania - "morska energia wiatrowa" - Wiadomości

2H i Vekta Group pracują nad innowacjami w zakresie kabli wysokiego napięcia dla morskich elektrowni wiatrowych

Firmy 2H i Vekta Group Energy ogłosiły strategiczne partnerstwo w celu współpracy w zakresie usług morskich kabli wysokiego napięcia. Zostało to sformalizowane poprzez protokół ustaleń (MOU) podpisany na początku tego miesiąca.
14.06.2024

RWE rozpoczyna badania dna morskiego w związku z budową morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii

RWE ogłosił 12 czerwca rozpoczęcie prac związanych z badaniem terenu pod budowę morskiej farmy wiatrowej Canopy u wybrzeży północnej Kalifornii. Jest to kluczowy kamień milowy w rozwoju pierwszej pływającej morskiej farmy wiatrowej RWE na skalę komercyjną. Planowany projekt o mocy 1,6 GW może potencjalnie zasilić 640 000 domów czystą morską energią wiatrową. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, projekt RWE Canopy ma zebrać dane o federalnym obszarze dzierżawy oraz znajdującym się między nim a brzegiem na wodach federalny
13.06.2024

Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners z pozwoleniem na budowę morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta

Zeevonk, spółka joint venture Vattenfall i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) za pośrednictwem Funduszu Transformacji Energetycznej, otrzymała pozwolenie na budowę farmy wiatrowej IJmuiden Ver Beta w Holandii. Ten morski projekt wiatrowy o mocy 2 GW będzie obejmował także pływającą morską farmę słoneczną oraz nowy elektrolizer w porcie w Rotterdamie, który wykorzysta energię elektryczną z IJmuiden Ver celem stworzenia zielonego wodoru.
11.06.2024

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych Baltic Towers

W Gdańsku odbyła się 5 czerwca uroczystość związana z trwającą budową fabryki morskich wież wiatrowych, które w przyszłości zostaną postawione na Morzu Bałtyckim i nie tylko. Farbyka Baltic Towers ma stać się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji zajmującym kluczową pozycję w budowie polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore.
05.06.2024

Hanwha Ocean woduje Wind Maker, nowy statek do instalacji turbin wiatrowych

Południowokoreańska stocznia z siedzibą w Geoje świętowała 3 czerwca ważny kamień milowy przedsięwzięcia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Pomyślnie zwodowano Wind Maker, statek do instalacji turbin wiatrowych (WTIV), zamówiony przez Cadeler.
05.06.2024

Dominion Energy rozpoczyna budowę morskiej farmy wiatrowej na wodach USA

Dominion Energy ogłosił 22 maja, że pierwszy fundament monopala dla 2,6-gigawatowej morskiej farmy wiatrowej Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW), największej morskiej farmy wiatrowej budowanej w USA, został zainstalowany około 29 mil od wybrzeża Virginia Beach. Monopal zainstalował Orion, ciężki statek dźwigowy należący do DEME Group.
23.05.2024

Wymiana doświadczeń podczas wizyty na budowie farmy wiatrowej Moray West w Szkocji

Jako firma o globalnym zasięgu, prowadząca projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, BC-Wind nieustannie dąży do zdobywania międzynarodowego doświadczenia i wymiany know-how. Ostatni wyjazd pracowników projektu w Polsce na budowę morskiej farmy wiatrowej Moray West w Szkocji podkreśla naszą determinację w realizacji tego celu.
17.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
13.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Vard zbuduje dwa statki serwisowe do obsługi tajwańskiej farmy wiatrowej na morzu

Vard, norweska spółka zależna włoskiej grupy Fincantieri i jedna z wiodących firm zajmujących się budową specjalistycznych statków, podpisała z tajwańskim klientem umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch statków CSOV (Commissioning Service Operation Vessels).
10.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Vestas nabywa ST3 Offshore za ponad 170 mln zł. Duńska firma inwestuje w przyszłość morskiej energii w Polsce

W marcu br., w szóstym z kolei przetargu na sprzedaż szczecińskiej firmy ST3 Offshore dokonano wyboru oferty złożonej przez duńską spółkę Vestas. Wczoraj poinformowano, że w dniu 15 września 2023 r. została zawarta ostateczna umowa sprzedaży za cenę 170.500.002 zł.
16.09.2023

IKEA dołącza do morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii

Konsorcjum UtsiraVIND właśnie ogłosiło, że rozszerza swoją działalność, ponieważ japoński producent energii odnawialnej Kansai Electric Power i Ingka Investments - największy operator detaliczny sieci IKEA dołączają do Source Galileo Norge i Odfjell Oceanwind.
04.08.2023

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).
15.06.2023

Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

Ørsted ogłosił, że wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej. Ujawnił porozumienie z wiodącym irlandzkim przedsiębiorstwem energetycznym ESB w celu rozwoju do 5 GW mocy wiatru morskiego i uzupełniających projektów odnawialnych źródeł wodoru.
12.06.2023

RWE i Jan De Nul nawiązują współpracę w celu budowy statków następnej generacji

RWE podpisało umowę z Jan De Nul Group w celu zabezpieczenia długoterminowego użytkowania dwóch statków instalacyjnych nowej generacji do przyszłej budowy fundamentów i turbin wiatrowych na morzu. Czartery są wspierane przez umowę serwisową, w ramach której Jan De Nul Group zapewni zarówno wewnętrzne, jak i rynkowe rozwiązania i usługi. Dzięki temu wesprze, a także przeprowadzi kampanie instalacyjne dla morskich projektów wiatrowych RWE.
12.06.2023

ABB dołącza do projektu Lhyfe i Skyborn dotyczącego przetwarzania morskiej energii wiatrowej na wodór

Międzynarodowy koncern ABB poinformował, że będzie współpracować z Lhyfe i Skyborn w celu wspólnej realizacji i optymalizacji projektu produkcji zielonego wodoru SoutH2Port zlokalizowanego w Szwecji.
09.05.2023

WindEurope wzywa UE do uznania kluczowej roli portów w osiągnięciu redukcji emisji CO2 dzięki morskiej energii wiatrowej

Unia Europejska (UE) powinna uznać krytyczną rolę morskich portów w swojej polityce dotyczącej transeuropejskiej sieci TEN-T, aby wspierać przejście na czystszą, bardziej ekologiczną i inteligentną mobilność zgodnie z Europejskim Zielonym Rozkazem - stwierdziła organizacja branżowa WindEurope w komunikacie prasowym.
04.05.2023

Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano przeznaczenie 437 mln euro na morską energetykę wiatrową. Środki te rząd zamierza przeznaczyć m.in. na budowę terminalu instalacyjnego - poinformował w środę podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
26.05.2021

Energia z wiatru na lądzie i morzu to nie tylko tani prąd

Uwolnić wiatraki na lądzie i zbudować turbiny na Morzu Bałtyckim to największe wyzwania dla branży wiatrowej na najbliższy czas. Nowe inwestycje to miejsca pracy i impuls do przebranżowienia m.in. dla branży górniczej - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
06.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.