• <

Wynik wyszukiwania - "mfe" - Wiadomości

Media: ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie pociskami ATACMS

Ukraińskie siły ostrzelały lotnisko wojskowe w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie, a także m.in. dwa stanowiska obrony powietrznej wroga na tym półwyspie; uderzenie przeprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobnie za pomocą pocisków rakietowych ATACMS - powiadomiły rosyjskie media niezależne.
30.04.2024

Siły międzynarodowe ogłaszają koniec i sukces antynarkotykowej operacji "Crimson Barracuda"

Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) pod kanadyjskim dowództwem podsumowały zakończoną 14 kwietnia operację pk. "Crimson Barracuda", mającą na celu zwalczanie przemytników narkotyków na Oceanie Indyjskim, Morzu Arabskim i w Zatoce Omańskiej. Podkreślają tu zaangażowanie państw w walkę z narkobiznesem i powstrzymywanie działalności przestępczej.
29.04.2024

Obchody rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście

Z udziałem kadry dowódczej jednostki i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także rodzin żołnierzy i zaproszonych gości odbyła się uroczystość z okazji rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście.
26.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Vard podpisuje umowę na dwa dodatkowe hybrydowe statki operacyjne z Windward Offshore

Zakład specjalizujący się w budowie jednostek morskich dla szeroko pojętego offshore ogłosił podpisanie umowy z Windward Offshore, konsorcjum pod przewodnictwem morskiego oddziału ASSC SeaRenergy Group w Niemczech, na zaprojektowanie i budowę dwóch dodatkowych hybrydowych statków operacyjnych (CSOV). Dzięki tej umowie Windward zrealizuje opcje zawarte w początkowej umowie na dwa statki, podpisanej w październiku 2023 roku.
25.01.2024

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.
11.01.2024

Sztorm na Krymie. 500 tys. mieszkańców bez prądu, jedna ofiara śmiertelna

Około 500 tys. mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu pozostało bez prądu z powodu sztormowej pogody - ulew i porywistego wiatru, poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda. Zginęła co najmniej jedna osoba.
27.11.2023

Konsorcjum Windward Offshore

Pierwsze decyzje nowopowstałego konsorcjum Windward Offshore koncentrują się w szczególności na zamówieniu dwóch hybrydowych statków operacyjnych do obsługi morskich farm wiatrowych
03.11.2023

Windward Offshore rozpoczyna projekt MEW z nowoczesnymi statkami CSOV

Windward Offshore, konsorcjum joint venture utworzone przez SeaRenergy Group we współpracy z Blue Star Group, Diana Shipping Inc. i SeraVerse GmbH, podejmuje kluczowy krok we wzmacnianiu sektora morskiej energetyki wiatrowej. Konsorcjum zamówiło od VARD dwa najnowocześniejsze statki do świadczenia usług rozruchowych (CSOV), aby stworzyć solidną podstawę dla usług związanych z aktywami morskimi, koncentrujących się na wspieraniu rozwijającego się przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.10.2023

Energa 77 Racing zdobywa tytuł Mistrza Polski klasy Micro - ORLEN Cup 2023

Team Energa 77 Racing, w składzie Piotr Tarnacki, Piotr Przybylski i Katarzyna Goralska, zakończył sezon żeglarski imponującym triumfem na Mistrzostwach Polski klasy Micro – ORLEN Cup 2023. Zawody odbyły się na malowniczych wodach rzeki Wisły w dniach 15-17 września, we współpracy z Klubem Żeglarskim Petrochemia Płock.
19.09.2023

Zaatakowano 126. brygadę Floty Czarnomorskiej na Krymie

Rosyjska 126. gwardyjska brygada obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej na Krymie została zaatakowana w nocy z czwartku na piątek – poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.
25.08.2023

Dziwne zachowanie rekinów na Morzu Karaibskim. Podejrzewa się... kokainę

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.
23.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Akcje antynarkotykowe z udziałem brytyjskiej fregaty na Oceanie Indyjskim

Załoga fregaty HMS Lancaster (F 229) w ciągu jednego dnia przejęła ładunki narkotyków o wartości ponad 10 milionów funtów brytyjskich narkotyków, a także brała udział w groźnych incydentach na Oceanie Indyjski oraz Zatoce Perskiej. Jest to związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi i niezakłóconego handlu morskiego nieopodal istotnej cieśniny Ormuz.
09.06.2023

Japonia. Aresztowano czterech Chińczyków podejrzanych o przemyt 700 kg narkotyków w kontenerach

Japońskie służby poinformowały o aresztowaniu czterech obywateli Chin pod zarzutem przemytu nielegalnych substancji pobudzających o czarnorynkowej wartości 43,4 mld jenów (1,9 mld złotych) - poinformowała we środę japońska agencja Kyodo. To druga co do wielkości jednorazowa konfiskata środków pobudzających w Japonii.
07.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
21.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

US Coast Guard przechwyciła ładunek narkotyków wart 30 mln dolarów

W Zatoce Omańskiej, gdzie operuje międzynarodowy zespół okrętów zwalczający przemyt, amerykańskim okręt straży wybrzeża znalazł na statku zapas heroiny i metyloaminy wart w przeliczeniu nawet 30 mln dolarów. To już kolejna, spektakularna akcja tego typu w tym roku.
10.05.2023

Dania: przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream w pobliżu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych

Na cztery dni przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych - twierdzi dowództwo sił zbrojnych Danii, cytowane przez duńską gazetę "Information".
28.04.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Siły międzynarodowe przejmują transporty narkotyków w Zatoce Omańskiej

Okręt amerykańskiej straży przybrzeżnej (US Coast Guard) skonfiskował 30 stycznia narkotyki o łącznej szacunkowej wartości 33 milionów dolarów ze statku rybackiego przepływającego przez wody międzynarodowe w Zatoce Omańskiej.
01.02.2023

Ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć łodzi motorowych rosyjskiego zwiadu

W ciągu minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć lekkich łodzi motorowych, wykorzystywanych przez grupy zwiadowcze wroga. Operacja miała miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, gdzie przeciwnik zaktywizował swoje działania dywersyjne - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny armii Ukrainy.
31.01.2023

Rząd uwierzył w potencjał wiatru z morza – aukcje na offshore z 5 na 12 GW

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększono wolumen i terminy aukcji offshore. Z zakładanych wcześniej 5 GW obecnie, rządowe plany przewidują aukcje na maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych na poziomie 12 GW. Według PSEW przy wykorzystaniu pełnego potencjału morskich farm wiatrowych offshore może w przyszłości stanowić podstawę wytwarzania energii w Polsce, zaspokajając nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
03.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Rosjanie budują fortyfikacje na granicy Krymu z obwodem chersońskim

Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego, można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu – poinformowało we wtorek na Facebooku przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
20.09.2022

W stronę bardziej zrównoważonej żeglugi. Najnowszy prom Stena Line ochrzczony w Gdyni

Możliwość napędu metanolem czy LNG i ładowanie elektryczne z lądu. Stena Estelle to najmłodsza jednostka we flocie Stena Line. W sobotę 3 września dołączyła do promów pływających na trasie Gdynia-Karlskrona.
05.09.2022

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

W sobotę (3 września) odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
04.09.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

5 osób i narkotyki na płonącej łodzi, US Navy wkracza do akcji

Olbrzymiego pecha miało pięciu obywateli Iranu, którzy transportowali narkotyki na pokładzie łodzi rybackiej. Ich jednostka stanęła w ogniu, a z pomocą przyszli im amerykańscy żołnierze.
22.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

III Morskie Regaty Konsulów. Pokazali, że współpraca to podstawa [ZDJĘCIA]

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się w niedzielę 26 września Morskie Regaty Konsulów. W trzeciej edycji imprezy zorganizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce wzięły udział załogi siedmiorga konsulów.
26.09.2021

Różowe Regaty na Jachcie 2020 [ZDJĘCIA]

Złota Góra w miniony weekend nabrała odcieni różu. Wszyscy pasjonaci żeglarstwa - a w szczególności kobiety - zawitali do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej by wspólnie integrować się podczas żeglowania na Jachcie 2020 w I edycji Różowych Regat „Wyścig o zdrowie różowego goździka kartuska”.
01.09.2021

Niemcy: Media o porozumieniu RFN z USA w sprawie Nord Stream 2: triumf Merkel

Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to wielkie zwycięstwo Angeli Merkel - oceniają niemieckie media. Zauważają, że kwestia gazociągu jest postrzegana jako przykład na to, że "Niemcy działają w pojedynkę, przedkładając swoje interesy gospodarcze nad potrzeby Ukrainy i Polski w zakresie bezpieczeństwa".
22.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Liban: Władze ogłosiły udaremnienie przemytu 4 ton haszyszu do Egiptu

Biuro prezydenta Libanu Michela Aouna ogłosiło w sobotę, że służbom udało się udaremnić przemyt 4 ton haszyszu z portu w Sydonie do egipskiej Aleksandrii. Sprawie nadano rozgłos w związku z embargiem na libańskie produkty rolne nałożonym przez Arabię Saudyjską.
24.05.2021

Morskie farmy wiatrowe napełnią stoczniowe portfele

- W ciągu najbliższego półtora roku moce morskich elektrowni wiatrowych wzrosną o dodatkowe 20,4 GW - informuje Westwood Global Energy Group. W tym roku duński producent turbin wiatrowych Vestas wprowadził na rynek morską turbinę wiatrową V236-15,0 MW.
12.05.2021

Kanadyjski okręt przechwycił ponad tonę heroiny na wodach Zatoki Perskiej

Kanadyjski okręt marynarki wojennej HMCS Calgary zatrzymał dwa statki przemytników narkotyków, przechwytując prawie 1,3 ton heroiny oraz ponad 350 kg metamfetaminy - poinformował w poniedziałek dowódca jednostki. To największy przechwyt narkotyków w historii wielonarodowej misji w Zatoce.
04.05.2021

Niemcy i Europa poradzą sobie bez Nord Stream 2

Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 ponownie znalazła się w centrum zainteresowania w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz wtorkową wizytą szefa Pentagonu w Berlinie. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? - pyta dziennik "Tagesspiegel".
14.04.2021

Kongsberg Maritime - 40 mln dolarów na wyposażenie nowego WTIV

Kongsberg Maritime podpisała kontrakt o wartości 40 milionów dolarów na dostawę sprzętu do pierwszego statku do instalacji turbin wiatrowych budowanego w Stanach Zjednoczonych.
19.03.2021

USA: Pierwszy statek do instalacji morskich turbin wiatrowych zgodny z ustawą Jones Act

Nowe informacje na temat pierwszego statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WTIV) w Stanach Zjednoczonych. Jest on uważany za kluczowy dla rozwoju krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
25.02.2021

W porcie w Rotterdamie w 2020 r. przechwycono ponad 40 ton kokainy

W ciągu ubiegłego roku służby celne portu w holenderskim Rotterdamie przechwyciły ponad 40 ton kokainy, czyli o 20 proc. więcej niż w rekordowym pod tym względem roku 2019 - poinformowała dzisiaj tamtejsza prokuratura. W całej Holandii skonfiskowano około 48 ton tego narkotyku o ulicznej wartości sprzedażnej 3,5 mld euro.
13.01.2021

Niemiecka profesor: Nord Stream 2 jest niepotrzebny

Z punktu widzenia sektora energetycznego gazociąg Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny, a jego budowa sprzeczna z celami transformacji energetycznej - napisała na Twitterze profesor Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).
07.09.2020

II Morskie Regaty Konsulów

Załoga konsula honorowego Republiki Malty Sławomira Kalickiego zwyciężyła w II Morskich Regatach Konsulów, które przeprowadzone zostały w weekend 5-6 września w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
07.09.2020

Przed nami druga odsłona Morskich Regat Konsulów

Dwa dni emocjonujących zmagań czekają uczestników II Morskich Regat Konsulów, które odbędą się w weekend 5-6 września, w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
03.09.2020

Moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą większe niż planowane?

Niewykluczone, że moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą docelowo wyższe niż planowane 10,4 GW - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
03.09.2020

Przejęto 18 kg narkotyków, broń i amunicję, które miały być sprzedane w nadmorskich kurortach

Policjanci CBŚP przejęli 18 kg narkotyków, broń oraz amunicję, które miały trafić na rynek województwa zachodniopomorskiego. Zatrzymano dwie osoby, a Prokuratura Okręgowa w Koszalinie postawiła im zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków - poinformowała dziś nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Prasowy CBŚP.
02.09.2020

Stocznia Blohm + Voss wróciła częściowo do pracy

Niemiecka stocznia Blohm + Voss z Hamburga rozpoczęła prace po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa. Firma uzgodniła to z lokalnymi urzędami ds. zdrowia. Nie wszystkie wyniki drugiego testu masowego są jeszcze dostępne, ale niektórzy pracownicy mogą wrócić do pracy.
17.08.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

Porwana załoga Tommi Ritscher uwolniona

Ośmiu członków załogi kontenerowca Tommi Ritscher, którzy zostali porwani przez grupę piratów 19 kwietnia 2020 r. Gdy statek był w obszarze kotwiczenia w Kotonie w Afryce Zachodniej, zostali uwolnieni - donosi AFP.
27.05.2020

Raport zagrożeń bezpieczeństwa dla żeglugi morskiej w kwietniu 2020 r.

Według analiz firmy Dryad Global (źródło: safety4sea.com), pandemia COVID-19 poważnie wpływa na przemysł żeglugowy. Prawdopodobnie rozprzestrzenianie się COVID-19 w Afryce Subsaharyjskiej przytłoczy systemy opieki zdrowotnej i stanie się głównym priorytetem większości państw, co oznacza, że wysiłki na rzecz ograniczenia regionalnej przestępczości morskiej w Afryce Zachodniej mogą zostać najprawdopodobniej przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zaniedbane.
22.05.2020

Zakaz importu leków z Chin do Indii w obawie przed koronawirusem

Władze Indii zakazały importu z Chin 26 leków i substancji aktywnych do ich produkcji w obawie przed epidemią koronawirusa, jednak obawiają się w związku z tym braków na rynku. Na liście są m.in. antybiotyki, hormony i paracetamol. Zakaz obowiązuje do odwołania.
03.03.2020

Hiszpańska policja przejęła ponad 600 kilogramów metamfetaminy

Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) przejęła rekordową w historii kraju ilość metamfetaminy – 631 kg. Podczas sobotniej akcji ujęto też część przywódców międzynarodowej grupy przemytników narkotyków.
30.11.2019

Konsul honorowy Malty wygrywa Morskie Regaty Konsulów

Sześć teamów rywalizowało na Zatoce Gdańskiej w niedzielę 9 czerwca w Morskich Regatach Konsulów. Jako pierwszy na metę dotarł Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty, z załogą.
09.06.2019

Australia: Przechwycono rekordową ilość 1,8 tony metamfetaminy (foto)

W Australii dokonano największej w historii kraju konfiskaty metamfetaminy - ok. 1,8 tony narkotyku znaleźli funkcjonariusze krajowej służby granicznej w Melbourne w transporcie głośników, ktory przypłynął statkiem z Tajlandii - poinformowano w wydanym w piątek komunikacie.
07.06.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Rosja: Obchody piątej rocznicy aneksji Krymu

W miastach Rosji odbywają się w poniedziałek obchody piątej rocznicy podpisania przez prezydenta Władimira Putina dekretu o wejściu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej. Rocznicowe wiece, koncerty, wystawy i kiermasze rozpoczęły się już w weekend.
18.03.2019

Na Krymie aresztowano adwokata, który bronił ukraińskich marynarzy

Na Krymie aresztowano w czwartek Emila Kurbedinowa, tatarskiego prawnika, który reprezentował w sądzie jednego z ukraińskich marynarzy z okrętów zatrzymanych przez Rosję w ubiegłym miesiącu w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej.
06.12.2018

Ukraina/Prawnik: Rosja łamie konwencję genewską

Wywożąc ukraińskich marynarzy do Moskwy, Rosja łamie konwencję genewską. Rosyjskie władze szydzą z własnego ustawodawstwa i prawa międzynarodowego - powiedział w piątek PAP Mamed Mambetow, adwokat jednego z zatrzymanych przez Rosjan marynarzy.
01.12.2018

Rosyjska rzeczniczka: ukraińscy marynarze przewiezieni do Moskwy

Ukraińscy marynarze z zatrzymanych w niedzielę przez Rosję okrętów zostali przewiezieni do Moskwy - powiedziała w piątek rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Dubina z rosyjskiej administracji anektowanego Krymu.
30.11.2018

Adwokaci ukraińskich marynarzy informują o ich przewiezieniu do Moskwy

Adwokaci ukraińskich marynarzy, zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, poinformowali w czwartek, że ich klienci zostali przewiezieni do Moskwy. Ich zdaniem zrobiono to, aby wyciszyć sprawę.
30.11.2018

Media: Zatrzymani przez Rosjan ukraińscy marynarze są wywożeni z Krymu

Ukraińscy marynarze z zatrzymanych przez Rosję okrętów, którzy decyzją sądu na anektowanym przez Rosję Krymie znaleźli się w areszcie, są wywożeni poza półwysep - podało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na aktywistów tatarskich na Krymie i adwokatów.
30.11.2018

Tatarzy krymscy obrońcami ukraińskich marynarzy mimo zagrożenia rosyjskimi represjami

Obrońcami ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej i sądzonych na Krymie jest aż siedmiu Tatarów krymskich. Organizacje ochrony praw człowieka oraz tatarscy aktywiści spodziewają się zaostrzenia represji na Półwyspie Krymskim.
29.11.2018

Sąd na Krymie nakazał aresztowanie trzech rannych marynarzy Ukrainy

Rosyjski sąd na anektowanym Krymie podjął decyzję o umieszczeniu w areszcie trzech rannych marynarzy Ukrainy; posiedzenie sądu odbyło się w szpitalu w Kerczu, a do marynarzy nie dopuszczono adwokatów - podała we wtorek wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".
28.11.2018

Rosyjski sąd nakazał aresztowanie 12 ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. dwunastu ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę po ostrzelaniu okrętów Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

Rosja: Sąd nakazał aresztowanie trzech ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

Sąd nakazał aresztowanie trzech ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

UE: Sencow, Zefzafi i ratujący migrantów z szansami na nagrodę Sacharowa

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow, organizacje pozarządowe ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i więziony w Maroku działacz walczący z korupcją Nasser Zefzafi są na krótkiej liście nominowanych do nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez PE.
09.10.2018

W.Brytania: Polak skazany na dziewięć lat więzienia za przemyt kokainy

48-letni Polak został w poniedziałek skazany na dziewięć lat więzienia za próbę przemytu do Wielkiej Brytanii 14 kilogramów kokainy o wartości ok. 700 tys. funtów. O wyroku poinformowała brytyjska Narodowa Agencja ds. Zwalczania Przestępczości (NCA).
11.09.2018

W.Brytania: Polacy aresztowani przy próbie przemytu narkotyków i broni

Dwaj obywatele Polski zostali aresztowani w porcie w Dover pod zarzutem przemytu broni i ciężkich narkotyków - poinformowała w niedzielę brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA).
09.09.2018

Francja krytykuje Rosję za zbudowanie mostu na Krym

Francja skrytykowała we wtorek Rosję za zbudowanie mostu przez Cieśninę Kerczeńską na zaanektowany w 2014 roku ukraiński Krym. Przeprawa została otwarta tego dnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
16.05.2018

PE w żeglarstwie – Tarnowski: Pływałem równo w każdych warunkach

Paweł Tarnowski wygrał na Majorce jeden wyścig, co nie przeszkodziło mu po raz drugi z rzędu triumfować w regatach Pucharu Europy o trofeum księżniczki Zofii w klasie RS:X. „Pływałem równo w każdych warunkach” – przyznał PAP żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
10.04.2018

Przejęto 1,2 tony metamfetaminy

Australijska policja federalna poinformowała w piątek o skonfiskowaniu 1,2 tony metamfetaminy o rekordowej wartości ponad 1 mld dolarów australijskich (650 mln euro). Narkotyki przejęto na zachodzie kraju, tuż po wyładunku ze statku.
22.12.2017

Bp Guzdek: Historia trzech oficerów MW potwierdza, że nie ma zbrodni doskonałej

Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej - mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej trzech oficerów MW straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze.
16.12.2017

MŚ katamaranów – prowadzą Australijczycy, Surowiec czwarty w Sopocie

Darren Bundock i Steven Brewin prowadzą po pierwszym dniu rozgrywanych w Sopocie mistrzostw świata katamaranów A-class. Australijczycy wygrali w poniedziałek po dwa wyścigi. Wśród 125 żeglarzy z 18 krajów czwarty jest Jakub Surowiec (UKS Navigo Sopot).
22.08.2017

Gdynia Sailing Days – Skrzypulec: to nie były wczasy pod żaglami

Ostatnim akcentem trwających trzy tygodnie regat Volvo Gdynia Sailing Days były mistrzostwa Polski w klasie 505, które zakończyły się triumfem Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin). „To nie były wczasy pod żaglami” - oceniła mistrzyni świata w klasie 470.
23.07.2017

Przemysław Miarczyński: na motorówce mam chorobę morską

Po przejęciu męskiej windsurfingowej kadry w klasie RS:X Przemysław Miarczyński zmaga się z problemem, z którym nie zetknął się jako deskarz. „Kiedy buja na motorówce mam chorobę morską” - przyznał 38-letni szkoleniowiec.
23.07.2017

Największy jak dotąd przemyt metamfetaminy przez australijski port

Australijska policja przejęła na początku lutego 903 kilogramy przemyconej przez port w Melbourne metamfetaminy, co jest największą ilością tego narkotyku, jaka została dotąd jednorazowo przechwycona w Australii – poinformowano w środę.
05.04.2017

Skutki prawne zmian wprowadzanych do standardowych formularzy umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Dla każdego uczestnika obrotu morskiego, formularze typu Barecon 2001 Charter, Gencon 94 Charter, Shellvoy 6 Charter, Baltime 1939 Charter (revis. 2001), NYPE 46 czy NYPE 93 Charter – to niemal „codzienność” eksploatacyjno-operacyjna kreująca i wyznaczająca ramy prawne praw, obowiązków i zakres odpowiedzialności stron danej umowy.
29.01.2017

Kilogramy amfetaminy w rękach Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji

Ponad 6 kg amfetaminy o szacunkowej wartości 275 tys. zł zabezpieczyli podczas wspólnych działań w Gdańsku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji.
06.12.2016

Czołowy amerykański armator unieważnił kontrakty na 17 tankowców

Sektor żeglugowy brazylijskiego potentata naftowego - Petrobas - odwołał zamówienia na 17 nowych tankowców, które miały powiększyć jedną z największych flot w obu Amerykach.
31.10.2016

Most kolejowy nad Cieśniną Kerczeńską będzie gotowy rok później

Rosja przesunęła o rok datę zakończenia budowy kolejowej części mostu nad Cieśniną Kerczeńską, który połączy Rosję z anektowanym Krymem. Powodem jest konieczność rewizji pierwotnego planu pod kątem większych obciążeń. Most drogowy ukończony będzie w terminie.
14.04.2016

Gdańsk: Rekordowy przemyt narkotyków w kontenerze

Kontener wypełniony ponad 3 tonami narkotyków to widok, który może zaskoczyć nawet policjantów na co dzień zajmujących się walką z narkobiznesem. Taką ilość przemycanych środków odurzających udało się zabezpieczyć dzięki profesjonalnej pracy funkcjonariuszy krakowskiego CBŚP. Jest to rekordowy wynik w walce z przestępczością narkotykową. Do sprawy zatrzymanych zostało pięć osób, obywateli krajów afrykańskich.
23.11.2015

Zasady inkorporacji Reguł Hasko-Visbijskich do umów czarterowych – w świetle prawa angielskiego

Międzynarodowa konwencja brukselska o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów z 1924 r. wraz z Protokołem z 1968 r. i 1979 r. (zwane powszechnie „Regułami Hasko-Visbijskimi”) to zasadnicza część międzynarodowej regulacji leżącej u podstaw 90% umów przewozu ładunków morzem.
27.09.2015

Okręty Niderlandzkiej Marynarki Wojennej w gdyńskim porcie

W dniach 11-14 października 2013 r. do Portu w Gdyni przybędą dwa okręty Niderlandzkiej Marynarki Wojennej - HNLMS Friesland i HNLMS Evertsen. Okręty te należą do niderlandzko-belgijskiej grupy okrętów prowadzącej ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. W ramach tej rutynowej wizyty zorganizowano specjalne spotkanie dla przedstawicieli mediów, w czasie którego zaprezentowane będą okręty i będzie możliwość wywiadów z ich dowódcami oraz przedstawicielami stoczni Damen.
11.10.2013

Druga nitka Gazociągu Północnego gotowa

8 października, została oddana do użytku druga nitka Gazociągu Północnego, poprowadzona po dnie Bałtyku. Zdaniem niemieckich ekspertów ma to wiele zalet, ale i parę problemów.
09.10.2012

Wizyta przedstawicieli Portu Rotterdam

Dnia 19 września 2012 r. (środa) w Trójmieście gościć będzie delegacja Portu Rotterdam. W tym dniu odbędzie się spotkanie biznesowe połączone z seminarium pt. „Port Rotterdam – korzyści ze współpracy”
14.09.2012

Panga – powrót ?

Ostatnie lata przynoszą systematyczny, choć niewielki wzrost światowej konsumpcji ryb – ostatnio wynosi on około 17 kg/osobę, światowe połowy ryb i innych organizmów konsumpcyjnych wyniosły w roku 2010 ok. 118 mln ton, z tego blisko 60 mln ton to organizmy pochodzące z akwakultury.
11.01.2012

Niemcy uruchomiły pierwszą farmę wiatrową na Morzu Północnym

Niemcy uruchomiły we wtorek pierwszą morską farmę wiatrową - 12 wysokich wież z turbinami na Morzu Północnym, w odległości 45 km od wyspy Borkum.
28.04.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.