• <

Francja krytykuje Rosję za zbudowanie mostu na Krym

pc

16.05.2018 04:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Francja krytykuje Rosję za zbudowanie mostu na Krym

Partnerzy portalu

Francja krytykuje Rosję za zbudowanie mostu na Krym - GospodarkaMorska.pl

Francja skrytykowała we wtorek Rosję za zbudowanie mostu przez Cieśninę Kerczeńską na zaanektowany w 2014 roku ukraiński Krym. Przeprawa została otwarta tego dnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Władze Francji "potępiają zbudowanie przez Rosję Mostu Krymskiego, który przyczynia się do pozbawienia Ukrainy pełnego dostępu do jej uznanych na całym świecie wód terytorialnych i korzystania z nich" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muehll.

W otwarciu 19-kilometrowego mostu za ponad 3,6 mld USD wziął udział prezydent Putin, przejeżdżając ciężarówką przez most w kolumnie samochodów ciężarowych. W ten sposób zainaugurowano przeprawę, mającą na celu - według Moskwy - ograniczenie izolacji Krymu od Rosji. Aneksja półwyspu przez Rosję nie została uznana przez społeczność międzynarodową.

Ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman oskarżył "rosyjskiego okupanta" o "lekceważenie międzynarodowego prawa" i obiecał powrót Krymu do Ukrainy.

Francja "pozostaje głęboko zaangażowana w przywracanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - powiedziała rzeczniczka francuskiej dyplomacji.

Dodała, że Paryż "ubolewa" z powodu obecności Francuzów na ceremonii otwarcia mostu i nazwała to "osobistą inicjatywą" tych osób, "sprzeczną z prawem międzynarodowym" i za którą "nie mogą brać odpowiedzialności władze francuskie".

W ten sposób rzeczniczka odpowiedziała na pytanie o mera miejscowości Marignane w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Erica Le Disses, który na Krymie w poniedziałek podpisał umowę partnerską z miastem Eupatoria, i o udział w inauguracji mostu urzędników francuskich.

Ustanowienie partnerstwa Marignane i Eupatorii ambasada Ukrainy w Paryżu uznała na swoim profilu na Facebooku za zamiar współpracy francuskiego miasta z władzami okupacyjnymi na Krymie. Eupatoria to port nad Morzem Czarnym, duży ośrodek turystyczny i uzdrowiskowy położony ok. 60 km od Symferopola.

Budowę rosyjskiego mostu bez zgody Ukrainy potępiła m.in. Unia Europejska. Most uniemożliwia wpływanie masowców lub kontenerowców na Morze Azowskie, gdzie przez porty w Mariupolu i Berdiańsku eksportowano stal z Ukrainy.

Kontrakt na budowę mostu, nazywanego nieoficjalnie mostem Putina, dostał Strojgazmontaż (SGM), kontrolowany przez zaprzyjaźnionego z Putinem oligarchę Arkadija Rotenberga, jego dawnego partnera sparingowego w judo. Rotenberg jest objęty zachodnimi sankcjami, uniemożliwiającymi wsparcie kapitałowe z Zachodu i zatrudnienie zachodnich podwykonawców.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.