• <

Wynik wyszukiwania - "freedom" - Wiadomości

Ataki Huti pozostają wyzwaniem dla międzynarodowej żeglugi i sił morskich

Jemeńscy bojownicy zajmujący zachodnią część kraju kontynuują działania skierowane przeciwko żegludze na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Od miesiąca niemal codziennie atakują statki i okręty na newralgicznych akwenach.
27.05.2024

Fincantieri zbuduje dla USA sześć fregat typu Constellation

Włoska firma z branży stoczniowej podpisała kontrakt na budowę dwóch kolejnych fregat dla US Navy. W jej stoczni Fincantieri Marine Marinette, znajdującej się w USA, zostało zaplanowanych sześć okrętów tej klasy. Aktualnie trwa budowa pierwszej z nich.
25.05.2024

Ataki Huti nie ustają. Nie ma pomysłu na zakończenie kryzysu żeglugi?

Jemeńscy bojownicy dokonują kolejnych ataków na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Siły międzynarodowej koalicji nie pozostają dłużne i obok zestrzeliwania niszczą także broń Huti przygotowywaną do użycia. Zagrożenie dla żeglugi pozostaje, mimo wysiłków na rzecz jej ochrony.
23.05.2024

Koalicja powstrzymuje ataki Huti na żeglugę i wzmacnia swoje szeregi. Dołączają do niej nowe okręty

Żegluga na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej pozostaje wciąż zagrożona atakami jemeńskich bojowników Huti. Mimo to zdecydowana większość prób uderzeń na statki i okręty kończy się niepowodzeniem, dzięki czemu transport morski w regionie jest bezpieczniejszy.
16.05.2024

Kolejne drony Huti zostały zestrzelone przez okręty

W rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej 6 maja doszło do kolejnych ataków na międzynarodową żeglugę. Bojownicy Huti od dwóch tygodni intensyfikują swoje działania, zagrażając statkom poruszającym się na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Przeciwko nim aktywnie działa międzynarodowa koalicja, której trzonem są siły morskie.
07.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

Eskorta statków i zwalczanie ataków z morza i powietrza zadaniami okrętów w ramach EUNAVFOR Aspides

Prowadzona pod egidą Unii Europejskiej międzynarodowa operacja EUNAVFOR Aspides od lutego chroni statki znajdujące się na obszarze Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej i poruszające na trasie obejmującej m.in. Kanał Sueski. Trwające od listopada 2023 roku ataki jemeńskich bojowników Huti doprowadziły do największego od dekad kryzysu w branży morskiej.
08.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
29.03.2024

Pożar komina na wycieczkowcu. Przyczyną piorun?

Wczoraj na luksusowym wycieczkowcu Carnival Freedom linii Carnival Cruise Line doszło do pożaru komina. Linie oświadczyły jedynie, że nikomu nic się nie stało, a statek funkcjonuje bez zakłóceń. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale podejrzewa się uderzenie pioruna.
24.03.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Korea Południowa i USA rozpoczynają manewry w obliczu północnokoreańskiego zagrożenia rakietowego

Siły zbrojne USA i Korei Płd. rozpoczęły w poniedziałek duże wspólne ćwiczenia, służące - jak zakomunikowano - wzmocnieniu potencjału odstraszania przed północnokoreańskimi groźbami nuklearnymi i rakietowymi. Pjongjang może wykorzystać manewry jako pretekst do prowokacji przed zbliżającymi się w obu krajach wyborami.
04.03.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Dwie kolejne rakiety Huti zniszczone

Departament Obrony USA poinformował o szóstej rundzie ataków amerykańskich wojsk na cele Huti w Jemenie.
18.01.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Prywatna stocznia zajmie się rozbiórką atomowego lotniskowca USS Enterprise

USS Enterprise był pierwszym, amerykańskim lotniskowcem z napędem atomowym, wyznaczając nowy kierunek w budowie tego typu okrętów. Służył w latach 1961-2012. Po ponad dziesięciu latach zapadła decyzja, w jaki sposób bezpiecznie poddać utylizacji jego osiem reaktorów jądrowych.
06.09.2023

Korea Płn. Kim Dzong Un wezwał do wzmocnienia marynarki wojennej

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał do wzmocnienia sił morskich kraju, oskarżając Stany Zjednoczone o przekształcenie wód w pobliżu Półwyspu Koreańskiego w "najbardziej niestabilne miejsce zagrożone wojną nuklearną" - podała we wtorek rządowa agencja KCNA.
29.08.2023

Korea Płn. Przeprowadzono test pocisków manewrujących

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował na pokładzie okrętu marynarki wojennej test strategicznych pocisków manewrujących - podała w poniedziałek rano czasu lokalnego rządowa agencja KCNA.
21.08.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

Polska przejmuje dowodzenie nad zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania ORP Kadm. Xawery Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza. Zostali pożegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków. Powrót okrętów do kraju ma potrwać do grudnia tego roku. Swoje zadania odtąd wykonują w składzie Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
06.07.2023

Trzy polskie okręty wyruszą na misję w zespole NATO

Krótko po powrocie fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko z półrocznej misji w zespole okrętów NATO, jako nowy kontyngent morski wyruszą jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, ORP Kadm. Xawery Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza. Swoje zadania będą wykonywać w składzie Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
01.07.2023

Straż Wybrzeża USA "dostarczyła" do Miami ładunek kokainy o wartości 186 mln dolarów

Amerykańskie służby morskie rozładowały w stolicy stanu Floryda ogromny ładunek skonfiskowanych narkotyków, przeznaczonych do utylizacji. To efekt w sumie dziewięciu udanych akcji przeprowadzonych na wodach Morza Karaibskiego oraz Oceanu Atlantyckiego.
23.06.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.
03.04.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Korea Północna wystrzeliła do morza liczne pociski manewrujące

Agencja Yonhap podała, powołując się na południowokoreańskie siły zbrojne, że Korea Północna wystrzeliła w środę liczne pociski manewrujące w kierunku Morza Japońskiego. To kolejny pokaz siły Pjongjangu w odwecie za wspólne manewry Korei Południowej i USA.
22.03.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Żółtego – poinformowała armia Korei Południowej. To kolejny pokaz siły Pjongjangu przed planowanymi na przyszły tydzień wspólnymi ćwiczeniami wojsk USA i Korei Płd.
09.03.2023

Korea Południowa i USA rozpoczną wielkie manewry mimo gróźb Pjongjangu

Wojskowi USA i Korei Południowej zapowiedzieli w piątek na konferencji prasowej, że w dniach 13-23 marca przeprowadzą doroczne manewry, tym razem na wyjątkowo dużą skalę, mimo gróźb północnego sąsiada. Pjongjang zapowiedział podjęcie "bezprecedensowych" posunięć jeśli manewry się odbędą.
03.03.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Agencja Yonhap: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego

Korea Płn. prawdopodobnie wystrzeliła w środę dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródło wojskowe w Seulu. Zbiegło się to w czasie z konferencją z okazji 100 dni prezydentury Jun Suk Jeola w Korei Płd.
17.08.2022

[WIDEO] Carnival odwołuje dwa kolejne rejsy po pożarze statku wycieczkowego Freedom

Carnival Cruise Line odwołał dwa kolejne rejsy statku Carnival Freedom z Port Canaveral z powodu konieczności naprawy uszkodzeń spowodowanych pożarem statku, który miał miejsce w czwartek w Grand Turk.
30.05.2022

US Navy planuje wycofanie ze służby dziewięciu stosunkowo nowych okrętów

Marynarka wojenna USA chce wycofać ze służby dziewięć stosunkowo nowych okrętów walki przybrzeżnej, z których trzy wprowadzono do użytku mniej niż trzy lata temu; plan ogłoszono mimo rywalizacji z rosnącą w siłę marynarką Chin - podała w czwartek stacja CNN.
12.05.2022

Umowa o budowę statku - list intencyjny („letter of intent”)

Proces negocjacji umowy o budowę statku, to długi i skomplikowany zespół działań, ustaleń, przygotowań o charakterze prawnym, technicznym, finansowym i organizacyjnym. Ponadto, ze strony stoczni, niezbędnym jest przewidzenie możliwości ulokowania budowy i jej zharmonizowania z innym aktualnie prowadzonymi i planowanymi projektami (w szczególności, tzw. „building slot” – doku stoczniowego, w którym statek będzie budowany i zwodowany, itp.).
01.05.2022

Nieszczepieni pasażerowie są traktowani na morzu jak goście drugiej klasy

Wycieczkowiec Freedom of the Seas firmy Royal Caribbean wznowiło rejsy z Miami na Bahamy z dwiema klasami pasażerów na pokładzie – tymi, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, i tymi, którzy tego nie zrobili.
09.07.2021

Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego

W celu prawidłowego zrozumienia współczesnego charakteru prawnego i funkcji konosamentu („bill of lading”; „B/L”) w angielskim systemie prawnym (w systemie common law) koniecznym jest zapoznanie się z ewolucją historyczną i funkcjonalną tego dokumentu przewozowego.
12.02.2021

Flex LNG powiększa swoją flotę o nowy statek

Armator Flex LNG wcześniej niż planował powiększa swoją flotę o kolejną jednostkę. Na swoich mediach społecznościowych firma poinformowała o dostarczeniu gazowca LNG Flex Volunteer.
11.01.2021

Wartsila dostarczy akumulatory dla statków PSV Harveya Gulfa

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana do dostarczenia akumulatorów dla czterech zmodernizowanych statków dostawczych offshore (PSV) zasilanych LNG klasy Harvey Energy.
20.10.2020

Amerykańskie wojska w Porcie Gdańsk. Zobacz nietypowy rozładunek (foto, wideo)

W połowie września, przy nabrzeżu Nabrzeżu Szczecińskim w gdańskim porcie odbył się rozładunek prawie 400 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego. Operację nadzorowała grupa BLG Logistics.
30.09.2020

Polska Solidarność nadal inspiracją dla walczących o wolność

40 lat od powstania polska Solidarność nadal jest inspiracją dla walczących o wolność i prawa człowieka na całym świecie - oświadczył w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
31.08.2020

DFDS uspokaja pasażerów po ogłoszeniu przez rząd nowych przepisów dotyczących kwarantanny

Operator promowy będzie nadal obsługiwał trasy pasażerskie między Wielką Brytanią, Francją i Holandią. Firma oferuje Gwarancję Podróży z opcją bezpłatnej ponownej rezerwacji do 24 godzin przed rejsem. Wprowadzono szeroko zakrojone środki w celu przystosowania promów do podróży z zachowaniem zasady dystansu społecznego.
14.08.2020

Ambasador USA przy OBWE wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich rybaków

Do natychmiastowego uwolnienia wszystkich Ukraińców bezzasadnie pozbawionych wolności przez Rosję, w tym do uwolnienia rybaków zatrzymanych przed kilku dniami na Morzu Azowskim, wezwał ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE James Gilmore.
18.02.2020

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w USA

Relacje transatlantyckie są dla nas kluczowe. Nie ma bezpieczeństwa w naszej części Europy bez wsparcia i silnej więzi z USA – powiedział minister Czaputowicz podczas debaty pt. Building a Transatlantic Agenda to Secure the Next Century, zorganizowanej przez Atlantic Council w Waszyngtonie w ramach konferencji pt. The United States and Central Europe. Celebrating Europe Whole and Free, Building the Next Century Together.
18.07.2019

Szef MON: Marynarkę Wojenną RP cechuje honor, patriotyzm i odwaga

Honor, patriotyzm, odwaga i zaangażowanie cechują Marynarkę Wojenną RP - podkreślił w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w dniu Święto Marynarki Wojennej. Przypomniał też o programach w "nowym Planie Modernizacji Technicznej" dotyczących morskich sił zbrojnych.
30.06.2019

USA: Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera silną i suwerenną Polskę

Podczas niedzielnej manifestacji pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City dyrektor ds. planowania polityki KPA nakreślił misję organizacji mającą na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i suwerenności Polski. Zapewnił o poparciu dla utrzymania monumentu w dotychczasowym miejscu.
15.10.2018

Norwegia - kapitan statku oskarża Izrael o łamanie prawa międzynarodowego

Kapitan norweskiego statku tzw. Flotylli Wolności, który zmierzał do Strefy Gazy, oskarżył w czwartek władze Izraela o łamanie prawa międzynarodowego, po tym gdy w niedzielę armia izraelska weszła na pokład jednostki na otwartym morzu i użyła siły wobec załogi.
02.08.2018

Izrael zatrzymał statek z Flotylli Wolności z zaopatrzeniem dla Gazy

Marynarka izraelska zatrzymała w niedzielę na morzu statek tzw. Flotylli Wolności, który próbował mimo utrzymywanej przez ten kraj morskiej blokady Strefy Gazy dostarczyć tam środki medyczne pierwszej pomocy wartości 10 tys. euro.
29.07.2018

Przekazanie obowiązków dowódcy 3. Flotylli Okrętów

We wtorek, 3 lipca, w obecności Inspektora MW kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego MW został komandor Mirosław Jurkowlaniec.
03.07.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część III

W poprzednich częściach artykułu zakończyliśmy na opisaniu procesu kształtowania się linii orzeczniczej w zakresie sekwencji ciężaru dowodu oraz na opisaniu Etapów I i II.
17.06.2018

Zastosowanie Reguł Hague-Visby z świetle prawa angielskiego

Reguły Hague-Visby (czyli „Międzynarodowa konwencja o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów”) z 1924 r. wraz z poprawkami z 1968 r. oraz 1979 r. stanowią w dalszym ciągu podstawową „legislacyjną bazę międzynarodową” do stosownych regulacji krajowych i umów przewozu ładunków morzem w międzynarodowym obrocie morskim. Nowsze próby legislacyjne w postaci tzw. Reguł Hamburskich z 1978 r. oraz Reguł Rotterdamskich z 2008 r. nie są w stanie, na chwilę obecną, podważyć dominacji Reguł Hasko-Visbijskich w szeroko poję
15.04.2018

USA/Szczerski: Trójmorze ma uruchomić potencjał Europy Środkowej

Inicjatywa Trójmorza, obejmująca kraje bałtyckie, kraje Europy Środkowej i Południowej pozwoli tym państwom na wyzwolenie ich potencjału - mówił podczas czwartkowego wykładu w amerykańskiej Fundacji Heritage szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
08.03.2018

Szef gabinetu prezydenta spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się w środę ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy ambasadorem Kurtem Volkerem. Jak wcześniej poinformował PAP prezydencki minister, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na wschodniej Ukrainie.
07.03.2018

Szczerski w USA ma rozmawiać o bezpieczeństwie i priorytetach Polski w RB ONZ

Sytuacja na Ukrainie, polityka bezpieczeństwa, Inicjatywa Trójmorza oraz polskie priorytety w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będą tematami rozmów, jakie w tym tygodniu w Warszawie, Waszyngtonie i Nowym Jorku odbędzie szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
06.03.2018

Attache morski USA w COM-DKM

Komandor porucznik Thomas P. Wypyski, attaché morski Stanów Zjednoczonych Ameryki, złożył we wtorek, 23 stycznia wizytę dowódcy Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego.
25.01.2018

Najnowszy okręt US Navy uwięziony przez lód. Nie może wypłynąć od 3 tygodni

Najnowszy nabytek amerykańskiem marynarki, okręt typu LCS został uwięziony w Montrealu. Jednostka nie może kontynuować rejsu z powodu zalodzenia.
15.01.2018

Koniec wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i USA

Korea Południowa i Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek trwające od 21 sierpnia doroczne ćwiczenia wojskowe, które odbyły się w kontekście wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim wywołanego kontynuowaniem prób pocisków balistycznych przez Koreę Północną.
31.08.2017

Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 zakończone

W Gdańsku zakończyły się Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Żeglarskimi mistrzami Europy zostały załogi jachtów „Blue Nights” z Finlandii w klasie A, ich rodacy ścigający się na jachcie „Xini Freedom” w klasie B i szwedzcy żeglarze pływający na jachcie „Pro4u/Malin” w klasie C. Najlepsze miejsce wśród Polaków zajął jacht „GoodSpeed” plasując się na 13. pozycji.
31.07.2017

Powitanie okrętu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

Łzy wzruszenia, uściski i kwiaty – tak wyglądało powitanie żołnierzy z ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki", którzy zakończyli w poniedziałek półroczną misję na Morzu Śródziemny, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim. W świnoujskim porcie wojennym, obok rodzin, marynarzy witał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
10.07.2017

Uroczysty powrót marynarzy PKW Czernicki

Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wracają do macierzystego portu. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wejdzie do portu w poniedziałek 10 lipca.
07.07.2017

Wizyta Attache Morskiego Stanów Zjednoczonych w 3. Flotylli Okrętów

Przekazujący obowiązki Morski Attache Stanów Zjednoczonych w Polsce kmdr Thomas H. Kierdstead wraz ze swym następcą kmdr. Thomas Wypyski przebywali 27 czerwca br., w 3. Flotylli Okrętów.
27.06.2017

Grupa okrętów NATO pod polskim dowództwem wypłynęła z Odessy

Grupa okrętów NATO pod dowództwem polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po czterech dniach pobytu w Odessie opuściła w poniedziałek Ukrainę i udała się w dalszą misję, którą pełni na wodach Morza Czarnego i Śródziemnego.
20.03.2017

Polski okręt rozpoczął służbę w ramach Sił Odpowiedzi NATO

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” opuścił w czwartek Port Wojenny w Świnoujściu i ruszył na Morze Śródziemne, gdzie rozpocznie półroczną misję. Dowódca jednostki kmdr por. Aleksander Urbanowicz, jako pierwszy polski oficer, będzie dowodził zespołem okrętów przeciwminowych NATO.
06.01.2017

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki rozpoczął służbę w ramach Sił Odpowiedzi NATO

W najbliższy czwartek, 5 stycznia, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki opuści Port Wojenny w Świnoujściu i skieruje się na Morze Śródziemne. Tym samym polscy marynarze rozpoczną półroczną misję związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi na kluczowym dla gospodarki europejskiej akwenie.
02.01.2017

Freedom Ship – budowa największego statku w historii znów opóźniona (foto, wideo)

Własne lotnisko, metro, szkoły i stadion. To tylko niektóre atrakcje Freedom Ship – największego w historii statku. Jednostka ma być prawdziwym pływającym miastem. Jej budowa miała ruszyć w ubiegłym roku, jednak termin znów został przesunięty.
30.12.2016

Zobacz testy kolejnego amerykańskiego okrętu typu Littoral Combat Ship (wideo)

USS Detroit, okręt typu Littoral Combat Ship, zakończył w tym miesiącu testy. Wideo z tego zdarzenia prezentujemy poniżej.
27.07.2016

USS Milwaukee popłynął z prędkością 85 km/godz. (wideo)

Trwają testy na okręcie USS Milwaukee, który za trzy tygodnie wejdzie do służby w US Navy. Egzamin z prędkości zdał na szóstkę.
02.11.2015

Niecodzienny wypadek. Statek wbił się w barkę

480-metrowy statek towarowy uderzył w barkę w porcie Corpus Christi Inner Harbor w czwartek w nocy. Na szczęście obyło się bez większych strat i zanieczyszczenia środowiska.
02.11.2015

Na ogromnym wycieczkowcu wybuchł pożar

Wczoraj wybuchł pożar na jednym z największych wycieczkowców świata – Freedom of the Seas, należącym do armatora Royal Caribbean. Przedstawiciele firmy donoszą, że ogień udało się szybko ugasić.
23.07.2015

Wizyta Dowódcy MW Kuwejtu

W środę, 18 lutego, dowódca Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta spotkał się z delegacją MW Kuwejtu.
20.02.2015

Wodowanie siódmego „okrętu przyszłości” US Navy

W stoczni Marinette Marine Corporation w Marinette w Wisconsin odbyła się ceremonia chrztu siódmego okrętu do działań przybrzeżnych nowej generacji LCS USS „Detroit”.
21.10.2014

Konferencja podsumowująca projekt Generation BALT pt.: Dziedzictwo Eugeniusza Kwiatkowskiego. Rynek pracy w zawodach związanych z morzem w krajach południowego Bałtyku. Edukacja i zatrudnienie.

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową podsumowującą projekt Generation BALT pt. „Dziedzictwo Eugeniusza Kwiatkowskiego. Rynek pracy w zawodach związanych z morzem w krajach południowego Bałtyku. Edukacja i zatrudnienie”, która odbędzie się w Gdyni 9 października 2014r.
25.09.2014

Grupa uderzeniowa lotniskowca - najpotężniejsza formacja wojskowa świata

Lotniskowce są potężnymi machinami wojennymi, ze względu na swoje rozmiary są one jednak dość wrażliwymi okrętami, a w przypadku konfliktu ich zniszczenie byłoby dla wroga priorytetem. Dlatego też nie opuszczają one portu samotnie, towarzyszą im okręty, statki zaopatrzeniowe, czy łodzie podwodne. Formacja taka nosi nazwę grupy uderzeniowej lotniskowca i jest praktycznie niepokonana, a siła ognia, jaką dysponuje wręcz niewyobrażalna.
18.11.2013

Wizyta Ambasadora USA w Marynarce Wojennej

W czwartek, 11 kwietnia, wizytę w Marynarce Wojennej złoży ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce J.E. Stephen MULL.
10.04.2013

Polska Marynarka Wojenna obejmuje dowodzenie tarczą przeciwminową

W czwartek, 17 stycznia, polska Marynarka Wojenna obejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1. Okrętem dowodzenia będzie ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany zostanie międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu zostanie komandor porucznik Piotr Sikora. To już druga misja polskiego okrętu na czele SNMCMG1.
15.01.2013

10 lat Centrum Operacji Morskich

Centrum Operacji Morskich obchodzi dziesiątą rocznicę utworzenia. COM jest odpowiedzialne za planowanie i dowodzenie operacyjne wydzielonymi siłami MW, koordynację sił przydzielonych do działań pokojowych i stabilizacyjnych oraz za pełnienie Dyżurnej Służby Operacyjnej Marynarki Wojennej. Ponadto współpracuje z pozamilitarnymi organami państwa w zakresie ratownictwa morskiego, reagowania kryzysowego oraz kontroli żeglugi morskiej.
14.06.2012

BALTOPS 2012 faza morska

W poniedziałek, 4 czerwca rozpoczyna się faza morska manewrów BALTOPS 2012. Ponad 30 okrętów, samolotów i śmigłowców z 12 państw rozpocznie praktyczne działania na morzu. Manewry potrwają dwa tygodnie i zakończą się w Kilonii.
03.06.2012

BALTOPS 2012 okręty w Gdyni

W piątek, 1 czerwca, okręty uczestniczące w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2012 wejdą do portu w Gdyni. Przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni zacumuje ponad 30 jednostek z 12 państw. Część z nich będzie udostępniona do zwiedzania. Dodatkowo podczas fazy portowej zaplanowano także prezentację wyposażenia polskiego lotnictwa morskiego.
31.05.2012

BALTOPS 2012 rozpoczyna się w Gdyni

BALTOPS 2012 – największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczyna się w Gdyni. W piątek, 1 czerwca do gdyńskiego portu wejdzie armada ponad 30 okrętów z 12 państw. Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu. Załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji pokojowej w sytuacji narastającego kryzysu. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz komponent lotniczy. BALTOPS 2012 organizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.
30.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.