• <

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w USA

Strona główna Prawo, polityka Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w USA
Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w USA - GospodarkaMorska.pl

pc/MSZ

18.07.2019 Źródło: własne

Relacje transatlantyckie są dla nas kluczowe. Nie ma bezpieczeństwa w naszej części Europy bez wsparcia i silnej więzi z USA – powiedział minister Czaputowicz podczas debaty pt. Building a Transatlantic Agenda to Secure the Next Century, zorganizowanej przez Atlantic Council w Waszyngtonie w ramach konferencji pt. The United States and Central Europe. Celebrating Europe Whole and Free, Building the Next Century Together.

Minister Jacek Czaputowicz przypomniał o bardzo dobrze rozwijającej się współpracy Polski i USA m.in. w dziedzinie wojskowości i energetyki, w tym planach dyslokacji na terenie RP dodatkowego tysiąca amerykańskich żołnierzy oraz roli USA w dywersyfikacji źródeł gazu dla Polski. – Podpisana ostatnio przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych Deklaracja o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP jest dowodem na zacieśnianie naszych relacji bilateralnych w kluczowej dziedzinie bezpieczeństwa – zadeklarował.

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz opowiedział się także za wzmocnieniem harmonijnej współpracy w obrębie wspólnoty transatlantyckiej w obliczu narastających wyzwań dla porządku międzynarodowego, w tym sytuacji na Bliskim Wschodzie czy zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Wspomniał także o znaczeniu, jakie w urzeczywistnianiu koncepcji „Europy wolnej i niepodzielnej” odegrało dołączenie wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, do NATO i Unii Europejskiej. – Musimy prowadzić politykę „otwartych drzwi” NATO dla wszystkich krajów europejskich, które spełniają kryteria członkostwa – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

Odnosząc się do Inicjatywy Trójmorza, minister Czaputowicz zaznaczył, że jednym z najważniejszych jej celów jest stworzenie infrastruktury, która przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Szczególnie w obliczu projektu Nord Stream II współpraca państw Inicjatywy Trójmorza jest kluczowa. – Współpraca energetyczna jest również ważnym fundamentem relacji polsko-amerykańskich – dodał minister Czaputowicz – Mamy w tym zakresie wspólne interesy i realizujemy je poprzez umowy bilateralne na dostawy amerykańskiego LNG do Polski – przypomniał.

Pierwszego dna wizyty w Waszyngtonie minister Czaputowicz spotkał się również z przedstawicielami waszyngtońskich think-tanków oraz ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Iranu Brianem Hookiem, z którym rozmawiał o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o planach obchodów pierwszego w historii Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię i wyznanie, zainicjowanego przez Polskę na forum ONZ.

W godzinach wieczornych minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w przyjęciu w Departamencie Stanu z okazji nadania odznaczeń osobom zaangażowanym w działania na rzecz wolności religijnej. Była to część konferencji ministerialnej "Ministerial to Advance Religious Freedom", trwającej w dniach 16-18 lipca 2019 r. w Waszyngtonie.

Źródło:
własne
 Ropa brent 41,91 $ baryłka  -0,71% 03:55
 Cyna 17080,00 $ tona -2,15% 10 lip
 Cynk 2145,00 $ tona 0,61% 10 lip
 Aluminium 1639,00 $ tona -1,21% 10 lip
 Pallad 2000,00 $ uncja  0,01% 03:54
 Platyna 845,30 $ uncja  -0,41% 03:54
 Srebro 19,45 $ uncja  0,00% 03:55
 Złoto 1801,15 $ uncja  -0,21% 03:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.