• <

Wynik wyszukiwania - "barcelona" - Wiadomości

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Turystyka morska na Morzu Śródziemnym. Rekordowa Valletta, Barcelona i Pireus

Pireus odwiedziło około 1,5 mln pasażerów. Terminal pasażerski Valletta na Malcie obsłużył prawie 900 tys. pasażerów. Przy nabrzeżach pasażerskich w Barcelonie statki cumowały ponad 770 razy. Dotarło na nich do stolicy Katalonii prawie 3,5 mln pasażerów. Skorzystały porty i działający w nich agenci morscy, miasta i regiony. Euro szerokim strumieniem popłynęło do tour operatorów, handlarzy pamiątkami, budżetów miast nadmorskich.
26.01.2024

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Turystyka morska płynie „cała naprzód”. Odradza się szybciej niż turystyka międzynarodowa

Pierwsze informacje touroperatorów potwierdzają, że w 2023 r. liczba pasażerów statków wycieczkowych wzrosła do 106% w stosunku do poziomu z 2019 r. Statki pasażerskie wybrało około 31,5 mln morskich turystów – szacuje Cruise Lines International Association (CLIA).
14.09.2023

Port Gdańsk podsumowuje pierwsze półrocze 2023. Będzie kolejny rekord

W ciągu pierwszego półrocza na nabrzeżach Portu Gdańsk przeładowano 41,2 mln ton towarów. To wzrost wolumenu o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największe wzrosty zanotowały surowce energetyczne, takie jak węgiel i paliwa płynne.
09.08.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

W Katalonii zamknięto trzy plaże po pojawieniu się rekinów

Trzy popularne katalońskie plaże zostały zamknięte po pojawieniu się w ich pobliżu rekinów. Obecność oceanicznych drapieżników u brzegów tego wschodniego regionu Hiszpanii, jak wskazują cytowani przez media biolodzy, staje się tam coraz powszechniejsza. Według władz gminy Alcanar, rekiny mogą należeć do gatunku groźnego dla człowieka i dlatego prewencyjnie zamknięto trzy plaże: Martinenca, Marciel i Marjal.
28.06.2023

Hiszpania zwiększyła import gazu z Rosji o ponad 190 proc.

Pomimo deklaracji rządu Pedro Sancheza potępiających Moskwę za inwazję na Ukrainę import gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększył się od stycznia 2022 r. o ponad 190 proc, poinformowała w środę Korporacja Rezerw Strategicznych (Cores).
09.03.2023

Niemcy dołączą do francusko-hiszpańskiego projektu przesyłu zielonego wodoru

Niemcy dołączą do nowego projektu przesyłu zielonego wodoru (czyli takiego, przy produkcji którego wykorzystano energię odnawialną), który powstaje między Hiszpanią a Francją – poinformował w niedzielę w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
22.01.2023

Hiszpański rząd zajmie należący do Rosjan 85-metrowy superjacht Lürssen Meridian A

85,1-metrowy superjacht Lürssen Meridian A (ex. Valerie) był jednym z pierwszych jachtów należących do Rosjan, które zostały skonfiskowane po przemówieniu Joe Bidena 2 marca 2022 roku.
05.11.2022

KE wesprze „faraoński” projekt podmorskiej infrastruktury energetycznej łączącej Płw. Iberyjski z resztą Europy

KE poparła porozumienie między Madrytem, Paryżem i Lizboną w sprawie zbudowania „zielonego korytarza” BarMar - podmorskiej infrastruktury między Barceloną i Marsylią i łączącej się z siecią energetyczną UE, w tym Belgii i Niemiec - poinformował elDiario.es.
26.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

Hiszpania planuje podwodny gazociąg do Włoch

Hiszpański rząd Pedro Sancheza planuje budowę gazociągu na dnie Morza Śródziemnego do Włoch. Surowiec przesyłany w ten sposób miałby stanowić alternatywę w Unii Europejskiej dla rosyjskiego gazu ziemnego.
25.08.2022

Hiszpania będzie sprowadzać ukraińską kukurydzę koleją z Polski

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił, że uruchomił pionierski projekt dostarczania ukraińskiej kukurydzy koleją. Transport zboża ma być realizowany z terytorium Polski.
10.08.2022

[WIDEO] Costa Cruises ochrzciła nowy flagowy wycieczkowiec

Nowy flagowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises - Costa Toscana - został ochrzczony w Barcelonie.
20.06.2022

Puchar Ameryki - Barcelona gospodarzem regat w 2024 roku

Barcelona będzie gospodarzem regat Pucharu Ameryki w 2024 roku - potwierdzili oficjalnie organizatorzy. Rywalami stolicy Katalonii w staraniach o prawo organizacji imprezy były Malaga, Auckland i Dżudda w Arabii Saudyjskiej.
30.03.2022

Grimaldi wprowadził na rynek kolejny ekologiczny ro-rowiec piątej generacji

Grimaldi odebrał szósty statek ro-ro Eco Malta. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni Jinling znajdującej się w Nanjing. Statek GG5G to największa na świecie jednostka typu ro-ro przeznaczona do żeglugi morskiej bliskiego zasięgu.
13.03.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

Baleària przebudowała prom LNG Martín i Soler, aby wypłynąć

Hiszpański operator promowy Baleària odda do użytku przebudowany statek LNG 30 czerwca na trasie Barcelona-Eivissa, aby ograniczyć emisje CO2.
30.06.2021

Hiszpania: Katalońskie plaże co roku węższe o 6-10 metrów

Popularne wśród turystów plaże w Katalonii co roku zwężają się o 6 do 10 metrów m.in. z powodu nasilających się prądów w Morzu Śródziemnym, które wymywają piasek, oraz gwałtownych zjawisk pogodowych. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w stolicy regionu, Barcelonie.
16.06.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Tygodniowy przegląd promowy - tydzień 17/2021

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu pierwszego z gigantów, które wkrótce w barwach Finnlines będą wykonywały rejsy na Morzu Bałtyckim, a także o dużej eksplozji na nowoczesnym promie w jednym z chińskich portów.
27.04.2021

Nowy gracz, który pojawi się na popularnej trasie Dover-Calais (Podsumowanie tygodnia 13/2021)

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o firmie Irish Ferries, która postanowiła ruszyć na podbój obleganej przez innych operatorów trasy Dover-Calais oraz o nowej ofercie zaproponowanej przez grupę SKAT.
01.04.2021

COSTA CRUISES od maja wznawia rejsy

GENUA, 22 marca 2021: Costa Cruises zmieniła wcześniejsze plany, przekładając na maj wznowienie rejsów. Decyzja ta jest tłumaczona restrykcjami związanymi z Covid-19, które nadal obowiązują we Włoszech i innych krajach europejskich. Aktualne obostrzenia uniemożliwiają armatorowi oferowanie gościom najlepszych wakacyjnych rejsów.
22.03.2021

Port Gańsk w pierwszej 15 największych portów kontenerowych w Europie. Rotterdam numerem 1

Mimo, że wpływ pandemii koronawirusa zaczął być wyraźnie odczuwalny w branży kontenerowej od marca czołowe 15 portów europejskich w 2020 przeładowało łącznie 76,8 mln TEU , tylko o 2,8 proc. mniej niż w 2019 roku. Port Gdańsk utrzymał 15 pozycję przeładowując 1,9 mln TEU.
05.03.2021

Costa Cruises startuje z nowym programem rejsów

Statki wycieczkowe Costa Cruises są gotowe do ponownego wypłynięcia. Zaoferują gościom chwile wypełnione przyjemnościami i relaksem oraz ulepszone protokoły bezpieczeństwa. Wypłynięcie flagowego statku Costa Smeralda zostało zaplanowane na 27 marca.
18.02.2021

Grimaldi z trzecim hybrydowym statkiem ro-ro w swojej flocie

Eco Livorno, trzecia z dwunastu hybrydowych jednostek klasy Grimaldi Green 5th Generation (GG5G), została dostarczona armatorowi Grimaldi Group przez chińską stocznię Chinese Jinling zlokalizowaną w Nanjing.
01.02.2021

Port Gdynia – ekspresowe tempo od prawie 100 lat

Pomimo pandemii Port Gdynia osiągnął w 2020 roku wzrost w ilości przeładunków a prowadzone i planowane ambitne inwestycje przez ten niespełna stuletni port zapowiadają dalszy jego intensywny rozwój.
28.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Grimaldi z nową hybrydową jednostką ro-ro

Włoska Grimaldi Group rozpoczęła 2021 rok dostawą Eco Barcelona – drugiej z dwunastu hybrydowych jednostek klasy GG5G. Prom ro-ro został przekazany armatorowi przez chińską stocznię Jinling.
05.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o kolejnym nowym promie Stena Line, który dotarł właśnie do Europy

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kolejnym nowoczesnym promie serii E-Flexer, który w pierwszych dniach stycznia dotarł do Belfastu i już wkrótce rozpocznie obsługę połączeń na Morzu Irlandzkim.
05.01.2021

Grimaldi Euromed zdobył dofinansowanie na zakup statku Eco Barcelona

Grimaldo Euromed, armator specjalizujący się w transporcie pasażerów i towarów ro-ro, zdobył 35 mln euro dofinansowania z banku CaixaBank.
15.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnych nowych promach, które pojawią się w Europie

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kolejnych nowoczesnych jednostkach, którymi dysponować będą wkrótce europejscy armatorzy.
24.11.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in. o ważnej zmianie w firmie P&O Ferries

W cotygodniowym przeglądzie, portal PromySKAT w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o zmianie na stanowisku dyrektora operacyjnego w P&O Ferries, a także o szansach na dokończenie budowy nowoczesnego promu Caledonian MacBrayne.
18.08.2020

ISR: Biznes dobrze się czuje nad morzem

Inwestorzy uznają Trójmiasto za najatrakcyjniejszą lokalizację w kraju. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Liderów Usług Biznesowych (ABSL).
28.07.2020

Trójmiasto na czele polskich aglomeracji przyjaznych inwestorom

Najatrakcyjniejszą lokalizacją w kraju - z perspektywy inwestorów - jest obecnie Trójmiasto, które jest także liderem rosnącej specjalizacji sektora usług dla biznesu w Polsce. Takie są wnioski z raportu przygotowanego przez Związek Liderów Usług Biznesowych (ABSL). - Na dzisiejszą pozycję Trójmiasta wpłynęła przede wszystkim konsekwentna polityka rozwojowa, choćby w zakresie infrastruktury biznesowej - tłumaczy Marcin Grzegory z Invest in Pomerania.
27.07.2020

Wycieczkowiec Costa Smeralda po raz pierwszy zatankował LNG w Barcelonie

Barcelona jest pierwszym portem, który powitał wycieczkowiec Costa Smeralda po tym, jak jednostka opuściła 6 grudnia stocznię Meyer Turku w Finlandii.
19.12.2019

Hiszpańska policja przejęła ponad 600 kilogramów metamfetaminy

Hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional) przejęła rekordową w historii kraju ilość metamfetaminy – 631 kg. Podczas sobotniej akcji ujęto też część przywódców międzynarodowej grupy przemytników narkotyków.
30.11.2019

Przesunięty pierwszy rejs Costy Smeraldy

Costa Cruises została powiadomiona przez fińską stocznię Meyer w Turku o dalszym opóźnieniu w budowie nowego flagowego statku Costa Smeralda.
30.10.2019

Costa Smeralda – nowa generacja statku flagowego we włoskim stylu

Costa Smeralda odda hołd Włochom i temu, za co uwielbiają je ludzie na całym świecie. Hołd zaczyna się od nazwy statku, która przypomina jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na Sardynii (Szmaragdowe Wybrzeże), a także nazw pokładów i przestrzeni ogólnodostępnych, z których każda jest poświęcona słynnym miejscom i placom we Włoszech. Od Palermo (pokład 4) do Triestu (pokład 20), Costa Smeralda zabierze swoich gości na prawdziwą wycieczkę po Włoszech, z dużą liczbą miejsc poświęconych zabawie, smakom i świętom.
27.09.2019

Dwie jednostki Grimaldi Lines wydłużone. To była skomplikowana operacja

Dobiegły końca prace nad wydłużeniem dwóch promów należących do Grimaldi Lines. Dzięki przeprowadzonym zabiegom Cruise Roma oraz Cruise Barcelona dołączyły do grona prawdziwych gigantów.
05.08.2019

Marie Curie gotowa. Nowoczesny prom wchodzi na trasę

Odliczanie się skończyło. Baleària wprowadza na trasę supernowoczesny prom Marie Curie. Wczoraj statek przyjął pierwszych pasażerów.
27.07.2019

Znamy kraje, które cierpią najbardziej z powodu emisji tlenków siarki przez wycieczkowce

Emisje tlenków siarki przez wycieczkowce to znany problem dla miast portowych. Niedawny raport wykazał, że statki zarządzane przez jedną linię emitowały w 2017 roku 10 razy więcej tych szkodliwych związków chemicznych niż wszystkie 260 mln samochodów w Europie.
09.06.2019

„Tour of Italy” na pokładzie Costa Smeralda

Statek Costa Smeralda będzie autentycznym hołdem dla Włoch, oferując wyjątkowe wrażenia z podróży, inspirowane stylem, gościnnością i ciepłem tego pięknego kraju.
31.05.2019

Wycieczkowiec AIDAnova zatankował LNG podczas pierwszego zawinięcia w Barcelonie

AIDAnova, najnowszy statek floty AIDA Cruises, został 26 kwietnia po raz pierwszy na Morzu Śródziemnym zasilony płynnym gazem ziemnym (LNG).
29.04.2019

Dłuższy o 30 metrów prom Cruise Roma wrócił na trasę

Należący do Grimaldi Lines prom Cruise Roma pomyślnie przeszedł procedurę wydłużenia. Statek powrócił na trasę Civitavecchia-Porto Torres-Barcelona.
13.04.2019

Hiszpania: Katalonia otwiera porty dla statków z nielegalnymi migrantami

Rząd Katalonii zgodził się na otwarcie czterech portów tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii dla statków z nielegalnymi migrantami na pokładzie. Działania autonomicznego gabinetu Quima Torry są sprzeczne z wytycznymi rządu w Madrycie i hiszpańskim prawem.
06.02.2019

Pożar w porcie Barcelona. Statek pasażerski uderzył w suwnice (wideo)

Dziś, około godziny 8 miał miejsce groźny wypadek. W hiszpańskim porcie Barcelona, statek należący do włoskiej firmy Grandi Navi Veloci uderzył w suwnice nabrzeżowe. Sytuację nagrali i opublikowali na twitterze pracownicy portu.
31.10.2018

Port Gdańsk na targach CILF 2018 w Chinach

Międzynarodowe targi China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen to jedno z najważniejszych wydarzeń branży logistyczno-transportowej w Azji. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk uczestniczył w nim już po raz trzeci.
16.10.2018

GEFCO i BERGÉ łączą siły w Hiszpanii

Grupa GEFCO oraz BERGÉ, wiodący gracz w obszarze multimodalnych usług logistycznych w Hiszpanii, podjęły decyzję o fuzji na tamtejszym rynku. Spółki zawarły porozumienie o połączeniu swoich działów logistyki pojazdów gotowych, w wyniku którego powstanie nowa firma BERGÉ GEFCO posiadająca wiodącą pozycję na hiszpańskim rynku. Operacja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
11.07.2018

Hiszpania: Rozbieżności w danych dotyczących przyjętych uchodźców

Władze Madrytu i rząd Hiszpanii podają wykluczające się dane dotyczące liczby przyjętych przez ten kraj uchodźców. Według burmistrz stolicy Manueli Carmeny oficjalne dane rządu są zaniżone.
14.06.2018

Port Gdynia w Barcelonie

W dniach 7-8 maja przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. uczestniczyli w wizycie technicznej w Porcie Barcelona.
10.05.2018

Grimaldi wyda 400 mln dolarów na sześć nowych statków ro-ro

Włoski koncern żeglugowy Grimaldi zamówił sześć statków ro-ro w chińskiej stoczni Jinling. Jednostki są warte 400 mln dolarów i mają zostać dostarczone w 2020 roku.
29.04.2018

Ekologiczne innowacje na statkach grupy Grimaldi. Firma przeznaczy na ten cel fortunę

Grupa Grimaldi zamierza zainwestować olbrzymie środki w program, którego celem jest sprostanie wyzwaniom związanym z ochroną środowiska. Łączne nakłady, jakie przewoźnik zamierza przeznaczyć na realizację projektu, wyniosą 2 miliardy euro. W ramach programu firma będzie prowadzić modernizację floty oraz inwestować w nowe promy.
12.03.2018

Grimali Group inwestuje we flotę. Rozbuduje dwa swoje promy ro-pax

Grupa Grimaldi planuje kolejne inwestycje w swoją flotę. Przewoźnik podpisał właśnie list intencyjny na przebudowę dwóch swoich promów typu ro-pax.
07.03.2018

Rozpędzona gdańska gospodarka potrzebuje rąk do pracy, nawet 50 tys. osób

Takiej sytuacji na gdańskim rynku pracy jeszcze nie było. Przedsiębiorcy pilnie potrzebują zatrudnić dziesiątki tysięcy osób. Skąd brać nowych pracowników, skoro brakuje Polaków? Oczywiście z zagranicy. Już teraz w Gdańsku zatrudnionych jest 26 tysięcy obywateli Ukrainy - przyjedzie ich więcej, ale już teraz wiadomo, że i tak za mało. Szansą będą Białorusini.
06.03.2018

Balearia rozbudowuje flotę. Właśnie zakupiła trzy kolejne promy

Balearia nie zwalnia tempa i wciąż stawia na intensywny rozwój. Firma zakupiła właśnie trzy kolejne promy. Hiszpański armator wyda na używane jednostki 75 milionów euro.
15.02.2018

Port Barcelona z rekordowymi przeładunkami

Port w Barcelonie zanotował 26 proc. wzrost w przeładunkach w 2017 roku i ustanowił rekord w tym zakresie. Ten jeden z najszybciej rozwijających się w Europie obiektów osiągnął przeładunki 61 mln ton.
31.01.2018

Prom uderzył w wycieczkowiec. Na pokładzie 820 osób (wideo)

Do poważnego incydentu doszło w ostatni piątek w porcie w Barcelonie. Prom zderzył się ze statkiem wycieczkowym.
16.01.2018

Port Gdańsk zaznacza swoją mocną międzynarodową pozycję podczas targów w Shenzhen

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w dniach 12-14 października uczestniczył, już po raz drugi, w międzynarodowych targach China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen. Jest to największe wydarzenie logistyczno-transportowe, odbywające się corocznie w regionie. Udział w targach był dla portu okazją do budowy relacji z nowymi kontrahentami z całego świata.
17.10.2017

Inwestorzy przychylniej patrzą na dolara

W ubiegłym tygodniu dolar amerykański kontynuował rajd na północ w relacji do wszystkich głównych walut i złotego. Napięcia na linii Barcelona-Madryt w początkach ubiegłego tygodnia wspierały przepływ kapitału w kierunku USA, wspierając dolara. Dobre dane gospodarcze oraz sugestie świadczące o potencjalnym wzroście presji inflacyjnej w Stanach Zjednoczonych wzmocniły wzrost amerykańskiej waluty, która w relacji do euro zakończyła tydzień na najwyższym poziomie od lipca.
09.10.2017

Kajakarz Aleksander Doba: spełniłem marzenie i... pogłaskałem rekina

Aleksander Doba, który w sobotę skończył 71 lat, a niedawno po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk z Ameryki do Europy przyznał, że spełnił też marzenie i... pogłaskał rekina. Jak podkreśłił, wiek nie ma znaczenia, jeśli chce się realizować swoje pragnienia.
11.09.2017

Stocznia Fincantieri stawia na innowacje

Popularna stocznia Fincantieri stawia na innowacyjne rozwiązania. Przedsiębiorstwo poinformowało o nawiązaniu współpracy z firmą Mapei. Kooperacja ma się przyczynić do udoskonalenia konstrukcji produkowanych statków.
26.07.2017

MŚ w żeglarstwie klasy 470 - trener Staniul: najważniejsza jest atmosfera pracy

Sukces ma wielu ojców - mówi przysłowie. W przypadku załogi żeglarskiej klasy 470 Agnieszki Skrzypulec oraz Irminy Mrózek Gliszczynskiej, które w Salonikach zdobyły tytuł mistrzyń świata, ta lista jest długa. Najważniejsza jest jednak atmosfera pracy - uważa trener PZŻ Zdzisław Staniul.
16.07.2017

MŚ w żeglarstwie klasy 470 - Skrzypulec i Mrózek Gliszczynska ze złotym medalem

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), która wraz z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ Chojnice) zdobyły w Salonikach tytuł mistrzyń świata w żeglarskiej klasie 470 podkreśliła, że od pierwszego wyścigu wzięły kurs na złoto.
15.07.2017

Port Gdańsk na targach Transport Logistics w Monachium

W dniach 9-12 maja 2017 r. odbyły się w Monachium kolejne Targi Logistyki, Mobilności, IT i Zarządzania Systemami Zaopatrzenia Transport Logistics, na których Port Gdańsk zaprezentował swoją ofertę.
17.05.2017

Balearia wystartuje z nową marką

Balearia zdradziła szczegóły dotyczące planów na najbliższą przyszłość. Firma ujawniła, że zamierza wystartować z nową marką, która będzie oferować połączenia m.in. do portów w Maroku.
08.05.2017

Abel Matutes z napędem LNG. Balearia rozpoczyna ekologiczną rewolucję w Hiszpanii

Należący do hiszpańskiego przewoźnika prom Abel Matutes został zaprezentowany jako pierwszy w Hiszpanii prom LNG. Co ciekawe, instalacja silnika odbyła się w czasie, gdy prom znajdował się w normalnej gotowości operacyjnej.
06.03.2017

15. spotkanie branży w ramach Ferry Shipping Conference już w kwietniu

Już w kwietniu odbędzie się kolejna edycja Ferry Shipping Conference, podczas której dyskutować będą eksperci z branży promowej. Tegoroczna impreza odbędzie się na pokładzie promu La Suprema.
23.01.2017

CMA CGM zwiększa siatkę połączeń na Morzu Śródziemnym

Marmara Express. To nowy serwis kontenerowy uruchomiony przez CMA CGM – trzeciego największego operatora kontenerowego na świecie. Marmara Express połączy wschodnie i zachodnie wybrzeże Morza Śródziemnego.
13.12.2016

Grimaldi Lines uruchomiło nowe połączenie

Grimaldi Lines rusza z nowym pasażersko-towarowym połączeniem promowym pomiędzy Włochami a Marokiem. Zastąpi ono inne połączenie tego popularnego przewoźnika.
14.10.2016

Grimaldi Lines wzmacnia siatkę swoich połączeń

Jedna z wiodących w Europie firm promowych poinformowała o wzmocnieniu niektórych swoich tras. Zmiany dotyczą połączeń pomiędzy Włochami a Hiszpanią. Rozwinięty ma zostać również serwis pomiędzy Grecją, Włochami, Niemcami oraz północą Europy (w ramach transportu intermodalnego).
15.09.2016

PŻB kontynuuje poszukiwania promów na trasę do Szwecji

Polski armator oglądał już między innymi prom Finneagle, który obecnie pływa po trasie Barcelona - Tanger (Maroko). Zakup jednostka przez Polską Żeglugę Bałtycką to efekt decyzji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
04.09.2016

Polskie porty uczestnikami Konferencji ESPO w Dublinie

W dniach 2-3 czerwca b.r. w Dublinie odbyła się coroczna Konferencja Europejskiej Organizacji Portów Morskich ESPO, której motywem przewodnim było pytanie Czy europejskie porty rozwijają się wystarczająco szybko ? Konferencja zgromadziła 280 uczestników z wielu krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych.
13.06.2016

Największy wycieczkowiec świata opuścił stocznię (wideo)

Największy pasażerski statek świata, nazwany Harmony of the seas, opuścił dziś (15/05) stocznię w Saint-Nazaire we Francji. Wcześniej w czwartek został uroczyście przekazany jego armatorowi, liniom oceanicznym Royal Caribbean Cruises Ltd (RCCL).
15.05.2016

Największy wycieczkowiec świata przekazany armatorowi

Największy pasażerski statek świata, nazwany Harmony of the seas, został w czwartek uroczyście przekazany jego armatorowi, liniom oceanicznym Royal Caribbean Cruises Ltd (RCCL) przez stocznię w Saint-Nazaire we Francji. W pierwszy rejs wyruszy w niedzielę.
12.05.2016

Dar Młodzieży wraca do Gdyni

Po 2,5 miesięcznej nieobecności "Dar Młodzieży" powitamy w Gdyni. Jednostka odwiedzi swój macierzysty port w okolicach 15-16 maja.
09.05.2016

Pogłębienie portu a pomoc publiczna - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Taranto

W niedawno rozpatrywanej sprawie Komisja Europejska uznała, że inwestycja mająca zostać przeprowadzona w Porcie w Taranto (Włochy) przez tamtejszy Podmiot zarządzający portem, a współfinansowana ze środków publicznych, polegająca na pogłębieniu dna morskiego przy terminalu kontenerowym jest dozwolona (zgodna z rynkiem wewnętrznym) w świetle art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”).
09.01.2016

APM Terminals ma 11 nowych terminali

Należąca do grupy Møller-Maersk, spółka APM Terminals (APMT)osiągnęła porozumienie w sprawie przejęcia od firmy Perez y Cia udziałów większościowych w hiszpańskiej Grup Barcelona Maritim TCB, która zarządza wieloma terminalami kontenerowymi w Europie i Ameryce Łacińskiej.
08.09.2015

Gwałtowny wzrost stawek frachtowych

Dobra wiadomość dla armatorów przewożących kontenery na szlakach z Azji do Europy Północnej. Stawki frachtowe na tych trasach w umowach krótkoterminowych (spotowych) wzrosły z 400 dolarów przed dwoma tygodniami do 1109 dolarów za TEU (277 proc. w górę).
03.08.2015

Na nic wysiłki armatorów. Stawki frachtowe znów lecą w dół

Poprzedni tydzień zgasił nadzieje armatorów na dalszy wzrost stawek frachtowych na najważniejszych trasach. Po dwóch tygodniach hossy zarobki kontenerowców znów spadły.
13.07.2015

Armatorzy mogą odetchnąć. Stawki frachtowe w końcu wzrosły

Stawki frachtowe na szlaku Azja – Północna Europa (w tym DCT Gdańsk) zanotowały w tym tygodniu kilkukrotny wzrost. Obecnie armatorzy kontenerowców zarabiają 879 dolarów za TEU (wzrost o 60 proc.). To najlepszy wynik od 27 lutego tego roku.
05.07.2015

Armatorzy obniżają tonaż na szlaku Azja-Europa. Rosną stawki frachtowe

Armatorzy kontenerowców w końcu ugięli się pod ciężarem rynku. Rekordowo niskie stawki frachtu (momentami poniżej 300 dolarów za TEU) zmusiły ich do wycofania części tonażu ze szlaku Azja-Europa (w tym DCT Gdańsk).
29.06.2015

Wakacyjne praktyki podchorążych Akademi Marynarki Wojennej

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The
16.06.2015

Praktyki podchorążych 2015

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The T
16.06.2015

Południowa alternatywa dla portów Morza Północnego?

Region Morza Śródziemnego znów stanął przed szansą odgrywania większej roli w logistyce europejskiej.
11.01.2015

Południowa alternatywa dla portów Morza Północnego?

Region Morza Śródziemnego znów stanął przed szansą odgrywania większej roli w logistyce europejskiej. Tak może się stać za sprawą zwiększenia obrotów portów morskich, szczególnie terminali kontenerowych, które są po prostu tańsze od portów Morza Północnego. Ale jest to też pochodna kilku innych zjawisk, ocenia azjatycka "Shippingazette."
08.01.2015

„Zabrakło szczęścia i pieniędzy”. Gutek rezygnuje ze startu w regatach okołoziemskich

Najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski rezygnuje ze startu w okołoziemskich regatach Barcelona World Race. Powodem jest brak wsparcia finansowego ze strony sponsora.
21.11.2014

Europejskie porty walczą o środki unijne

Barcelona, Marsylia i Genua, przez śródziemnomorskie stowarzyszenie (Intermed Association), wezwało Komisję Europejską do podjęcia dyskusji w sprawie dofinansowania sieci TEN-T.
14.11.2014

Nowy sojusz na rynku? CMA & UASC & CSCL

Francuski armator CMA CGM planuje nowy sojusz na lini Azja-Europa, wspólnie z United Arab Shipping Company (UASC) i China Shipping Container Line (CSCL).
16.07.2014

Jeden z najlepszych żeglarzy kontra znany aktor

Morski jacht regatowy kontra hybrydowy samochód. Wyścig wzdłuż polskiego wybrzeża rozpocznie się w Świnoujściu. Start o 12 w Świnoujściu.
23.05.2014

Fracht oceaniczny na ścieżce wzrostu

Według danych na 9 maja, Shanghai Containerised Freight Index (SUFI) znów zaczął rosnąć i miał średnią wartość 1163,06 USD/TEU, tj. o 96 euro wyższą niż tydzień wcześniej.
14.05.2014

Dziś rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Po raz pierwszy na Stadionie Narodowym

W dniach 3-6 kwietnia 2014 roku w Warszawie odbędą się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty szósty na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. Tym razem jednak najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy po raz pierwszy – na Stadionie Narodowym.
03.04.2014

Do uruchomienia tranzytowych korytarzy już blisko

Jeszcze w tym roku na terenie Unii Europejskiej ma zacząć funkcjonowanie pierwszych sześć międzynarodowych korytarzy transportowych dla przewozów towarowych. Mają one zostać stworzone do dnia 10 listopada 2013 r. Kolejne trzy korytarze, w tym dwa przebiegające przez Polskę, mają zacząć funkcjonować dwa lata później - pisze Paweł Rydzyński.
30.12.2013

Globalny handel na fali- Jones Lang przedstawia swój raport pt. European Seaports: the Growing Logistics Opportunity

Rozwój oraz konteneryzacja morskiego handlu i wzrost gabarytów statków transportowych stymulują popyt na powierzchnie magazynowe w obrębie europejskich portów, wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle
03.12.2013

Szanse na rozwój zaplecza terminali kontenerowych

Rozwój transportu towarów w standaryzowanych kontenerach, wzrost gabarytów statków i możliwości przeładunkowych portów, w połączeniu ze zmieniającymi się kanałami dystrybucji, stymulują popyt na powierzchnie magazynowe w europejskich regionach nadbrzeżnych.
28.11.2013

„Gutek” ukończył atlantyckie regaty

Płynący na jachcie „Energa” Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski w środę tuż przed północą dotarli do brazylijskiego portu Itajai i zakończyli atlantyckie regaty Transat Jacques Vabre. Debiutujący w imprezie Polacy zajęli siódme miejsce w klasie IMOCA 60.
28.11.2013

Terminal Novaya Gavan w Ust-Luga przeładuje w 2013 roku 65 000 samochodów.

Zgodnie z harmonogramem dostaw samochodowych przez statki Rо-Rо, Terminal Nowaja Gavan z rosyjskiego miasta Ust-Luga obsłuży w 2013 r. dużo więcej statków niż w 2012 roku.
27.11.2013

ORP ISKRA wraca do kraju

Po trzech miesiącach pobytu na morzu żaglowiec szkolny Marynarki Wojennej ORP „Iskra” wraca do kraju. Na pokładzie tej jednostki szkoliły się dwie grupy podchorążych. W pierwszej fazie rejsu słuchacze II roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii MW odbywali praktykę nawigacyjno–astronomiczna, a w drugiej słuchacze I roku AMW przechodzili praktykę marynarską. ORP „Iskra” wziął także udział w regatach „THE TALL SHIPS’ RACES 2012". Trasa rejsu przebiegała przez Morze Bałtyckie, Morze Północne i Morze Śródziemne. Żaglo
03.09.2012

8 milionów na promocję polskich jachtów

W dniu 12 kwietnia 2012 roku Ministerstwo Gospodarki zawarło umowę na realizację branżowego programu promocji branży produkcji jachtów i łodzi rekreacyjnych. Wykonawcą programu zostało konsorcjum w składzie Fundacja Klaster Polskie Jachty z siedzibą w Augustowie, ul. Mostowa 14 lok. 3 oraz ICM Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Buska 14.
25.07.2012

Rejs szkoleniowy ORP Iskra

Ponad trzy miesiące poza krajem, w tym blisko 1650 godzin na morzu spędzą podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Rejs obejmuje dwa etapy - pierwszy to praktyka nawigacyjno–astronomiczna słuchaczy II roku WNiUO AMW, a drugi praktyka marynarska słuchaczy I roku AMW wraz z udziałem w regatach „THE TALL SHIPS’ RACES 2012". Trasa rejsu przebiega przez Morze Bałtyckie, Morze Północne i Morze Śródziemne. Załoga ma do przebycia blisko 7,8 tysięcy mil morskich i czeka na nią trudna rywalizacja regatowa.
06.06.2012

Niezwykły samochodowiec odwiedzi Gdańsk

Do portu gdańskiego płynie nowatorski samochodowiec o niezwykłej architekturze, który zdążył zdobyć rozgłos w Europie i na świecie nie tylko w morskiej prasie fachowej, lecz również w mediach motoryzacyjnych, ekologicznych i głównego nurtu. Przekazany do eksploatacji formalnie zaledwie w grudniu ubiegłego roku City of St. Petersburg, zdobył sławę z dwóch powodów: ze względu na wygląd i łączące się z nim zalety techniczno-eksploatacyjne oraz za sprawą ładunku, jaki przywiózł w swej pierwszej podróży z Dalekiego Wschodu do Europy.
09.03.2011

Pieniędzy na terminal aż za dużo

Mimo podpisania z bankami komercyjnymi umów zapewniających pełne sfinansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu - rząd PO - PSL zdecydował się zapewnić alternatywne finansowanie inwestycji ze środków europejskich. Minister Aleksander Grad twierdzi, że opóźnienia związane z pozyskaniem tych środków pozostają bez wpływu na termin oddania terminalu LNG do użytku.
07.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.