• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rozpędzona gdańska gospodarka potrzebuje rąk do pracy, nawet 50 tys. osób

ew

06.03.2018 08:18 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Rozpędzona gdańska gospodarka potrzebuje rąk do pracy, nawet 50 tys. osób
Rozpędzona gdańska gospodarka potrzebuje rąk do pracy, nawet 50 tys. osób - GospodarkaMorska.pl

Takiej sytuacji na gdańskim rynku pracy jeszcze nie było. Przedsiębiorcy pilnie potrzebują zatrudnić dziesiątki tysięcy osób. Skąd brać nowych pracowników, skoro brakuje Polaków? Oczywiście z zagranicy. Już teraz w Gdańsku zatrudnionych jest 26 tysięcy obywateli Ukrainy - przyjedzie ich więcej, ale już teraz wiadomo, że i tak za mało. Szansą będą Białorusini.

Wysoka koniunktura gospodarcza w metropolii gdańskiej - podobnie jak w całej Polsce - ma ścisły związek z bardzo dobrymi wynikami gospodarki światowej, a przede wszystkim niemieckiej. Niemcy są dla nas jak lokomotywa, do której doczepiony został polski wagon: ich przedsiębiorstwa chętnie współpracują z naszymi firmami.

- Jeśli porównać stopę bezrobocia w europejskich obszarach metropolitalnych, to okazuje się, że Gdański Obszar Metropolitalny należy do najlepszych - mówi Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Bezrobocie na poziomie zaledwie pięciu procent osób czynnych zawodowo. Najlepszy pod tym względem jest Londyński Obszar Metropolitalny, z zaledwie 3-procentowym bezrobociem. Nieco większe ma metropolia hamburska. Gdańsk pod względem stopy bezrobocia jest na poziomie metropolii warszawskiej czy budapesztańskiej. Nie wszyscy w Europie mogą się pochwalić tak dobrą sytuacją. Porto jako metropolia, czy Barcelona, mają stopę bezrobocia na poziomie blisko 16, a nawet 18 procent

Sytuacja jest więc taka, że skoro mieszkańcy Pomorza nie chcą pracy, to biorą ją obcokrajowcy, głównie przybysze ze wschodniej Europy.Skoro w Gdańsku przedsiębiorcy pilnie szukają tysięcy pracowników, to dlaczego w ogóle jest mowa o jakimś bezrobociu? Odpowiedź jest prosta: nie wszyscy mieszkańcy chcą lub mogą pracować. Istnieją programy aktywizacji zawodowej, ale nikt nikogo do roboty nie zmusi.

- 95 procent z nich to obywatele Ukrainy - mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Są też Białorusini (4,5 tys.), Mołdawianie (1,5 tys.) i Rosjanie (kilkaset osób).

- Co tu dużo mówić: rąk do pracy brakuje w całej Polsce, dlatego konkurujemy z innymi miastami, regionami - mówi Tomasz Limon, dyrektor biura stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, skupiającego blisko tysiąc przedsiębiorców, którzy zatrudniają obecnie około 70 tys. pracowników. - Na szczęście Trójmiasto jest konkurencyjne pod względem płac, a prócz tego jest miejscem, gdzie przyjemnie jest mieszkać.

W Gdańsku oferta zatrudnienia jest szeroka. Chodzi o osoby potrzebne do wykonywania prostych prac, ale też o te średnio i wysoko wykwalifikowane.

- Mamy w Gdańsku ukraińskie opiekunki do dzieci, gosposie, sprzedawczynie w sklepach, budowlańców, stoczniowców, a także informatyków i programistów - wylicza dyr. Roland Budnik. - Chodzi teraz o to, by nie tylko sprowadzić z Ukrainy więcej pracowników, ale by maksymalnie ułatwić im formalności dotyczące zatrudnienia. Urzędnicy wojewody pomorskiego nie nadążają z wydawaniem pozwoleń na pracę, to jeden z najbardziej palących problemów, Gdańsk oddelegował więc urzędników do pomocy, by szło to szybciej.

GUP pracuje też nad wprowadzeniem metody certyfikowania umiejętności zawodowych przybyszów z zagranicy.

- Zasada będzie mniej więcej taka: ktoś przychodzi, mówi, że jest spawaczem albo murarzem - tłumaczy dyr. Budnik. - My to sprawdzamy i jeśli wszystko się zgadza, to dajemy coś w rodzaju poręczenia za taką osobę i kontaktujemy ją z potencjalnym pracodawcą. Nie chodzi o prowadzenie żadnych długotrwałych kursów czy szkoleń, tylko proste stwierdzenie kto co potrafi robić. Ty to, a ty coś innego. Proszę bardzo, tutaj jest kontakt do firmy, która może cię zatrudnić.

Potrzeby firm całej metropolii gdańskiej są tak duże, że stowarzyszenie Przedsiębiorcy Pomorza we współpracy z Miastem Gdańskiem i stroną ukraińską otwiera we Lwowie swoje biuro. Dzięki temu rekrutacja pracowników będzie prowadzona na miejscu, ludzie nie będą musieli jechać do Polski “w ciemno”.

- Mamy świadomość, że choć Ukraina daje nam najwięcej pracowników, to i tak potrzeby gdańskiej gospodarki są większe - mówi dyr. Budnik. - Dlatego interesująca jest dla nas Białoruś, powoli przymierzamy się do otwarcia biura w Grodnie. Gdańsk w chwili obecnej jest w stanie przyjąć 50 tysięcy pracowników. Szacujemy, że w kolejnych latach potrzeby będą jeszcze większe.

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, nie ma wątpliwości: - Nasze miasto szybko się rozwija, potencjał naszych firm rośnie jak na przysłowiowych drożdżach. Bez tysięcy nowych pracowników ten rozwój będzie zahamowany. Dlatego szukamy wszędzie i robimy, co się da. Do pracy potrzebni są i Polacy, i obcokrajowcy.

18 kwietnia w Gdańsku odbędą się już po raz czwarty Metropolitalne Targi Pracy.

- To ważna rzecz, żeby myśleć o miastach i gminach naszego regionu jako o systemie naczyń połączonych - podkreśla wiceprezydent Dulkiewicz. Swoje potrzeby ma Gdańsk, ale także Gdynia i Sopot. Razem te miasta znaczą więcej niż każde z osobna, wspólnie mamy większy potencjał.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, mówi, że sprowadzenie pracowników z zagranicy to jeszcze nie wszystko. Trzeba dbać o to, by chcieli w Trójmieście mieszkać jak najdłużej.

- Jakiś czas temu jechałam w Rzymie taksówką - mówi wiceprezydent Gruszecka-Spychała. - Okazało się, że kierowca, Vladimir, jest Ukraińcem. Pracował wcześniej w Polsce, ale wyjechał do Włoch, gdzie ma więcej słońca, lepsze zarobki, a i biurokracja jest mniejsza. Nie jesteśmy bez szans, bowiem bliskość kulturowa, także językowa, między Polakami i Ukraińcami to jest spory atut. Ważne jest więc, by czuli się u nas dobrze. Nad tym trzeba jeszcze popracować.

Źródło:
gdansk.pl
SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.