Niemcy dołączą do nowego projektu przesyłu zielonego wodoru (czyli takiego, przy produkcji którego wykorzystano energię odnawialną), który powstaje między Hiszpanią a Francją – poinformował w niedzielę w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Podmorska linia przesyłu zielonego wodoru, łącząca Barcelonę z Marsylią, ma zostać ukończona do 2030 roku.
Projekt został uzgodniony między szefami rządów Francji, Portugalii i Hiszpanii w październiku 2022 roku.
Hiszpania, Francja i Portugalia pracują obecnie nad szczegółami technicznymi projektu. Podmorskie połączenie o długości ok. 300 km potrzebowałoby specjalnych instalacji dla uniknięcia ulatniania się wodoru. Według źródeł rządowych, na które powołał się „elDiario.es” zbudowanie gazociągu do Marsylii mogłoby potrwać od 4 do 5 lat, jednak eksperci zapytani przez telewizję Expansion TV mówili o 10 latach budowy. „To faraoński projekt”- stwierdziła Expansion TV.
Fot. Depositphotos
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy