• <

Wynik wyszukiwania - "F-35" - Wiadomości

Wielka Brytania chce stworzyć własne pociski hipersoniczne

Wielka Brytania planuje do 2030 roku wyposażyć swoje siły zbrojne w hipersoniczny pocisk manewrujący własnej konstrukcji, aby dogonić w tej sferze Rosję i Chiny - podał "The Sunday Telegraph".
28.04.2024

Wyjątkowe remont i przeobrażenie JS Kaga. Niszczyciel staje się lotniskowcem

Japońskie Morskie Siły Samoobrony zaprezentowały jeden ze swoich okrętów, który przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki temu JS Kaga (DDH-184) może służyć transportowi i obsłudze nie tylko śmigłowców, jak dotąd, ale też samolotów. To element zwiększania zdolności sił morskich Japonii, w obliczu współczesnych zagrożeń oraz ochrony własnej domeny morskiej.
19.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Z czego wynika zaangażowanie Grecji w misję UE na Morzu Czerwonym?

Grecja mocno zaangażowała się w misję UE na Morzu Czerwonym, by bronić swych interesów handlowych przed atakami bojowników Huti – powiedziała w rozmowie z PAP grecka analityczka ds. Bliskiego Wschodu Eva J. Koulouriotis. Poparcie Aten dla Izraela i ich aktywna polityka w regionie wynikają również z podejścia do Turcji i USA – dodaje.
30.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

Dania pomoże Ukrainie w rozwoju marynarki wojennej

Premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w piątek we Lwowie porozumienie w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia - poinformował w piątek szef państwa ukraińskiego na Telegramie. Dziękujemy Danii za solidarność z naszym narodem - dodał.
23.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Brytyjski lotniskowiec z wizytą w szwedzkim Göteborgu

Do szwedzkiego portu wszedł HMS Queen Elizabeth, jeden z największych okrętów w wyposażeniu Royal Navy. Odbywa się to w ramach współpracy obronnej JEF (Joint Expeditionary Force), w którą jest zaangażowanych szereg państw w zakresie bezpieczeństwa Morza Północnego i dróg prowadzących na Bałtyk.
14.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

W należącej do HII stoczni Ingalls Shipbuilding odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę okrętu desantowego-doku, przyszłego USS Fallujah

W Pascagoula w stanie Missisipi rozpoczął się kolejny etap budowy nowego okrętu dla US Navy. Ma on znacząco wzmocnić zdolności operacyjne sił morskich USA z racji na swoje przeznaczenie i możliwości wykorzystania.
21.09.2023

Ważny moment dla Royal Navy. Test drona transportowego lądującego na lotniskowcu

Ta wydawałaby się prosta i krótka misja ma zrewolucjonizować lotnictwo morskie. Bezzałogowy pojazd latający W Aoutonomous Systems (WAS) przeleciał z półwyspu Lizard na pokład HMS Prince of Wales (R09) u wybrzeży Kornwalii, dostarczył zaopatrzenie, a następnie wrócił do bazy. Ma być to istotny krok a drodze do bezpiecznego użytkowania dronów wraz z odrzutowcami F-35 Lightning oraz śmigłowcami Merlin i Wildcat, które obecnie stanowią trzon lotnictwa morskiego.
10.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych, która jest obecnie poddawana testom - poinformowała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
09.08.2023

Marines jako ochrona na statkach handlowych? Irańskie ataki w Zatoce Perskiej wymuszają nowe rozwiązania

Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej mogą wkrótce pływać na statkach handlowych, by bronić ich przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej, podał w czwartek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA.
04.08.2023

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała nowe okręty uzbrojone w pociski o zasięgu 600 km

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała swoje nowe okręty wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu 600 kilometrów, poinformowała w środę agencja Reutera za irańską półoficjalną agencją Tasnim.
02.08.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Szwecja wniesie do NATO największą marynarkę Bałtyku, w tym okręty podwodne

Akcesja Szwecji do NATO nie tylko wypełnia geograficzną szczelinę w NATO, ale też wnosi największą flotę na Bałtyku - mówi PAP Elisabeth Braw, szwedzka ekspertka think tanku American Enterprise Institute. Jak zaznaczyła, za przełomem w sprawie stały intensywne zakulisowe zabiegi USA.
23.07.2023

W odpowiedzi na irańskie ataki Pentagon wyśle więcej okrętów do ochrony statków w rejonie Cieśniny Ormuz

Departament Obrony USA ogłosił plany rozmieszczenia większych sił morskich w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa USA (Centcom) w odpowiedzi na ataki Iranu na statki transportujące m.in. ropę w Zatoce Perskiej i Omańskiej. Dochodziło do przejęć jednostek nawodnych, a także nieudanych akcji dzięki czujności i szybkiemu przybyciu sił koalicyjnych.
21.07.2023

Waszyngton rozmieszcza okręt i samoloty wojskowe na Bliskim Wschodzie, aby zapobiec zajmowaniu statków przez Iran

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, że rozmieszczają okręt wojenny typu niszczyciel oraz myśliwce F-35 i F-16 na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać Iran przed przejmowaniem statków w Zatoce Perskiej.
18.07.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

NATO zacieśnia kontrolę nad Bałtykiem, komplikując żeglugę rosyjskiej Marynarce Wojennej

Rozszerzające się NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji, pisze w czwartkowej analizie brukselski portal informacyjny Politico.
13.07.2023

US Navy zatwierdza 400 mln dolarów i dodatkowy rok na ukończenie USS Kennedy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i Huntington Ingalls Industries potwierdziły plany przesunięcia daty dostawy drugiego lotniskowca klasy USS John F. Kennedy o ponad rok i zwiększenie podstawowego budżetu o prawie 400 milionów dolarów. Decyzja ta nawiązuje do długich opóźnień i powtarzających się podwyżek kosztów budowy pierwszego w swojej klasie USS Gerald Ford.
28.06.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

USS Gerald R. Ford - największy na świecie lotniskowiec wkrótce wejdzie do Oslo

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.
23.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Floty USA i Filipin w czasie ćwiczeń zatopiły okręt. Sygnał dla Chin?

Marynarki wojenne USA i Filipin w czasie wspólnych manewrów na spornym Morzu Południowochińskim zatopiły wycofany ze służby okręt – podał w środę dziennik „Financial Times”, oceniając to jako sygnał dla Chin, które spierają się z Filipinami o obszary tego morza.
26.04.2023

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania
08.04.2023

Morskie Bayraktary zaprezentowane

Tureckie, latające drony bojowe zyskały sławę w trakcie toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie. Ich twórca zaprezentował nową wersję, przeznaczoną do służby w środowisku morskim, która znajdzie się w wyposażeniu uniwersalnego okrętu desantowego-doku Marynarki Wojennej Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri).
27.03.2023

Korea Południowa się zbroi. Zapowiada zakup kolejnej partii myśliwców F-35A i pocisków SM-6

Władze w Seulu zdecydowały o wzmocnieniu potencjału sił zbrojnych Korei Południowej. Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" poinformował, że rząd zakupi kolejnych 20 amerykańskich myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35A oraz pociski obrony powietrznej SM-6 w związku z zagrożeniem ze strony północnego sąsiada.
14.03.2023

Okręt flagowy dla tureckiej Marynarki Wojennej wchodzi do służby

Turecka Marynarka Wojenna ((Türk Deniz Kuvvetleri) przyjęła dostawę uniwersalnego okrętu desantowego-doku z możliwością lądowania i transportu śmigłowców i dronów TCG Anadolu. Stanie się okrętem flagowym sił morskich Turcji i ważnym uzupełnieniem jej zdolności morskich.
07.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Holenderskie F-35 ponownie przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - informuje w czwartek ministerstwo obrony. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
23.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Wspólne manewry USA i Izraela onieśmielą Iran?

Manewry Juniper Oak 23, które zaczęły się w poniedziałek, są największymi jak dotąd wspólnymi ćwiczeniami sił Izraela i USA. Obejmują działania morskie, lądowe, powietrzne, kosmiczne oraz związane z wojną elektroniczną.
23.01.2023

Błaszczak: Realnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd w praktyczny sposób wzmacnia polską armię i odstrasza potencjalnego agresora. Przypominał, że w 2023 roku siły zbrojne otrzymają amerykańskie Himarsy, czołgi Abrams i samoloty koreańskie FA-50. Szereg wydatków dotyczy także marynarki wojennej.
19.01.2023

Japonia się zbroi. Rząd zakupi Tomahawki i myśliwce F-35

Rząd Japonii zatwierdził w piątek projekt rekordowego budżetu na 2023 rok, przewidujący wzrost wydatków na obronność o 26,3%. W planie jest m.in. zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk i 16 myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35.
23.12.2022

USA zwołało spotkanie kryzysowe w związku z wystrzeleniem rakiety przez Koreę Północną

USA zwołały w piątek spotkanie kryzysowe z udziałem liderów Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii i Nowej Zelandii w Bangkoku w związku z przeprowadzeniem przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - podała agencja Kyodo.
18.11.2022

Finlandia. MSZ: będziemy dla NATO dostawcą bezpieczeństwa

Finlandia ma kompleksowy i sprawnie zarządzany system obrony narodowej i będzie dla NATO dostawcą bezpieczeństwa. Projekt aktu ratyfikacyjnego określający zobowiązania obronne oraz kwestie finansowe będzie wymagał zgody krajowego parlamentu wyrażonej zwykłą większością głosów – przekazało w czwartek fińskie MSZ.
03.11.2022

USA i Korea Płd. przedłużyły ćwiczenia sił powietrznych w reakcji na prowokacje Korei Płn

USA i Korea Południowa zdecydowały w czwartek o przedłużeniu trwających wspólnych manewrów wojsk lotniczych – poinformowały południowokoreańskie siły powietrzne. Korea Północna od środy prowadzi próby rakiet balistycznych na bezprecedensową skalę.
03.11.2022

Korea Płn. wysłała samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., wystrzeliła też kolejny pocisk balistyczny

Korea Płn. wysłała w czwartek samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., która w odpowiedzi poderwała myśliwce F-35 i inne maszyny. Pjongjang wystrzelił też wcześnie rano w piątek (czasu lokalnego) kolejny pocisk balistyczny - poinformowały południowokoreańskie siły zbrojne.
13.10.2022

Estonia i Finlandia opracują wspólną strategię obrony. "Możemy zamknąć Zatokę przed rosyjskimi okrętami"

Estonia i Finlandia uzgodniły, że – jako członkowie NATO – zintegrują kwestie militarne, m.in. obronę wybrzeża. Dzięki wspólnym działaniom oba kraje mogłyby zamknąć dostęp do Zatoki Fińskiej okrętom rosyjskiej marynarki wojennej - powiedział szef MON Estonii Janno Pevkur w wywiadzie dla fińskiego dziennika "Iltalehti".
12.08.2022

Amerykanie wydobyli myśliwiec, który spadł z lotniskowca

Amerykanie wydobyli wrak samolotu F/A-18 Hornet, który w zeszłym miesiącu spadł za burtę lotniskowca USS Harry S. Truman na Morzu Śródziemnym.
09.08.2022

Korea Płn. najpewniej wystrzeliła pociski artyleryjskie w kierunku morza; to możliwa reakcja na manewry Korei Płd. i USA

Armia Korei Południowej poinformowała w niedzielę, że Korea Północna najprawdopodobniej dokonała tego dnia próbnych wystrzałów pocisków artyleryjskich w kierunku morza u zachodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Kilka dni wcześniej USA wysłały do Korei Południowej zaawansowane odrzutowce myśliwskie na wspólne szkolenia - zauważyła agencja AP.
10.07.2022

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
29.06.2022

Rekordowy Kongsberg. Innowacje w koronach

Grupa Kongsberg osiągnęła w 2021 bardzo dobre wyniki. To efekt dobrego zarządzania finansami i rekordową ilością zrealizowanych kontraktów w ubiegłym roku. W związku z powyższym Zarząd Grupy Kongsberg zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu wypłacenie całkowitej dywidendy w wysokości 2,7 mld NOK, czyli 15,30 NOK za akcję, oraz odkupienie akcji o wartości 500 mln NOK w celu ich umorzenia.
05.03.2022

Katastrofa odrzutowca na lotniskowcu – wyciekło wideo

24 stycznia doszło do katastrofy odrzutowca F-35 Lightning II. Samolot podchodził do lądowania na lotniskowcu USS Carl Vinson. Obecnie do mediów wyciekło nagranie z okrętowych kamer.
09.02.2022

Amerykańska marynarka wojenna poszukuje myśliwca, który wpadł do Morza Południowochińskiego

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do odzyskania myśliwca F-35C, który wpadł do Morza Południowochińskiego; do wypadku doszło, gdy pilot próbował wylądować na lotniskowcu USS Carl Vinson - podaje w środę Al-Dżazira.
26.01.2022

Wypadek samolotu F-35 na amerykańskim lotniskowcu, siedmiu żołnierzy rannych

Siedmiu żołnierzy zostało rannych podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Jak podała w poniedziałek marynarka wojenna USA, pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny.
25.01.2022

NATO wysyła okręty i myśliwce do Europy Wschodniej

Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europie Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej - poinformowała w poniedziałek Kwatera Główna NATO.
24.01.2022

Katastrofa brytyjskiego myśliwca na Morzu Śródziemnym; pilot bezpieczny

Pilot brytyjskiego myśliwca F-35 musiał katapultować się podczas rutynowych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
17.11.2021

Turcja i Rosja mogą wspólnie budować okręty podwodne

Po spotkaniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ten pierwszy miał ujawnić, że kraje mogą współpracować przy budowie myśliwców i okrętów podwodnych.
01.10.2021

Pociski NSM będą serwisowane w Polsce

Będące uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej pociski NSM będą serwisowane w Polsce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.
10.09.2021

Baltexpo 2021. Miecznik – stocznie już gotowe, kadry lada moment

Podczas poświęconych programowi Miecznik paneli na trwających targów Baltexpo, rozmówcy przedstawili ramowy program prac i zapewnili, że firmy wchodzące w skład konsorcjum PGZ-Miecznik będą przygotowane do budowy fregat.
06.09.2021

Rosja. Ćwiczenia wojskowe na Morzu Śródziemnym

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły w piątek zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia na Morzu Śródziemnym z udziałem samolotów bojowych zdolnych do przenoszenia pocisków naddźwiękowych. Jak piszą agencje, jest to pokaz siły po incydencie z brytyjskim niszczycielem na Morzu Czarnym.
25.06.2021

"The Sunday Times": dwa brytyjskie okręty zostaną skierowane na Morze Czarne

W obliczu rosnącego napięcia między Ukrainą a Rosją brytyjskie okręty wojenne zostaną skierowane w maju na Morze Czarne - podała w niedzielę gazeta "The Sunday Times".
18.04.2021

10-lecie Inspektoratu Uzbrojenia

W bieżącym roku obchodzimy 10. rocznicę funkcjonowania Inspektoratu Uzbrojenia, który rozpoczął realizowanie zadań z dniem 1 stycznia 2011 r.
15.01.2021

Blisko 73 mld zł wydał przez ostatnie 10 lat Inspektorat Uzbrojenia MON

72,9 mld zł wydał w ramach zadań realizowanych w latach 2011-2020 Inspektorat Uzbrojenia MON - przekazał rzecznik Inspektoratu mjr Krzysztof Płatek. Zaznaczył, że 39,3 mld zł zostało skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.
14.01.2021

Senacka komisja pozytywnie o budżecie obronnym na 2021 r.

Senacka Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek ustawę budżetową na 2021 r. w częściach dotyczących obrony i sił zbrojnych. Wydatki obronne w 2021 r. mają wynieść 51, 8 mld zł.
05.01.2021

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" – powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.
25.12.2020

Japoński rząd chce opracować nowe pociski przeciwokrętowe i myśliwiec

Rząd Japonii ogłosił w piątek zamiar opracowania nowych pocisków przeciwokrętowych o większym zasięgu, a także - we współpracy z koncernem Lockheed Martin - nowego myśliwca o obniżonej wykrywalności. Decyzje uzasadniono m.in. wzrostem aktywności wojskowej Chin.
18.12.2020

USA potępiły tureckie testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400

Departament Obrony USA "z całą stanowczością" potępił przeprowadzone przez turecką armię testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400. To może mieć "poważne konsekwencje" dla współpracy wojskowej USA i Turcji - oświadczył wczoraj rzecznik Pentagonu.
24.10.2020

Rosyjska prasa: wojska amerykańskie znajdą się bliżej Rosji

Wojska amerykańskie przerzucane są bliżej granic Rosji - podkreśla w piątek rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta", komentując spotkanie prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zdaniem "Niezawisimej Gaziety" zagrożenie dla Rosji się zwiększa.
26.06.2020

Trump i Duda zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej. Naimski: Pierwszy reaktor w 2033

Prezydenci USA i Polski: Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Duda poinformował o inwestycji Google'a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.
25.06.2020

Sprzęt dla polskiego wojska z USA: samoloty, rakiety, artyleria

Współpraca obronna ma być jednym z tematów środowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie; Polska od lat rozwija współpracę z wojskiem USA, od lat też dokonuje z zakupów uzbrojenia i sprzętu z tego kraju wartego łącznie dziesiątki miliardów złotych.
22.06.2020

Premier: większość tzw. tarczy antykryzysowej przeznaczamy na ratowanie miejsc pracy

Widać, że tarcza finansowa działa, że staramy się chronić miejsca pracy; tutaj przeznaczamy większość naszej "tarczy antykryzysowej", na ratowanie miejsc pracy - powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów.
04.06.2020

Instytut Staszica na temat obecnego stanu inwestycji infrastrukturalnych i pożądanych kierunków polityki państwa

Czasy kryzysów, takich jak trwająca pandemia, skłaniają decydentów, a często i opinię publiczną do myślenia w horyzoncie krótkoterminowym i w stanie moralnej paniki. Przejawia się to w wypowiedziach i postulatach formułowanych przez polityków oraz publicystów, takich jak rezygnacja z istotnych inwestycji, zwłaszcza z zakresu obronności (zakup F-35), infrastruktury (budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego) czy istotnych inwestycji drogowych i kolejowych. Instytut Staszica stoi na stanowisku, iż to właśnie inwestycje infras
29.04.2020

Pożar na pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075 (foto, wideo)

11 kwietnia, na wyposażanym w stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075, wybuchł pożar. Zdjęcia i filmy, na których widoczne są kłęby czarnego dymu, pojawiły się w mediach społecznościowych.
13.04.2020

Dobre wyniki Grupy PGZ i większości spółek

Według ostatniej prognozy Grupy Kapitałowej PGZ skonsolidowany wynik netto Grupy wyniesie co najmniej 100 mln zł; 36 spółek zakończy rok 2019 r. z dodatnim wynikiem 23 spółki – z wynikiem lepszym niż rok wcześniej.
27.01.2020

MON: ponad 49 mld na wydatki obronne

Ponad 49 mld zł na wydatki obronne zakłada projekt budżetu na rok 2020 przedstawiony w czwartek przez MON sejmowej komisji obrony i pozytywnie przez nią zaopiniowany. To 2,1 proc. PKB.
17.01.2020

Senat USA przyjął sankcje na Nord Stream 2

Senat USA przegłosował we wtorek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Ustawa, w której wpisano m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, czeka teraz na podpis prezydenta Donalda Trumpa. Amerykański przywódca zapowiadał wcześniej natychmiastowe podpisanie ustawy po przyjęciu jej przez Kongres USA.
17.12.2019

USA: Projekt budżetu Pentagonu przewiduje sankcje na Rosję za Nord Stream 2

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".
10.12.2019

Pentagon: przewidujemy sankcje na Rosję za Nord Stream 2

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".
10.12.2019

Rosja/ MSZ: jesteśmy zaniepokojeni wydatkami wojskowymi Norwegii

Rosja jest zaniepokojona wydatkami Norwegii na obronność i rozbudowywaną przez ten kraj infrastrukturą wojskową - oświadczyło w czwartek MSZ w Moskwie. Resort spraw zagranicznych uznał te działania za antyrosyjskie - dodano w komunikacie.
24.10.2019

MON: 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego do 2035 roku. Cześć wydatków na modernizację floty

Nowy plan MON przewiduje wydatki na modernizację armii na poziomie aż 524 miliardów złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wesołej. W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m. in. program "Miecznik", "Orka" oraz "Murena".
10.10.2019

Szef MSZ: Trójmorze nie jest konkurencją dla UE

Wspólnota transatlantycka powinna działać solidarnie, zarówno przygotowując się na tradycyjne zagrożenia, jak i w odpowiedzi na nowe wyzwania – mówił w środę podczas Warsaw Security Forum szef BBN Paweł Soloch.
03.10.2019

Zwodowano pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy określany jako Typ 075

W Szanghaju zwodowano pierwszy chiński śmigłowcowiec desantowy, określany jako Typ 075. Gdy wejdzie do służby, znacznie zwiększy zdolności desantowe chińskiej marynarki wojennej oraz siłę oddziaływania Pekinu w polityce zagranicznej – oceniają eksperci.
28.09.2019

Komorowski: Obecnie obronność stoi wobec takich wyzwań jak u progu transformacji

Jesteśmy znowu w jakimś fatalnym okresie, kiedy ogrom zadań w obronności jest porównywalny z tym, co było na początku transformacji, trzeba uporządkować planowanie i politykę kadrowa w wojsku, nie uciekając się do rewanżu – uważa były prezydent Bronisław Komorowski.
14.09.2019

Wiceszef MON: nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii

Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem – powiedział PAP w piątek podczas gali wręczenia nagród XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. "Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii NATO" - dodał.
06.09.2019

Prezydent: Chcę, aby nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i innowacyjna

Chcę, aby nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni; chcemy, aby bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy, było zapewniane w jak najdoskonalszy sposób - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Kielcach.
03.09.2019

Szef MON: Jeszcze jesienią podpiszę plan modernizacji technicznej armii do 2035 r.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział we wtorek w Kielcach, że jeszcze jesienią podpisze plan modernizacji technicznej armii na okres 15 lat, do 2035 r. Zapewnił, że perspektywy rozwoju armii i bezpieczeństwa kraju są dobre.
03.09.2019

Błaszczak: MSPO w Kielcach pokazują możliwości polskiej zbrojeniówki

Targi zbrojeniowe w Kielcach to projekcja możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego; podczas imprezy zostaną podpisane umowy na dostawę produktów dla polskiego wojska oraz porozumienia między Polską i USA – powiedział PAP minister obrony Mariusz Błaszczak.
02.09.2019

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od wtorku w Kielcach

Ponad 600 firm z 31 krajów zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku wystawę narodową przedstawią Stany Zjednoczone.
02.09.2019

Ekspert: Specjalne relacje z Polską są w strategicznym interesie USA

Specjalne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską leżą w najlepszym interesie obu państw - pisze na portalu RealClearPolitics Raphael Benaroya, amerykański biznesmen, wiceszef waszyngtońskiej organizacji Business Executives for National Security (BENS).
30.08.2019

„Die Welt”: Europa Środkowo-Wschodnia to arena rywalizacji USA i Chin

Prawicowy dziennik "Die Welt" analizuje w piątek walkę o wpływy, jaka toczy się na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej między Waszyngtonem a Pekinem. W Polsce rywalizacja ta jest szczególnie wyraźna - ocenia niemiecka gazeta.
16.08.2019

Przedstawiciel Korei Północnej: Działania USA zmuszają nas do zbrojeń

Nasilanie napięć wojskowych przez USA zmusza Koreę Płn. do poszukiwania „nowej drogi” i pracy nad „potężnymi środkami fizycznymi, kluczowymi dla obrony narodowej” - oświadczył we wtorek pracujący w Genewie północnokoreański dyplomata Dzu Jong Czol.
06.08.2019

Korea Południowa: Północnokoreańskie pociski były rakietami krótkiego zasięgu

Pociski balistyczne wystrzelone we wtorek nad ranem miejscowego czasu przez Koreę Północną były rakietami krótkiego zasięgu - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd. Był to czwarty tego typu test Pjongjangu w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
06.08.2019

Korea Północna wystrzeliła kolejne dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła we wtorek kolejne dwa pociski balistyczne - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. To odpowiedź Pjongjangu na wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd., które rozpoczęły się w poniedziałek.
06.08.2019

Prezydent w USA o kosztach porozumień: Negocjujemy z dużym rozsądkiem pamiętając, by zabezpieczyć interes Polski

Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków – oświadczył w sobotę w Reno prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na krytykę, że koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA są zbyt wysokie.
16.06.2019

PGZ: By zyskać środki m.in. zabiegamy o podniesienie kapitału zakładowego i rozważamy emisję obligacji

PGZ zabiega o podniesienie kapitału zakładowego, by zyskać środki na inwestycje w modernizację, szuka innych źródeł finansowania, rozmawia z bankami, rozważa emisje obligacji, chce poprawić efektywność i rozwijać produkcję cywilną – mówił w piątek prezes Grupy Witold Słowik.
15.06.2019

Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu

Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji, że polski przemysł obronny traci z powodu rosnących zagranicznych zakupów MON.
13.06.2019

Prezydent podziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie umów zawartych w USA

Ogromne podziękowania dla całej polskiej ekipy, która przygotowała grunt pod wszystkie umowy i porozumienia zawarte z USA - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. W środę w Waszyngtonie podpisana została m.in. deklaracja o współpracy obronnej między Polską a USA.
13.06.2019

Trump: Gratuluje prezydentowi Dudzie, że Polska płaci na obronność 2 proc. PKB

Niemcy nie robią tego, co powinny robić, jeśli chodzi o NATO; nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Gratuluję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że Polska to robi - podkreślił w środę w Waszyngtonie prezydent Donald Trump, który przyjął w Gabinecie Owalnym polską parę prezydencką.
13.06.2019

Błaszczak: w 2018 roku PGZ osiągnęła dodatni wynik finansowy

Zysk netto Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2018 roku wyniósł 37,4 mln zł i jest lepszy o 151 mln zł w porównaniu z 2017 rokiem; przychody PGZ w ubiegłym roku osiągnęły 5,5 mld zł i były wyższe o ok. 550 mln zł niż rok wcześniej - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.
28.05.2019

USA wykluczają Turcję z ogólnego systemu preferencji handlowych

Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek preferencyjne traktowanie Turcji w ramach programu, na podstawie którego Turcja mogła bezcłowo eksportować swoje towary do USA - poinformował Biały Dom. W zamian za to Waszyngton obniżył z 50 proc. do 25. proc. cła na turecką stal i aluminium.
17.05.2019

Prezydent Turcji zapewnia o lojalności wobec NATO i szuka wsparcia Sojuszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że decyzja tureckiego rządu o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 nie oznacza, że Ankara poszukuje "alternatyw" w stosunkach międzynarodowych.
07.05.2019

Japonia i USA wciąż poszukują wraku myśliwca F-35A, który spadł do Pacyfiku

Władze Japonii wysłały na Pacyfik swój najbardziej zaawansowany technologicznie statek badawczy, by odnaleźć wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A. Samolotu wciąż poszukują siły zbrojne Japonii i USA - pisze w środę "Financial Times".
24.04.2019

Japonia: Myśliwiec F-35A spadł do Pacyfiku; pilot zaginął (wideo)

Odnaleziono wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A, który zniknął z radarów we wtorek nad wodami Pacyfiku w pobliżu północnej Japonii – przekazał w środę rzecznik japońskiego lotnictwa wojskowego. Jak dotąd nie znaleziono pilota maszyny.
10.04.2019

USA: Szef sił NATO w Europie wzywa do zwiększenia amerykańskiego zaangażowania

Gen. Curtis Scaparrotti, naczelny dowódca sił NATO w Europie, ostrzegł we wtorek w Senacie przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i zarekomendował zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy oraz okrętów zaangażowanych w Europie.
06.03.2019

W.Brytania/ Minister: kwestia lotniskowca szkodzi relacjom z Chinami

Wypowiedź ministra obrony Wielkiej Brytanii Gavina Williamsona o planach wysłania nowego brytyjskiego lotniskowca na Pacyfik dodatkowo skomplikowała relacje z Chinami – ocenił w czwartek na antenie BBC brytyjski minister finansów Philip Hammond.
21.02.2019

US Navy podpisała gigantyczny kontrakt z Huntington Ingalls na budowę dwóch nowych lotniskowców

Amerykańska marynarka wojenna podpisała 14,9 miliardowy kontrakt z stocznią Huntington Ingalls na budowę dwóch lotniskowców klasy Ford. Dzięki budowie dwóch jednostek jednocześnie, marynarka zamierza oszczędzić 4 mln dolarów.
04.02.2019

Japonia przyspiesza rozbudowę potencjału militarnego

Rząd Japonii przyjął we wtorek nowe wytyczne polityki obronnej, które przewidują zwiększenie wydatków na obronę i przyspieszenie rozbudowy potencjału militarnego w ciągu najbliższych lat. Japonia chce stać się regionalnym mocarstwem wobec wzrostu potęgi Chin i Rosji.
18.12.2018

Widowiskowy manewr włoskiego lotniskowca - liczył się każdy metr [foto, wideo]

Do włoskiego portu w Tarent wpłynął lotniskowiec "Cavour". Wejście okrętu do portu przez cieśninę łączącą Zatokę Tarencką z śródlądowym akwenem zwanym Mar Piccolo to nie lada wyczyn. Cieśnina ma zaledwie 60 metrów szerokości a okręt 39 metrów. Urokowi całej sytuacji dodał spektakularny widok lotniskowca w centrum włoskiego miasta. Wydarzenie stało się medialnym hitem we Włoszech i nie tylko.
09.12.2018

USA: 686 mld dol. na obronność w propozycji budżetu na 2019 r.

Zaproponowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa budżet na rok fiskalny 2019 zakłada przeznaczenie 686 mld dol. na obronność, ze szczególnym uwzględnieniem rywalizacji z Chinami i Rosją o wpływy na świecie - poinformował w poniedziałek Pentagon.
13.02.2018

Najnowszy brytyjski lotniskowiec rozpoczął próby współpracy z lotnictwem

Nowy brytyjski superlotniskowiec HMS Queen Elizabeth rozpoczął szkolenie z udziałem śmigłowców pokładowych
18.01.2018

„FT”: Wielka Brytania napotyka na granice swej potęgi militarnej

Wielka Brytania jest coraz mniej zdolna do realizowania swych ambicji jako „globalny gracz militarny” – pisze w środę w artykule redakcyjnym „Financial Times” i twierdzi, że brytyjscy ministrowie nie dostrzegają tej "niewygodnej prawdy”.
14.12.2017

Siły Korei Płd. i USA rozpoczęły ćwiczenia morskie

Siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozpoczęły w poniedziałek pięciodniowe ćwiczenia na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Bierze w nich udział 40 okrętów, w tym lotniskowiec USS Ronald Reagan, a także myśliwce i śmigłowce.
16.10.2017

Japonia zamierza wydać 160 mln dolarów na nowe pociski rakietowe

Ministerstwo obrony Japonii poinformowało w czwartek, że w ramach zwiększenia środków budżetowych zamierza uzyskać równowartość 160 mln dolarów na opracowanie pocisków kierowanych o dużej prędkości i przedłużonym zasięgu.
01.09.2017

Japońskie F-15 dołączyły do ćwiczeń w pobliżu Półwyspu Koreańskiego

Japońskie myśliwce F-15 ćwiczyły w czwartek z amerykańskimi bombowcami strategicznymi B1-B i myśliwcami F-35 na południe od Półwyspu Koreańskiego, dwa dni po wystrzeleniu przez Koreę Płn. rakiet balistycznych, które przeleciały nad północną Japonią.
31.08.2017

Wielka Brytania: Nowy lotniskowiec zawinął do swej bazy w Portsmouth (wideo)

Nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elisabeth zawinął w środę po raz pierwszy do swej stałej bazy w Portsmouth na południowym wybrzeżu Anglii, kończąc w ten sposób wstępny etap prób morskich.
16.08.2017

Japonia z kolejnym wielkim okrętem

Służbę w japońskiej marynarce rozpoczął helikopterowiec Kaga. Ta olbrzymia jednostka ma także zdolność przyjmowania samolotów o charakterystyce skróconego startu i lądowania.
22.03.2017

Szefowie MON i MSWiA u premier: modernizacja armii, doprecyzowanie przepisów migracyjnych

Rozbudowa armii i zakupy sprzętu, w tym śmigłowców, umowy na system obrony powietrznej i okręty podwodne to plany MON na bieżący rok, MSWiA zamierza m.in. doprecyzować przepisy migracyjne – zapowiadali w środę ministrowie Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak po spotkaniu z premier Beatą Szydło.
18.01.2017

Ostatnia sekcja lotniskowca wyrusza na morze

Program budowy lotniskowców typu Queen Elizabeth osiągnął punkt zwrotny – ostatnia sekcja rozpoczęła podróż dostawczą z Glasgow do Rosyth, dziesięć tygodni przed planowanym terminem. HMS QUEEN ELIZABETH i HMS PRINCE OF WALES będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami w historii Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), zbudowanymi z kompletnych zespołów w różnych stoczniach na terenie Wielkiej Brytanii. Ostatnia z dostarczonych sekcji, tak zwana tylna nadbudówka, ma masę 750 ton i służy do kiero
11.12.2015

Japonia odebrała największy od czasów II WŚ okręt wojenny

Japońskie Morskie Siły Samoobrony (JMSDF) odebrały w środę największy japoński okręt wojenny, który powstał po zakończeniu II Wojny Światowej. Śmigłowcowiec o nazwie Izumo jest tak wielki jak lotniskowce używane na Pacyfiku przez japońską flotę w bitwach ze Stanami Zjednoczonymi.
26.03.2015

Wybuchowy test nowego obrońcy polskiego wybrzeża

Norwedzy po raz pierwszy odpalili z okrętu rakietę NSM (Naval Strike Missile) uzbrojoną w normalną głowicę bojową. Pocisk trafił w wycofaną ze służby fregatę Trondheim wywołując dużą eksplozję i wyrywając stalowe fragmenty nadbudówki. Rakiety NSM mają już niedługo bronić polskiego wybrzeża.
06.06.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.