• <

Wiceszef MON: nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii

ew

06.09.2019 14:16 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wiceszef MON: nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii
Wiceszef MON: nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii - GospodarkaMorska.pl

Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem – powiedział PAP w piątek podczas gali wręczenia nagród XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. "Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii NATO" - dodał.

"Te targi pokazują, że przemysł obronny, ten rodzimy przemysł zbrojeniowy, jest w bardzo dobrej kondycji. Nie tylko te firmy, które są skupione w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale również firmy z udziałem kapitału prywatnego, wykonują bardzo dobry sprzęt" – powiedział PAP Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że "z tego sprzętu chętnie korzysta polskie wojsko".

"Cieszymy się z tego, że ten sprzęt jest nowoczesny i nie powstydziłby się go żaden producent, żaden kraj" – podkreślił wiceminister obrony narodowej. Zaznaczył, że "na kwestii bezpieczeństwa państwa nie można oszczędzać".

"Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem, nie tylko produkowanym w polskich firmach, ale również poza granicami naszego kraju. Stąd też nasze zamówienia lokowane w Stanach Zjednoczonych, chociażby system Patriot, rakiety Himars, czy też dyskusja o możliwości zakupu samolotów F-35 na wyposażenie polskiej armii" – powiedział Skurkiewicz.

"Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia, jako jedno z kluczowych państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, a na pewno jako najważniejsze państwo wschodniej flanki NATO. Pod tym względem nie możemy odstawać od innych armii, musimy dysponować tym, co jest najlepsze" – podkreślił wiceminister. Dodał, że "nieprzypadkowo rząd PiS zadecydował o zwiększeniu finansowania wydatków obronnych".

"Rok 2020 będzie pierwszym, w którym będziemy wydawać już ponad 2 proc. PKB, to będzie 2,1 proc. PKB na obronność. To jest wzrost w porównaniu do roku 2019 o blisko 5 mld zł. To są naprawdę duże środki" – podsumował wiceszef MON.

Nagrodą Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy polskich Sił Zbrojnych uhonorowano GRUPĘ WB/WB ELECTRONICS S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, Zakład Autonomicznych Systemów Bojowych Macierzysz za rodzinę systemów amunicji krążącej WARMATE.

Nagrodą specjalną ministra obrony narodowej wyróżniono konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola, za nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk.

Nagrodę ministra przedsiębiorczości i technologii w kategorii "Najlepszy polski eksporter uzbrojenia" wręczono dla przedsiębiorstwa LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas gali przyznano także nagrody Defender dla produktów przemysłu obronnego, wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.

Nagrodzono 10 podmiotów: konsorcjum, którego liderem jest spółka TELDAT z Bydgoszczy (za węzeł teleinformatyczny wersji przenośnej); spółka UMO z Zielonki (za Black Hornet Nano); CSVeterans spółka cywilna Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z BUMEX Paweł Wychowaniec i HYDRONAUKA Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy (za technologię i urządzenia do termohydrografiki); przedsiębiorstwo CELTECH z Poznania (za kontenerową pralnię polową KPP-600); konsorcjum, którego koordynatorem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. z Radomia (za niszczyciel czołgów-koncepcja wariantowa Grupy Kapitałowej PGZ).

Nagrody otrzymały także: konsorcjum, którego liderem jest Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki (za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5); konsorcjum pod kierunkiem Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. z Bydgoszczy (za pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy elaborowany w prototypie pocisku artyleryjskiego wraz ze stanowiskiem badawczym oraz kompletem badań zgodnych z wymaganiami STANAG 4439); GRUPA WB/WB ELECTRONICS S.A. z Ożarowa Mazowieckiego (za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ); PCO S.A. z Warszawy (za lornetkę termowizyjną) NPL-1T AGAT i SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej (za ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8x4).

MSPO odbywa się po raz 27. W tegorocznej edycji uczestniczy ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA. Targi odwiedzają także przedstawiciele resortów obrony i sił zbrojnych blisko 40 krajów. We wtorkowym otwarciu imprezy udział wziął prezydent Andrzej Duda.

Targi kończą się w piątek. Na sobotę zaplanowano Dzień Otwarty, podczas którego będzie można zwiedzać m.in. ekspozycję Sił Zbrojnych RP.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.