• <
urząd_morski_gdynia_2021

Ekspert: Specjalne relacje z Polską są w strategicznym interesie USA

pc

30.08.2019 14:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Ekspert: Specjalne relacje z Polską są w strategicznym interesie USA
Ekspert: Specjalne relacje z Polską są w strategicznym interesie USA - GospodarkaMorska.pl

Specjalne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską leżą w najlepszym interesie obu państw - pisze na portalu RealClearPolitics Raphael Benaroya, amerykański biznesmen, wiceszef waszyngtońskiej organizacji Business Executives for National Security (BENS).

"Polska, zdecydowany zwolennik relacji transatlantyckich, jest zdecydowanie najbardziej proamerykańskim państwem w Unii Europejskiej. Dwa kraje mają historię przyjaźni, wspólnych wartości i wzajemnego szacunku, która sięga czasów wojny o niepodległość. Podczas gdy sojusznicy Ameryki z NATO dyskutują o stworzeniu paneuropejskiej armii i wielu - w odróżnieniu od Polski - nie wypełnia swoich finansowych zobowiązań wobec NATO, silne amerykańsko-polskie relacje stały się szczególnie istotne. Polska, zaangażowany strażnik sojuszu atlantyckiego i wschodniej flanki NATO, obecnie odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie Zachodu" - uważa Benaroya.

Jak podkreśla, trudno się dziwić, że Polacy z zaniepokojeniem patrzą na agresywne działania Rosji, ale także, że Niemcy są źródłem troski, i to z dwóch powodów. Pierwszym jest niemiecki plan zaopatrywania się w gaz bezpośrednio z Rosji, drugim - niemieckie dążenie do "narzucenia społecznych i kulturowych norm we wszystkich państwach członkowskich UE. W szczególności Polska i inne kraje wschodnioeuropejskie postrzegają liberalną politykę Niemiec wobec migrantów jako zagrożenie dla ich tożsamości narodowych, suwerenności i wolności".

Autor przypomina, że prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda niedawno powtórzyli swoje zobowiązania wobec NATO jako podstawy polsko-amerykańskich relacji oraz podpisali wspólną deklarację na temat obrony, co jeszcze bardziej wzmacnia dwustronne relacje między państwami. "To, że Polska pozostaje wolna, bezpieczna i dobrze prosperująca, w oczywisty sposób jej służy. Równie jasne jest, że silna Polska służy strategicznym interesom Stanów Zjednoczonych" - pisze Benaroya i wymienia osiem powodów na poparcie tej tezy.

"Po pierwsze, rozumiejąc, że obecność personelu wojskowego USA w Polsce wzmacnia zdolności odstraszające i obronne NATO, Stany Zjednoczone planują wzmocnić swój ślad wojskowy w Polsce bez kosztów dla ministerstwa finansów (skarbu). Publiczne ogłoszenie planu jest pożądanym odejściem od uprawianej przez poprzednią administrację polityki "+strategicznej cierpliwości+, która ośmielała Rosję i pozostawiała Polskę i innych sojuszników USA na krawędzi" - argumentuje Benaroya.

Rozmieszczanie wzdłuż wschodniej flanki wojsk oznacza zarazem wzmacnianie polskich zdolności do obrony i odstraszania, a także polskiej gospodarki, a to z kolei zmniejsza potencjalne zagrożenie - ciągnie autor - przypominając, że Polska jest godnym zaufania partnerem, kluczowym filarem europejskiego bezpieczeństwa i członkiem NATO, który wywiązuje się z zobowiązania w sprawie przeznaczania 2 proc. PKB na obronę. "Mocna militarnie Polska w pobliżu potencjalnej linii konfliktu jest w bezpośrednim interesie Stanów Zjednoczonych" - podkreśla.

Trzecim argumentem jest to, że Polska wzmacnia swoje zdolności obronne w sposób kompatybilny z amerykańskimi systemami, a modernizacja sił zbrojnych oznacza kupowanie amerykańskiego sprzętu wojskowego, czego najnowszym przykładem jest planowany zakup samolotów F-35.

"Po czwarte, Polacy rozumieją, że zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce będzie wymagać inwestycji w infrastrukturę pomocniczą. Są oni przygotowani, by ułatwić te projekty w znaczący sposób, włącznie z najbardziej niezwykłą ofertą miliardów dolarów polskiego wkładu finansowego. Polska zapewni także dodatkowe wsparcie dla oddziałów USA w sposób wykraczający poza standardy krajów przyjmujących w NATO" - wylicza Benaroya.

"Przeniesienie części amerykańskich aktywów wojskowych z Niemiec do Polski zmniejszy amerykańskie narażenie na kosztowne regulacje i skomplikowane polityczne grupy interesów, z czym muszą się mierzyć w Niemczech. Jest w strategicznym interesie USA wzmacnianie obecnej wschodniej flanki NATO, a nie byłej granicy Sojuszu z czasów zimnej wojny" - dodaje.

Szósty i siódmy argument autora jest związany z kwestiami energetycznymi. Wskazuje, że sojusz energetyczny Niemiec i Rosji, w tym zwłaszcza gazociąg Nord Stream 2, grozi nadmiernym uzależnieniem Europy od Rosji - przed czym przestrzega zarówno Polska, jak i Trump - a przy tym wyklucza z rynku całą konkurencję, także amerykańskie firmy. Polska chce natomiast stać się nie tylko wysuniętym przyczółkiem wojskowym NATO, ale też hubem energetycznym Europy Środkowej, który zamierza tworzyć alternatywne szlaki energetyczne, a to jest szansa dla amerykańskich firm. "Skoncentrowanie Polski na bezpieczeństwie energetycznym i dywersyfikacji energetycznej w Europie jest zgodne ze strategicznymi interesami Ameryki" - pisze autor.

Na koniec Benaroya wskazuje na szybko rozwijającą się wolnorynkową polską gospodarkę, która zbiera efekty rozsądnych regulacji, stabilnego systemu bankowego, zachęt dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, inwestycji w infrastrukturę i poważnych działań antykorupcyjnych. "Dodatkowo, inwestycje Polski w programy socjalne, skuteczny pobór podatków i wykwalifikowana siła robocza stworzyły jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek świata. W 2018 roku pod rządami premiera Mateusza Morawieckiego kraj uzyskał status +rozwiniętego rynku+" - kontynuuje Benaroya, dodając, że Polska oferuje wielkie możliwości dla amerykańskiego biznesu.

"Geopolityczne centrum bezpieczeństwa Europy przesunęło się na wschód, do Polski. Stany Zjednoczone powinny wzmocnić swoje specjalne relacje strategiczne z Polską i zapewnić trwałą obecność wojsk amerykańskich w tym kraju. (...) Musimy uznać, że wspieranie Polski leży nie tylko w interesie Polski i Europy, ale także w najlepszym interesie strategicznym Stanów Zjednoczonych" - konkluduje Benaroya.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.