• <

Szefowie MON i MSWiA u premier: modernizacja armii, doprecyzowanie przepisów migracyjnych

Strona główna Szefowie MON i MSWiA u premier: modernizacja armii, doprecyzowanie przepisów migracyjnych
Szefowie MON i MSWiA u premier: modernizacja armii, doprecyzowanie przepisów migracyjnych - GospodarkaMorska.pl

pc

18.01.2017 Źródło: PAP

Rozbudowa armii i zakupy sprzętu, w tym śmigłowców, umowy na system obrony powietrznej i okręty podwodne to plany MON na bieżący rok, MSWiA zamierza m.in. doprecyzować przepisy migracyjne – zapowiadali w środę ministrowie Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak po spotkaniu z premier Beatą Szydło.

Spotkanie rozpoczęło przegląd ubiegłorocznej pracy resortów i planów na bieżący rok. Szydło powiedziała, że oczekuje od MON i MSWiA działań zwiększających bezpieczeństwo.

– Właśnie to codzienne, wszystkich polskich rodzin, ale również i to w wymiarze szerszym – powiedziała premier. – Rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo – to są te dwa cele, które postawiliśmy jako zadania najważniejsze na rok 2017 – dodała.

– W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową – powiedział Macierewicz.

Zapowiedział, że w 2017 r. zostanie zawarty kontrakt w ramach programu Wisła – obrony powietrznej średniego zasięgu. Kolejne priorytety to obrona cybernetyczna – „na wojska cybernetyczne zostanie przeznaczony ponad miliard złotych” – powiedział Macierewicz – oraz zwiększenie potencjału morskiego. W tym roku ma zostać podpisana umowa na dostawę trzech okrętów podwodnych. Szef MON nie chciał podać wartości zamówienia, uzasadniając to kwestiami negocjacyjnymi.

Pytany o zakup śmigłowców, Macierewicz zapowiedział, że w tym roku zostanie zakupionych 16 maszyn – po osiem dla wojsk specjalnych i sił morskich. – Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa – powiedział minister.

Jego zdaniem, jest także szansa na nabycie większej liczby nowych wielozadaniowych myśliwców F-16. – Rozpatrujemy propozycje, jakie zostały nam złożone, i nie wykluczamy nabycia większej ilości F-16 w zależności od warunków, jakie ostatecznie zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską. Istnieje możliwość, także na skutek zmian w programach zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych, że powstanie realna szansa na nabycie większej ilości także nowych F-16 – powiedział Macierewicz. – Ta sprawa jest obecnie w trakcie analiz – zaznaczył.

Przed tygodniem odpowiedzialny za modernizację techniczną wojska wiceminister Bartosz Kownacki mówił PAP, że MON rozważa zakup 50-100 używanych F-16 lub nowych samolotów najnowszej generacji F-35.

Do najważniejszych zadań zaliczył ponadto realizację ustaleń szczytu NATO, który potwierdził zamiar rozmieszczenia sojuszniczych sił w regionie, i dwustronnego porozumienia z USA dotyczącego obecności wojsk USA w Polsce. Przypomniał, że w zachodniej części kraju zostanie rozmieszczona brygada pancerna z USA, na północnym wschodzie, w rejonie Bemowa Piskiego, wielonarodowa batalionowa grupa bojowa złożona głównie z żołnierzy amerykańskich, a także brytyjskich i rumuńskich, natomiast w Powidzu (wielkopolskie) – amerykańska brygada lotnicza ze śmigłowcami.

– Liczba wojsk sojuszniczych, amerykańskich i natowskich przewyższy 6 tys. żołnierzy. Oczywiście część z nich będzie z terenu Polski dyslokowana i będą podejmowały ćwiczenia zarówno na terenie naszych północnych sąsiadów – państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych – powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że „po raz pierwszy od ponad ośmiu lat” zostały wydane wszystkie pieniądze przeznaczone w budżecie na modernizację techniczną. – Zostały nabyte wszystkie systemy, które były przewidziane do nabycia w tym roku – powiedział.

– Drugim wielkim zadaniem rozstrzygającym równolegle o sile polskiej armii będzie rozbudowa obrony terytorialnej kraju – powiedział. Przypomniał, że po sformowaniu w ubiegłym roku trzech pierwszych brygad, na ten rok jest planowane sformowanie trzech kolejnych – dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim. – Łącznie doprowadzi to do wzrostu polskiej armii co najmniej do 125-130 tysięcy żołnierzy. Jak wiadomo, do 2019 roku chcemy, żeby liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 000 żołnierzy – dodał.

Przypomniał plany wyposażenia WOT w bezzałogowe aparaty latające i rakiety przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu.
Najbliższy rok wymagać będzie reform w strukturze ustawowej, dotyczącej zmiany systemu kierowania i dowodzenia polską armią – powiedział. Poinformował, że stosowny projekt nowelizacji jest po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i zostanie skierowany pod obrady rządu.

 – Przywrócimy jedność dowodzenia polską armią, skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego – zapowiedział.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak jako główne zadanie stojące przed resortem w tym roku wymienił wdrożenie programu modernizacji służb mundurowych i odtworzanie zlikwidowanych posterunków policji.

Przypomniał, że program modernizacji służb podległych MSWiA gwarantuje przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb.

Zapowiedział także przygotowanie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Jak mówił, chodzi o doprecyzowanie przepisów dotyczących zjawiska nielegalnej migracji, tak by Polska nie była narażona na zagrożenia z nią związane.

– Ta zmiana skierowana jest w stronę umożliwienia bardziej precyzyjnego wykorzystywania przepisów, tak żeby nie dochodziło do sytuacji, w której Polska narażona jest na zagrożenie związane z nielegalną migracją – powiedział szef MSWiA. Nie podał innych szczegółów planowanych zmian legislacyjnych.

Przypomniał, że polscy strażnicy graniczni pełnią służbę na granicy bułgarsko-tureckiej. – Byli kilkakrotnie na granicy serbsko-węgierskiej. Byli również w Słowenii. Niedługo będą ponownie na granicy macedońsko-greckiej. Są wszędzie tam, gdzie nasi partnerzy z Unii Europejskiej takiego wsparcia oczekują – powiedział Błaszczak.

– Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że mimo ataków ze strony różnych instytucji pozarządowych, ale także rzecznika praw obywatelskich, polska Straż Graniczna zapewni bezpieczeństwo na naszych granicach. Nasze granice, stanowiące granice zewnętrzne UE, są szczelne – powiedział Błaszczak.

Szydło dziękowała ministrom za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO.

– To przełomowy szczyt NATO, dzięki któremu możemy dzisiaj mówić, że Polska jest bezpieczniejszym państwem, a polska armia w ramach naszej działalności w NATO zaczyna mieć zupełnie nowe perspektywy i stajemy się ważnym państwem na mapie wzmacniania bezpieczeństwa światowego – powiedziała.

Dodała, że oba przedsięwzięcia są „bardzo wysoko oceniane na całym świecie”, a światowi przywódcy w rozmowach z nią stawiają przygotowanie tych wydarzeń „jako wzór”.

Przegląd ministerstw ma potrwać dwa tygodnie. Na czwartek zaplanowano spotkanie z ministrami zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, na piątek – z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.