• <

Wynik wyszukiwania - "Elbląg" - Wiadomości

Pogłębienie rzeki Elbląg. Złożone oferty droższe niż zakładano

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na pogłębienie rzeki Elbląg. Swoje oferty złożyły trzy firmy, których ceny przekroczyły kwotę, jaką Urząd Morski zamierza przeznaczyć na sfinansowanie prac - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
25.10.2023

Wysoki stan wód zagraża Zalewowi Wiślanemu

Z uwagi na przekroczony stan ostrzegawczy rzeki Elbląg i niekorzystne prognozy zostaną prewencyjnie ustawione rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż Bulwaru Zygmunta Augusta: od Mostu Kardynała Wyszyńskiego w kierunku Mostu Wysokiego - poinformował w piątek elbląski urząd miasta.
20.10.2023

Elbląg może otrzymać 200 mln zł na rozwój portu

Prawo i Sprawiedliwość proponuje dofinansowanie 200 mln zł dla Elbląga i każdego małego portu na jego rozwój. Plan inwestycyjny przedstawiła wczoraj Teresa Wilk, kandydatka PiS z okręgu elbląskiego.
13.10.2023

Tłoczno na Mierzei Wiślanej. Rekordowa ilość statków pokonała kanał

Sierpień okazał się rekordowym dla morskiej drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, funkcjonującej od września ubiegłego roku.
12.09.2023

Wkrótce przetarg na pogłębienie toru na rzece Elbląg przed elbląskim portem

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu, przekazał Urząd Morski w Gdyni.
09.09.2023

Śliwka: Elbląg miałby szansę rozwoju mając port morski, ale prezydent się upiera

Prezydent Elbląga mógłby skorzystać ze 100 mln zł, który oferuje rząd, pogłębić tor wodny, na odcinku 900 m, wybudować obrotnicę i wtedy wszyscy byśmy w pełni korzystali z portu morskiego w Elblągu, skorzystałby cały subregion, ale prezydent się upiera - podkreślił w czwartek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
10.08.2023

"Pogłębienie toru wodnego rzeki Elbląg leży w gestii rządu", a nie miasta, podkreślił Witold Wróblewski

"Ucieszyłem się przedwcześnie", powiedział w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski po tym, gdy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk stwierdził, że informacja, iż rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg, to "nadinterpretacja". Oświadczył też, że pogłębienie tego toru wodnego należy do rządu.
04.08.2023

Minister Gróbarczyk prostuje informacje o pogłębieniu rzeki Elbląg

Informacja o tym, że rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg do portu w tym mieście, była nadinterpretacją moich słów, powiedział PAP w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do publikacji "Dziennika Gazeta Prawna".
03.08.2023

M. Gróbarczyk: Port w Elblągu jest dla nas ogromną szansą

Port w Elblągu jest dla nas ogromną szansą. Polska potrzebuje uruchomienia nowych tego typu obszarów. Pierwszy element inwestycji , a więc przekop Mierzei Wiślanej, został dokonany - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.07.2023

Projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego akwenów portu morskiego w Elblągu - w wykazie prac RM

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego akwenów portu morskiego w Elblągu.
19.07.2023

Senator KO złożył wniosek o kontrolę do NIK-u w sprawie drogi wodnej na Zalew Wiślany

Do Najwyższej Izby Kontroli wpłynął wniosek o kontrolę drogi wodnej z Morza Bałtyckiego na Zalew Wiślany. Chodzi o zbadanie, czy doszło do niegospodarności przy jej budowie. Wnioskującym jest senator Koalicji Obywatelskiej z Elbląga, Jerzy Wcisła. Parlamentarzysta podkreślał podczas konferencji w porcie, że rząd zakończył inwestycję na niespełna kilometr przed portem w Elblągu., podczas gdy w założeniu miała ona połączyć port z otwartym morzem.
05.07.2023

Posłanka Falej: Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń to tama, która przeciwdziała powodziom

Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń, to tama, która przeciwdziała powodziom. Jeżeli ten teren nie będzie zabezpieczony, to dojdzie do takiej katastrofy powodziowej, której Polska nie widziała – mówiła w czwartek posłanka Lewicy Monika Falej.
15.06.2023

Rząd proponuje 100 mln zł na dokapitalizowanie portu w Elblągu. Władze sprzeciwiają się pomysłowi, by portem zarządzało państwo

W sobotę odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju i dokapitalizowania portu w Elblągu. Rząd proponuje, by to państwo zarządzało portem. Przeciwnego zdania są jednak władze miasta.
06.06.2023

Sejmik województwa przyjął stanowisko ws. portu w Elblągu

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek głosami koalicji KO-PSL stanowisko, w którym domaga się dokończenia inwestycji polegającej na połączeniu portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim.
31.05.2023

Radni PiS Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego chcą, by Elbląg przyjął propozycję rządową dokapitalizowania portu

Radni klubu PiS Sejmiku Woj. Warmińsko-Mazurskiego chcą, by Elbląg przyjął rządową propozycję dokapitalizowania portu morskiego w tym mieście. Prezentując w czwartek projekt stanowiska w tej sprawie, podkreślali potrzebę dofinansowania rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury portowej.
18.05.2023

Port w Elblągu. Znane są wstępne wyniki głosowania

Władze Elbląga zorganizowały dla swoich mieszkańców ankietę dotyczącą przyszłości miejscowego portu. Samorząd ogłosił wstępne wyniki głosowania. Na oficjalne rezultaty tego badania musimy poczekać do 30 maja.
09.05.2023

Gróbarczyk: rzekę Elbląg musimy pogłębić do końca roku; jest jeszcze czas na negocjacje

Do końca roku musimy zrobić pogłębienie rzeki Elbląg, dojście do Zalewu Wiślanego i pogłębienie całego Zalewu Wiślanego, więc mamy jeszcze czas na negocjacje – powiedział w poniedziałek w radiu RMF24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sporu z samorządem.
08.05.2023

60 proc. badanych opowiada się za przyjęciem przez władze Elbląga rządowej oferty rozwój portu

Według sondażu Social Changes na zlecenie wPolityce.pl 60 proc. respondentów opowiedziało się za przyjęciem przez władze Elbląga rządowej oferty zainwestowania 100 mln zł w elbląski port, z czego 40 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Przeciw było 15 proc. badanych.
29.04.2023

Wicemin. Śliwka: dokapitalizowanie portu w Elblągu to szansa dla regionu

Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka ocenił, że propozycja dokapitalizowania spółki zarządzającej portem w Elblągu kwotą 100 mln zł jest szansą na rozwój miasta i regionu. Dyrektor portu utrzymuje, że nie jest to oferta biznesowa, a pogłębienie toru wodnego to i tak zadanie państwa.
25.04.2023

Port w Elblągu wymaga dodatkowych prac

W porcie w Elblągu konieczne jest pogłębienie toru wodnego i wybudowanie obrotnicy, na które samorząd elbląski nie ma pieniędzy - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski odpowiedział, że pogłębienie toru do portu to zadanie administracji rządowej.
11.04.2023

M. Gróbarczyk: jesienią tor wodny między Elblągiem a Mierzeją Wiślaną będzie skończony

Tor wody łączący kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej z Elblągiem będzie gotowy jesienią br. - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że utrzymanie kanału do końca ub.r. kosztowało ponad 900 tys. zł.
11.04.2023

Śliwka: Elbląg jako czwarty polski port morski najlepszą możliwą opcją

Port w Elblągu może mieć strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej i być czwartym polskim portem morskim - ocenił w sobotę na antenie Radia Olsztyn wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
25.03.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
22.02.2023

Wiceszef MAP: propozycja rządu ws. portu w Elblągu aktualna

Rządowa propozycja ws. portu w Elblągu jest nadal aktualna - powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Na antenie Radia Olsztyn podkreślił, że to jest propozycja dobra dla Elbląga.
19.11.2022

Ruch na kanale przez Mierzeję Wiślaną nieco mniejszy niż zaraz po otwarciu

Kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski donosi, że ruch na nowym kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu. Wynika to z zakończenia ruchu turystycznego oraz trwających prac pogłębiarskich i budowlanych.
12.11.2022

Trwają prace uzupełniające nową drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną

Montaż konstrukcji obrotowego mostu w Nowakowie rozpoczyna wykonawca na rzece Elbląg. Trwa też pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym - podał PAP Urząd Morski w Gdyni. Dzięki tym pracom nowa droga wodna łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym będzie funkcjonalna.
12.11.2022

MI: ostatnie 800 m toru do portu musi zmodernizować Zarząd Portu Morskiego w Elblągu

Ostatnie 800 m toru na rzece Elbląg przed portem musi zmodernizować Zarząd Portu Morskiego w Elblągu - poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. To odpowiedź na stanowisko samorządu Elbląga, który uważa, że tor dostępowy powinien pogłębić Skarb Państwa.
27.10.2022

Prezydent Elbląga: pogłębienie toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa

Miasto Elbląg nie posiada kompetencji do pogłębienia torów wodnych na wewnętrznych przepływowych wodach morskich w granicach Portu Morskiego Elbląg. Pogłębienie 900 m toru wodnego do elbląskiego portu to zadanie Skarbu Państwa - oświadczył w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
07.10.2022

Gróbarczyk: rząd w pierwszym etapie chce zainwestować 100 mln zł w port w Elblągu

Rząd planuje, że w pierwszym etapie inwestycje w porcie w Elblągu sięgną 100 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury oczekuje obecnie na przedstawienie przez samorząd, jaka jest strategia rozwoju portu i jego stan właścicielski - powiedział we wtorek Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
20.09.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja „Obierz kurs na Elbląg” [WIDEO]

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
18.09.2022

Adamczyk: część statków z Gdańska będzie mogło w przyszłości wpływać do Elbląga

W przyszłości część statków, które obecnie zawijają do Gdańska będzie mogło to zrobić także w Elblągu - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną zyska cały region warmińsko-mazurski.
17.09.2022

Czy przekop Mierzei przyciągnie turystów z zagranicy do Elbląga?

Hotelarze i restauratorzy z Elbląga liczą, że otwarcie nowej drogi wodnej z Bałtyku przez Zalew Wiślany do ich miasta spowoduje napływ zagranicznych turystów. Mieszkańcy chcą, by Elbląg odżył i przestał być "sypialnią Gdańska".
17.09.2022

Gróbarczyk: za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać "dziesięciotysięczniki"

Za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać tzw. coastery, czyli "dziesięciotysięczniki" - zapowiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
15.09.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

Wróblewski: przekop Mierzei jest jedną z najważniejszych strategicznych inwestycji dla Elbląga

Przekop Mierzei Wiślanej jest dla Elbląga jedną z najważniejszych, strategicznych decyzji. Wartość dotychczasowych inwestycji infrastrukturalnych i portowych, zrealizowanych przez samorząd, to ponad 100 mln zł - podkreślił w środę prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zaapelował do rządu o pogłębienie 900 metrów toru dostępowego do portu w Elblągu.
14.09.2022

T. Siemoniak: przekopu Mierzei Wiślanej czy CPK nie należy wrzucać "w wojnę polsko-polską"

Takich przedsięwzięć jak przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny nie należy wrzucać "w wojnę polsko-polską" - ocenił wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Dodał, że za przekopem Mierzei Wiślanej stoją poważne argumenty.
14.09.2022

Ostatnie przygotowania do otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

Samorządowcy z Elbląga oraz Mierzei Wiślanej oceniają, że otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk to szansa na rozwój regionu. Przekop już w trakcie budowy stał się atrakcją dla turystów. Dla żeglarzy kanał to nowy szlak, który pozwoli na wypłynięcie z Zalewu na Zatokę Gdańską.
11.09.2022

Prezydent Elbląga o kanale przez Mierzeję Wiślaną: otwiera się nowa szansa rozwojowa dla miasta

Wraz z przekopem Mierzei Wiślanej otwiera się nowa szansa rozwojowa dla Elbląga - przekonywał prezydent miasta Witold Wróblewski w środę na konferencji zorganizowanej na 10 dni przed otwarciem kanału, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
07.09.2022

Wiceszef MAP: port w Elblągu może obsługiwać morskie farmy wiatrowe

W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.
16.08.2022

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

Coraz bardziej zaawansowane są prace na drugim etapie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Umowa między inwestorem – Urzędem Morskim w Gdyni, a wykonawcą – firmą Budimex SA została podpisana w kwietniu ubiegłego roku. Wartość kontraktu wynosi ponad 574 mln zł, a czas przewidziany na jego realizację to 24 miesiące.
11.08.2022

Port w Elblągu przejdzie w ręce państwa?

Podczas specjalnego spotkania przedstawiciele rządu zadeklarowali, że państwo jest gotowe przejąć port w Elblągu, żeby zapewnić mu niezbędne inwestycje.
10.08.2022

Horała: po otwarciu przekopu rozwój ziemi elbląskiej przyspieszy

Po otwarciu przekopu przez Mierzeję Wiślaną przyspieszy rozwój ziemi elbląskiej i samego Elbląga - wynika z piątkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Marcina Horały.
17.06.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Kiedy otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej?

„Prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem; nie widzimy zagrożenia dla ich realizacji”– zapewnił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września.
17.05.2022

Port Vordingborg – wartościowy partner Elbląga na morskim szlaku E60

Niedawno przedstawiciele miast i portów Elbląg i duńskiego Vordingborg podpisali list intencyjny o współpracy. Jego celem jest rozwój połączeń morskich pomiędzy Polską a Danią – informuje Ambasada RP w Kopenhadze, w której spotkali się przedstawiciele obu samorządów i portów.
15.05.2022

Forum Wizja Rozwoju: przekop Mierzei Wiślanej uniezależni kanały żeglugi od Rosji

Jednym z tematów, który towarzyszy Forum Wizja Rozwoju już od ubiegłorocznej edycji jest przekop Mierzei Wiślanej. W czerwcu odbędzie się V edycja tej konferencji. Nie zabraknie na niej dyskusji na temat przyszłości żeglugi morskiej na powstałym kanale.
11.05.2022

Elbląg. Podpisano umowę na budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym

W piątek w Elblągu podpisano umowę na wykonanie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. To ostatni etap budowy nowej drogi wodnej, która połączy ten zalew z Zatoką Gdańską po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
06.05.2022

Kurs na inwestycje i innowacje. Elbląg i okolice z nowymi szansami na rozwój

Kanał żeglugowy między Zatoką Gdańską a Mierzeją Wiślaną wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Port w Elblągu uniezależnia się od przejścia przez Cieśninę Pilawską, planuje rozwój i wdraża innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. Elbląg i okolice zyskają szansę na rozwój usług i przemysłu.
02.05.2022

"Puls Biznesu": Są chętni na transport przez Mierzeję Wiślaną

Okmarit zamierza uruchomić przewozy towarów masowych. Zarząd portu w Elblągu przygotowuje inwestycje, by zachęcić innych partnerów. Planuje współpracę z duńskim Vordingborgiem - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
11.04.2022

Robocza wizyta ministra na przekopie Mierzei Wiślanej

W poniedziałek 21 marca br., na pokładzie jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni Hydrograf-17, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski odbył roboczy rejs po rzece Elbląg, na odcinku, na którym aktualnie prowadzone są prace w ramach drugiego etapu budowy nowej drogi wodnej. Ten etap inwestycji polega na obudowie brzegów rzeki Elbląg na długości około 10,5 km, przebudowie kolizji teletechnicznych oraz energetycznych, a także wykonaniu odcinka drogi powiatowej i mostu obrotowego nad rzeką Elbląg.
22.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwają roboty i testy drugiego mostu obrotowego

Roboty czerpalne i narzut z kamienia w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej oraz montaż wyposażenia hydrotechnicznego w śluzie. Poza tym próby ruchowe drugiego już mostu obrotowego i dalsze wykonywanie sztucznej wyspy na Zalewie. Tak w skrócie przebiegały prace na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej w ostatnim czasie. Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy jeszcze w tym roku.
21.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Cofka na Żuławach, wał w Nowakowie przecieka, stan alarmowy w Elblągu

Silny wiatr tłoczy wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, co powoduje tzw. cofkę - poinformowała tamtejsza straż pożarna. Strażacy uszczelnili przeciekający wał przeciwpowodziowy w Nowakowie, w Elblągu wprowadzono wieczorem stan pogotowia przeciwpowodziowego.
31.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej - podsumowanie 2021 roku

Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat.
06.01.2022

Senator: przekop Mierzei to same korzyści

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.
12.12.2021

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwają testy drugiego mostu i budowa wyspy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończono część prac w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej. Trwają testy i regulacja mechanizmów drugiego mostu obrotowego. Bliskie ukończenia jest też pogrążanie ścianek szczelnych sztucznej wyspy. Co jeszcze dzieje się na budowie Przekopu Mierzej Wiślanej?
22.10.2021

Rozpoczęły się prace przy torze wodnym na rzece Elbląg

Rozpoczęły się prace przy przebudowie toru wodnego na rzece Elbląg i budowie mostu obrotowego w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – poinformował PAP we wtorek Urząd Morski w Gdyni.
07.09.2021

Kanał żeglugowy na Mierzei - za rok mają popłynąć nim statki

Na Mierzei Wiślanej niedaleko Kątów Rybackich trwa budowa kanału żeglugowego. Będzie to nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany i port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Obecnie statki, które chcą z Zatoki wpłynąć na Zalew muszą kierować się na północ wzdłuż Mierzei i pokonać cieśninę piławską. Za rok jednostki przepłyną kanałem.
01.07.2021

Przekop Mierzei - w lipcu ma się rozpocząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg

W lipcu ma się zacząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany – poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
29.06.2021

W piątek ma być oddany do użytku nowy most nad kanałem żeglugowym przez Mierzeję

Nowy most nad budowanym kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną zostanie oddany do użytku w piątek - poinformował inwestor, Urząd Morski w Gdyni. To jeden z dwóch mostów, po których mieszkańcy i turyści będą przejeżdżać odwiedzając miejscowości od Krynicy Morskiej do Stegny.
24.06.2021

Błaszczak: inwestycja na Mierzei Wiślanej ma znaczenie także dla bezpieczeństwa

Inwestycja na Mierzei Wiślanej ma charakter gospodarczy, ale także dotyczący bezpieczeństwa, połączenie Elbląga z morzem stwarza możliwości do wzmocnienia militarnego jeśli zaszłaby taka potrzeba - zaznaczył w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
21.06.2021

Mierzeja Wiślana. Prace kafarowe na sztucznej wyspie na finiszu [WIDEO]

181 hektarów – taką wielkość będzie miała sztuczna wsypa, która powstaje przy okazji przekopu na Mierzei Wiślanej. Roboty kafarowe w tym rejonie właśnie dobiegają końca. Aby zamknąć obwód, do wykonania zostaje już tylko przepona oraz wrota techniczne w wyspie.
18.06.2021

Obrotnica w porcie morskim w Elblągu może kosztować ok. 25 mln zł

Ok. 25 mln zł ma kosztować obrotnica, miejsce gdzie jednostki będą mogły manewrować i bezpiecznie obracać się w kierunku wyjścia z portu morskiego w Elblągu. Zarząd portu opracował koncepcje budowy obrotnicy, która poprawi infrastrukturę po wybudowaniu przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
08.06.2021

Adamczyk: przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej. Nie ma powodów, dla których nastąpiłoby jakiekolwiek opóźnienie robót - zadeklarował w środę w rozmowie z Polskim Radiem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
12.05.2021

Adamczyk: podpisujemy kolejną umowę ws. drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym

Podpisujemy kolejną umowę, która pozwoli nam na kontynuowanie prac przy drodze wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanej i w Elblągu. Inwestycja ta jest niezwykle istotna dla przyszłości Polski - powiedział we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
20.04.2021

Adamczyk: we wtorek umowa na drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej

Umowa na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej zostanie podpisana w najbliższy wtorek - zapowiedział w niedzielę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
18.04.2021

Biała flota z Ostródy gotowa do sezonu żeglugowego

Statki pasażerskie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej są już przygotowane do sezonu żeglugowego, który rozpoczyna się 1 maja. W poprzednim roku z usług tej miejskiej spółki, która jest największym przewoźnikiem po Kanale Elbląskim, skorzystało ponad 52 tys. turystów.
18.04.2021

Perspektywy rozwoju Portu Elbląg

W związku z realizacją międzynarodowego projektu pn. South Baltic Transport Loops, realizowanego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Zarząd Portu Morskiego Elbląg do tej pory opracował:
23.03.2021

Urząd Morski w Gdyni: wkrótce podpisanie umowy na II etap budowy kanału przez Mierzeję

Na przełomie marca i kwietnia zostanie prawdopodobnie podpisana umowa na przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg. W jej ramach wykonawca wybuduje też most w Nowakowie. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
14.03.2021

Śluza na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną "sercem inwestycji"

Kieszenie i wysuwane z nich podwójne wrota to elementy śluzy na budowanym kanale żeglugowym łączącym Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Jak oceniają inżynierowie budujący kanał, śluza to "serce całej inwestycji" i ich "oczko w głowie".
14.03.2021

Przez port w Elblągu transportowane są materiały na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję

Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wpłynie na rozwój portu w Elblągu. Już teraz, podczas budowy kanału, terminale elbląskiego portu są wykorzystywane do składowania i transportu materiałów do realizacji tej strategicznej inwestycji - powiedział PAP dyr. portu Arkadiusz Zgliński.
11.03.2021

Przygotowania do budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia

Kamień, z którego ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym obecnie jest składowany w porcie morskim w Elblągu. Właśnie rozpoczęło się jego zwożenie drogą kolejową.
03.03.2021

Atak zimy nie opóźnił prac na Mierzei

Mimo silnych mrozów i mocnych opadów śniegu intensywność robót na budowie przekopu Mierzei Wiślanej nie maleje. Trwają prace narzutowe w części morskiej. Zakończono wykonywanie ścianki szczelnej, mikropali i wykopów pod pale CFA w śluzie Kanału Żeglugowego. Montowana jest konstrukcja stalowa obu mostów. Harmonogram robót uległ modyfikacji jedynie na sztucznej wyspie, ponieważ Zalew Wiślany zamarzł. Nie zagraża to jednak planowanemu ukończeniu prac.
18.02.2021

Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wymieni wrota śluz Gorczyca i Paniewo na Kanale Augustowskim. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał w czwartek umowę na tę inwestycję z jej wykonawcą.
18.02.2021

Urząd Morski w Gdyni poszerza plażę w Kadynach [foto]

Plaża w Kadynach będzie poszerzona, a dno Zalewu Wiślanego w tym miejscu – jak zapewnia Urząd Morski w Gdyni - „odpowiednio ukształtowane”. Prace w tym miejscu mają potrwać do 7 grudnia. Zobacz zdjęcia.
06.11.2020

Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

Port Elbląg jest największym polskim portem Zalewu Wiślanego.
port ,porty ,port elbląg ,elbląg ,port morski ,port rzeczny ,port śródlądowy ,magazynowanie ,składowanie ,transport morski ,przeładunki ,handel z Rosją ,turystyka wodna ,mariny żeglarskie

Pętla Żuławska Sp. z o.o.

marina,port,przystań,zarządzanie,Pętla Żuławska,operator,Interreg,Błotnik,Osłonka,Krynica Morska,Rybina,Elbląg,Malbork,Biała Góra. Kąty Rybackie,Braniewo,Nowa Pasłęka,Tolkmicko

Glenport Sp. z o.o.

PRZECHOWYWANIE ZBOŻA, PRZEŁADUNKI
przeładunki portowe,przechowywanie zboża,elewator zbożowy,magazyny,port,magazynowanie,port Elbląg,składowanie,

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja "Obierz kurs na Elbląg"

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
16.09.2022

Kaczyński: Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Jest „kwestią kilku tygodni” uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – powiedział we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Oświadczył, że kiedy budowa już się rozpocznie, „będzie można powiedzieć, że klamka zapadła, że ten kanał powstanie”. Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
16.10.2018

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska

Waży 167 t i ma prawie11 metrów długości. To moduł średnioprężny gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole. Jego przeładunek z barki na statek odbył się w Gdańsku w środę. Stamtąd moduł popłynie do Szczecina, a następnie Odrą do Opola.
16.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.