Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła skargę ws. rozstrzygnięcia konkursu na projekt Portu Elbląg – przekazała za KIO Elbląska Gazeta Internetowa. Decyzja Izby oznacza, że zwycięski projekt zostanie zrealizowany bez przeszkód administracyjnych.
Zorganizowany przez elbląski samorząd konkurs na rozbudowę portu morskiego wygrało konsorcjum warszawskich firm projektowych, WSP Polska Sp. z o.o oraz WXCA GROUP Spółka z o.o. z projektem "Brama na Bałtyk". Wyniki zaskarżyła do KIO firma YLE Inżynierowie, która zajęła w postępowaniu trzecie miejsce. Zaskarżający uważa, że zwycięska oferta została złożona po terminie (12.01 do 13:00), nie spełnia wymogów rozporządzenia ministra transportu i gospodarki wodnej oraz nie spełniania wymogów samego konkursu ws. "zapewnienia zdolności cumowania i rozładunku co najmniej 4 statków o długości 100 m i szerokości 20 m”.
Oprócz tego YLE Inżynierowie podważali to, czy za zaproponowane pieniądze da się w ogóle zrealizować przedstawiony i wybrany projekt. Wskazywano również na nieprawidłowości założeń projektu w odniesieniu do założeń konkursu. Zdaniem YLE zwyciężyła "poglądowa wizja", a nie – jak ogłaszano – koncepcję programowo-przestrzenną, wykonaną technicznie i prawnie. Odwołujący się podkreślili, że zwycięzcy przyznali, że przedstawiają parametry, uniemożliwiające wpłynięcie statków o szerokości 20 metrów, co ich zdaniem powinno dyskwalifikować ten projekt.
Krajowa Izba Odwoławcza nie przychyliła się do argumentów YLE Inżynierowie. Firma przekazała Elbląskiej Gazecie Internetowej, że firma nie skorzysta również z odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie, co faktycznie kończy postępowanie i otwiera drogę do realizacji zwycięskiego projektu.
O oddalenie skargi wnioskowały również władze Elbląga, które nie chciały przedłużenia postępowania przetargowego, jak i wykonania samej inwestycji. Rozbudowa potu ma kosztować 100 milionów złotych, objąć modernizację terminala przy ul. Radomskiej i przebudowę terminala przy ul. Żytniej z dostępem do bocznicy kolejowej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2029 rok.
Prezydent Elbląga Michał Missan zaprezentował 11 lutego kompleksową koncepcję rozwoju elbląskiego portu. Wskazał, że ma stać się nowoczesnym, multimodalnym węzłem przeładunkowym. Ma to stanowić realną ofertę dla to branży metalurgicznej, energetycznej, offshore, infrastrukturalnej, maszynowej oraz dual-use. W zamierzeniu nowy terminal pozwoli zoptymalizować łańcuchy dostaw, obniżyć koszty transportu i zwiększyć konkurencyjność ich produktów na rynkach globalnych.
- To kamień milowy w rozwoju nie tylko portu, ale również w rozwoju miasta i regionu. Wielokrotnie powtarzam, że planowane inwestycje w nowoczesną infrastrukturę portową to największy bodziec rozwojowy miasta od 50 lat, czyli od roku 1975, kiedy powstawało województwo elbląskie. Jesteśmy pełni nadziei, że te 5 minut uda nam się wykorzystać. Dziś jesteśmy już bliżej tej jakże ważnej inwestycji. Co ważne, to 200 mln komponent niemal miliardowych środków, które w tej kadencji zostaną zainwestowane w rozwój gospodarczy i społeczny naszego miasta. Bardzo się cieszę, gratuluję autorom zwycięskiej koncepcji, dziękuję za pracę sądowi konkursowemu – przekazał Michał Missan.
Przedstawiona wizja rozwoju Portu Morskiego w Elblągu zakłada budowę nowych przestrzeni portowych na obszarze ok. 30 ha przy ul. Żytniej. W ocenie sądu konkursowego zaproponowana koncepcja jest najbardziej funkcjonalna z punktu widzenia obsługi ładunków nie tylko w transporcie wodnym, ale również kolejowym i drogowym. Projekt ma w optymalny sposób wykorzystywać dostępną przestrzeń, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz powiązania drogowo-kolejowe, pozostając jednocześnie w realnych ramach finansowych realizacji przedsięwzięcia. Plan rozbudowy obejmuje również modernizację infrastruktury drogowej, w tym przebudowę ul. Mazurskiej oraz budowę dwóch rond na łącznicy pomiędzy Trasą Unii Europejskiej a ul. Radomską, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną portu oraz usprawni obsługę transportową tej części miasta.
Środki na realizację rozbudowy i modernizacji portu będą pochodzić z dofinansowania unijnego w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027”. Ponadto w listopadzie ub.r. Komisja Europejska dała zielone światło na inwestycje portowe i okołoportowe w Elblągu, co stanowi 40 mln euro dofinansowania. Autorzy zwycięskiego opracowania otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 150 tys. zł brutto oraz zaproszenie do wykonania na podstawie pracy konkursowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, na podstawie której będą realizowane inwestycje.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni