• <

Wynik wyszukiwania - "Bielik" - Wiadomości

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
15.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Ostatnia podróż Sokoła. Trwa efektowny transport okrętu do muzeum

Około godz. 11.00 rozpoczął się długo oczekiwany, największy tego rodzaju przejazd w dotychczasowej historii Gdyni. Nieopodal Nabrzeża Pomorskiego, po wczorajszym załadowaniu, były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł się na kursie ku swojemu miejscu przeznaczenia, jakim jest niecka ekspozycyjna obok Muzeum Marynarki Wojennej.
23.11.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

Bieliki w Świnoujściu będą kursowały rzadziej

Promy Bielik transportujące pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam od września będą kursowały rzadziej. Zmiana ta miała nastąpić wraz z otwarciem tunelu pod Świną, jednak zapotrzebowanie na promy dla pieszych i rowerzystów okazało się na tyle duże, że z decyzją zaczekano do końca sezonu turystycznego.
25.08.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Duże zapotrzebowanie na promy w Świnoujściu

W związku z otwarciem tunelu pod Świną spekulowało się o kursach promów Bielik, które przez lata transportowały pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam. W połowie lipca liczba kursów ma zostać zmniejszona, jednak jak się okazuje - zmiana ta jest teraz pod dużym znakiem zapytania.
13.07.2023

Otwarcie tunelu pod Świną. Jakie zmiany zajdą w świnoujskiej żegludze?

W piątek oficjalnie otwarto tunel pod Świną, będącym jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Uruchomienie przeprawy łączącej wysypy Wolin i Uznam oznacza znaczące zmiany w komunikacji Świnoujścia. Te największe dotyczą żeglugi.
03.07.2023

Pierwsi kierowcy przejechali tunelem pod Świną

Tunel pod Świną został udostępniony dla ruchu samochodowego. Pierwsi kierowcy pokonali go tuż po godzinie 20. Uroczyście otwarty w piątek w Świnoujściu połączył wyspy Uznam i Wolin. Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury, to najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
30.06.2023

W piątek uroczyste otwarcie tunelu w Świnoujściu

Otwarcie tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin i ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów, zaplanowano na piątek. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia.
30.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu

Na przeprawie w Świnoujściu kolejki. Żegluga Świnoujska zadecydowała, że przeprawa "Warszów" w centrum przepuszczać będzie wszystkie auta, a nie jak zazwyczaj tylko z miejscowymi rejestracjami.
30.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Świnoujście. Prom Bielik uderzył w nabrzeże

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w poniedziałek rano w Świnoujściu. Prom Bielik I nagle stracił moc w swoim silniku. Bez możliwości hamowania, statek nie był w stanie zatrzymać się przed przystanią, co doprowadziło do jego uderzenia w nabrzeże. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
24.05.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

Świnoujście planuje remont promów

Władze miasta planuję wyremontowanie dwóch jednostek przeznaczonych do transportu pasażerów i pojazdów osobowych i transportowych. Prace obejmą m.in. konserwacje kadłubów.
06.03.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu

Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku ma się rozpocząć nowa "służba" ORP Sokół, okrętu podwodnego typu Kobben, który do 2018 roku służył pod biało-czerwoną banderą. Trwają prace nad uczynieniem z niego wyjątkowego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.01.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

ORP Sęp i ORP Bielik - ostatnie okręty typu Kobben wycofane ze służby

ORP Sęp i ORP Bielik – ostatnie dwa okręty podwodne typu Kobben – zostały wycofane ze służby; o ostanim opuszczeniu bandery poinformowała 3. Flotylla Okrętów w Gdyni, do której należały jednostki.
16.12.2021

Rusza drążenie tunelu w Świnoujściu

5 marca rozpoczyna się drążenie tunelu pod rzeką Świną pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce.
04.03.2021

Rozbiórka tam na rzekach to przepis na sukces?

Na całym świecie coraz częściej mówi się o konieczności rozbierania niepotrzebnych barier na rzekach, gdyż nie tylko dewastują one całe ekosystemy, nie spełniają swoich funkcji, ale stanowią też często zagrożenie dla ludzi. U nas w planach jest z kolei budowa kilku stopni wodnych, więc nie dość, że nie podążamy z duchem zmian na lepsze, to jeszcze chcemy pogorszyć stan naszych (i tak już zdewastowanych) rzek. Jakie korzyści płyną z rozbiórki tam i czy w Polsce jest to możliwe?
09.02.2021

MON: Okręty podwodne typu Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania

Okręty podwodne typu Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania - poinformował resort obrony odpowiadając na interpelację grupy posłów Konfederacji dotyczącą stanu okrętów podwodnych typu Kobben w służbie Marynarki Wojennej.
17.01.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

OGZ i polsko – niemieckie szkolenie na Bałtyku [foto]

W piątek, 20 listopada br., zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz zespół niemieckich okrętów przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.
20.11.2020

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin

”Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m” - informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu.
20.11.2020

Postępy reanimowanego programu Ratownik: Polska złożyła ofertę na budowę okrętu

3 listopada, w odpowiedzi na pytania zadanie przez Zespół Badań i Analiz Militarnych Inspektorat, Uzbrojenia MON poinformował o postępach programu zamówienia i budowy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego projektu 570-II, który kryje się pod kryptonimem Ratownik.
09.11.2020

W Parku Narodowym „Ujście Warty” nastał czas wysokiej wody

Po trzyletniej przerwie duża woda w końcu pojawiła się w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Wysokie poziomy Odry, Warty i Postomii sprawiły, że obszar parku w dużej części jest zalany. To zjawisko normalne i sprzyjające tamtejszej faunie i florze, kształtujące niepowtarzalny charakter ujściowego odcinka Warty – poinformował Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.
03.11.2020

Ćwiczenia okrętów typu Kobben [foto]

W Marynarce Wojennej kończą służbę okręty podwodne typu Kobben. Odbyły się jedne z ostatnich ćwiczeń z ich udziałem.
27.10.2020

Rozpoczęła się ewakuacja przed akcją usuwania bomby Tallboy w Świnoujściu

Do godz. 8:30 w poniedziałek musieli opuścić tzw. strefę bezwzględną mieszkańcy części Karsiboru i Ognicy w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) w związku z akcją neutralizacji bomby Tallboy, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego. Mieszkańców i przyjezdnych czekają utrudnienia.
12.10.2020

W poniedziałek usuwanie bomby Tallboy w Świnoujściu - będą utrudnienia

Duże utrudnienia komunikacyjne czekają od poniedziałku do piątku kierowców wjeżdżających do Świnoujścia i wyjeżdżających z miasta podczas akcji neutralizacji w Kanale Piastowskim niewybuchu z II wojny światowej – tzw. Tallboya. Władze miasta apelują do mieszkańców o korzystanie w tych dniach z komunikacji miejskiej.
10.10.2020

Wkrótce neutralizacja 5,4-tonowej bomby z toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, "Tallboya" odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.
01.10.2020

ZMPSiŚ będzie obserwować orła bielika

Dział Ochrony Środowiska i BHP Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. zawarł umowę ze Sweco Consulting Sp. z o.o. z Poznania na rzecz ochrony środowiska w ramach inwestycji „Rozbudowa infrastruktury portowej w porcie w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”.
10.09.2020

Nowa platforma dla ptaków wodnych na Kanale Piaseczyńskim

Na Kanale Piaseczyńskim powstała nowa platforma dla ptaków wodnych. Wyspa, która ma służyć zwierzętom do odpoczynku, noclegu, żerowania i gniazdowania, powstała w ramach unijnego projektu ochrony zagrożonych gatunków.
20.07.2020

Modernizacja toru wodnego Świnoujście -Szczecin do głębokości 12,5 m [foto]

Informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu.
05.06.2020

Motorówki w Szczecinie wracają na wodę

W najbliższą sobotę, po sezonie zimowym, na wodę wrócą miejskie motorówki, które dają szansę poznania Szczecina od strony wody. Na prowadzenie tych niewielkich jednostek nie potrzebny jest patent motorowodny.
22.05.2020

Wojna pod wodą - ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów w Zatoce Gdańskiej

Prowadzenie ćwiczebnych ataków torpedowych, współpraca z okrętami nawodnymi i uchylanie się od ataków przeciwnika to tylko niektóre zadania jakie na wodach Zatoki Gdańskiej wykonywała w zanurzeniu załoga okrętu podwodnego ORP Bielik.
21.05.2020

ORP Bielik w zanurzeniu

ORP Bielik odbywał szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym. Marynarze określili elementy manewrowe własnej jednostki oraz dokonali kalibracji urządzeń nawigacyjnych.
02.05.2020

ORP Bielik wpłynął na remont do Stoczni Remontowa

W zeszłym tygodniu, Komenda Portu Wojennego Gdynia wybrała ofertę Gdańskiej Stoczni Remontowej z grupy kapitałowej Remontowa Holding na wykonanie naprawy bieżącej okrętu podwodnego ORP Bielik (296), typu Kobben (projektu IKL IK29). Ma ona umożliwić dalszą eksploatację 52-letniej jednostki.
23.10.2019

Rozpoczęła się akcja usuwania niewybuchów z Zalewu Szczecińskiego

Akcja wydobycia i neutralizacji dwóch niewybuchów z czasów II wojny światowej rozpoczęła się w poniedziałek na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Mieszkańców i turystów będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do niebezpiecznej strefy.
12.08.2019

W poniedziałek usuwanie niewybuchów z Zalewu Szczecińskiego

Wydobycie i neutralizacja dwóch niewybuchów z czasów II wojny światowej zalegających na torze wodnym Szczecin-Świnoujście zaplanowano na poniedziałek. Ewakuowana zostanie część mieszkańców miasta, wstrzymany będzie m.in. ruch promów, statków i pociągów.
11.08.2019

Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji

Silna armia to warunek bezpiecznego państwa – powiedział prezydent Andrzej Duda 3 maja podczas uroczystej defilady w Warszawie. Prezydent i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślali znaczenie członkostwa w NATO i UE oraz potrzebę modernizacji sił zbrojnych.
04.05.2019

Szczecin: Rusza miejska wypożyczalnia motorówek

W najbliższą sobotę po zimowej przerwie ruszy w Szczecinie wypożyczalnia niewielkich motorówek. Szczecinianie i turyści będą mieli okazję poznać z pokładu motorówki m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.
25.04.2019

Załoga Kastora uratowała bielika (foto)

Podczas prowadzenia prac związanych z badaniem dna toru wodnego Świnoujście-Szczecin, załoga jednostki Kastor, należącej do Urzędu Morskiego w Szczecinie, zobaczyła wpadającego do wody bielika. Ptaka udało się uratować.
20.04.2019

Okrętowa Grupa Zadaniowa w akcji

W poniedziałek, 4 marca, w ramach OGZ okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły pierwsze w tym roku manewry na Bałtyku. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
07.03.2019

Awaria promu Bielik IV w Świnoujściu. Jednostka utknęła na środku toru wodnego (wideo)

Awaria promu Bielik IV w Świnoujściu. W środę podczas przeprawy z Warszowa na Uznam na jednostce nastąpił tzw. blackout. Prom utracił sterowność i utknął na środku toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
09.01.2019

MON o 2018 roku: modernizacja, zacieśnianie współpracy międzynarodowej

Modernizacja, zwiększenie liczebności wojska, zwiększenie uposażeń dla żołnierzy, zacieśnienie współpracy z USA oraz w ramach NATO były wśród priorytetów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w 2018 roku - poinformowało Centrum Operacyjne MON w przesłanym PAP komunikacie.
31.12.2018

Narodowe Święto Niepodległości na okrętach Marynarki Wojennej

W niedzielę, 11 listopada, na całym wybrzeżu, Marynarka Wojenna weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci, wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny.
09.11.2018

Orzeł w zanurzeniu

Jest największym polskim okrętem podwodnym. ORP Orzeł odbywa szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym.
19.10.2018

15 lat pod biało-czerwoną banderą

W sobotę, 8 września okręt podwodny ORP Bielik obchodzi 15 rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery. Z tej okazji dzisiaj w piątek, 7 września podniesiono małą galę banderową i odbyła się uroczysta zbiórka.
07.09.2018

Brytyjski „The Guardian” wybrał najpiękniejsze plaże Bałtyku. Wśród nich są trzy polskie: w Helu, Łebie i Wolinie

W Połądze na Litwie, w Rydze na Łotwie, w Lubece w Niemczech, a także w Helu, Łebie i Wolinie. To m.in. tam, według brytyjskiego dziennika „The Guardian", są najpiękniejsze plaże Bałtyku. Oceniający pod uwagę wzięli przede wszystkim malownicze krajobrazy, dobrą lokalizację i atrakcje turystyczne.
27.08.2018

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W środę, 15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.
14.08.2018

Gdynia: morsko-lotnicza parada na Święto MW z udziałem prezydenta

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni miała miejsce w niedzielę morsko-lotnicza parada. Pokaz, w którym wzięło udział 5 samolotów i ponad 20 okrętów, oglądał z pokładu jednego z nich prezydent Andrzej Duda.
24.06.2018

Wakacyjna atrakcja: Szczecin z pokładu motorówki (wideo)

Zmęczeni zgiełkiem miasta turyści i mieszkańcy Szczecina będą mogli latem podziwiać uroki stolicy Pomorza z pokładu motorówki. Będzie można w ten sposób poznać m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.
23.06.2018

Święto Marynarki Wojennej w 100 - lecie jej istnienia

W niedzielę, 24 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Dla podkreślenia 100-letniej obecności sił morskich Marynarka Wojenna organizuje Wielką Paradę Morsko-Lotniczą.
20.06.2018

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.
30.05.2018

Powstała „Niemapa” Szczecina

Szczecin dołączył do miast, które mają swoją "Niemapę" – ilustrowany przewodnik po atrakcjach turystycznych. Premiera wydawnictwa odbędzie się w sobotę.
20.04.2018

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna, zostanie wycofany ze służby w połowie roku. Ta niezwykła jednostka stanie się wtedy obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej.
12.03.2018

Marynarska służba w NATO

Udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych, a także w operacjach bojowych i Siłach Odpowiedzi – tak krótko można scharakteryzować bilans działań Marynarki Wojennej pod flagą NATO.
09.03.2018

Wycieczka kajakiem po Międzyodrzu

Czy Międzyodrze o tej porze roku, gdy nie ma kwitnącej roślinności, pływających grążeli czy co i rusz przelatującego ptactwa, jest ciekawe? Oczywiście! Właśnie zimą odkryć można kanały, które już najczęściej od wczesnej wiosny przestają być spływne. Jest też spokojniej i ciszej niż w sezonie letnim, gdy w najlepsze trwa okres lęgowy ptaków, wegetacja roślin, narodziny niezliczonej ilości owadów. Poza tym, będzie okazja przekonac się jak to jest pływać kajakiem zimą w niskich temperaturach.
05.02.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Zmiana w kursowaniu promów na przeprawie Centrum w Świnoujściu

Od 1 grudnia 2017 r. nie każdej nocy kursować będą promy typu „Karsibór”, które obsługują ogólnie dostępną przeprawę Centrum. W godzinach 0:00-4:30 przeprawa czynna będzie z poniedziałku na wtorek, ze środy na czwartek oraz z piątku na sobotę. W pozostałe noce, w tych godzinach, samochody do 30 ton DMC będą przeprawiane promami typu „Bielik” na miejskiej przeprawie „Warszów”.
30.11.2017

Zarybienia starorzeczy Odry dla ochrony ptaków drapieżnych

Kania czarna i ruda, bielik czy rybołów należą do gatunków ptaków drapieżnych, których podstawowym pokarmem są ryby. Niestety tych w lubuskich wodach jest coraz mniej. W celu poprawy tej sytuacji pod koniec października rozpoczęły się zarybienia starorzeczy środkowego odcinka Odry.
02.11.2017

W Świnoujściu zmiany w kursowaniu promów

Przeprawa kasiborska w Świnoujściu jest zamknięta – poinformowało Radio Szczecin. Samochody kierowane są na przeprawę Warszów, na której teraz kursują trzy Bieliki i jeden Karsibór.
30.10.2017

Rozpoczyna się ćwiczenie OSTROBOK-17

Ponad 10 jednostek pływających różnego rodzaju wspólnie z jednostkami brzegowymi weźmie udział w rozpoczynającym sire w poniedziałek w 3. Flotylli Okrętów ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Ostrobok-17. Manewry potrwają do 22 września.
18.09.2017

Plan modernizacji Marynarki Wojennej. 20 zadań na liście

Inspektorat Uzbrojenia przekazał Defence24.pl aktualny harmonogramu realizacji zadań w ramach programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu” do 2030 r. W ramach programu realizowanych jest 20 oddzielnych zadań.
16.09.2017

Ćwiczenie PASSEX na Bałtyku

5 września na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Okręty z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski, wspierane przez lotnictwo morskie prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
05.09.2017

Bobiński: w terminalu LNG nie ma miejsca na rutynę

Najbardziej newralgiczny moment to ten, gdy skroplony gaz przez tzw. kołnierze kolektorów zaczyna płynąć z ładowni metanowca do ramion rozładowczych terminala LNG - mówi PAP dyrektor pionu eksploatacji świnoujskiego gazoportu, Zbigniew Bobiński. W terminalu nie ma miejsca na rutynę - podkreśla.
31.08.2017

W Śwnoujściu mężczyzna wpadł do kanału portowego (wideo)

Starszy mężczyzna wpadł do kanału portowego w Świnoujściu. Na pomoc ruszyli przechodnie. Załoga promu Bielik wszczęła alarm i rzuciła koło ratunkowe – poinformowało swinoujskie.info.
28.07.2017

Turystyka jachtowa na rzekach staje się popularna. To dobry sposób na zwiedzanie i kontakt z przyrodą

Rzeki coraz częściej stają się miejscem turystyki jachtowej. Z roku na rok zainteresowanie tego typu rejsami rośnie – Mazury niektórym już się przejadły, dla innych są zbyt zatłoczone, a Wisła i Odra są jeszcze nieodkrytą atrakcja. Rejs po największych polskich rzekach to nie tylko sposób na zwiedzanie mijanych po drodze miast, lecz także na obcowanie z naturą.
18.07.2017

15 lat pod biało-czerwoną banderą

24 tysiące mil morskich żeglugi, w tym prawie 13 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych - to bilans działań okrętu podwodnego ORP Sokół w Marynarce Wojennej. W niedzielę, 4 czerwca mija 15 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
02.06.2017

Więcej promów na przeprawie „Centrum” w Świnoujściu. Skończą się kolejki

Trzy promy na przeprawie „Centrum” w Świnoujściu. Zmiany obowiązują od 1 czerwca w godzinach od 8:15 do 18:15. Nowa jednostka ma znacznie skrócić czas oczekiwania na prom. W ubiegłym sezonie na wjazd lub wyjazd z kurortu trzeba było czekać nawet dwie godziny w kilometrowych kolejkach.
01.06.2017

Niecodzienna wizyta w 3. Flotylli Okrętów

W poniedziałek, 29 maja, z wizytą w 3. Flotylli Okrętów przebywał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki. Celem wizyty było zapoznanie się z zadaniami realizowanymi przez morski Rodzaj Sił Zbrojnych.
29.05.2017

Dowódca Generalny w 3. Flotylli Okrętów

Marynarzy uczestniczących w ćwiczeniu pk. Okoń-17 w czwartek odwiedził Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Była to pierwsza wizyta generała dywizji Jarosława Mika w Marynarce Wojennej.
26.05.2017

Zatoka w ogniu

Wydzielone siły okrętowe 3. FO przeprowadziły ćwiczenia na wodach Bałtyku Południowego. W ciągu ostatnich trzech dni na morzu działały m.in. fregata rakietowa, korweta zwalczania okrętów podwodnych oraz okręt podwodny.
18.05.2017

Więcej promów na świnoujskiej przeprawie

Na ogólnodostępnej przeprawie promowej "Centrum", zwanej popularnie Karsiborami, przez cały maj będą pływały trzy promy. Dodatkowa jednostka będzie uruchamiana jak tylko pojawią się długie kolejki pojazdów oczekujących na przeprawę.
09.05.2017

Motorówki wróciły na Odrę

Mimo że za oknem deszcz i chmury, to Klaudynka, Tereńka, Małgorzatka i Romka są już gotowe do sezonu. Cztery niewielkie motorówki Żeglugi Szczecińskiej o wdzięcznych, żeńskich imionach pojawiły się już w okolicy Mostu Długiego.
26.04.2017

Promy Żeglugi Świnoujskiej wreszcie z nowymi radarami

W wyniku przetargu ogłoszonego w listopadzie ub. roku wszystkie promy pasażersko-samochodowe Żeglugi Świnoujskiej (osiem jednostek) otrzymały nowe systemy radarowe oraz kompasy satelitarne GPS. Wykonawcą zamówienia wyłonionym w przetargu została firma Alphatron Marine Poland ze Szczecina, a nad zgodnością z przepisami czuwał Polski Rejestr Statków (PRS).
13.03.2017

W Gdyni setki osób zwiedzały okręty

Aby dostać się do środka, trzeba było czekać w kolejce nawet kilka godzin. W Gdyni na Skwerze Kościuszki z okazji 46. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów im. kmdra Bolesława Romanowskiego można było zwiedzać okręty. Mimo deszczowej pogody, chętnych nie brakowało.
10.03.2017

46. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu i osłony transportu morskiego.
10.03.2017

Admirał Matt Zirkle z wizytą w 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 9 marca, wizytę w 3. Flotylli Okrętów złożył dowódca Sił Podwodnych Paktu Północnoatlantyckiego admirał Matt Zirkle. W trakcie wizyty w Gdyni spotkał się z szefem Sztabu Flotylli komandorem Wojciechem Sową.
09.03.2017

18 lat Marynarki Wojennej w NATO

W niedzielę, 12 marca, mija 18 lat od dnia, kiedy Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego. Polskie okręty wielokrotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO i operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, spędzając pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego łącznie ponad 8 lat.
09.03.2017

46. rocznica powstania 3. Flotylli Okrętów

W sobotę, 11 marca, mija 46 lat od utworzenia największego związku taktycznego Marynarki Wojennej. W 1971 roku powstała całkiem nowa jednostka, która do dzisiaj stanowi główną siłę uderzeniową polskich sił morskich.
06.03.2017

Eksperci: regulacja Wisły jest nieekonomiczna i zagraża środowisku

Wymarcie migrujących w górę rzeki gatunków ryb, zniszczenie unikalnych ekosystemów i siedlisk ptaków oraz ogromny koszt - to rezultat, jaki zdaniem ekspertów przyniesie przywrócenie żeglowności na Wiśle.
01.03.2017

Zakończył się remont promu Baltivia należącego do PŻB

Zakład Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu zakończył remont promu Baltivia, należącego do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W trakcie remontu wymieniono m.in. 12 metrów kwadratowych poszycia statku czyli blach znajdujących się na burcie jednostki. Baltivia nie była dokowana, ponieważ w Świnoujściu nie ma takich możliwości. Remont kosztował około 400 tysięcy złotych.
11.01.2017

„BIELIK” będzie strzegł transportów PKP CARGO

Nowoczesny, super lekki, wyposażony w jeszcze lepsze niż do tej pory kamery dron „Bielik” rozpoczyna patrolowanie torów i obszarów kolejowych w służbie PKP CARGO. W ubiegłym roku dzięki wykorzystaniu floty bezzałogowców, największy polski przewoźnik kolejowy ograniczył kradzieże przewożonych towarów o blisko 50 procent. Nowy nabytek spółki pozwoli jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo dostaw i infrastruktury kolejowej.
11.01.2017

Przeprawy z botem

Poprzez potral Facebook, na stronie ktoryprom.p,l rozmawialiśmy z botem, informującym o rozkładzie jazdy i utrudnieniach na przeprawach promowych między innymi w Świnoujściu. Zna także, miedzy innymi, historię poszczególnych promów.
12.12.2016

Świnoujście: nowe identyfikatory na prom Bielik na dziwnych zasadach

Mieszkańcy Świnoujścia zwrócili uwagę przewodniczącej Rady Miasta na niesprawiedliwe zasady wydawania nowych identyfikatorów na prom Bielik w 2017 roku. Według uchwalonych przepisów identyfikatory wydawane sa na rok kalendarzowy i kosztują 120 złotych, niezależnie od tego, kiedy się je wykupi.
12.12.2016

Torpedy na ORP Bielik

Załadunek torpedy ćwiczebnej na okręt podwodny ORP BIELIK miał miejsce w poniedziałek (5.12) w Porcie Wojennym Gdynia. Uczestniczyli w nim marynarze okrętów podwodnych typu Kobben oraz zabezpieczenie techniczne.
06.12.2016

Załadunek torpedy na ORP Bielik

25 października w Porcie Wojennym Gdynia odbył się załadunek ćwiczebnej torpedy TP-613 na okręt podwodny ORP Bielik. Uczestniczyli w nim marynarze z okrętu podwodnego oraz specjaliści z Komendy Portu Wojennego Gdynia.
27.10.2016

W najbliższy weekend dodatkowe promy w Świnoujściu

Żegluga Świnoujska poinformowała, że jest gotowa do uruchomienia dodatkowych promów w przedświąteczny weekend, Dzień Wszystkich Świętych oraz 2. listopada w przypadku wystąpienia dużych kolejek na obu przeprawach promowych. Podano tez godziny ich funkcjonowania.
26.10.2016

Ćwiczenia z załadunku torped na ORP Bielik

W Porcie Wojennym Gdynia, odbył się załadunek ćwiczebnej torpedy TP-613 na okręt podwodny ORP Bielik. Uczestniczyli w nim marynarze z okrętu podwodnego oraz specjaliści z Komendy Portu Wojennego Gdynia.
26.10.2016

Kilometrowy korek na prom do Świnoujścia

Jak podało Radio Szczecin, na prom do Świnoujścia trzeba czekać w kilometrowej kolejce. Trasa jest zakorkowana.
12.10.2016

Nowi dowódcy okrętów podwodnych

W piątek 24 czerwca, dwa okręty podwodne zyskały nowych dowódców. Dotychczasowy dowódca ORP Sokół kmdr ppor. Tomasz Sołkiewicz objął dowodzenie ORP Orzeł i awansował na stopień komandora porucznika. Jego miejsce zajął kmdr ppor. Łukasz Szmigiel.
24.06.2016

Zakończyły się największe tegoroczne manewry wojskowe Anakonada 2016 (wideo)

W piątek 17 czerwca zakończyły się największe, tegoroczne manewry wojskowe Anakonda-16. Bardzo ważnym elementem ćwiczenia było prowadzenie morskiej operacji obronnej. Zadanie to wykonywały okręty oraz jednostki brzegowe Marynarki Wojennej.
17.06.2016

3. FO w manewrach Anakonda 16

Siły okrętowe rozpoczynają dzisiaj (wtorek, 7 czerwca) działania w największych w tym roku manewrach Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem Anakonda 16.
07.06.2016

Szczecin - miasto z pokładu motorówki

Możliwość podziwiania panoramy miasta od strony rzeki, ale także malowniczego jeziora Dąbie dają niewielkie łodzie motorowe, które można wypożyczać w centrum Szczecina. Żegluga Szczecińska rozpoczęła sezon, a jej łodzie czekają na amatorów wodnych wycieczek.
08.05.2016

Polska rozważa zakup okrętów podwodnych razem z innymi krajami

Jest szansa na to, że Polska zakupi okręty podwodne razem z innym krajem należącym do NATO. Jednostki mają być wyposażone w pociski manewrujące – wynika ze słów wiceministra obrony Czesława Mroczka.
07.09.2015

Sekretarz Stanu MON i Dowódca Generalny u marynarzy

Sekretarz Stanu MON Czesław Mroczek, 26 i 27 sierpnia przebywał z dwudniową wizytą w 3. Flotylli Okrętów. Towarzyszyli mu Dowódca Generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański i Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Marian Ambroziak oraz przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ.
27.08.2015

Zmiana w kursowaniu promów w Świnoujściu. Koniec z kolejkami?

W Świnoujściu przeprowadzono zmiany w kursowaniu promów – od wczoraj na przeprawie w Karsiborze włączono dodatkowy trzeci prom. To efekt olbrzymich kolejek, które są prawdziwą zmorą turystów przez ostanie tygodnie.
26.06.2015

Polska marynarka się zbroi. Nowe zabawki zawojują Bałtyk?

Polska marynarka idzie na zakupy. Do wydania 10 mld. zł na nowe jednostki podwodne. - Trzy, cztery okręty najnowszej generacji mogą trzymać w szachu całą rosyjską flotę bałtycką - takiego zdania są cytowani przez "Gazetę Wyborczą" oficerowie.
27.04.2015

Wyciąganie bomby w Świnoujściu. Kursowanie promów może być utrudnione

Saperzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu wywiozą w czwartek niemiecką bombę głębinową. 150 kilogramowy niewybuch z czasów drugiej wojny światowej znaleziono podczas prac przy modernizacji skarp Kanału Piastowskiego, w pobliżu przeprawy promowej w Karsiborze.
18.03.2015

16 lat w NATO

Marynarka Wojenna była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych, który w 1999 roku rozpoczął współpracę z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ciągu szesnastu lat, w ramach 21 różnego rodzaju misji międzynarodowych polskie okręty spędziły łącznie ponad 90 miesięcy w służbie pod flagą Sojuszu.
11.03.2015

Nowe zasady na świnoujskich promach. Bieliki otwarte też dla osób spoza miasta

Specjalne zezwolenie umożliwiające wjazd na prom w centrum miasta będą mogli otrzymać właściciele mieszkań i apartamentów, nawet jeśli są zameldowani w innym mieście.
02.01.2015

Prom „Bielik” uderzył w nabrzeże

Awaria promu „Bielik”, który obsługuje przeprawę w Świnoujściu. Kiedy jednostka płynęła w kierunku wyspy Wolin, straciła moc i uderzyła w nabrzeże.
17.12.2014

Zasady korzystania z przepraw w centrum do zmiany

Kolejne zmiany zasad korzystania z przepraw promowych w centrum Świnoujścia.
17.12.2014

W Świnoujściu brakuje pieniędzy na promy

Mimo subwencji i własnego zaangażowania finansowego miasto na przełomie roku będzie musiało wystąpić o 4 mln zł dotacji na przeprawę przez Świnę. Główny powód to rosnące koszty paliwa i utrzymania jednostek.
27.11.2014

Nowe identyfikatory uprawniające do wjazdu na promy Bielik

Świnoujście wymienia identyfikatory, które uprawniają do wjazdu na promy w centrum miasta.
03.11.2014

Aktualizacja: Akcja wydobycia bomby głębinowej w Świnoujściu zakończona

Saperzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu we wtorek wywieźli ładunek, leżący w pobliżu przeprawy promowej w Świnoujściu – Karsiborze.
21.10.2014

Trwa akcja wydobycia bomby głębinowej w Świnoujściu

Saperzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu we wtorek wywiozą minę głębinową, leżącą w pobliżu przeprawy promowej w Świnoujściu - Karsiborze.
21.10.2014

Prezydent Świnoujścia zmienia zasady korzystania z promów Bielik w centrum

Od kilku lat na promy Bielik w centrum mogły w weekendy wjeżdżać wszystkie samochody, a nie tylko mieszkańców miasta jak to jest w tygodniu. Teraz ulegnie to zmianie.
16.10.2014

Specjalistyczne jednostki pływające w RZGW w Warszawie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie chcąc zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa na szlakach żeglownychpoprzez m.in. dostosowanie oznakowania nawigacyjnego do warunków żeglugi całodobowej, zrealizował projekt „Budowa i zakup specjalistycznych zestawów pływających w celu zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, dzięki przystosowaniu oznakowania dla żeglugi całodobowej”.
16.10.2014

Specjalistyczne jednostki pływające w RZGW w Warszawie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie chcąc zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa na szlakach żeglownych poprzez m.in. dostosowanie oznakowania nawigacyjnego do warunków żeglugi całodobowej, zrealizował projekt „Budowa i zakup specjalistycznych zestawów pływających w celu zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, dzięki przystosowaniu oznakowania dla żeglugi całodobowej”.
14.10.2014

Dwa lata więzienia grożą kapitanowi świnoujskiego promu

Akt oskarżenia przeciwko 61-letniemu, byłemu już, pracownikowi Żeglugi Świnoujskiej trafił do sądu. Prokurator zarzuca mu kierowanie promem "Bielik" pod wpływem alkoholu.
06.05.2014

Pasażerowie utknęli na świnoujskim promie [WIDEO]

- Jednostka dwie godziny stała na kotwicy, po tym jak w południe silnik uległ awarii - mówi rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus.
30.04.2014

Ćwierć wieku od katastrofy, która zmieniła przemysły stoczniowy i naftowy

Gdy po północy, 24 marca na Rafę Blighta w Zatoce Księcia Williama na Alasce wpadł tankowiec Exxon Valdez, nikt chyba nie przypuszczał, jak brzemienne w skutkach będzie to zdarzenie. Mimo, że w statystykach co do wielkości zanieczyszczeń ropą naftową katastrofa nie mieści się nawet w pierwszej pięćdziesiątce, to żadne inne tego typu zdarzenie nie miało tak poważnego wpływu na przemysły naftowy i stoczniowy.
24.03.2014

Kapitan świnoujskiego promu miał 0,8 promila

Pijany kapitan sterował jednym z promów pływających na miejskiej przeprawie w Świnoujściu. 61-letni mężczyzna jest już w rękach policji.
14.03.2014

Jakie okręty podwodne dla polskiej MW?

Jeden z najważniejszych programów modernizacji Marynarki Wojennej – zakup trzech nowych okrętów podwodnych – wchodzi w decydującą fazę. MON i Sztab Generalny finalizują prace nad wymaganiami operacyjnymi dla tych jednostek. Przetarg może zostać ogłoszony w połowie przyszłego roku.
09.12.2013

Żmurkiewicz: damy kasę na tunel!

Świnoujście dołożyłoby nawet 20 procent z na budowę tunelu pod Świną. Reszta pochodziłaby z Unii Europejskiej. Rząd nie musiałby na inwestycję przeznaczać żadnych pieniędzy z budżetu państwa. To nowa propozycja Janusz Żmurkiewicza, prezydenta Świnoujścia skierowana do decydentów w Warszawie.
24.09.2013

Marynarka Wojenna 14 lat w Nato

W piętnasty rok funkcjonowania w strukturach Sojuszu Marynarka Wojenna wkracza dowodząc „Tarczą Przeciwminową Europy” – jednym z czterech elitarnych, stałych zespołów NATO.
13.03.2013

Dzień otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni- „chcemy by morze nadal fascynowało”

W piątek, 30 listopada Marynarka Wojenna udostępniła swoje wnętrza setkom zwiedzających. Była to jedna z niewielu okazji, kiedy cywile mogli zobaczyć od kuchni funkcjonowanie wojskowej uczelni, spróbować swoich sił na nowoczesnych symulatorach strzeleckich i nawigacyjnych a nawet spędzić kilka minut na pokładzie okrętu podwodnego typu Kobben.
03.12.2012

Na ratunek załodze okrętu podwodnego „Northern Crown 2012”.

Northern Crown 2012 to kryptonim polsko-szwedzkiego ćwiczenia w ratowaniu załóg okrętów podwodnych – jednej z najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu. Manewry odbędą się na wodach Zatoki Gdańskiej w czwartek i piątek (4-5 października). Kulminacyjnym momentem ćwiczeń będzie ewakuacja „suchą stopą” członków załogi okrętu podwodnego z dna na powierzchnię, przy wykorzystaniu ratowniczego pojazdu podwodnego.
03.10.2012

„Filmowe koszary”

Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się także „Gdynia Film Festival Dzieciom”, którego kulminacyjnym punktem programu będą „Filmowe Koszary”. Organizowane są one w sobotę, 12 maja w Gdyni Oksywiu na boisku przed kinem „GROM” oraz na terenie Bazy Marynarki Wojennej. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy kaskaderskie, saperskie i ratownicze oraz wejść na pokład okrętów Marynarki Wojennej.
11.05.2012

Usterka za usterką

Świnoujście. Usterki promów stały się już w Świnoujściu normą. W czwartek doszło do kolejnej. Tym razem przez ponad godzinę między wyspami Wolin i Uznam kursował tylko jeden „Bielik”, bo w drugim doszło do awarii.
10.04.2012

Kolejny prom uderzył w nabrzeże

Kilka godzin po tym jak Karsibór I huknął w nabrzeże doszło do kolejnego zderzenia - tym razem w nabrzeże uderzył Karsibór II. Ludzie są przerażeni. - Niedługo nie będzie czym przeprawić się z wyspy na wyspę! Strach pływać psującymi się jednostkami - mówią.
02.04.2012

Marynarka Wojenna 13 lat w NATO

W poniedziałek 12 marca, minęło 13 lat od dnia, kiedy Polska weszła w struktury NATO. Przez ten okres jednostki Marynarki Wojennej uczestniczyły w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych i operacjach bojowych.
13.03.2012

MON bada sytuację Marynarki Wojennej. Decyzje ministra dopiero w marcu

Polskie siły morskie powinny posiadać m.in. okręty wielozadaniowe, podwodne i przeciwminowe - ocenia Dowództwo Marynarki Wojennej. Przyszłość tego rodzaju sił zbrojnych jest obecnie analizowana przez MON. Minister Tomasz Siemoniak zapowiada decyzje na marzec.
21.02.2012

22 mln zł na przeprawy promowe to za mało

Lada dzień rząd zaproponuje podział pieniędzy z rezerwy ogólnej subwencji drogowej. Miasto liczy na większą sumę na utrzymanie przeprawy promowej. Jeśli tak się nie stanie, będzie musiało więcej wydać ze swojej kasy.
01.02.2012

Gryfia walczy o kontrakt na lodołamacze

Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia walczy o kontrakt na budowę lodołamaczy, które będą usuwać zatory lodowe na Wiśle i Odrze.
09.11.2011

Byle nie czekać

Na przeprawach promowych w Świnoujściu wczoraj wielkich kolejek nie było. Oby tak samo było w weekend, kiedy miasto będzie przeżywało najazd turystów chcących uczestniczyć w Karuzeli Cooltury.
21.07.2011

Można pływać bezpiecznie

Prom Bielik ma średnio 38 awarii w roku, a Karsibór.-18.
18.07.2011

Półtora roku pod flagą NATO

Polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” przez ostatnie półtora roku prowadził działania pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego . Stał na czele elitarnego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Uczestniczył w misji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”.
30.06.2011

Popłynie trzeci Bielik

Od 17 czerwca więcej promów w centrum. Trzeci prom będzie uruchamiany w przypadku dużych kolejek. W piątki będzie kursował od godziny 15 do 21. W soboty i niedziele - od 9 do 21.
15.06.2011

Na promy będziemy czekać znacznie krócej

Od 1 czerwca na przeprawie promowej Karsibór będzie kursował dodatkowy prom, a od 17 czerwca - jeszcze jeden Bielik w centrum.
31.05.2011

Resort dorzuci na remont promów

Świnoujście dostanie z Ministerstwa Infrastruktury siedem milionów złotych na remont wysłużonych promów „Karsiborów” W czwartek (21.4) z taką wiadomością wrócił do miasta prezydent Janusz Żmurkiewicz. Drugie tyle miasto przeznaczyło na naprawę tych jednostek z własnego budżetu.
22.04.2011

Misja na Morzu Śródziemnym

"Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym to jedna z najważniejszych operacji NATO. Prowadzona jest od dziewięciu lat. Po raz trzeci uczestniczy w niej okręt podwodny ORP "Bielik". Jego załoga monitoruje żeglugę, zwłaszcza szlaki i rejony szczególnie narażone na działania grup terrorystycznych.
29.11.2010

Szczecin/ Świnoujście- Mnister nie rozwiał obaw portowców

Prezesi spółek portowych oczekują pomocy w sprawie VAT-u i zmniejszenia opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. Ale konkretnych deklaracji w tej sprawie minister infrastruktury nie złożył.
15.11.2010

Polska Marynarka Wojenna idzie do remontu

400 mln zł przeznaczy MON na modernizację dwóch polskich fregat. Zdaniem dowództwa Marynarki Wojennej wydatki są konieczne m.in. po to, aby polskie jednostki były w stanie współdziałać z flotą NATO na Morzu Śródziemnym.
30.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.