• <

Szczecin - miasto z pokładu motorówki

08.05.2016 08:29 Źródło: PAP
Strona główna Szczecin - miasto z pokładu motorówki

Możliwość podziwiania panoramy miasta od strony rzeki, ale także malowniczego jeziora Dąbie dają niewielkie łodzie motorowe, które można wypożyczać w centrum Szczecina. Żegluga Szczecińska rozpoczęła sezon, a jej łodzie czekają na amatorów wodnych wycieczek.

Codziennie do dyspozycji mieszkańców i turystów są cztery pięcioosobowe motorówki. Jednostki może wypożyczyć każda pełnoletnia osoba, ponieważ łodzie posiadają niewielki silnik, dzięki czemu do ich prowadzenia nie jest potrzebny patent motorowodny.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest oczywiście panorama miasta z reprezentacyjnymi Wałami Chrobrego, Czy Zamkiem Książąt Pomorskich, ale warto wybrać się także poza centrum - mówi PAP rzecznik miejskiej spółki Żegluga Szczecińska, która wypożycza motorówki Tomasz Owsik-Kozłowski.

Motorówki można wypożyczać przy usytuowanym w centrum Bulwarze Gdyńskim. Stąd można udać się choćby w okolice Dworca Głównego i tzw. szczecińskiej Wenecji, czyli kompleksu ponad stuletnich budynków przemysłowych, które "schodzą" do samej rzeki. Warto zobaczyć także tereny, na których funkcjonowała stocznia szczecińska.

Osoby, które chcą zaznać więcej spokoju powinny udać się rzeką Świętą w malownicze okolice jeziora Dąbie - mówi Owsik-Kozłowski. Jak dodał, to świetna okazja do podziwiania występujących tam orłów bielików, czy bobrów.

W okolicach rzeki Święta i kanału Wydrnik do dyspozycji turystów są cztery tzw. zakątki wodne. To pływające w części zadaszone pomosty, przy których można zacumować niewielkie jednostki i odpocząć.

"Rozpoczęty niedawno sezon potrwa tak długo, jak pozwoli na to pogoda. Jeśli we wrześniu będzie słonecznie i nie będzie silnego wiatru będziemy wypożyczać motorówki" - podkreślił Owsik-Kozłowski.

Koszt wypożyczenia łodzi za pierwszą godzinę wynosi 60 zł i 50 zł za każdą kolejną.

To już trzeci sezon, w którym Żegluga Szczecińska oferuje wypożyczenie łodzi, a te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem - podkreśla Owsik-Kozłowski. "Zaczynaliśmy od dwóch łodzi, rok temu pływały już cztery. Dwie najnowsze w zeszłym sezonie przepłynęły łącznie 8 tys. kilometrów. Zastanawiamy się, czy nie zainwestować w kolejne" - dodał.

Dla osób, które nie odkryły w sobie żyłki sternika Żegluga Szczecińska przygotowała także półgodzinne rejsy katamaranem "Telimena". Chętni zobaczą podczas rejsu Wały Chrobrego, Wyspę Grodzką, czy Stocznię Gryfia.

Żegluga Szczecińska poza wypożyczaniem niewielkich łodzi zajmuje się m.in. świadczenie usług portowych dla małych jednostek turystycznych, a także morskich i śródlądowych jednostek pasażerskich.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.