• <

Zakończyły się największe tegoroczne manewry wojskowe Anakonada 2016 (wideo)

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zakończyły się największe tegoroczne manewry wojskowe Anakonada 2016 (wideo)
Zakończyły się największe tegoroczne manewry wojskowe Anakonada 2016 (wideo) - GospodarkaMorska.pl

W piątek 17 czerwca zakończyły się największe, tegoroczne manewry wojskowe Anakonda-16. Bardzo ważnym elementem ćwiczenia było prowadzenie morskiej operacji obronnej. Zadanie to wykonywały okręty oraz jednostki brzegowe Marynarki Wojennej.

Anakonda 16 to największe, cykliczne i połączone ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o charakterze zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. W tym roku uczestniczyły w nim 23 państwa. Na lądzie, morzu i w powietrzu ćwiczyło łącznie 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 polskich. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostały także epizody cyklicznych ćwiczeń antyterrorystycznych i ratowniczych "Renegate/Kaper", "Renegate/Sarex" oraz międzynarodowych manewrów morskich Baltops. Główny cel manewrów Anakonda to zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw i pododdziałów w ramach tak zwanej połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowo sprawdzone zostały zdolności do wypełniania zadań w ramach "państwa gospodarza", zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

W ramach manewrów Anakonda-16 załogi okrętów Marynarki Wojennej, prowadziły morską operację obronną uniemożliwiającą blokadę państwa od strony morza oraz działania zmierzające do udaremnienie wysadzenia potencjalnego desantu. W tym celu, wspólnie z lotnictwem morskim oraz Morską Jednostką Rakietową realizowały kompleksową operację osłony szlaków żeglugowych m.in. przed atakami z powietrza i działaniami okrętów podwodnych, działania przeciwminowe oraz ratownicze, wytyczanie bezpiecznych torów wodnych, rozpoznanie i niedopuszczenie do podejścia sił przeciwnika do własnego brzegu. Okręty działały na wydzielonych poligonach wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich. Całością sił na morzu dowodziło Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W ramach ćwiczenia Anakonda 16 Marynarka Wojenna wydzieliła 16 okrętów i pomocniczych jednostek pływających z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewniły samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej.
Siły Marynarki Wojennej biorące udział w ćwiczeniu Anakonda 16:

Okręty:

okręt podwodny ORP Bielik;
korweta ZOP ORP Kaszub;
okręt rakietowy ORP Grom;
okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator;
okręt hydrograficzny ORP Arctowski;
okręt ratowniczy ORP Lech;
okręt transportowo-minowy ORP Gniezno;
niszczyciel min ORP Czajka;
trałowce: OORP Gopło, Wdzydze, Jamno, Mielno, Resko;
pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu (kutry, holowniki);

Lotnictwo morskie:

śmigłowce ratownicze W-3RM;
śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych SH-2G i Mi-14Pł;
samoloty patrolowe Bryza.
Dowództwa oraz jednostki brzegowe:
Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego;
Dowództwo 3. Flotylli Okrętów w Gdyni;
Dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu;
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej;
43. Batalion Saperów w Rozewiu;
Komenda Portu Wojennego Gdynia;
Komenda Portu Wojennego Świnoujście;
Morska Jednostka Rakietowa Siemirowice.

Głównym celem manewrów Anakonda 16 było sprawdzenie prawidłowości reakcji ćwiczących na całe spektrum wyzwań zidentyfikowanych w trwających współcześnie konfliktach, w tym odpowiedzi na zagrożenie hybrydowe. Pododdziały realizowały szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem różnego rodzaju broni, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość i skalę. W czasie ćwiczenia nastąpiło również przekazanie zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych RP i elementami struktur dowodzenia NATO.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.