• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Wakacyjna atrakcja: Szczecin z pokładu motorówki (wideo)

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wakacyjna atrakcja: Szczecin z pokładu motorówki (wideo)
Wakacyjna atrakcja: Szczecin z pokładu motorówki (wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

23.06.2018 Źródło: PAP

Zmęczeni zgiełkiem miasta turyści i mieszkańcy Szczecina będą mogli latem podziwiać uroki stolicy Pomorza z pokładu motorówki. Będzie można w ten sposób poznać m.in. port, szczecińską Wenecję i Jezioro Dąbie.

Wszyscy, którzy zdecydują się na poznanie Szczecina od strony wody, mogą w centrum miasta wypożyczyć niewielką pięcioosobową motorówkę. Jednostki o małej pojemności silnika, do których prowadzenia nie jest wymagany specjalny patent, wypożycza miejska spółka Żegluga Szczecińska.

Położony nad Odrą i Jeziorem Dąbie Szczecin jest dobrym miejscem do uprawiania turystyki wodnej. Jedną czwartą powierzchni miasta zajmuje woda.

Po wypożyczeniu łodzi wystarczy wybrać kierunek rejsu. Możliwych jest kilka.

Jeszcze w centrum miasta można zobaczyć m.in. reprezentacyjne Wały Chrobrego. Dalej na północ krajobraz miasta się zmienia i zaczynają w nim dominować tereny przemysłowe. Żeglarze zobaczą tam m.in. imponujące suwnice stoczniowe i dźwigi portowe.

Ci, którzy wybiorą kierunek południowy, znajdą się po kilku chwilach w szczecińskiej Wenecji. To zespół zabytkowych zabudowań fabrycznych postawionych nad samą rzeką. Dawniej była tu wytwórnia alkoholu i drożdży. Budynki były niegdyś ozdobą nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającego Tamy Pomorzańskiej.

Szukający nieco więcej spokoju powinni się wybrać w kierunku Jeziora Dąbie. Płynąc wśród sieci malowniczych wysp i krętych kanałów, można podziwiać m.in. orły bieliki, czaple, bobry, wydry, a także rzadkie gatunki roślin.

Dla tych, którzy chcieliby odpocząć i przygotować posiłek, są cztery tzw. zakątki wodne: Wydrnik, Głębia, Kwadrat i Orły. To miejsca postojowe dla małych jednostek pływających po Jeziorze Dąbie. Ich częściowe zadaszanie pozwala schronić się przed deszczem lub wiatrem.

Szczególnie interesujący wydaje się zakątek Kwadrat. To niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w średniowieczu między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, w ukryciu przed aliantami, produkowali tam łodzie podwodne. Punkt postojowy jest przeznaczony do cumowania pięciu jachtów żaglowych lub motorowych oraz dziesięciu łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Motorówki są dostępne siedem dni w tygodniu od godz. 10 do 19. Można je wcześniej zarezerwować telefonicznie.

Żegluga Szczecińska oferuje także rejsy katamaranem, który pomieści 12 osób. To niewielka jednostka z napędem motorowym. Została zbudowana w Stanach Zjednoczonych na kadłubie aluminiowym. Ma niewielkie zanurzenie, co pozwala jej pływać nawet po bardzo płytkich wodach. Katamaran można wynająć i zorganizować na nim niewielkie imprezy okolicznościowe.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.