• <

3. FO w manewrach Anakonda 16

PMK

07.06.2016 06:16 Źródło: własne
3. FO w manewrach Anakonda 16 - GospodarkaMorska.pl

Siły okrętowe rozpoczynają dzisiaj (wtorek, 7 czerwca) działania w największych w tym roku manewrach Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem Anakonda 16.

W ramach ćwiczenia załogi okrętów 3. Flotylli Okrętów będą prowadziły morską operację obronną uniemożliwiającą blokadę państwa od strony morza oraz działania zmierzające do udaremnienie wysadzenia potencjalnego desantu.

Anakonda 16 to największe, cykliczne i połączone ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o charakterze zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. W tym roku uczestniczą w nim 24 państwa. Na lądzie, morzu i w powietrzu ćwiczyć będzie łącznie 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 polskich. W ramach tegorocznej edycji Anakondy przeprowadzone zostaną także epizody cyklicznych ćwiczeń antyterrorystycznych i ratowniczych Renegate/Kaper, Renegate/Sarex oraz międzynarodowych manewrów morskich Baltops. Główny cel manewrów Anakonda to zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw i pododdziałów w ramach tak zwanej połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowo sprawdzone zostaną zdolności do wypełniania zadań w ramach „państwa gospodarza”, zarówno pod względem funkcjonowania całego systemu, jak i procedur związanych z przyjęciem i zabezpieczeniem sił sojuszniczych.

Założony scenariusz manewrów ma umożliwić sprawdzenie prawidłowości reakcji ćwiczących na całe spektrum wyzwań zidentyfikowanych w trwających współcześnie konfliktach, w tym odpowiedzi na zagrożenie hybrydowe. Pododdziały będą realizować szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem różnego rodzaju broni, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość i skalę. W czasie ćwiczenia nastąpi również przekazanie zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych RP i elementami struktur dowodzenia NATO.

Głównym zadaniem sił okrętowych będzie prowadzenie operacji obronnej i niedopuszczenie do blokady państwa od strony morza, jak również przeciwdziałanie potencjalnemu desantowi. W tym celu okręty, lotnictwo morskie i Morska Jednostka Rakietowa prowadzić będą kompleksową operację osłony szlaków żeglugowych m.in. przed atakami z powietrza i działaniami okrętów podwodnych, działania przeciwminowe oraz ratownicze, wytyczanie bezpiecznych torów wodnych, rozpoznanie i niedopuszczenie do podejścia sił przeciwnika do własnego brzegu. Okręty będą działać na wydzielonych poligonach wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich. Całością sił na morzu dowodzić będzie Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W ramach Anakondy do działań skierowano w sumie 16 okrętów i pomocniczych jednostek pływających wydzielonych z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wsparcie z powietrza zapewnią samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej. Manewry potrwają do piątku, 17 czerwca.
Wyjście ORP "Bielik"


Siły 3. Flotylli Okrętów w ćwiczeniu Anakonda


okręt podwodny ORP „Bielik”
korweta ZOP ORP „Kaszub”;
okręt rakietowy ORP „Grom”;
okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Nawigator”
okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”;
okręt ratowniczy ORP „Lech”;
pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu;
oraz wydzielone siły i środki Dowództwa 3. Flotylli Okrętów, 43. Batalionu Saperów, Komendy Portu Wojennego i Morskiej Jednostki Rakietowej.
 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.