• <

Wynik wyszukiwania - " Ford" - Wiadomości

Jak wygląda remont największych okrętów na świecie? Stocznia należąca do HII kończy prace na lotniskowcu

Huntington Ingalls Industries (HII) kończy prace w suchym doku, w trakcie którego wykonano tankowanie i kompleksowy remont USS John C. Stennis (CVN 74), lotniskowca typu Nimitz. To jeden z największych okrętów w arsenale US Navy.
10.04.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

USA wycofują dwa duże okręty z Morza Czerwonego

Dwa uniwersalne okręty desantowe-doki US Navy wysłane na Morze Czerwone w celu odstraszenia sprzymierzonych z Iranem rebeliantów Huti zostały skierowane na Morze Śródziemne. Towarzyszą temu kontrowersje wokół niedużego zaangażowania państw w misję pk. "Prosperity Guardian".
30.12.2023

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pozostaje na Morzu Śródziemnym

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydał rozkaz, by lotniskowiec USS "Gerald R. Ford" pozostał na Morzu Śródziemnym przez kilka kolejnych tygodni, aby utrzymać obecność dwóch lotniskowców w pobliżu Izraela w miarę trwania wojny z Hamasem, poinformowała w sobotę AP.
16.12.2023

Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie

Służby prasowe US Navy i centralnego dowództwa sił zbrojnych USA przekazały, że rankiem 22 listopada niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Thomas Hudner (DDG-116) zestrzelił wiele dronów i innych obiektów latających, kierujących się najprawdopodobniej w kierunku Izraela. Atak mieli przeprowadzić rebelianci Huti, kontrolujący część terytorium ogarniętego wojną domową Jemenu. To już drugi ich autorstwa i także kolejny powstrzymany przez okręt amerykańskiej floty, działającej na Morzu Czerwonym.
27.11.2023

Amerykański samolot wojskowy rozbił się we wschodniej części Morza Śródziemnego

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. Nie podało, co się stało z załogą.
12.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Rekordowa liczba okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym

Rekordowa liczba okrętów wojennych znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym - informuje w poniedziałek włoski dziennik „La Repubblica”. To, wyjaśnia, rezultat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na morzu między Sardynią i Cyprem jest ponad 50 jednostek - dodaje gazeta.
06.11.2023

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

Turcja: Amerykanie twierdzą, że przesunęli lotniskowce do wschodniej części Morza Śródziemnego "w celu ewentualnej ewakuacji cywilów"

Amerykanie powiedzieli tureckim wojskowym, że celem skierowania dwóch lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, które nastąpiło po ataku Hamasu na Izrael, była "ewentualna ewakuacja cywilów" - poinformował w czwartek urzędnik tureckiego resortu obrony.
19.10.2023

USA wysyłają drugi lotniskowiec na wschodnie Morze Śródziemne

Stany Zjednoczone skierują do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego swój drugi lotniskowiec aby powstrzymać Iran i Hezbollah przed atakiem na Izrael walczącym z terrorystycznym ugrupowaniem palestyńskim Hamas w Strefie Gazy - poinformowała telewizja ABC powołując się na amerykańskie źródła oficjalne.
15.10.2023

Wielka Brytania wyśle dwa okręty i rozpocznie loty patrolowe nad Izraelem

Wielka Brytania wyśle dwa okręty marynarki wojennej do wschodniej części Morza Śródziemnego i rozpocznie loty obserwacyjne nad Izraelem, aby w ten sposób wesprzeć ten kraj po atakach Hamasu - podał w czwartek po południu dziennik "The Times".
12.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Port Aszkelon pod ostrzałem Hamasu. Ten jak i terminal naftowy zamknięte do odwołania. Trwa eskalacja konfliktu w Izraelu

Trwająca od soboty eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego spowodowała szereg zniszczeń w kluczowej infrastrukturze Izraela. Blisko 100 rakiet spadło na Aszkelon, gdzie mieści się morska infrastruktura, w tym i terminal naftowy. Z racji na położenie baz Hamasu w Strefie Gazy nad Morzem Śródziemnym istnieje możliwości na wykorzystanie sił morskich Izraela do działań obronnych, jak i ofensywnych.
10.10.2023

USA wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
08.10.2023

Prywatna stocznia zajmie się rozbiórką atomowego lotniskowca USS Enterprise

USS Enterprise był pierwszym, amerykańskim lotniskowcem z napędem atomowym, wyznaczając nowy kierunek w budowie tego typu okrętów. Służył w latach 1961-2012. Po ponad dziesięciu latach zapadła decyzja, w jaki sposób bezpiecznie poddać utylizacji jego osiem reaktorów jądrowych.
06.09.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

Flisacy z całego kraju uczestniczą w kolejnej edycji Festiwalu Wisły, największego zlotu tradycyjnych łodzi rzecznych

Kolejna odsłona Festiwalu Wisły, czyli imprezy oswajającej Polaków z największą rzeką, rozpoczęła się 12 sierpnia we Włocławku. Motywem przewodnim są tym razem tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili już Włocławek i Włęcz, a w poniedziałek dotarli do Torunia. Dla nich rzeka daje wolność i możliwość zrozumienia miejsca człowieka w świecie.
14.08.2023

Wizyta polskich dowódców na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

Na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Wizyta odbyła się 17 lipca br. na Morzu Adriatyckim w ramach „Dnia Dostojnych Gości”, w trakcie której uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć zdolności operacyjne tego okrętu podczas misji na Morzu Śródziemnym.
20.07.2023

US Navy zatwierdza 400 mln dolarów i dodatkowy rok na ukończenie USS Kennedy

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i Huntington Ingalls Industries potwierdziły plany przesunięcia daty dostawy drugiego lotniskowca klasy USS John F. Kennedy o ponad rok i zwiększenie podstawowego budżetu o prawie 400 milionów dolarów. Decyzja ta nawiązuje do długich opóźnień i powtarzających się podwyżek kosztów budowy pierwszego w swojej klasie USS Gerald Ford.
28.06.2023

Kościuszko powraca do kraju po półrocznej misji

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wykonywała zadania w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). W czwartek powróci do macierzystej jednostki, Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.
27.06.2023

Do portu w Splicie zawinął największy na świecie lotniskowiec - USS Gerald R. Ford

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął w poniedziałek największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford - poinformowała telewizja HRT.
26.06.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

USS Gerald R. Ford - największy na świecie lotniskowiec wkrótce wejdzie do Oslo

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.
23.05.2023

Zmierzch pewnej epoki? Amerykanie zezłomują atomowy lotniskowiec

To będzie drogie, wyjątkowo wielkie i zarazem smutne przedsięwzięcie. Amerykańskie służby przygotowuje się do wycofania USS Nimitz (CVN-68), jednego z pierwszych superlotniskowców o napędzie atomowym. Przez dekady należał do trzonu sił uderzeniowych US Navy.
21.04.2023

"Times" przypomina historię ORP Orzeł

Informując o filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, który niedługo będzie dostępny w serwisach streamingowych w Wielkiej Brytanii, brytyjski dziennik "Times" przypomniał przy okazji historię okrętu ORP Orzeł i tego tajemnicze zaginiecie.
12.01.2023

Europa otoczona parasolem ochronnym lotniskowców

Pentagon ogłosił, że przez najbliższe dni aż pięć lotniskowców należących do państw NATO będzie w najbliższych dniach operować jednocześnie wokół Starego Kontynentu.
22.11.2022

Na manewry wyruszył amerykański lotniskowiec najnowszej generacji

Marynarka wojenna USA wysłała we wtorek na manewry swój pierwszy lotniskowiec nowej generacji, USS Gerald Ford. To okręt o wyporności 100 tysięcy ton, napędzie atomowym, naszpikowany nowymi technologiami i zaprojektowany tak, aby mieć na wyposażeniu broń, która jest wciąż w fazie rozwoju.
04.10.2022

Energa 77 Racing Mistrzem Świata w klasie Micro

Piotr Tarnacki ze swoim teamem zwyciężył w 5 z 8 wyścigów. To 10. tytuł mistrza świata w jego żeglarskiej karierze.
30.07.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

[WIDEO] 77 Racing Club Gdańsk rozpoczyna sezon żeglarski. Port Gdańsk partnerem klubu

77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata, ogłosił w czwartek (7 lipca) rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2022. Na na terenie Twierdzy Wisłoujście, historycznego miejsca, które dawniej wskazywało drogę statkom do portu gdańskiego, ogłoszona została również współpraca Portu Gdańsk z 77 Racing Club Gdańsk.
10.07.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

WEM Marine odebrał ze stoczni w Singapurze kolejne statki CTV

Strategic Marine Pte, firma przemysłowa ze stocznią w Singapurze, dostarczyła klientowi WEM Marine dwa statki typu CTV. Nowe, 27-metrowe jednostki (zbudowane według projektu firmy Stratcat 26) są pierwszymi statkami CTV zwodowanymi w nowej stoczni Strategic Marine przy Benoi Road w Singapurze.
23.03.2022

Sześć lat opóźnień i rekord kosztów. Nowy amerykański lotniskowiec w końcu gotowy

Z opóźnieniem sześciu lat i dokładnie cztery i pół roku po dostawie, nowy amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford jest w końcu gotowy do służby.
03.01.2022

Nowy chiński lotniskowiec bliski ukończenia

Nowa analiza pokazuje, że Chiny dzieli od trzech do sześciu miesięcy od uruchomienia trzeciego i najnowocześniejszego lotniskowca, co byłoby kamieniem milowym w wysiłkach prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do pokazu siły na morzu.
12.11.2021

Czy Wielka Brytania powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza?

Wielka Brytania może i powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza, gdyż byłoby obustronnie korzystne – mówi PAP poseł do Izby Gmin Daniel Kawczynski. Zapowiedział, że będzie zabiegał o to, by Wielka Brytania uzyskała w niej status specjalnego obserwatora.
13.09.2021

Czarter na podróż – wstępna podróż do portu załadunku

W przypadku nowego zafrachtowania, rzadko się zdarza, iż statek będący przedmiotem czarteru jest już w porcie załadunku przewidziany, zawartym właśnie czarterem na podróż.
23.08.2021

Szef MSZ Niemiec: rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi ws. gazociągu Nord Stream 2 są na dobrej drodze - ocenił przebywający z wizytą w USA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, cytowany w środę przez agencję dpa. "W ostatnich tygodniach wykonano wiele prac przygotowawczych i myślę, że w wielu kwestiach zbliżyliśmy się do siebie" - powiedział.
14.07.2021

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford przeszedł "próbę szokową" na Oceanie Atlantyckim [WIDEO]

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych opublikowała na Twitterze nagranie, pokazujące jeden z testów, które przeszedł jej najnowszy lotniskowiec o napędzie atomowym USS Gerald R. Ford. Była to "próba szokowa", tj. kontrolowane zdetonowanie w pobliżu okrętu bomby głębinowej o masie 18 143 kg (40 tys. funtów).
22.06.2021

Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce - stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam "bezprecedensową" siłę militarną.
05.04.2021

Sejm wysłuchał stanu przygotowań do ewntualnej powodzi

Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - ocenił w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej przeznaczone będą prawie 3 mld zł.
25.02.2021

Gróbarczyk: ruszają konsultacje planów zarządzania ryzykiem powodziowym

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce, które potrwają do czerwca tego roku - poinformował na wtorkowej wideokonferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
09.02.2021

Naukowcy odkryli zupełnie nowy, głębokomorski gatunek [wideo]

Po raz pierwszy naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oficjalnie zidentyfikowali nowy gatunek podwodnego stworzenia na podstawie wyłącznie materiału wideo w wysokiej rozdzielczości zarejestrowanego na dnie oceanu.
01.12.2020

Koronakryzys sprzyja przejmowaniu firm w problemach

W II kwartale nastąpił niewielki spadek fuzji i przejęć, jednak wraz z wygasaniem narzędzi pomocowych dla firm rynek M&A może się ponownie ożywić. Wpływ na to mogą mieć pojawienie się podmiotów do przejęcia i łatwo dostępne finansowanie. Dotyczy to także okazji zakupów na zagranicznych rynkach, dzięki czemu polskim przedsiębiorstwom łatwiej będzie prowadzić ekspansję za granicą. Prezes GPW przestrzega jednak, że akwizycję trzeba umiejętnie przeprowadzić, a potem zintegrować firmy, by korzystać z efektu synergii lub skali.
09.10.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Konopie włókniste mają 50 tys. zastosowań w przemyśle. Mogą zastąpić plastik?

Do 1883 roku nawet 90 proc. papieru na świecie było produkowane z konopi. Na papierze konopnym spisano m.in. Biblię Gutenberga i dwa pierwsze projekty amerykańskiej Deklaracji niepodległości. To tylko jeden z przykładów przemysłowego wykorzystania konopi, a jest ich nawet 50 tys. Mają one najsilniejsze włókno roślinne na świecie i mogą niemal całkowicie zastąpić plastik. Konopie włókniste można uprawiać niemal na każdej glebie, dlatego areał ich upraw rośnie, także w Polsce
17.02.2020

Polski eksport do USA rok do roku wzrósł o ponad 4 proc.

W pierwszych 11 miesiącach 2019 roku, Polski eksport towarów do USA wzrósł o ponad 4 proc. rok do roku i wyniósł blisko 7 mld dolarów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Wartość importu z kolei wyniosła 7,7 mld dolarów (wzrost o 9,3 proc.) - dodano.
13.02.2020

Kolejny amerykański lotniskowiec klasy Ford otrzyma nazwę na cześć Dorisa Millera, bohatera II Wojny Światowej

Amerykańska marynarka zamierza nazwać kolejny lotniskowiec klasy Gerald R. Ford na cześć bohatera II Wojny Światowej, Dorisa Millera, kucharza marynarki wojennej, który wskoczył do akcji, aby odeprzeć japońskie samoloty i pomóc rannym żeglarzom podczas ataku na Pearl Harbor.
21.01.2020

Zwodowano nowoczesny amerykański lotniskowiec John F. Kennedy (wideo)

Najnowszy amerykański lotniskowiec z napędem atomowym został w poniedziałek zwodowany w zakładzie Huntington Ingalls Industries' (HII) w stanie Virginia.
18.12.2019

Lotniskowiec USS John F. Kennedy ochrzczony przez córkę prezydenta (wideo)

W sobotę, 7 grudnia 2019 r., w stoczniowym wydziale Huntington Ingalls Industries - Newport News Shipbuilding (HII-NNS) w Newport News, w stanie Virginia miała miejsce ceremonia chrztu lotniskowca USS John F. Kennedy (CVN 79). Matką chrzestną została córka prezydeta Johna F. Kennedy'ego - Caroline Bouvier Kennedy.
09.12.2019

Manewry morskie lotniskowca nowej generacji US NAVY (film)

Lotniskowiec nowej generacji US Navy, USS Gerald R. Ford (CVN 78), wrócił na morze, aby wziąć udział w serii prób morskich przed powrotem do Naval Station Norfolk w stanie Wirginia.
08.11.2019

Dostawa wartego miliardy lotniskowca amerykańskiej marynarki znów przełożona

Tylko dwie z 11 wind potrzebnych do podnoszenia amunicji zostały w pełni zainstalowane na pokładzie nowego lotniskowca US Navy o wartości 13 miliardów dolarów.
04.08.2019

Nowy dostawca skroplonego biogazu w Porcie Goteborg

Dzięki umowie podpisanej między FordonsGas i Swedegas w Porcie Göteborg będzie łatwiej bunkrować skroplony biogaz (LBG).
03.06.2019

Kujawsko-Pomorskie: Poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych

Poziom Wisły w województwie kujawsko-pomorskim w środę sięga poniżej stanów ostrzegawczych i na razie nie występuje zagrożenie podtopienia najniżej położonych terenów - wynika z informacji służb kryzysowych.
29.05.2019

Kolejne wydarzenie z paronatem honorowym PZŻ

Polski Związek Żeglarski patronatem honorowym kolejne wydarzenie w 2019 roku. Tym razem są to Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Branży Teleinformatycznej w klasie Puck.
22.02.2019

US Navy podpisała gigantyczny kontrakt z Huntington Ingalls na budowę dwóch nowych lotniskowców

Amerykańska marynarka wojenna podpisała 14,9 miliardowy kontrakt z stocznią Huntington Ingalls na budowę dwóch lotniskowców klasy Ford. Dzięki budowie dwóch jednostek jednocześnie, marynarka zamierza oszczędzić 4 mln dolarów.
04.02.2019

Wielka Brytania: Parlament wraca do pracy nad wyjściem kraju z UE

Brytyjski parlament wznowił w poniedziałek obrady po świąteczno-noworocznej przerwie, wracając do dyskusji na temat przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kluczowe głosowanie zaplanowano na przyszły wtorek.
07.01.2019

Chiny budują trzeci lotniskowiec. Ma być większy i potężniejszy niż wszystkie poprzednie (wideo)

Chiny ujawniły, że rozpoczęły pracę nad trzecim lotniskowcem nowej generacji. Ma być to większa i potężniejsza jednostka niż wszystkie zbudowane wcześniej w tym kraju.
10.12.2018

PKN Orlen ponownie z wyróżnieniem Global Finance Magazine

PKN Orlen został ponownie wyróżniony jako najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w rankingu publikowanym przez Global Finance Magazine. W tegorocznej edycji zestawienia znalazły się firmy z 114 krajów - podała spółka.
23.11.2018

Lotniskowiec John F. Kennedy na półmetku budowy

Budowa drugiego lotniskowca typu Gerald Ford jest już na półmetku – poinformowała amerykańska marynarka wojenna.
05.09.2018

To był dobry rok dla produkcji

W kontekście ostatnich lat zdominowanych przez nowe inwestycje w sektorze usług dla biznesu i IT, rok 2017 był niewątpliwie przełomowym rokiem dla produkcji Dzięki nowym inwestycjom firm, z którymi współpracuje Invest in Pomerania, na Pomorzu powstanie nawet 1700 miejsc pracy w sektorze przetwórstwa przemysłowego i logistyki.
01.02.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

PKN Orlen wyróżniony w rankingu Global Finance

PKN Orlen został wyróżniony jako najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w prestiżowym rankingu magazynu Global Finance. W 18. edycji zestawienia znalazły się firmy ze 104 krajów - poinformował płocki koncern.
07.12.2017

„SCMP”: Chiny użyją katapulty elektromagnetycznej na nowym lotniskowcu

Chiny osiągnęły przełom technologiczny, dzięki któremu będą mogły zamontować elektromagnetyczną katapultę startową (EMALS) na swoim trzecim lotniskowcu – pisze hongkoński dziennik „South China Morning Post”.
02.11.2017

Ani tak dobrze, ani tak źle

SEA Europe, organizacja zrzeszająca większość europejskich stoczni oraz producentów wyposażenia okrętowego, wydała niedawno druk pod tytułem „Głos cywilnych i wojskowych przemysłów morskich w Europie”. Ten wspólny, cywilno-zbrojeniowy „głos” jest skierowany – najprawdopodobniej – do polityków, bo inne gremia wolą, gdy informacje z obu tych branż nie mieszają się ze sobą, tak jak nie mieszają się ich rynki.
30.10.2017

„Time clauses” w umowach frachtowych

Termin wykonania określonych zobowiązań przewidzianych w umowach przewozu (contracts of affreighment) ma bardzo istotne znaczenie dla stron umowy – przewoźnika i frachtującego. Warto więc bliżej przyjrzeć się tej kwestii z punktu widzenia angielskiego prawa morskiego.
07.10.2017

Prom na Wiśle – przetargi jeszcze w tym roku

Trwają przygotowania do uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Przed nami przetargi na zakup jednostki oraz przygotowanie dróg dojazdowych i przyczółków. Dziś (26 września) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, Solca Kujawskiego, gminy Zławieś Wielka oraz powiatów bydgoskiego i toruńskiego podpisali porozumienie o wspólnym przygotowaniu i realizacji projektu.
26.09.2017

Trump uczestniczył w inauguracji służby nowego lotniskowca

Prezydent USA Donald Trump uczestniczył w sobotę w porcie wojennym Norfolk w stanie Wirginia w uroczystości wprowadzenia do służby najnowszego amerykańskiego lotniskowca atomowego USS Gerald R. Ford.
22.07.2017

Scania Las Vegas już w Polsce

Dziś rano, promem Stena Vision, należącym do Stena Line, jednego z największych armatorów promowych na świecie oraz partnera strategicznego naszego portalu promowego PromySkat, przypłynęła Scania Las Vegas.
20.07.2017

PGNiG negocjuje dostawy LNG nie tylko z USA

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę - powiedział PAP wiceprezes koncernu ds. handlowych Maciej Woźniak.
07.07.2017

Amerykańska marynarka odebrała pierwszy lotniskowiec nowej generacji

Lotniskowiec nowej generacji USS Gerald R. Ford został oddany 26 maja amerykańskiej marynarce.
04.06.2017

Przyszłość największego lotniskowca świata wciąż niepewna

USS Gerald R. Ford przechodzi obecnie pierwsze testy morskie, które mają sprawdzić działanie jego systemów i urządzeń. Ten najdroższy okręt w historii marynarki USA jest wart 12,9 mld dolarów. Pojawiają się też pierwsze problemy wynikające z testów.
25.04.2017

Najdroższy okręt świata na testach

USS Gerald R. Ford przechodzi pierwsze testy morskie, które mają sprawdzić działanie jego systemów i urządzeń. Ten najdroższy okręt w historii marynarki USA jest wart 12,9 mld dolarów. Dla porównania – za takie pieniądze można wybudować ponad 60 kontenerowców o pojemnosci pow. 17 tys. TEU.
07.04.2017

Morawiecki w USA rozmawiał z doradcą Trumpa m.in. o zakupie gazu LNG

Możliwość zakupu przez Polskę skroplonego gazu z USA była w poniedziałek jednym z tematów rozmowy w Waszyngtonie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. gospodarki i handlu Kennethem I. Justerem.
03.04.2017

Pierwszy atomowy lotniskowiec USA idzie do kasacji

Marynarka Stanów Zjednoczonych wyłączyła ze swojej floty pierwszy atomowy lotniskowiec typu Enterprise – USS „Enterprise” (CVN 65).Uroczyste opuszczenie bandery odbyło się 3 lutego w stoczni marynarki wojennej w Newport. Była to pierwsza kasacja lotniskowca o napędzie atomowym w historii USA.
07.02.2017

Zjechał z promu z falszywym prawem jazdy

28-letniego obywatela Serbii zatrzymała w sobotę w Świnoujściu Straż Graniczna. Cudzoziemiec chwilę wcześniej zjechał fordem z promu przybyłego ze Szwecji. Podczas kontroli drogowej okazał funkcjonariuszom sfałszowane serbskie prawo jazdy.
30.01.2017

Grupa Grimaldi: inwestujemy w terminal w Walencji

Firma Grimaldi zapowiedziała rozbudowę terminala w Walencji. Ma to związek z rosnącą sprzedażą samochodów. Armator chce zapewnić przestrzeń niezbędną do składowania nowych pojazdów.
13.12.2016

DSV umacnia się w Indiach

W wyniku połączenia DSV i UTi dywizje Solutions i Air&Sea, odpowiedzialne odpowiednio za logistykę kontraktową oraz transport lotniczy i morski, działają w tej chwili niezależnie na rynku indyjskim, tworząc jednocześnie osobny region w nowych strukturach DSV. Każda z nich zatrudnia obecnie powyżej tysiąca pracowników.
26.08.2016

Trwają testy najdroższego okrętu wojskowego na świecie

Rozpoczęły się testy wstrząsowe najnowszego amerykańskiego lotniskowca - USS Gerald R. Ford. Ten najdroższy okręt w historii marynarki USA jest wart 12,9 mld dolarów. Dla porównania – za takie pieniądze można wybudować ponad 60 kontenerowców o nośności pow. 17 tys. TEU.
12.08.2015

Olbrzymie zamówienie Grimaldi Lines. Potentat zamówi pięć promów

Jeszcze w tym miesiącu Grimaldi Lines ma sfinalizować transakcję zamówienia promów. Ma to być aż pięć jednostek, które będą pływać pomiędzy Włochami a Stanami Zjednoczonymi.
09.03.2015

DFDS wygrywa kontrakt na przewóz pojazdów wojskowych

DFDS Seaways wygrał kontrakt na transport pojazdów wojskowych między Kłajpedą a Kilonią. Zleceniodawcą jest agencja ds. logistyki armii amerykańskiej (Agency of US Army Logistics).
12.01.2015

K-329 Siewierodwińsk. Ten rosyjski okręt to prawdziwa „Bestia z głębin”

9 listopada ubiegłego roku Amerykanie triumfalnie ochrzcili lotniskowiec USS Gerald R. Ford. Supernowoczesna jednostka symbolicznie zapoczątkowała modernizację floty amerykańskich lotniskowców, a także miała być jednoznacznym znakiem dominacji USA na morzach i oceanach całego świata. Optymistyczne nastroje prysły jak bańka mydlana, gdy 30 grudnia 2013 roku rosyjska Marynarka Wojenna rozpoczęła testy K-329 "Siewierodwińska" - swojego najnowszego okrętu podwodnego, który w zachodnich mediach szybko zyskał miano "Bestii z głę
31.01.2014

Grupa uderzeniowa lotniskowca - najpotężniejsza formacja wojskowa świata

Lotniskowce są potężnymi machinami wojennymi, ze względu na swoje rozmiary są one jednak dość wrażliwymi okrętami, a w przypadku konfliktu ich zniszczenie byłoby dla wroga priorytetem. Dlatego też nie opuszczają one portu samotnie, towarzyszą im okręty, statki zaopatrzeniowe, czy łodzie podwodne. Formacja taka nosi nazwę grupy uderzeniowej lotniskowca i jest praktycznie niepokonana, a siła ognia, jaką dysponuje wręcz niewyobrażalna.
18.11.2013

Plany operacyjno-ratunkowe dla każdej platformy wiertniczej

Pozwolenia na nowe przybrzeżne wiercenia ma morzach europejskich w poszukiwaniu złóż gazu lub pól naftowych będą wydawane jedynie wtedy, gdy spółka ma przygotowane plany operacyjno-ratunkowe i posiada wystarczające fundusze na naprawy możliwych szkód dla środowiska - mówi rezolucja przyjęta we wtorek 13 września przez Parlament Europejski.
14.09.2011

Gdańsk przed żeglarskim świętem

7 lipca na Targu Rybnym rozpocznie się wielkie żeglarskie święto – XV edycja Baltic Sail.
06.07.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.