• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022

Argentyna i USA rozpoczęły wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Marynarki wojenne USA i Argentyny rozpoczęły w czwartek pierwsze od 14 lat wspólne manewry morskie z udziałem m.in. amerykańskiego lotniskowca. Komentatorzy oceniają je jako pokaz zacieśniania relacji pod rządami nowego prezydenta Argentyny Javiera Mileia.

31.05.2024, 21:35
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Jakie czynniki napędzają rynki żeglugowe? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 15-19/2024)

Od początku maja rynki frachtowe w segmencie przewozów kontenerowych intensywnie wzrastają. Nieco wolniej za nimi podążają stawki czarterowe dla kontenerowców. Niestety negatywne zdarzenia nadal w znaczący sposób napędzają warunki na rynkach frachtowych niektórych z segmentów żeglugi. Według wielu są to nienaturalnie pompowane trendy, które wynikają niekoniecznie z rozwoju gospodarek, ale właśnie z powstałych ograniczeń i zwiększonego zapotrzebowania na tonaż. Z drugiej strony pojawiają się też oznaki rozwoju niektórych rynków.

31.05.2024, 20:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Jednostka straży przybrzeżnej przechwyciła narkotyki i zatonęła

Nie byle jaką noc mieli członkowie załogi ekwadorskiego patrolowca straży przybrzeżnej Isla Santa Cruz. Najpierw zatrzymali przemytniczą jednostkę z czterema tonami kokainy, a potem... zatonęła ich własna.

31.05.2024, 13:41
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu głównym tematem spotkania ministrów obrony USA i Chin

Szef Pentagonu Lloyd Austin w piątkowej rozmowie z ministrem obrony Chin Dongiem Junem mówił m.in. o aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu oraz o wspieraniu przez Pekin rosyjskiego przemysłu obronnego. Dong przestrzegł przed ingerowaniem w wewnętrzne sprawy jego kraju.

31.05.2024, 12:35
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Chińska firma zbuduje nowy terminal kontenerowy dla Gruzji nad Morzem Czarnym

Będąca jedynym oferentem w przetargu firma China Communications Construction Company (CCCC), będąca podmiotem podległym władzom w Pekinie, ma zbudować w nadmorskiej miejscowości Anaklia terminal kontenerowy, w którym mają być realizowane przeładunki wynoszące 600 000 TEU rocznie. Wiąże się to z ideą rozwoju sieci transportowej i przeładunkowej, łączącej Chiny i Europę. Gruzja chce być państwem, które będzie stanowiło ważny przystanek na tej trasie, jednocześnie zwiększając możliwości swojej branży portowej nad Morzem Czarnym.

31.05.2024, 09:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Największy od miesięcy zmasowany atak Huti na żeglugę został odparty

Siły amerykańskie i brytyjskie zneutralizowały łącznie kilkadziesiąt różnych celów w postaci rakiet i pocisków należących do jemeńskich bojowników Huti. To największe starcie od marca tego roku, gdy okręty i samoloty państw koalicji międzynarodowej zneutralizowały niemal 28 bezzałogowców wystrzelonych jednego dnia. Wspierani przez Iran szyiccy rebelianci wciąż stanowią zagrożenie dla ruchu morskiego na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.

31.05.2024, 07:24
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Korea Północna dalej strzela

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu miejscowego około 10 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego – podała agencja Yonhap, cytując komunikat kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej.

30.05.2024, 10:15
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraina odbudowuje marynarkę wojenną. Korweta Hetman Iwan Mazepa rozpoczyna próby morskie

W Sieci pojawiły się zdjęcia prezentujące jedną z dwóch korwet opartych na typie Ada, budowanych w Turcji dla Sił Morskich Ukrainy. Pierwsza z nich, Ivan Mazepa, rozpoczyna próby morskie. Wskazuje to na intensywny zakres prac nad okrętem, który w niedalekiej przyszłości ma stanowić trzon floty działającej pod niebiesko-żółtą banderą.

29.05.2024, 21:17
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Statek został trafiony trzema rakietami Huti, ale płynie dalej. Zmierza do... Iranu

Wspierani przez Iran bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na masowiec M/V Laax, pływający pod banderą Wysp Marshalla, będący własnością Grecji. Jak podaje armator, trzy z pięciu rakiet dosięgnęły celu, ale jednostka jest w stanie kontynuować rejs. Co wyjątkowe, statek zmierzał do irańskiego portu, co oznacza, że jest to obecnie największa wpadka Huti od początku wywołanego przez nich kryzysu żeglugi.

29.05.2024, 12:50
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.

28.05.2024, 08:57
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.