• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Gdyni wręczono żeglarskie nagrody

Partnerzy portalu

Od lewej: Waldemar Heflich z Press Clubu Polska, Marek Brągoszewski z Bractwa Kaphornowców, Joanna Zielińska - członkini kapituły i radna Gdyni, kpt. Jerzy Jaszczuk - laureat Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, kpt. ż. w. Mariusz Wiktorowicz – syn kapitana Wiktorowicza i przewodniczący kapituły oraz Marek Padjas z Bractwa Kaphornowców (fot. Magdalena Czernek) / Gdynia.pl

Kapitan Jerzy Jaszczuk odebrał w piątek w Gdyni Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2024, a kapitan Grzegorz Baranowski i Polski Związek Żeglarski zostali uhonorowani nagrodami specjalnymi.

Marcin Lewicki z Press Club Polska poinformował w piątek, że kapitan Jerzy Jaszczuk został uhonorowany za poprowadzenie rejsu "Szkoła pod Żaglami – rejs socjoterapeutyczny" – 5-tygodniowego rejsu po Bałtyku na pokładzie żaglowca STS "Generał Zaruski".

"Uczestnikami tego unikatowego przedsięwzięcia byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Łomianek. Przez pięć tygodni uczestnicy uczyli się na pokładzie żaglowca nie tylko tajników żeglarstwa morskiego, ale także współpracy w grupie i wzajemnej odpowiedzialności" - zaznaczył Lewicki.

"Znałem kapitana Leszka Wiktorowicza i bardzo mi zależy, by on – patrząc na nas z góry - był z tego werdyktu zadowolony. Był niezwykłym żeglarzem i człowiekiem. Miał fantazję, ale nie był ryzykantem – on po prostu panował nad statkiem, który go słuchał, podobnie jak załoga. Na tym polegał jego zawodowy kunszt. Wiemy, ile dobrego stało się z uczestnikami rejsu, za który odbieram tę nagrodę. Mamy wspaniałych ludzi morza, mamy idee i pomysły. Brakuje tylko działań na rzecz wychowania morskiego młodzieży na poziomie państwa" – wskazał cytowany w komunikacie przesłanym PAP laureat Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - kapitan Jerzy Jaszczuk.

Kapitan Grzegorz Baranowski został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 za poprowadzenie czterech edycji programów szkoleniowych w ramach programu "I love Poland". Pod jego opieką wyszkoliło się 44 młodych żeglarzy i żeglarek.

Nagrodę specjalną w stulecie istnienia otrzymał też Polski Związek Żeglarski za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa wśród Polek i Polaków.

Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

kszy/ cegl/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.