• <
CHIPOLBROK_2026_1100x200_75_LAT

Testowy przeładunek na nabrzeżu T3 w Baltic Hub zakończony

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Testowy przeładunek na nabrzeżu T3 w Baltic Hub zakończony
Fot. GospodarkaMorska.pl

W gdańskim terminalu Baltic Hub na nowo powstałym nabrzeżu T3 zakończyła się pierwsza, testowa obsługa statku. Dzięki T3 w niedalekiej przyszłości przeładunki mają znacznie wzrosnąć, pozwalając utrzymać pozycję Portu Gdańsk jako czołowego punktu przeładunkowego na Morzu Bałtyckim.

Pierwsza, testowa obsługa statku była wyjątkowym wydarzeniem dla obsługi powstającego od października 2022 roku nabrzeża T3 w terminalu Baltic Hub. Stanowiła także sprawdzian dla jego pracowników, zanim rozpoczną regularne przeładunki kontenerowców, które będą przybywać do Portu Gdańsk z całego świata.

Zaszczyt wpłynięcia i obsłużenia na nowym nabrzeżu otrzymał nowy, zbudowany w 2024 roku kontenerowiec CMA CGM Tivoli (IMO: 9961312) będący częścią floty CMA CGM, wieloletniego partnera Baltic Hub. Ma 205 metrów długości i 30 metrów szerokości, a jego pojemność to 32245 GT. Wyróżnia się też ekologicznym napędem LNG, pozwalającym na ograniczenie emisji CO2 w trakcie żeglugi.

Baltic Hub podkreśla, że pierwsze testowe przeładunki to zawsze wyzwanie, niemniej ten udało się zakończyć pomyślnie. Na przybyłym kontenerowcu przeładowano w sumie 1 474 TEU. Pozwoliło to także sprawdzić w praktyce cztery nowe suwnice STS, które mają obsługiwać statki na nabrzeżu. Do Gdańska przybyły w listopadzie ub.r., a gotowość do działania osiągnęły w lutym tego roku.

W efekcie realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia w terminalu Baltic Hub, jakim jest T3, powstała sztuczna wyspa o powierzchni 36 ha, na której powstaje plac manewrowo-składowy.  W kolejnym miesiącu mają przybyć do niego trzy kolejne suwnice STS, które zostaną także zamontowane na nabrzeżu. Na kwiecień zaplanowano wejście i obsługę dużego statku oceanicznego, należącego do MSC. Wcześniej do terminalu ma zawinąć jeszcze feeder linii ONE.

Pełne uruchomienie T3 jest zaplanowane na koniec września 2025 roku. Inwestycja ta pozwoli na stworzenie znacznie bardziej bezpiecznego, nowoczesnego i wygodnego środowiska pracy. Dzięki temu przepustowość terminalu Baltic Hub wzrośnie o dodatkowe 1,5 mln TEU, osiągając nawet 4,5 mln TEU. W 2024 roku osiągnął wynik operacyjny na poziomie 2 242 401 TEU, o 191 588 TEU więcej niż rok wcześniej.

SOLID PORT_790_140_2024
JOTUN_2026
MORSKA_AGENCJA_GDYNIA_75LAT_PORTY, LOGISTYKA

Dziękujemy za wysłane grafiki.