• <
siemens_gamesa_2022

W przyszłym roku powinna ruszyć produkcja ze złoża B8

20.11.2015 11:11 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W przyszłym roku powinna ruszyć produkcja ze złoża B8

Partnerzy portalu

W przyszłym roku powinna ruszyć produkcja ze złoża B8 - GospodarkaMorska.pl

Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia zdradził plany Lotosu dotyczące wydobycia ropy ze złoża B8 na Bałtyku. Najprawdopodobniej na przełomie 2016/17 r. centrum produkcyjne zastąpi obecne testowe wydobycie ropy.

Jak poinformował, do końca października tego roku Grupa Lotos wydała na zagospodarowanie złoża B8 około 440 mln zł ze środków własnych, czyli już około połowę finansowania tej inwestycji.

- To sprawia, że z najbardziej kosztownych wydatków została nam jeszcze przebudowa platformy "Petrobaltic" i posadowienie jej na złożu jako centrum produkcyjnego, a także budowa 80-kilomerowego gazociągu, który będzie transportował gaz towarzyszący wydobyciu ropy ze złoża B8 do elektrociepłowni we Władysławowie - powiedział Zbigniew Paszkowicz.

Dodajmy, że budowa gazociągu przewidziana jest na rok 2017. Do tego czasu gaz towarzyszący wydobyciu ropy będzie spalany na platformie.

Po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce. Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza na eksploatację  złoża obowiązuje do 2031 r. Jego potencjał wydobywczy oszacowano na 3,5 mln ton ropy. Po uruchomieniu docelowego wydobycia LOTOS Petrobaltic będzie pozyskiwał ze złoża B8 do 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. To kolejny istotny krok LOTOSU w umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dywersyfikacji dostaw surowca dla rafinerii w Gdańsku.

Dla porównania średnie dzienne wydobycie spółki LOTOS Petrobaltic w II kwartale 2015 wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Z kolei potwierdzone zasoby firmy (wg stanu na dzień 30 czerwca 2015 ) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Spółka LOTOS Petrobaltic ma czterdziestoletnie doświadczenie w poszukiwaniu i eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Bałtyckim. Firma posiada 5 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin oraz 2 na poszukiwanie. Oprócz tego LOTOS Petrobaltic posiada koncesję na wydobycie ropy i towarzyszącego jej gazu ze złoża B3; współudział w koncesji na wydobycie ropy oraz współwystępującego gazu ze złoża B8 oraz współudziały w 2 koncesjach na wydobycie gazu ze złóż B4 i B6.

Łączna powierzchnia bałtyckich koncesji wydobywczych LOTOS Petrobaltiku wynosi blisko 148 km2 a łączna powierzchnia koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych to ponad 7,3 tys. km2. Dodatkowo we współpracy z PGNiG S.A., LOTOS Petrobaltic prowadzi prace w poszukiwaniu węglowodorów na koncesjach lądowych, zlokalizowanych w północnej Polsce.

Ponadto spółka LOTOS Petrobaltic obecna jest na norweskim szelfie kontynentalnym poprzez firmę LOTOS E&P Norge, która posiada w sumie 23 koncesje (20 poszukiwawczo-rozwojowych i 3 wydobywcze). Na 7 z nich LOTOS Norge jest operatorem.

Dodatkowo LOTOS Petrobaltic jest właścicielem firmy LOTOS Geonafta, wydobywającej ropę naftową ze złóż lądowych na Litwie. LOTOS Geonafta to największy producent ropy na Litwie.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.