• <
nauta_2024

Przyznano ostatnie kontrakty pod budowę pola Johan Sverdrup

PMK

04.02.2017 08:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przyznano ostatnie kontrakty pod budowę pola Johan Sverdrup

Partnerzy portalu

Przyznano ostatnie kontrakty pod budowę pola Johan Sverdrup - GospodarkaMorska.pl

Firmy Aibel i Aker Solutions zostały wybrane przez Statoil do realizacji podłączeń i uruchomienia centrum produkcyjnego na gigantycznym polu naftowym Johan Sverdrup, którego produkcja ma ruszyć w 2019 roku.

Umowy są łącznie warte 1,3 mld koron i są ostatnimi w ramach pierwszej fazy zagospodarowania złoża Johan Sverdrup. - Ponad 70 proc. kontraktów związanych z tym projektem jest realizowanych przez norweskich poddostawców - poinformowała Margareth Øvrum, wiceprezes wykonawcza Statoil ds. technologii, projektów i wierceń.

W ramach umowy Aker Solutions podłączy i uruchomi w przyszłym roku platformę typu riser. Z kolei Aibel uruchomi platformę wiertniczą na złożu. Obie umowy są wyposażone w opcje dotyczącą podłączenia i uruchomienia platform przetwórczej i mieszkalnej w 2019 roku.


Rozpoczynający się latem 2018 roku proces podłączania instalacji centrum produkcyjnego pola stanowi ostatnią i kluczową fazę przed rozpoczęciem produkcji przez złoże, planowanym na koniec 2019 roku.

- Zakres prac jest bardzo szeroki, bo w szczytowym momencie projekt będzie zatrudniał na morzu ok. 650 osób na każdej z trzech zmian, co oznacza prawie 2 tys. pracowników. To najbardziej złożony projekt zagospodarowania w historii firmy Statoil jako operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NCS) - powiedział Kjetel Digre, szef projektu Johan Sverdrup.

Pole wydobywcze Johan Sverdrup położone jest na Morzu Północnym, w odległości około 140 kilometrów na zachód od Stavanger. W pierwszym etapie pole ma być eksploatowane przy użyciu czterech platform, ale w planach jest też zbudowanie piątej platformy. Według wstępnych szacunków możliwości produkcyjne pola wynoszą około 550-650 tys. baryłek dziennie, co odpowiada 40% łącznego wydobycia ropy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.