• <
gryfia_70lat

Przełom w branży LNG. Stocznię opuściła pierwsza na świecie pływająca stacja skraplania tego gazu (wideo)

Paweł Kuś

18.05.2016 10:49 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Przełom w branży LNG. Stocznię opuściła pierwsza na świecie pływająca stacja skraplania tego gazu (wideo)

Partnerzy portalu

Przełom w branży LNG. Stocznię opuściła pierwsza na świecie pływająca stacja skraplania tego gazu (wideo) - GospodarkaMorska.pl

PFLNG Satu, pierwsza na świecie pływająca stacja skraplania gazu LNG, opuściła dziś koreańską stocznię Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. Ltd (DSME). Jednostka płynie teraz na złoże gazu Kanowit w Malezji, gdzie będzie pracować dla koncernu Petronas.

Statek mierzy 365 metrów, a jego nośność wynosi 132 tys. ton. PFLNG Satu został zaprojektowany, by pracować na głębokościach od 70 do 200 metrów i produkować 1,5 mln ton LNG rocznie. Na jego pokładzie będzie pracować 145 członków załogi.

Datuk Abdullah Karim, który pracował nad projektem w Petronasie, stwierdził, że "ta jednostka to prawdziwy przełom w światowej branży LNG, bo umożliwi czerpanie zysków z niedostępnych dotąd rezerw gazu".

- To krok milowy dla naszej firmy i wielkie osiągnięcie, z którego możemy wszyscy być dumni. Teraz wyczekujemy już z niecierpliwością na pierwszy rozruch stacji - powiedział.

Budowa przełomowej jednostki rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku. Niecały rok później zwodowano kadłub. Ogółem na powstanie PFLNG Satu poświęcono aż 18 mln roboczogodzin.

- Chcielibyśmy podziękować naszym pracownikom za oddanie i ciężką pracę, którą włożyli w budowę stacji - powiedział prezes Petronasu, Adnan Zainal Abidin.
 

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.