• <
smartre_2023

W Naucie zwodowano nowoczesny kadłub statku offshore

Paweł Kuś

23.01.2016 13:21 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W Naucie zwodowano nowoczesny kadłub statku offshore

Partnerzy portalu

W Naucie zwodowano nowoczesny kadłub statku offshore - GospodarkaMorska.pl

Dziś (22.01) w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku do obsługi wież wiatrowych, który powstał na zamówienie Havyard Ship Technology. Kadłub ma 84 metry długości i 17 metrów szerokości.

- Statek będzie wykorzystywany przez załogę, zajmującą się serwisem i konserwacją wież wiatrowych. Jednostka posłuży do obsługi farmy wiatrowej Dudgeon, która powstaje u wybrzeży Norfolk w Wielkiej Brytanii. Korzystać z niej będzie duński armator Esvagt – poinformował nas Adam Potrykus, wiceprezes zarządu ds. produkcji.

Podczas budowy statku użyto specjalnych rozwiązań technologicznych, umożliwiających pracę jednostki nawet w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Na statku został zainstalowany m.in. system przejść, który pozwala na przedostanie się personelu z pokładu na farmę wiatrową nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.  Natomiast specjalny kształt dziobu umożliwia operowanie zarówno na spokojnych, jak i wzburzonych wodach. Rufa z dwiema płetwami dennymi zwiększa wydajność kadłuba i śrub napędowych. Dzięki temu eksploatacja jednostki będzie ekonomiczna i przyjazna środowisku.  

Operatorem statku będzie duńska firma Esvagt, która jest dostawcą usług związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa na morzu, przede wszystkim w segmencie offshore i morskiej energetyki wiatrowej. Firma zarządza flotą 39 nowoczesnych jednostek pomocniczych, a 5 kolejnych statków jest obecnie w trakcie budowy. Istnieje możliwość dalszej współpracy polskiej stoczni z duńskim armatorem.

- Prowadzimy w tej sprawie bardzo zaawansowane rozmowy z Esvagt. Muszę w tym miejscu pochwalić nasz zespół, gdyż Duńczycy są zachwyceni wykonaniem jednostki i terminowością wodowania. To daje nam pewność, że będziemy dalej z tym klientem współpracować – mówi  Adam Potrykus.

Równolegle w stoczni Nauta trwają budowy kilku innych jednostek różnego typu. Terminarz wodowań na 2016 rok jest już podobno zamknięty.

- W marcu będziemy wodować kolejną jednostkę rybacką dla duńskiej stoczni Karstensens Skibsvaerft AS. W planach mamy także remonty i konwersje, w tym kolejne dla Havyard Ship Technology. Śledzimy także plany Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie planu modernizacji polskiej marynarki wojennej. Chcielibyśmy wziąć udział w tym projekcie – zapowiada Adam Potrykus.

***************************************************************************

Stocznia Nauta, należąca do grupy MARS Shipyards & Offshore, jest przykładem połączenia wieloletniej tradycji z nowoczesnością. Nauta jest  najstarszą polską stocznią -prowadzi działalność nieprzerwanie od 88 lat. W ostatnich latach stocznia skupiała się przede wszystkim na działalności remontowej. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Na rynek nowych budów Nauta powróciła dwa lata temu, otwierając Zakład Nowych Budów na terenach gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 400. W tym czasie stocznia pozyskała kilkanaście kontraktów na budowę nowych jednostek i negocjuje kolejne zlecenia.

Havyard Group ASA to grupa firm działających w obszarze przemysłu stoczniowego, inżynierii morskiej, projektowania statków, a także dostarcza nowoczesne systemy wsparcia eksploatacji statków specjalnego przeznaczenia, statków rybackich oraz konstrukcji offshore. Havyard Group ASA jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Oslo.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.