• <
BOTA_2023

Kierunek: Iran. Polska misja gospodarcza w Teheranie i Meszhedzie

PMK

04.03.2016 07:31 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kierunek: Iran. Polska misja gospodarcza w Teheranie i Meszhedzie

Partnerzy portalu

Kierunek: Iran. Polska misja gospodarcza w Teheranie i Meszhedzie - GospodarkaMorska.pl

Od 5 do 9 marca w Iranie będzie przebywać misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego. Delegacja odbędzie serię spotkań z przedstawicielami irańskiej administracji rządowej i przedsiębiorcami.

Iran po zniesieniu większości sankcji handlowych i finansowych staje się jednym z najważniejszych rynków w regionie Bliskiego Wschodu.

- Dostrzegamy w tym szansę dla polskich firm – podkreśla wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

Wśród potencjalnych obszarów współpracy wskazuje sektor wydobywczy, w tym paliwowy, branże motoryzacyjną, kolejową, budowlaną, przemysł stoczniowy, górnictwo oraz maszyny i urządzenia dla rolnictwa.

Misja odwiedzi dwa największe ośrodki gospodarcze Iranu – Teheran – stolicę kraju oraz Meszhed stolicę prowincji Khorasan – drugie co do wielkości miasto Iranu i znaczący węzeł komunikacyjny (połączenie kolejowe z Chinami), położony w pobliżu Turkmenistanu i Afganistanu.

W trakcie spotkań i konsultacji w irańskich ministerstwach gospodarki i finansów, przemysłu, górnictwa i handlu, transportu i budownictwa, zdrowia i edukacji medycznej, rolnictwa oraz ropy prezentowane będą obszary zainteresowań i oferty polskich firm.

- Rozmawiając z administracją chcemy poruszać kwestie ważne dla naszych przedsiębiorstw i ich planów wobec rynku irańskiego. Wsparcie administracji rządowej jest w Iranie kluczowe – rząd ma wpływ na największe decyzje inwestycyjne i posiada instrumenty ich finansowego wsparcia – tłumaczy wiceminister Domagalski.

Misję zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza. Członkami delegacji są również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz PKO BP, którzy skonfrontują obecną ofertę z potrzebami rynku co posłuży do jej uzupełnienia i rozszerzenia.

Ekspansja zagraniczna polskich firm w jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który w połowie lutego przedstawił wicepremier Morawiecki.

- W najbliższym czasie będziemy rozwijać przeznaczone dla nich mechanizmy wsparcia – zapowiada wiceminister Domagalski.

Rok 2015 przyniósł ożywienie w relacjach handlowych. Wartość eksportu to 45,1 mln EUR, a importu - 29,3 mln. Oba wskaźniki wzrosły o ok. 30 proc. w stosunku do 2014 r. Niskie wartości bezwzględne wynikają przede wszystkim z sankcji, które ograniczały wymianę handlową. We wrześniu 2015 r. Polska i Iran podpisały umowę o współpracy gospodarczej. Strona polska zakończyła proces jej zatwierdzania. Umowa będzie mogła wejść w życie po przesłaniu przez Iran noty akceptującej jej treść.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.