• <

Innovation Nest inwestuje 2 mln zł w Wayman

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Innovation Nest inwestuje 2 mln zł w Wayman
Innovation Nest inwestuje 2 mln zł w Wayman - GospodarkaMorska.pl

pc

20.10.2016 Źródło: własne

Fundusz Innovation Nest zainwestował w spółkę Wayman, która chce zdobyć globalny rynek oprogramowania ERP dla firm projektowo-inżynieryjnych. Konkurencja jest niewielka, a system sprawdził się już między innymi w zarządzaniu operacją podnoszenia statku Costa Concordia.

Oprogramowanie Wayman ułatwia zarządzanie firmami projektowymi i inżynieryjnymi oraz zwiększa ich efektywność. W 2015 roku założyciele firmy wzięli udział w programie Growth!, który prowadzi Innovation Nest – polski fundusz venture capital wspierający międzynarodowy rozwój startupów. Niedawno fundusz zainwestował w spółkę Wayman 2 mln zł. Środki przeznaczone zostaną na rozwój działów sprzedaży, marketingu, obsługi klienta oraz wzmocnienie działu technologicznego, aby sprostać potrzebom klientów z całego świata.

– Wayman spełnia wszystkie kryteria, jakimi kierujemy się szukając atrakcyjnych spółek. Firma odkryła bardzo obiecującą niszę i rozwija oprogramowanie biznesowe, które odpowiada na istotną potrzebę, a założyciele firmy mają ambicję zdobyć duży, globalny rynek – wyjaśnia Marek Kapturkiewicz, partner w funduszu Innovation Nest.

System Wayman poprawia efektywność firm projektowych i inżynieryjnych dzięki połączeniu trzech obszarów – zarządzania projektami, zasobów i finansów. Dodatkowo zbiera dane z wielu źródeł (jak e-mail, CAD, BIM, dokumenty) i pozwala korzystać z nich w każdym miejscu i czasie. Dzięki ścisłemu dopasowaniu do specyfiki branży system może zostać wdrożony znacznie szybciej niż uniwersalne systemy ERP.

– Projektowaniu towarzyszy chaos informacyjny wynikający z dużej liczby zmian  wprowadzanych przez wszystkie strony. W efekcie rozmywa się odpowiedzialność za opóźnienia, przekroczenia budżetów oraz obniżenie jakości. Wyeliminowanie tych problemów leży w interesie zarówno wykonawców, jak i zleceniodawców – mówi Piotr Bilon, współzałożyciel Wayman.

Podobnie, jak większość dobrych produktów, system Wayman powstał z potrzeby. Obaj założyciele pracowali w dużych firmach projektowych – Marcin Konstantynowicz jako programista, a Piotr Bilon jako dyrektor zarządzający. Łączyło ich przekonanie, że branża potrzebuje systemu, który ułatwi zarządzanie. W międzyczasie Konstantynowicz stworzył oprogramowanie doskonale wpisujące się w potrzeby projektantów. Początkowo rozwijali je w kierowanej przez Piotra Bilona firmie NED-Project, która specjalizuje się w projektowaniu okrętów. W 2011 roku, już jako Wayman, sprzedali system pierwszym klientom. W 2013 NED-Project powierzono zaplanowanie podniesienia wraku statku Costa Concordia. Zarządzanie tym potężnym projektem znacząco ułatwił system Wayman. W kolejnych latach spółka poszerzyła grono klientów o wiodące polskie firmy, jak Budimex, Remontowa Marine Design & Consulting, MP Mosty, MWM Architekci czy ULMA. Chcąc przyspieszyć rozwój, na koniec 2015 roku założyciele zdecydowali się na udział w programie Growth!. Obecnie firma odnotowuje stały 20-procentowy wzrost sprzedaży w skali miesiąca.

Wayman to system ERP zwiększający efektywność firm projektowo-inżynieryjnych. Umożliwia łatwy wgląd w istotne dane, np. wyniki finansowe i obciążenia zasobów w poszczególnych projektach. Pozwala w prosty sposób planować i optymalizować prace firmy oraz podwykonawców z wykorzystaniem wzorców, standardów i danych statystycznych z realizacji projektów historycznych. System przeznaczony jest dla firm każdej wielkości. Korzystają z niego projektanci z sektorów: przemysłowego, okrętowego, offshore, oil&gas, kubaturowego, energetycznego, infrastrukturalnego. Klientami Wayman są m.in.: Budimex, Remontowa Marine Design & Consulting, MP Mosty, MWM Architekci czy ULMA.

Innovation Nest to fundusz venture capital, który założyli Piotr Wilam i Marek Kapturkiewicz. Specjalizuje się w inwestycjach w startupy o globalnym potencjale, tworzące oprogramowanie B2B i sprzedające je w modelu abonamentowym (SaaS - Software as a Service). Misją funduszu jest wspieranie świetnych zespołów z Europy i pomaganie im w zdobywaniu kolejnych rund finansowania od najlepszych międzynarodowych inwestorów, aby umożliwić im globalną ekspansję. Założyciele Innovation Nest stawiają na bliskie relacje z założycielami startupów i ukierunkowywanie ich na wzrost. Fundusz zainwestował m.in. w takie odnoszące sukcesy spółki, jak UXPin, Picodi, Estimote, czy Growbots.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.