• <
ALFA_LAVAL_TOP_2021

ING Bank Śląski: Skala załamania produkcji w czerwcu przejściowa

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ING Bank Śląski: Skala załamania produkcji w czerwcu przejściowa
ING Bank Śląski: Skala załamania produkcji w czerwcu przejściowa - GospodarkaMorska.pl

pc

18.07.2019 Źródło: PAP

Fatalne dane o produkcji mogą być efektem działania czynników lokalnych, upalnego czerwca i wcześniejszych urlopów, ale też pierwszym sygnałem osłabienia popytu wewnętrznego Niemiec i eurolandu - wskazują analitycy ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem skala załamania produkcji jest przejściowa.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja przemysłowa w czerwcu 2019 r. spadła o 2,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 2,7 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 2,0 proc.

"Fatalne dane o produkcji mogą być efektem działania czynników lokalne (upalny czerwiec i wcześniejsze urlopy), ewentualnie pierwszym sygnałem osłabienia popytu wewnętrznego u naszych partnerów handlowych" - ocenili analitycy ING Banku Śląskiego Rafał Benecki i Piotr Popławski.

Przyznali jednocześnie, że dane były znacznie gorsze od konsensusu i ich prognoz. "Zakładaliśmy iż czerwiec będzie słaby bo efekty kalendarzowe są wyjątkowo niekorzystne - kwiecień i maj miały po jednym dniu roboczym więcej (w ujęciu r/r), ale czerwiec aż dwa dni robocze mniej (w ujęciu r/r)" - poinformowali.

Jednak czwartkowe dane - jak podkreślili - są gorsze niż sugerowałaby nominalna różnica w dniach roboczych. Widać to po danych odsezonowanych, według których produkcja w czerwcu wzrosła tylko 2,7 proc. r/r i jej dynamika była o połowę niższa od poprzednich dwóch miesięcy (średnia kwiecień-maj 5,8 proc. r/r).

"Nie mając pełnego rozbicia sektorowego trudno precyzyjnie podać przyczyny takiego spowolnienia. Może to być sygnał słabnięcia popytu wewnętrznego Niemiec i Eurolandu. Małe przełożenie recesji niemieckiego przemysłu na niemiecki rynek wewnętrzny pomagał polskiej produkcji, bo polskie produkty eksportowe głównie lądują na europejskim rynku wewnętrznym, natomiast poza Europę eksportujemy tylko 14 proc." - wskazali.

Dodali jednak, że równie dużą wagę przypisują czynnikom lokalnym. "Jakimś powodem osłabienia produkcji w Polsce mógł być szczególnie upalny czerwiec – PIP zalecał skrócenie pracy w niektórych zakładach pracy. Widać mocny spadek produkcji w sektorach energochłonnych (produkcji metali, mineralnej, górnictwie)" - poinformowali eksperci.

Ich zdaniem trudno także ocenić wpływ efektów kalendarzowych - rok szkolny skończył się wcześniej niż zwykle i do tego przypadał na weekend z Bożym Ciałem. Część rodziców mogła łączyć weekend Bożego Ciała z urlopem i rozpoczęciem wakacji, co może oznaczać, iż efektywnie dni roboczych było mniej niż wskazuje kalendarz - przypomnieli.

"Ostrożnie oceniamy, że skala załamania produkcji w czerwcu jest przejściowa. Impulsem dla wzrostu produkcji będą wciąż przedwyborcze transfery socjalne. Obiecane w lutym 13-ta emerytura i 500+ na 1-sze dziecko (które stopniowo będzie wypłacane od miesięcy wakacyjnych) podniosą tempo dochodów gospodarstw domowych o 1/3 w drugim kw. i drugiej połowie br. To oznacza przedłużenie boomu konsumpcyjnego i to ten element PKB pozostanie głównym motorem wzrostu. Jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej pokażą, jak silnie 13-ta emerytura wpłynęła na wydatki konsumpcyjne" - podsumowali.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.