• <

Dzięki przenośnym obrabiarkom statki remontowane są bez zatrzymania - rozmowa z Grzegorzem Szulcem, dyrektorem generalnym VERG Sp. z o.o.

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dzięki przenośnym obrabiarkom statki remontowane są bez zatrzymania - rozmowa z Grzegorzem Szulcem, dyrektorem generalnym VERG Sp. z o.o.
Dzięki przenośnym obrabiarkom statki remontowane są bez zatrzymania - rozmowa z Grzegorzem Szulcem, dyrektorem generalnym VERG Sp. z o.o. - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

19.12.2016 Źródło: własne

Przenośne urządzenia do obróbki skrawaniem znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle morskim. Nastawiona na innowacyjne rozwiązania biznesowe spółka VERG oferuje je nie tylko jako dystrybutor, ale również jako wypożyczalnia. Także na innych polach firma wychodzi poza biznesowe schematy i zdobywa coraz mocniejszą pozycję na rynku.

Gospodarka Morska: Jak częste są dziś wypożyczenia obrabiarek mobilnych oraz innych maszyn, którymi dysponuje VERG?

Grzegorz Szulc: Średnio każda z nich pracuje około 150 dni w roku. Poza tym stosunkowo często zdarzają się sytuację, w których użytkownik po planowanym okresie wypożyczenia decyduje się na zakup sprzętu. Dla obu stron jest oczywiste, że wypożyczenie obrabiarki to najlepszy sposób na jej wypróbowanie przed zakupem i nie zastąpi tego żadna prezentacja.

GM: Co jest głównym atutem oferowanych przez was urządzeń?

Grzegorz Szulc: Możliwość precyzyjnej pracy praktycznie w każdych warunkach; w warsztacie, na placu montażowym i na pełnym morzu.

GM: Iloma maszynami obecnie dysponujecie?

Grzegorz Szulc: Flota wypożyczanych przez nas urządzeń to obecnie 30 sztuk, jest jednak ciągle poszerzana i unowocześniana. Niebawem powiększy ją bardzo duża obrabiarka kołowa, która znajdzie zastosowanie, zgodnie z potrzebami rynku, w pracach przy kołnierzach i fundamentach wież wiatrowych. Naszą ofertę uzupełni także stół do testowania zaworów przemysłowych. Przeprowadzając na nim test ciśnieniowy będziemy weryfikować czy konkretny zawór zachowuje parametry i nadal może skutecznie spełniać swe zadanie. Oczywiście urządzeń do naprawy i testowania zaworów trafią zarówno do naszej wypożyczalni, to także znakomity sposób na wypróbowanie sprzętu przed zakupem.

GM: Na współczesnym rynku z pewnością bardzo ważny jest czas realizacji dostaw. Jaką receptę ma na to VERG?

Grzegorz Szulc: Współpracujemy z doświadczonymi spedytorami i jesteśmy w stanie dostarczyć wybrane maszyny praktycznie w dowolny zakątek świata w 24 godziny. Bierzemy na siebie logistykę, odprawy celne i wszystkie inne problemy związane z transportem, a następnie także z odbiorem urządzeń z miejsca, które często jest inne niż miejsce dostawy.

GM: Gdzie znajdują się urządzenia? Skąd wyruszają?

Grzegorz Szulc: Dysponujemy dwoma magazynami. Północny położony jest w pobliżu Trójmiasta i w naturalny sposób skupiony jest głównie na realizacji zleceń związanych z przemysłem morskim, a w szczególności stoczniowym, choć oczywiście północ to także petrochemia i konstrukcje przeznaczone dla morskich farm wiatrowych budowane w trójmiejskich zakładach przemysłowych. Nasz południowy magazyn mieści się natomiast w pobliżu Kielc. Znajdują się w nim głównie urządzenia stosowane w energetyce i chemii.

GM: To znaczy, że klientów w Szczecie i Świnoujściu obsługujecie z Gdańska?

Grzegorz Szulc: Czekamy na uruchomienie dużych projektów stoczniowych w tych miastach, co pozwoli nam otworzyć nową wypożyczalnię zlokalizowaną w ich pobliżu. Niebawem natomiast otworzymy filię w Dąbrowie Górniczej. To bardzo dobra lokalizacja, związana oczywiście z przemysłem hutniczym, górnictwem oraz produkcją dużych konstrukcji stalowych.

GM: Jakie projekty przemysłowe planowane w Polsce dadzą wam najsilniejszy impuls do rozwoju?

Grzegorz Szulc: Budowa morskich farm wiatrowych. Poza tym obecne tendencje na lokalnym i europejskim rynku są dla nas bardzo dobre. Dostarczamy rozwiązania dla obróbki in-situ na statkach, nasze urządzenia brały udział w modernizacji pras hydraulicznych w jednej z dużych fabryk z branży auto-motive w Rumunii. Dużo dzieje się także na rynku wtórnym, czyli remontów i modernizacji silników oraz wielkogabarytowych urządzeń. Przykładem mogą być remonty i modernizacje obrabiarek stacjonarnych wyprodukowanych w latach 70. lub 80., które zrealizowaliśmy wspólne z niemiecką firmą EDM Technik.

GM: Co konkretnie oferujecie?

Grzegorz Szulc: Możliwość przeprowadzenia remontu kapitalnego wraz z modernizacją części mechanicznej i sterowania. Stare, wykonane z bardzo solidnych materiałów korpusy w połączeniu ze współczesnymi systemami sterowania i elektrotechniki (CNC) to rozwiązanie, które zapewnia przedsiębiorstwom bezpieczeństwo funkcjonowania na bardzo wysokim standardzie przez przynajmniej kolejne 20 lat.

GM: Co jest waszą najmocniejsza stroną?

Grzegorz Szulc: Zespół, który tworzą specjaliści wywodzący się z różnych branży: energetycznej, chemicznej i stoczniowej. Dzięki ich wiedzy oraz wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie nie tylko doradzać w zakresie wypożyczenia i zakupu urządzań, ale także nadzorować procesy modernizacji i remontów, niezależnie od sektora przemysłu, w jakim mają być wykonane.

GM: Gdzie można się bliżej zapoznać z ofertą firmy?

Grzegorz Szulc: Zapraszam do kontaktu, a także na konferencję związaną z obróbka mobilną w przemyśle morskim i stoczniowym, która planujemy zorganizować w czerwcu. Z pewnością będziemy także obecni na BALTEXPO 2017.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.