• <
Famor_1100x200_2022

ABB i HDF dostarczą system ogniw paliwowych dla statków oceanicznych

PMK

16.04.2020 20:43 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ABB i HDF dostarczą system ogniw paliwowych dla statków oceanicznych

Partnerzy portalu

ABB i HDF dostarczą system ogniw paliwowych dla statków oceanicznych - GospodarkaMorska.pl

Firma technologiczna ABB podpisała list intencyjny z  Hydrogène de France w sprawie wspólnej produkcji megawatowych ogniw paliwowych zdolnych do zasilania statków oceanicznych.

List przewiduje ścisłą współpracę przy montażu i produkcji elektrowni na ogniwa paliwowe do zastosowań morskich. ABB nawiązało już współpracę z Ballard Power Systems w celu opracowania megawatowej elektrowni na ogniwa paliwowe, która posłuży jako podstawa dla nowego systemu planowanego do produkcji w nowym zakładzie HDF w Bordeaux we Francji.

Ogniwa paliwowe przekształcają energię chemiczną z wodoru w elektryczność poprzez reakcję elektrochemiczną. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł do produkcji wodoru cały łańcuch energetyczny może być czysty.

Technologia zerowej emisji jest w stanie zasilać statki pływające na krótkich odległościach, a także wspierać zapotrzebowanie na energię pomocniczą większych statków.

- HDF jest bardzo podekscytowana współpracą z ABB przy montażu i produkcji systemów ogniw paliwowych w skali megawata na rynek morski w oparciu o technologię Ballard - powiedział Damien Havard, dyrektor generalny HDF.

- Dzięki stale rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania umożliwiające zrównoważoną i odpowiedzialną żeglugę, jesteśmy przekonani, że ogniwa paliwowe odegrają ważną rolę, pomagając przemysłowi morskiemu osiągnąć cele w zakresie redukcji CO2 - powiedział Juha Koskela, dyrektor zarządzający ABB Marine & Ports.


Rozwijanie technologii ogniw paliwowych jest zgodne z rosnącą presją przemysłu morskiego na dekarbonizację żeglugi. IMO wyznaczyło globalny cel ograniczenia rocznych emisji o co najmniej 50 procent do 2050 roku w porównaniu z poziomami z 2008 roku.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.