PMK
Firma technologiczna ABB podpisała list intencyjny z Hydrogène de France w sprawie wspólnej produkcji megawatowych ogniw paliwowych zdolnych do zasilania statków oceanicznych.
List przewiduje ścisłą współpracę przy montażu i produkcji elektrowni na ogniwa paliwowe do zastosowań morskich. ABB nawiązało już współpracę z Ballard Power Systems w celu opracowania megawatowej elektrowni na ogniwa paliwowe, która posłuży jako podstawa dla nowego systemu planowanego do produkcji w nowym zakładzie HDF w Bordeaux we Francji.
Ogniwa paliwowe przekształcają energię chemiczną z wodoru w elektryczność poprzez reakcję elektrochemiczną. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł do produkcji wodoru cały łańcuch energetyczny może być czysty.
Technologia zerowej emisji jest w stanie zasilać statki pływające na krótkich odległościach, a także wspierać zapotrzebowanie na energię pomocniczą większych statków.
- HDF jest bardzo podekscytowana współpracą z ABB przy montażu i produkcji systemów ogniw paliwowych w skali megawata na rynek morski w oparciu o technologię Ballard - powiedział Damien Havard, dyrektor generalny HDF.
- Dzięki stale rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania umożliwiające zrównoważoną i odpowiedzialną żeglugę, jesteśmy przekonani, że ogniwa paliwowe odegrają ważną rolę, pomagając przemysłowi morskiemu osiągnąć cele w zakresie redukcji CO2 - powiedział Juha Koskela, dyrektor zarządzający ABB Marine & Ports.
Rozwijanie technologii ogniw paliwowych jest zgodne z rosnącą presją przemysłu morskiego na dekarbonizację żeglugi. IMO wyznaczyło globalny cel ograniczenia rocznych emisji o co najmniej 50 procent do 2050 roku w porównaniu z poziomami z 2008 roku.
Rozwiązania Roxtec upraszczające naprawy statków
Słynna pływająca restauracja z Hongkongu zatonęła na Morzu Południowochińskim
Przeprowadzono pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku
Polesie krótko na mieliźnie w Kolumbii
555 mln euro za zerwanie umowy na budowę okrętów podwodnych. Australia tyle zapłaci Francji
Położenie stępki i wodowanie - kamienie milowe w budowie pierwszych gazowców PGNiG